logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » ogólne » Wyjaśnienia dotyczące oryginalnych dodatków, akcesorii w Capri MK2

Wyjaśnienia dotyczące oryginalnych dodatków, akcesorii w Capri MK2

Chciałbym doposażyć swoje Capri MK2 Ghia z 1974 we wszystkie możliwe (w miarę dostępności i technicznych możliwości) dodatkowe akcesoria, które były dostępne dla tego modelu w latach '74 - '78.

Warunek - zgodność z oryginałem.

Potrzebuję pomocy i proszę Was o pomoc.
Po przeglądnięciu kilkudziesięciu fotek z oryginalnych folderów i aut innych uzytkowików forum, nie jestem w stanie posklejać, co decydowało o wyposażeniu Capri MK2 w dane dodatkowe wyposażenie i co było zgodne z oryginalem, a co nie.



I. Pierwsza niepewność: emblemat "Ghia" na przednim błotniku - nad emblematem z pojemnoscia silnika.

Pytania:

1. Czy te emblematy były montowane oryginalnie?
2. Jesli tak, to co decydowało o umieszczeniu tego emblematu? Rocznik, wersja, zyczenie klienta?
3. Jak to było montowane - klej?

Poniżej linki do zdjęc Capri uzytkownika
Maciasek_3M http://www.capri.pl/image/car/1488/44162
oraz użytkownika Michal81 http://www.capri.pl/image/car/4987/158248
które to zdjęcia wyjaśniają o co mi chodzi.


denisz Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-04 21:52:22 /


to akurat ten sam samochód :)

Meits Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-04 22:01:27 /


no moze i ten sam :) - grunt ze wyjasnia o co pytam

denisz Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-04 22:02:51 /


"Jesli tak, to co decydowało o umieszczeniu tego emblematu? Rocznik, wersja, zyczenie klienta?:
Ghia to jest właśnie wersja :)

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-04 22:41:55 /


fakt faktem tarczy nie ma na folderze z 74 roku a w 76 juz się pojawia. Ciężko powiedzieć jak było w roku 75. Michała capri raczej mocno grzebane nie było i chyba tarczki są oryginalne (błotnik musi mieć 2 dziury na takowy emblemat).
Niech się wypowie ktoś jeszcze :)

Meits Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-04 22:56:09 /


nie ma dziur. emblematy były mocowane jak wszystkie inne, na gąbczasty, dwustronnie klejący plaster

goras Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-04 23:33:41 /


Meits,

czy jestes pewien, ze w blotniku musi byc dziura na ten emblemat, a nie jest to mocowane na klej?

denisz Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-04 23:36:32 /


goras,
a od czego zalezalo wyposazenie Capri 2 w ten emblemat?

denisz Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-04 23:38:24 /


cyfry to oczywiście pojemność, a herb to znak niezależnej firmy współpracującej z fordem (i nie tylko) stylizującej wnętrze samochodu w nieco bardziej wypasiony sposób. Charakterystyczna rzecz np to fotele z zagłówkami, które złożone był jakby wpisane w obrys fotela.

goras Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-04 23:44:59 /


goras, dzięki ale to wiem.

Mi chodzi o to, czy jak umieszcze na swoim Capri 2 Ghia 2,3 V6 z grudnia 74 roku ten emblemat (bo go nie bylo), to bedzie to zgodne z mozliwym oryginalnym wyposazeniem tegoz auta?

Czy przypadkiem nie było tak, ze te emblematy pojawily sie dopiero od jakiegos rocznika i np tylko na dany rynek krajowy?

Tak, jak Meits zauwazyl - na folderze z 1976 jest Capri Ghia 2,3l z tym emblematem. Na zadnym innym folderze nie znalazlem takiego emblematu - przypadek?

denisz Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-04 23:55:46 /


uuuuuu, tego to nie wiem. bez przesady :)

goras Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-05 00:14:03 /


to są już szczegóły, szukaj innych elementów których Ci brakuje choćby chromowanych końcówek na rury wydechowe :)
Tarczki możesz sobie przylepić z tym że mam jedną taką od capri i jest zupełnie inna niż te które są do kupienia obecnie. Nie ma wlepki tylko jest cała metalowa i wypełniona emalią.

Meits Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-05 00:28:40 /


Ja jednak mysle że emblematy w Capri II były zawsze na zasadzie wpinania wąsów w dziury na błotnikach i klapie tylnej. Wtedy jeszcze nie słyszeli o tasmie dwustronnej.

Konrad Szyperski Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-05 20:29:25 /


Meits, wlasnie szukam czesci brakujacych mojemu Capri i wlasnie dlatego chce stworzyc liste wszystkiego, lacznie z opcjonalnymi dodatkami.


Wracajac do sposobu montazu:
nie sadze, zeby byly montowane w jakies dziury w blotniku. Te emblematy nie maja po prostu od spodu zadnych "bolców", "wasow".
Tasma (plaster) dwustronna oczywiscie odpada.

Sadze, ze byl to montaz na klej.
Czy ktos moze to potweirdzic na 100%?

denisz Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-05 22:33:02 /


eeee, Konradzie. Moje znaczki nie mają kołków. Jak zwał tego lepkiego gluta tak zwał ale to przypomina plaster

goras Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-05 22:35:20 /


ja mam tarcze od capri i ma ułamane 2 bolce

Meits Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-06 00:16:23 /


na mikrofilmie w dziale garaż też widać że są jakieś spinki/nakrętki od strony wewnętrznej.... ale i tak bym obecnie montował na taśme :)

Meits Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-06 00:19:54 /


faktycznie,
na mikrofilmie jest nakretka od wewnatrz, z czego wynika, ze ten emblemat oryinalnie powinien byc montowany na bolec (gwintowany?)

denisz Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-07 19:39:26 /


to nie jest nakrętka, to jest tulejka z kołnierzem coś jak kołek rozporowy

brzezin Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-07 20:05:30 /


Wszystkie tarczki Ghia które leżą u mnie mają albo bolce albo ślady po ułamanych bolcach :)
Obstawiam że taśma dwustronna to późniejszy wynalazek.
Mocowanie ich od "wewnątrz" tak jak piszecie jest w formie wciskania w taki jakby kołek rozporowy, jak zresztą chyba wszystkie literki i emblematy w tamtych czasach.
Łatwo się zakłada, trudno zdejmuje, szczególnie jeśli nie ma dostępu od środka.

Mati_Poznan Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-07 21:56:23 /


Mati,
a możesz zapodać tu fotkę przykładowego emblematu z tym bolcem?

denisz Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-07 22:53:50 /


?

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-08 02:07:52 /


... a jednak kołki? no nie...

goras Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-08 09:37:13 /


No to kwestia emblematow sie wyjasnila. Dzieki.


Kolejna sprawa: wycieraczki przednich lamp w Capri II.

Swego czasu bylem w przekonaniu, ze wycieczeraczki na przednich lampach w Capri II to jedynie pomysly wlaścicieli tych aut. Powod: na żdanym oryginalnym folderze nie ma zdjecia Capri z tymi wycieraczkami oraz nie jest to uwzglednione w opcjonalnym wyposażeniu dodatkowym.

Ale ostatnio jestem w posiadaniu zapasowego kompletu lamp przednich do Capri II i okazalo sie, że są to wersje pod wycieraczki - z ogranicznikami na ruch pióra (podobno cholernie rzadka rzecz).
Do tego w mikrofilmie z cześciami na forum, jest pokazany system tych wycieraczek.

I teraz pytanko: ktoś ma jakieś namiary, gdzie można zdobyć kompletny mechanizm do tych wycieraczek lub przynajmniej jakies fotki tego?

Przeszukałem "cały internet" i znalazłem w tym temacie ino to:

denisz Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-08 18:06:44 /


w Skandynawii było (jest?) prawo wymagające posiadanie wycieraczek reflektorów - stąd skandynawskie wersje wszystkich Fordów je miały

Konar / 2012-05-08 19:04:02 /


teraz z uwagi na potencjalne urazy dla pieszych(czy cos w ten desen) obowiazkowe sa spryskiwacze :) swoja droga sprzedawane na polnoc lady "finskie" mialy tez wycieraczki :)

Main(misiek) Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-05-08 19:41:50 /


Zastanawiam się po co chcesz na sile oblepiać to auto dodatkami. Mało fajne jest same w sobie?

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-08 20:15:37 /


Myśle, że deniszowe właśnie nie chodzi o to by na siłę, ale by w 100% jak oryginał.

chart Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-05-08 20:20:34 /


*deniszowi

chart Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-05-08 20:20:58 /


100% oryginał to jest w takiej kompletacji jak wyjechał z fabryki.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-08 20:26:11 /


celem nie jest "oblepianie" na siłe.

Celem jest posiadanie Capri zarejestrowanego jako zabytkowe.
Wyposażenie go we wszystkie możliwe dodatki - ORYGINALNE podkreslam - ma podnieść nijako range tego zabytu, tak aby w jednym aucie była zawarta historia z epoki.

Nie chodzi tu o żaden szpan czy modyfikacje. Nie wchodzi w grę żaden dodatek, który nie był stosowany oryginalnie.

Taka też jest idea tego wątku - historyczne poznanie wyposażenia Capri II. Zdjecia z folderów sa głównym materiałem źródłowym, ale nie powiedzą wszystkiego.

denisz Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-08 20:33:34 /


100% oryginal nie rozumiem jako stan konkretnego auta, które wyjechało z fabryki.

Nie przywiazuje wagi do danego nr seryjnego mojego Capri II, a ogólnie do modelu Capri II.

denisz Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-08 20:35:22 /


straszne pierdoły

Konar / 2012-05-08 20:36:40 /


a co nie byloby pierdola na forum, w którym zaprasza sie ludzi o zamilowaniach do starych samochodów :)

jak zalozyc gaz do Capri?

denisz Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-08 20:40:04 /


"Wyposażenie go we wszystkie możliwe dodatki - ORYGINALNE podkreślam - ma podnieść nijako range tego zabytku"
Twoje auto i zrobisz z nim co zechcesz, ale jakoś do końca nie pojmuje. Wg mnie właśnie takie doklejanie nawet oryginalnych dodatków obniża "rangę" zabytku. TRIP KOMP czy klima w granadzie były by bardzo miłe. Ale nie było ich w mojej granadzie jak wyjeżdżała z salonu i ich nie dostanie.
Najbardziej wartościowe są auta w stanie jak wyjechały z salonu. Lepsza idealna bieda wersja niż poskładana z 15 innych bieda wersja z wszelkimi dodatkami z wyższych wersji.

I podkreślam - 100% oryginał to jest tak jak wyjechało z salonu. Dokładanie oryginalnych ekstrasów to już nie jest 100% oryginał. Owszem pasuje do auta, bo się komponuje i ładnie wygląda, ale niesmak pozostaje....

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-08 20:41:16 /


nie przesadzaj z tymi skladankami.
Jedyne co moge teoretycznie dodac to:

- emblematy Ghia
- halogeny
- wycieraczki reflektorow
- regulowane lusterko
- wspomaganie kierownicy (jedynie teoretycznie).

Dla mnie auto po takim doposazeniu jest Capri II w oryginale. Nie ineteresuje mnie, ze ten nr seryjny auta wyjechal z fabryki z innym wyposazeniem, bo kupujacy w 1974 roku tak wlasnie go sobie zamowil.

denisz Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-08 20:50:43 /


Do wycieraczek reflektorów muszą być spryski raczej, żeby wycieraczka na sucho nie chodziła. Do nich potrzeba odpowiednio zbiorniczka i trochę dodatkowej instalacji elektrycznej.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-08 21:10:32 /


Ok, dzięki dred za pomoc.


Temat kończę, bo widzę, że nie ma przyszłości.

Dodam, kiedys tam, chyba jedynie emblematy i halogeny, na pozostale cieżko bedzie zdobyć czesci i wiedzę jak to poskładac.

Pzdr

denisz Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-08 21:23:23 /


Po latach walki z Fordami muszę stwierdzić , że pakowanie na siłę halogenów przeciwmgielnych /pod/nad zderzak , wycieraczek na lampy , blend od wyższych modeli , spoilerów od sportowych modeli , itd itp , masy dodatkowych guzików i opcji , god only knows czego jeszcze - robionych na zasadzie : byle coś dodać ... to bardzo zła praktyka i nie służy oryginalnemu wyglądowi samochodów z tamtych czasów. Bo nie wszystkie miały te halogeny czy tam inne duperele. Przeopcjowanie to tez przesada .... ale co kto lubi ....

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-09 01:13:02 /


czy dodanie:

- emblematow Ghia
- halogenow
- wycieraczek reflektorow
- regulowanego lusterka

to jest pakowanie Bog wie czego? Troche mniej fantazji w tej krytyce... :)

Jestem ciekaw, ile na forum znajdzie sie posiadaczy Capri, ktorzy niczego w swoim aucie nie dodali?

denisz Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-09 12:44:27 /


Poza tym wlasnie dlatego od poczatku pytam i pytam:

jakie modele mialy dane wyposazenie i co o nim decydowalo?

Nie chce ze swojego Capri zrobic choinki Bozonarodzeniowej spod znaku skladaka...

denisz Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-09 12:46:52 /


bez przesady, pod względem różnych innych rzeczy, które się tutaj robi z samochodem dodanie oryginalnych elementów wyposażenia dodatkowego nie brzmi jak profanacja.

Po za tym chyba były elementy, które można było domówić w salonie, a nie w Fabryce, prawda ? Choć chyba faktycznie np. halogeny lub wycieraczki wymagają chyba innej wiązki ?

No i pytanie akademickie: czy radio z modelu rocznikowego 77, które pierwszy właściciel wymienił na lepszy model z salonu Forda w np. 78 to jeszcze oryginał czy już nie ? :)

valhallen Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-09 12:53:44 /


Do sprysków jest też na zbiorniku płynu dodatkowa pompka (po drugiej stronie zbiornika) o mega większej wydajności (stąd grubsze ciśnieniowe przewody zasilające dysze spryskiwacza). Oczywiście + kawałek dodatkowej wiązki zasilającej w prund.

Mati_Poznan Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-09 13:06:47 /


no wlasnie o to chodzi:

założeniem Capri była elestyczność w doborze wyposazenia - przyczyniło się to też do sukcesu tego modelu.

Halogeny można było sobie spokojnie dokupić - ich dodanie (oryginalnych), tam gdzie należy nie jest wg mnie żadną ingerencją w "oryginalość".
Podobnie ze wspomaganiem kierownicy - to samo Capri z tego samego rocznika moze miec lub nie wspomagania, bo po prostu decydowal o tym kupujacy.

Z lusterkiem regulowanym jest chyba inny problem - zdaje się, ze była to opcja od pewnego rocznika. Zatem Capri II z 1974 chyba nie mialo szans go miec. Zatem to akurat sobie daruje.

denisz Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-09 13:08:59 /


Jest w tym jednak troche przesady - np. sporo ładnie zrobionych Mk1 ma halogeny wiszące gdzieś pod/nad zderzakiem. Bo ? To rasowo wygląda ? Idziesz na zlocie 3/4 aut ma halogeny ... po 30 metrach masz dość ...

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-09 13:12:35 /


Wspomagania kierownicy, to chyba akurat w Capri nie można sobie było "domówić" w salonie, bo to wymaga wymiany całej belki przedniego zawieszenia na inną...

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-09 13:17:12 /


kurcze,
ja caly czas podkreslam - ma byc zgodnosc z oryginalem!

Halogeny w Capri II z 1974 nie byly niczym "fantasy". Chce aby wygladalo to dokladnie tak, jak na oryginalnym folderze z 1974:



wspomaganie zamawialo sie przed zakupem auta, nie po.

denisz Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-09 14:10:31 /


No to przecie o tym piszę, że nie można było doposażyć auta bez wspomy o wspomaganie, tylko zamówić takie, które tą wspomę miało fabrycznie założoną. Co pewnie ma swoje odzwierciedlenie na tabliczce :)

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-09 14:15:57 /


ok, sorry,
to samo myslimy

i wlasnie dlatego napisalem wczesniej o dodatkowym wyposazeniu we wspomaganie sowjego Capri - "jedynie teoretycznie". Co oznacza, ze w praktyce nie zaistanieje.

denisz Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-09 14:18:28 /


Szkoda - akurat wspomaganie jest ciekawszym dodatkiem niż obleśne halogeny ....

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-09 14:35:38 /


hehe :D
nie dogodzisz wszystkim...na podstawie zebranych informacji zrob to co uwazasz za stosowne, a widzac, ze nie zamierzasz pakowac do swojego samochodu "indora 2.1" czy x-pack'a z Indonezji - mozemy byc spokojni i podziwiac jedynie postawe...

on_the_run Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-05-09 18:25:13 /


ja nie mam wspomagania w mkII i mi to ni przeszkadza zupełnie

Meits Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-05-09 20:45:08 /