logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » wnętrze » Oryginalne Radio Ford w Granadzie MK2b

Oryginalne Radio Ford w Granadzie MK2b

Witam.
Jak podłączyć radio ford do Oryginalnej wiązki i Dżojstika.
Zdjęcie Radia:



Podłączyłem je tak:


Kabel plusowy (stały +) przez bezpiecznik dałem na pamięć.
Kabel żółty (plus po stacyjce) dałem na 12+ w radiu.
Masa to masa.

Głośniki :
Przednie: Mam oddzielną instalację omijającą Dżojstik.
Tylne: Oryginalna instalcja z granady idąca przez Dżojstik
Kolory przewodów z tyłu na półce się zgadzają z tymi na zdjęciu


Radio działa znajduje stacje pamięć trzyma.

Tylko tak działa jak by końcówki mocy były spalone.

Pytanie moje jest takie.

Jak podłączyć Przednie głośniki z nowymi przewodami do Dżojstika.

Zdjęcia dżojstika:
Tył dżojstika:
,

Kostka:
,


Jak to wszystko podłączyć by grało jak powinno ?
Proszę o pomoc.

Prorok Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-11-06 15:36:40 /


Do dżojstika przychodzą przednie i tylne głośniki. Jeden biegun głośników idzie bezpośrednio do radia, a drugi sterowany jest dżojem.

Lepiej to nie będzie grało, bo to radio nie jest od granady i ma za małe końcówki mocy do granadowych głośników.

Mysza liil (EM) / 2011-11-06 17:42:09 /


Jak bardzo chcesz mieć to radio, a słabo gra, to możesz się pokusić o jakiś mały, tani, chiński wzmacniacz powiedzmy 4x15 rms, i ukryć go gdzieś w niewidocznym miejscu.

PiotrekGran Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-11-06 17:53:46 /


ok ale chce do tej kostki wpiąć przednie głośniki tylko jak ? w które wsówki się wpiąć

Prorok Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-11-06 17:55:02 /


Jeśli chcesz by radio grało tylko przednimi głośnikami, musisz zmostkować w kostce dżojstika 2 pary przewodów. Kolory analogicznie te co idą do przedniego głośnika z tym co idzie do radia.

Mysza liil (EM) / 2011-11-06 18:15:24 /


Głośniki chciałbym by chodziły cztery.
Więcej głośników w granadzie nie mam.
Dwa z przodu i dwa z tyłu.

Dwa przednie czyli cztery przewody wpięte są w kostkę od dżoja. Pytanie gdzie ?
Jak Kostka ma 6 wyjść.

Dwa tylne nie były przez nikogo ruszane czy kombinowane i są wpięte w kostke.
I one mi działają cicho ale coś tam działają.
Jak wezmę miernikiem sprawdzam prąd to na kostce w wejściu nr 1 świeci i głośnik lewy gra głośniej.
Jak wezmę miernikiem na w 4 to prawy gra głośniej.

Prorok Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-11-06 18:33:42 /


Bez sensu pytanie. Pisałem że po jednym kablu od każdego głośników na strone są zmostkowane w wiązce i idą bezpośrednio do radia.

Pozostałe 4 kable od czterech głośników idą do dżoja a z dżoja 2 do radia. Czyli 6 przy dżoju i wszystko się zgadza.

Może być walnięty dżojstik, bo w sumie to rzadko spotyka się dobry. Ale nawet jak jest dobry, to to radio jest za słabe na 4 głośniki.

Mysza liil (EM) / 2011-11-06 19:24:28 /


to radio jest 2 czy 4 kanalowe?
jak 2 to idz przez joya, tylko sprawnego.. slabo gra ale fajnie sobie pomachac kijem i wtedy gra tu albo tam...

jak 4 kanalowe, to tak jak mysza pisze...
osobno kazdy glosnik, ja jakos zmostkowalem, doprowadzilem po jednym dodatkowym przewodzie (obszedlem) do przdnich i mam kazdy niezaleznie (ale wtedy meczylem o to Witolda, wiec raczej mozna mu zaufac skoro mnie poinstruowal i sie udalo)
howgh!

Atom Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-11-06 22:47:54 /


Przecież widać że dwukanałowe. Ale czterech głośników nie poradzi. Dlatego żeby nie ciągnąć kabli mówię o dwóch zworkach we wtyczce tego zepsutego prawdopodobnie dżoja, co sprawi że będą grały tylko przednie, ale za to jakoś w miarę.

Mysza liil (EM) / 2011-11-07 07:05:23 /


no..tak jak mowisz..nie ogladalem fot - rzeczywiscie widac ze 2. Miernik w lape i do roboty:) choc teraz to juz kable bo wszystko powiedziane jak i co..
yo

Atom Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-11-07 09:17:43 /


Na obecną chwilę radio poszło do naprawy.
Okazało się, że radio jest monofoniczne a wyjścia na 2 głośniki ma zmostkowane.
Wzmacniacz w nim jest około 6W :)
Oczywiście nachodzą mnie pytania czy istnieje jakiś elektroniczny mały dodatek który zmieniał by monofoniczność radia w stereo fonie :)
Nie chodzi mi o 5.1 tylko zwykłe stereo :)

Planuje wstawić wzmacniacz 2x45W.

Czy ten Dżojstik Oryginalny z granady był umieszczany właśnie po to by rozdzielał monofonie na 4 głośniki ?

Prorok Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-11-16 05:35:45 /


Od początku pisałem że za mała moc.

Ostatnim pytaniem to już pojechałeś...

Mysza liil (EM) / 2011-11-16 06:59:53 /


:)

Prorok Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-11-16 20:21:36 /


niestety, nie ma żadnego urządzenia które zamienia sygnał mono w stereo. Różnica tkwi w samym odbiorniku- jest inna głowica, przystosowana do odbioru obu wstęg bocznych. Nie ma żadnych szans na jakąkolwiek modyfikację.

Jedynym wyjściem z sytuacji jest kupno innego odbiornika i przełożenie gratów- tak, wiem nie jest to proste, ale czasami możliwe. Wymaga jednak dużego samozaparcia i choć podstaw techniki.

Innym wyjściem, jest montaż jakiegoś lepszego odbiornika np w bagażniku, i sterowanie go pilotem z wnętrza auta. Pilot może być także przewodowy, bez problemu można tez w prosty sposób dorobić pilota do większości odbiorników przystosowanych do sterownia w kierownicy.

Generalni stoisz przed problemem jaki ja tez muszę rozwiązać- ale ja poradziłem sobie budując atrapę radia w wyświetlacza opla i prostych gałek, a odbiornik Kennwood ( jeszcze nie zakupiony) będzie w bagarku. Zaletą jest odczyt RDS i innych funkcji na wyświetlaczu radia ukrytego w starej obudowie.

Pozdarwiam


magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-11-16 21:34:37 /


Warto doprecyzować z tym stereo. Głowica UKF akurat różni sie jednym kondenstorem przy pracy w stereo - ma puszczac szersze pasmo . Za głowicą i torem pośredniej częstotliwości (p.cz.) potrzebny jest dekoder stereo który rozdziela sygnał na kanały lewy i prawy i za nim juz tylko dwa wzmacniacze małej częstotliwości czy jak kto woli mocy . Jeśli radio mono odbiera bardzo dobrze bez jakichkolwiek szumów (warunek konieczny) nawet słabe stacje to przy obecnym stanie elektroniki taka przeróbka nie jest kosztowna i stosunkowo łatwa . Wystarczy wpiać się za tor p.cz. z dekoderem z którego już wychodzą dwa kanały które można puścic na wzmacniacz zewnetrzny. Problemem jest to że stare fordowe radia z mechanicznym programatorem są wśrodku napakowane tak że nie ma miejsca nawet na małą płytkę z dekoderem .Najczęsciej tez ich głowce UKF ze starosci juz nie stroją najlepiej i wtedy cała operacja nie ma sensu.

bogdanw Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-11-17 10:25:30 /


szacun za wiedzę. Ja nie doszedłem tak daleko w radiówce, za szybko zająłem się mikroprocesorami.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-11-17 22:49:43 /


Kiedyś były takie czasy , że jak chciałeś miec radio stereo , światła dyskotekowe czy telewizor PAL/SECAM to trzeba było sobie je zrobić ;-). Nawet opracowałem takie stereo radyjka mieszczące sie w pudełku od kasety magnetofonowej - było, przeźroczyste i całkiem szpanerskie . Do tej pory mam gdzies kilka płytek drukowanych -ale w epoce mp3 i innych chińskich masówek takie zabawy już są całkowicie pozbawione sensu. Pochodną młodzieńczych fascynacji elektroniką było prowadzenie serwisu RTV w latach 90-tych czyli w czasach kiedy nie było elektroda.pl za to babcie chciały słuchać Radio Maryja -przypominam pierwsze radio w tym kraju nadające w wysokim pasmie UKF 88-108 .

bogdanw Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-11-18 16:40:43 /


he, he, na pomysł zbudowanie wieży z pudełek po kasetach video nie tylko ja wpadłem...
niestety, na zasilaczu i końcówce mocy się skończyło...
Wzmacniacz samochodowy do dziś gdzieś leży, po profil z aluminium na obudowę z to jechałem 100 km do fabryki w Kętach, a kosztowało więcej niż dziś używka dobrej firmy na allegro...

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-11-19 20:22:21 /


Dziś tego dokonałem :) Podłączyłem to radio do dżojstika i rozdziela dźwięk na cztery głośniki.
Dla Fordofilów i dla pamięci co by było gdzieś zapisane:
Kostka dżojstika:
Przewody
Czerwony i czerwono żółty to wejście dźwięku
Zielony Przód strona lewa
Zielono żółty Przód strona prawa
Niebieski Tył strona lewa
Niebiesko żółty Tył strona prawa.
Masy przód w moim przypadku gdzieś ucięte zmostkowałem i podłączyłem do mas tyłu w tunelu środkowym.
Wszystko działa jak powinno.

Prorok Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-04-28 19:46:09 /


Gdzie podłaczyć +,a gdzie - .Jest to radio z Granady.Nie chcę zepsuć,wole zapytać

Murmur vel Magman Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-07 15:55:16 /


Tak na oko :) to będzie tak:
Ten czerwony to + ( pamięć pod akumulator)
Taka większa wsówka bez gumki czarnej to + żółty i do stacyjki ma być podłączony.
Masa - to jak dla mnie większa wsówka na zdjęciu (ostatnia po prawej stronie) owinięta gumką.
Tak mi się wydaje.

Prorok Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-07 16:47:01 /


Trójkąt podrzucił gdzieś na forum link do strony internetowej gdzie był opis kostki.

goras Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-10-07 17:27:27 /


to chyba to.

http://elektron.pol.lublin.pl/users/djlj24/studio24/kable/dolkab.htm

goras Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-10-07 17:56:38 /


Odnawiam wątek i się pytam - czy to radio z aukcji http://allegro.pl/zabytkowe-radio-philips-lata-80te-super-stan-i3513811557.html będzie pasowało do Granady mk2 - w sensie czy będzie obsługiwał je joystick (który na 100% działa) i będzie szło na 4 głośniki?

I pytanie odnośnie anteny, co radzicie - mam nie działającą elektryczną, czy szukać jakiejś sprawnej, czy włożyć w jej miejsce zwykłego bata?

I ostatnie: czy to w odbiorniku radiowym jest sygnał do wysunięcia anteny, czy w samej antenie?

Krótko mówiąc - czy to radio zapasi?


Z góry dzięki za odpowiedzi i z góry sorry za trywialność (może) pytań:)

Herbiss2 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2013-09-10 16:51:48 /


1. Joystick w Granadzie nie steruje radiem, tylko po prostu szatkuje sygnał na kablu lecącym już z radia do głośnika. Nie pamiętam tylko, czy on rozdziela sygnał mono na 4 głośniki, czy stereo. A zresztą były chyba różne wersje, bo ja miałem taki co tylko przód-tył chodził.
Radio z aukcji jest stereofoniczne, więc kompatybilność z joystickiem będzie zależna od powyższego.
2. Antena jest sterowana z radia dodatkowym kablem. Zatem w radiu musi być specjalny konektor na którym pojawi się napięcie po włączeniu radia i zaniknie po jego wyłączeniu. Do tego konektora podłącza się niebieski kabel od anteny. W radiu z aukcji ja tego konektora nie widzę, więc trzeba by się sprzedawcy dopytać, czy takowy jest.

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2013-09-10 18:18:41 /


Uzupełniam:
Rozdziela sygnał stereo.

PzDr

Palio Dokładna lokalizacja na mapie / 2013-09-10 18:52:41 /


Mój joystick chodzi na 4 strony/głośniki, więc rozdziela stereo. Hm, antenę mam akurat w błotniku kierowcy, więc bat nie będzie taki fajny, choć do przyzwyczajenia się, bo będzie pewnie trochę przeszkadzać, zasłaniać :) . To radio też pewnie nie ma sterowania anteną: http://allegro.pl/zabytkowe-radio-philips-lata-80te-super-stan-i3513811515.html

Ogólnie fajny sprzęt, więc nie wiem, czy zrezygnować z anteny electric, czy szukać dalej.

A jakie w ogóle były oryginalne anteny i gdzie?

Pozdro, dzięki za odpowiedzi!

Herbiss2 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2013-09-10 19:03:41 /


To najprawdopodobniej ma (cienki bolec) ale jest mono. To pierwsze co dałeś też może mieć. Poproś o lepsze zdjęcie tyłu.

brzezin Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2013-09-10 19:19:36 /


te radia są rzeczywiście z lat 80- tych, ale raczej z początku lub środka, bo w końcówce były już z miękką mechaniką, a z pewnością z wyświetlaczami- LED lub LCD.

sygnał do otwierania anteny można spoko dorobić- choćby wyciągając zasilanie z żarówki z podświetlenia. Zresztą, skoro w granadzie montowano antenę elektryczną i instalację stereo, to znaczy, ze radia też były niczego sobie.

A sprzedawanie podstawowych modeli na allegro za ponad 150 zł to po prostu zdzierstwo i tyle.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2013-09-10 21:13:50 /


W Capri to nawet pod koniec produkcji za stereo trzeba było słono dopłacić, wnioskując po ilości oryginalnych instalacji na 4 głośniki dostępnych na rynku...

valhallen Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2013-09-11 16:18:19 /


Podłącze się pod wątek.

Znalazłem w śmietniku radio i ramki takie jak na zdjęciach. Ramki z lewej są do przedlifta. Ramka z prawej do polifta. Te przedliftowe pomińmy.
Przymierzałem to dzisiaj i wygląda jakby jednak czegoś jeszcze brakowało, żeby zamontować to do polifta. Chcę osiągnąć mniej więcej taki efekt
https://www.capri.pl/image/folders/granada/mk2-d-1981-09/12
Czy pomiędzy radio, a ramkę coś przychodzi jeszcze w polifcie? W przedlifcie była metalowa ramka (ta z lewej strony zdjęcia). W polifcie bez tego jest duża szczelina i widać elementy radia.

Mam też taki zupełnie nowy bracket, ale nie bardzo widzę jego zastosowanie. Gdzie sie go montuje?, bo on jest do radia. To jest bracket, który wykorzystuje się montując radio w tunelu środkowym?

A może ktoś ma gdzieś radio ori w desce lub jakieś pozostałości takiego zestawu i może coś pomóc/poradzić?


dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2018-03-31 19:55:05 /


Taką ramkę to ja chyba w TC3 widziałem

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2018-03-31 20:16:21 /


Bracket z ostatniego zdjęcia jest do montażu w tunelu jeśli dobrze kojarzę.
Miałem podobny problem i wziąłem zaślepkę na radio i wyciąłem w niej prostokątny otwór i dwa otwory na gałki. Dzięki temu była dopasowana i nie było widać radia jak u ciebie. Wyglądało to tak, jak twoja maskownica na radio od przedlifta. Dokładnie takiej wtedy potrzebowałem i nic nie mówiłeś :).

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2018-04-04 08:38:43 /