logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » silnik » 2,9 EFI zbyt bogata mieszanka - uszkodzone sondy czy coś innego?

2,9 EFI zbyt bogata mieszanka - uszkodzone sondy czy coś innego?

Na początek wyjaśnienia - poszperałem trochę na forum i znalazłem o uszkodzonych sondach, objawach itp ale nigdzie nie ma nic czy coś innego nie jest przyczyną dymienia.

Jak w temacie - moje 2,9 dość mocno kopci, ma zbyt bogatą mieszankę bo spaliny strasznie czuć niedopalonym paliwem.

Dzisiaj wykręciłem obydwie sondy lambda i obydwie są całe czarne od sadzy.

Zastanawiam się czy coś innego może byś przyczyną za bogatej mieszanki - jeśli tak to gdzie szukać, jeśli to sprawa sond to czy jestem w stanie samodzielnie za pomocą zwykłego miernika cyfrowego zdiagnozować uszkodzoną sondę, jeśli nie za pomocą miernika to jak najprościej - zastanawia mnie że padły obie naraz.

I teraz jeszcze jedna kwestia która mnie ciekawi - czy jeśli jedna sonda jest uszkodzona to komp steruje ilością podawanego paliwa na stronę - 3 cylindry(tą z uszkodzoną sondą) czy na cały silnik - wszystkie 6 cylindrów i wobec tego druga sonda też jest okopcona.Po prostu chodzi o to czy jeśli jedna jest martwa to komp zalewać będzie wszystkie 6 cylindrów i stąd druga też okopcona.

dedzio Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-01-18 18:29:18 /


Jedna sonda jest od 3 cylindrów po jej stronie.

Zbyt bogata mieszanka to: pompa o zbyt dużym ciśnieniu, czy też lejące wtryskiwacze, lub zepsuty potencjometr przepustnicy, zepsuty regulator ciśnienia paliwa, zepsuty map-sensor, zepsuty komputer, sondy lambda, świece, czujnik temp cieczy chłodzącej... Jest mnóstwo opcji.

Mysza liil (EM) / 2012-01-18 18:41:17 /


pompa paliwa powinna być ok, bo kupowałem nową właśnie do 2,9 EFI, tak czy inaczej jeszcze tego trochę zostało do sprawdzenia:/
Mogę jakimś prostym sposobem sprawdzić sondy czy działają prawidłowo?

dedzio Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-01-18 18:49:23 /


Silnik jest dopiero po przekładce, wyciagałem go z jeżdzącego scorpio w którym nie bylo tego problemu: Na pierwszy rzut: pompę, komputer, czujnik temp cieczy chłodzącej wykluczam

dedzio Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-01-18 19:04:14 /


Przewody paliwowe nie podpięte odwrotnie?

Mysza liil (EM) / 2012-01-18 20:43:06 /


najprosciej do mechaniora pod kompooter podpiac i bedziesz wiedzial co padlo.

leetvoos Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-01-19 10:32:05 /


Jak poszperasz na moim ftp-ie na capri to znajdziesz opis jak sprawdzić błędy i co błędy oznaczają.
Na dobry początek jest to podstawa do jakiejkolwiek diagnozy bo wróżenie z fusów to zostawiamy dla czarownic.


Jeśli w scorpio działało prawidłowo a teraz nie to pewnie coś źle jest podłączone.
Może na dobry początek sprawdź czy sondy nie sa miejscami zamienione.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-01-19 14:44:24 /