logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » elektryka » Elektryczne wentylatory vs termowłącznik. Co robię nie tak ?

Elektryczne wentylatory vs termowłącznik. Co robię nie tak ?

No więc, założyłem sobie wentylatory elektryczne z Mondeo chyba, w każdym bądź razie są. Chciałem, żeby się załączały automatycznie, a że mam chłodnice od 2,8i z klimą to i czujnik był. Wymieniłem sobie ten co był ( miał chyba 98-103'C) na taki z felicji :

http://allegro.pl/wlacznik-wentylatora-chlodnicy-felicja-felicia-i1985112717.html

No i oczywiście podłączyłem to przez przekaźnik, tak jak się powinno ( chyba).

A więc dwa kable plusowe z aku, jeden podłączony pod 30, drugi pod termowłącznik.
do 87 (+) od wiatraków, 85 i 86 to sterowanie przełącznika ( masa i + z drugiej wtyczki termowłącznika).
I teraz jak sobie to zepnę na krótko (te kable co są podłączone pod termowłącznik) to chodzą wiatry. Jak się silnik nagrzeje to termowłącznik przekazuje prąd na drugi bolec ( sprawdzone miernikiem). Ale w momencie podłączania tego plusa pod przekaźnik (86) napięcie spada do zera, zupełnie jakby termowłącznik je odłączał.

Czy tak ma być czy się coś zepsuło ( termowłącznik? )

michalch83 / 2011-12-17 21:16:43 /


Ja stawiam na źle dobrany pojazd. Kup sobie auto od którego dopasowujesz czujnik i problemy ustaną;-)

bobik liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-12-17 22:17:22 /


Robisz tak:

Od Aku+ bezpiecznik 30A i od niego kabel do 30 na przekaźniku.
Z 87 przekaźnika do +wiatraków
-wiatraków do masy
86 przekaźnika do masy
85 przekaźnika do + po zapłonie.

I musi tarzać.

Mysza liil (EM) / 2011-12-18 07:55:38 /


Witam
Termowłącznik jest ok (grupa VW), bo nie potrzebuje tak naprawdę przekaźnika, i też taki mam u siebie i działa. Możesz podłączyć go na dwa sposoby:
1 - do pierwszego pinu termowłącznika podajesz plus z akum. a drugi pin łączysz z kablem plusowym do wentylatora (oczywiście drugi kabel wentylatora łączysz z masą) - i taki sposób podłączenia mam u siebie z jedną zmianą bo posiadam włącznik z trzema pinami a wentylator posiada dwie prędkości
2 - do pierwszego pinu termo. podajesz masę a drugi pin łączysz z przekaźnikiem nr 86, następnie do przekaźnika podajesz na nr 30 i 86 stały plus z aku. a nr 87 łączysz z kablem plusowym w wentylatorze (oczywiście drugi kabel went. łączysz z masą)
Pozdrawiam
Misiek

fourM 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-12-18 12:34:36 /


żaden ze sposobów nie działa przez czujnik, na krótko ( z ominięciem czujnika) wszystkie ;)

Chyba pora na nowy czujnik...

michalch83 / 2011-12-19 23:31:53 /


Witam
Prosty test - i wariant 1 i 2 jeżeli zmostkujesz kable na termowłączniku powinien włączyć się wentylator - jeżeli się nie włączy to oznacza to, że jest uszkodzony włącznik.
Pozdrawiam
Misiek

fourM 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-12-20 00:52:14 /


Wlacznik lepiej stprawdz czy dziala, gotujac go w garnku.
Przy "zimowych" temperaturach otoczenia trzeba niezle sie nameczyc zeby plyn w chlodnicy osiagnal ponad 90 st...

bartek nowakowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-12-20 13:37:36 /