logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » garaż » Oświetlenie - garaż

Oświetlenie - garaż

Temat nie był poruszany więc zakładam wątek.

Jakim waszym zdaniem jest najlepsze oświetlenie do garażu?
Czeka mnie kilka prac między innymi związanymi z sufitem (docieplenie etc), tak sobie pomyslałem że przy okazji warto by było się zastanowić nad oświetleniem.

W chwili obecnej posiadam 8 jarzeniówek i tu pojawia się pytanie: czy macie pomysł na inne oświetlenie być może bardziej energo-oszczędne a równie wydajne?

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-31 12:58:34 /


świetliki w dqachu

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-31 13:57:40 /


To pewnie tez, jednak w moim przypadku to odpada- magazyn nad garazem mam.

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-31 14:21:21 /


Zamiast jarzeniówek możesz dać LEDy, wprost zamienialne z tymi pierwszymi. Tylko cena powala z nóg :(

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-10-31 14:27:22 /


Świetlówka jest najlepsza w stosunku cena/zużycie energii/sprawność.
Można się pokusić o świetlówki T5 które mają nieco większą sprawność ale ich cena jest tez odpowiednio wyższa.

Ewentualnie oprawy metalohalogenowe, ale znów wchodzimy w koszty a sprawność w stosunku do swietlówek nie jest porażająco większa i prawdopodobnie nie zwróci się w przypadku garażu.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-10-31 14:46:11 /


Mnie to w sumie mniej energooszczędność obchodzi, a bardziej ciekawy jestem umiejscowienia lamp, żeby nie raziły z jednej strony, a z drugiej dobrze oświetlały i żeby nie było wiecznej walki z cieniem jak się coś grzebie...

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-10-31 16:27:28 /


Podobno sporo daje powieszenie ich na ścianie niz na suficie ... napewno do prac lakierniczych dużo lepiej. A do mechanicznych ? Hmmm

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-10-31 17:29:11 /


Do prac mechanicznych najlepsza jest lampka na długim kablu, która i tak zawsze świeci w oczy jakbyś jej nie ustawił zgodnie z zasadą złośliwości rzeczy martwych.

rzułty BUC Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-31 17:30:28 /


świetlówki na ścianach, osobno światło na kabli u git, nie mam żadnch problemów, wszystko widać.

boncky Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-31 17:57:00 /


My mamy lampki na ścianach, na suficie i mimo to czaaaasem lampka na kablu też nie przeszkadza (o ile akurat się trafi że jest w niej sprawna żarówka) ;D

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-10-31 20:12:24 /


sciany sufit i brama od wew, na biało i jest 2 razy jaśniej... bo odbija piknie, brama się trochę brudzi ale nie ma tragedii, zawsze można psiknąć raz na rok same drzwi ;]

boncky Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-31 20:29:59 /


Na swoje 24m2 warsztatu mam zamontowane 6 lamp świetlówkowych rastrowych 4x 18W każda. Przy takiej ilości lamp nie ma problemu z cieniami.
Oświetlenie jest przyzwoite chociaż nad blatem roboczym mam dodatkowe doświetlenie.

Lampy rastrowe są dobre i tanie jak tanie wino :) za 60pln można kupić nową oprawę tego typu:



Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-10-31 22:53:30 /


świetlówki T5 mają taką samą sprawność jak LED, oczywiście zawsze można sobie kupić T3 ( masakra cenowa i technologiczna).

Warto zadbać, aby świetlówki miały zapłonnik elektroniczny - większa trwałość i zapala przy niższych temperaturach.

umiejscowienie- na ścianach i suficie. jak będą hermetyczne, to nie będą się kurzyć.

odbłyśniki bo dwukrotnym myciu tracą swój blask...

a sposobem na sprawną żarówkę na kablu jest zainstalowanie tam żarówki 12 V. Żarnik takiej jest zrobiony z takiego drutu, że wytrzymuje upadek ze stołu, czego nie można powiedzieć o żarówkach na 230V.



magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-11-01 11:21:39 /


No chyba lepiej 24 V :)
Dalej poruszamy sie w granicach napięcia bezpiecznego a nie obciążamy tak przewodów i złącz. Zresztą taki jest standard przy tego typu oświetleniu. No i nie wiem czy są dostępne transformatory separacyjne na 12v, a jak sa to pewnie dużo droższe :)

Aldaron Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-11-01 11:27:06 /


ja takim " transformatorem separacyjnym " ładuje akumulatory,tylko mam wersje z diodami.

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-11-01 18:44:09 /


jam mam swietlowki na suficie i na scianach.

Mam podnosnik dwukolumnowy wiec na scianach zamontowane sa bardzo nisko (ok40 cm). Bardzo pomocne przy robotach kolo zawieszenia i przy podwoziu. Wazne zeby wlaczink zrobic osobno dla prawej i lewej strony, zeby nie mozna bylo wylaczyc lewy rzad jak pracuje sie przy prawej stronie samochodu.

wszystkie lampa podpiolem na przemian do trzech faz. Dzieki temu "mrugaja naprzemiennie" i o wiele mniej mecza sie oczy.

do roboty pod maska najlepsza taka lampa: http://www.wuerth-shop.at/eShop_ssh/productListPositionDetailsView.do?articleNo=0981750001061++++1&catalogId=V1.7&productGroupId=20010201 Mi udalo sie dorwac takowa za smieszne pieniadze w ...lidlu :)

bartek nowakowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-11-02 10:08:54 /