logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » Umowa Kupna/Sprzedazy Wspołwłasnosc

Umowa Kupna/Sprzedazy Wspołwłasnosc

Zapewne wiele osob tak kupowalo samochod(ja nie) wiec chcialbym sie zapytac
czy sa moze gdzies w internecie gotowe druki takiej umowy ??
chcialem razem z kolega kupic na spolke samochod i nie wiem jak poprawnie taka umowe sformułowac
jeszcze jedno czy sa moze takie umowy na wiecej niz 2 osoby ??
i czy np osoba wpisana jako pierwsza ma jakies wieksza własnosc czy jest to automatycznie własnosc pol na pol

Main(misiek) Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-09-27 17:43:11 /


Umowę spisujesz normalnie jak każdą inną na samochód. Przykład pusciłem Ci e-pocztą. Pozdrówka.

RoT Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-09-27 18:11:58 /


jest pół na pół jeśli wspołwłaściciel ma 50% auta, tylko problem jest tego typu ze ten pierwszy wpisany w dowód jest np wzywany na komendę Policji jeśli zrobią fotke auta, bo ten drugi współwłaściciel jest wbity w dowód w Uwagach Dow. rejstracyjnego, czyli ten 1 szy na stonie głownej mimo ze posiada 50% udzialow bierze wieksza odpowiedzialność na siebie, ale jak ktos wam wjedzie w auto ubezpieczalnia wyplaci wam po połowie:D

Hoover 3M / 2004-09-27 19:46:34 /


do zalozyciela watku

heheh a co Tata tym razem nie wie ???
zawsze sie jego pytasz ??? jak cos trzeba zalatwic ,pomoc komus

a moze twoj wirtualny znajomy z wydzialu komunikacji
przecierz ostatnio byl tak dobze poinformowany
hmmm tez nie ma pojecia ???

ktos powie ze jestem zlosliwy ...........
tak !!!!! bo nie chce ci sie ruszyc tylka z domu z przed kompa by komus pomoc i to jeszcze wtedy kiedy mozesz !!!
i to juz nie pierwszy raz
pomocny jestes jak cholera

Wojdat Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-09-27 20:03:56 /


TO ja też poproszę ten przykład na seemann@sierrafan.pl
Jeżeli jest taka sytuacja że ja jestem wpisany jako "główny" właściciel auta, mam 10% zniżki a mój ojciec 60% który by był wpisany tam w uwagach to OC i tak będzie naliczane według jego zniżek?
Kolejność wpisania współwłaścicieli ma wogóle jakieś znaczenie jezeli chodzi o OC?

Seemann / 2004-09-27 21:17:14 /


Wojdat głownie chodzilo mi o wzor takiej umowy
a co do tego o czym piszesz to wyraznie ci napisalem co moglem zrobic
a moglem niewiele ... sorry

Main(misiek) Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-09-27 21:42:38 /


>>Kolejność wpisania współwłaścicieli ma wogóle jakieś znaczenie jezeli chodzi o OC?

to zależy od tego gdzie ubezpieczesz... ptu SAMOPOMOC bierze zniżki osoby z 1 strony dowodu.. druga osoba nie jest istotna.. dlatego capri mam na współwłaściciela ale ojciec figuruje na pierwszej stronie.. inaczej nici ze zniżek..

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-09-27 21:43:31 /


To dziwne, Trójkąt, bo ja mam Sierrkę ubezpieczoną też w Samopomocy, zarejestrowana jest na mnie i na ojca, ja jako pierwszy właściciel (bez zniżek, a nawet ze zwyżką z racji wieku), ojciec jest drugim właścicielem (wpisany w adnotacjach dowodu) i ma sporo zniżek i chyba też jakąś zwyżkę. I u nas wszystkie nasze (moje i ojca) zniżki i zwyżki się sumują, a polisa jest wypisana na dwóch właścicieli. I w sumie wychodzi coś niecałe 500 złotych za rok za silnik 1.8.

Jan Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-09-27 22:06:02 /


u mnie w Allianz wogóle nie patrzą na współwłaściciela z tyłu dowodu (mnie) i mam max bezszkodowosc ojca bez 10 % czyli 370 zł rocznie ;-)

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-09-27 22:27:13 /


kiedyś jak rejestrowałem taunusa to rzeczywiście zniżki i zwyżki obu właścicieli się sumowały...
przy zakupie capri 1,5roku temu już nie było czegoś takiego i brany był pod uwage właściciel z 1 strony.. polisa jest wystawiona na jedną osobę.. druga nie jest wogóle brana pod uwagę

nie wiem moze w innych regionach polskiu jest inaczej..

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-09-27 22:45:16 /


Ja miałem kiedyś poprzedniego Capri na moją mamę i na mnie zarejestrowanego i ubezpieczenie w PZU. Ja byłem współwłaścicielem i z racji tego liczyła się tylko zniżka mojej mamy. Ale to nie tak, że mój wkład się wogóle nie liczył, o nie :) Jako, że miałem wtedy mniej niż 25 lat to zwyżka 30% z racji tego oczywiście obowiązywała. Identyczna zresztą sytuacja była później z pęcherzem.
Inna sprawa jest taka, że jak miałem dzwona Capciem, to matuli po zniżkach poleciało :(

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-09-28 08:42:42 /


A ja mam na babcie :) Główny właściciel to ten, który jest pierwszy na umowie i tego wpisuje Wydział Komunikacji na pierwszą stronę dowodu. Przy ubezpieczaniu nie ma to znaczenia (przynajmniej we Florianie) i są brane pod uwagę większe zniżki. OC mam wypisane na mnie, a zniżkami dysponuje babcia :)

RoT Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-09-28 09:35:34 /


A, Seemann umowa poleciała. Papa :)

RoT Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-09-28 09:41:16 /


to się podepne jak jest ze skarbówką bo już zgłupiałem. na umowie kupna capri mam 950 zł i musze iśc do skarbówki czy odrazu do urzędu?????????

H2O patryk_3M Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-09-28 09:53:36 /


Dzięki Rot ! :)

Seemann / 2004-09-28 09:53:37 /


Patryk musisz się dopytać we właściwym urzędzie. U mnie nie trzeba mieć błogosławieństwa ze skarbówki. Nie wiem jak u Was, bo to zależy od ich widzimisię. No problemo Seemann.

RoT Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-09-28 10:36:29 /


dzieki Rot ja tez dostalem umowe :)

Main(misiek) Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-09-28 11:41:46 /


Nie wiem Patryk, ktory urzad Twoj, ale IIUS ul Kolobrzeska twierdzi ze musisz przyjsc z taka umowa do osteplowania. Choc ja z umowa na silnik sie np nie wybralem bo jestem leniwy :)

Michał (drzewiej to było Wydmikufel) Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-09-28 11:57:36 /


Wzory umów i formularzy PCC-1 i PCC-1A są (były?) na stronach Gazety Wyborczej i chyba w Gratce, linków na pamięć nie znam, ale każdy sobie znajdzie. A formularze PCC-1 i -1A leżą w każdym Urzędzie Skarbowym i najbezpieczniej stamtąd je wziąć.

Rafał L. Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-09-28 17:32:37 /


Aha, gdyby ktoś nie wiedział (i co gorsza, nie wiedząc nawet nie pytał): formularz PCC-1A to załącznik do PCC-1, wypełnia się go, jeśli w transakcji występuje współwłaściciel (niezależnie od tego, czy chodzi o sprzedającego, czy kupującego).

Rafał L. Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-09-30 16:10:09 /


Czy na umowie kupna-sprzedazy musi byc NIP ???? Czy wystarczy pesel i numer dowodu???? Wartosc auta 600PLN jesli to coś zmienia.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-06-19 00:37:08 /


do 1000 chyba jest nieopodatkowane ale nie jestem expertem:) lepiej niech sie wypowie jeszcze ktoś mądrzejszy

Marek F Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-06-19 00:51:04 /


do 1000PLN niemusi być NIP-u. powyżej wypełniasz jeszcze PCC1 a tam NIP już potrzebny.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-06-19 08:24:12 /


hej... poslij mi ten druk tez na poczte... damian17121990@interia.pl z góry wielkie dzieki

Mały1990 / 2007-07-02 20:06:16 /


Ok w przypadku ubezpieczania na współwłaściciela,czyj pesel,nip i nr dok.tożsamości wpisać ojca czy mój,czy oba jeden pod drugim jeśli jest tylko miejsce na jeden??

bon / 2010-07-12 10:16:40 /


Chcesz mieć zniżki taty? Czy nie ma to dla ciebie znaczenia, bo np masz tyle same %?
W zależności od odpowiedzi na powyższe pytania - wypełnij odpowiednio.

Fuszix 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-07-12 10:26:52 /


Jeżeli chcesz mieć w dowodzie współwłaściciela, to po prostu wpisz siebie na pierwszym a ojca na drugim miejscu bo i tak zniżki brane są od osoby która ma ich więcej.

slon666 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-07-12 10:47:26 /


i jak najbardziej wpisz 2 pesele..przy rejestracji wystarczy dowód osobisty ojca

Kilgore / 2010-07-12 10:49:39 /


Spoko dzięki za odpowiedzi...przejeżdżałem dzisiaj koło placówki PZU i koles powiedział że nie ma znaczenia kolejność na umowie,ani w dowodzie rejestracyjnym ....zniżki będą takie same,czyli te które mnie satysfakcjonują.
A ubezpieczyć chcę na współwłaściciela,bo ojciec koniecznie chce mi jakoś pomóc przy zabawie w starego Forda, a fakt faktem wszystkich zniżek nie mam,prawko od dwóch lat i 23 wiosny na karku...:)

bon / 2010-07-12 20:50:36 /


Podepnę się, mam zamiar zakupić auto. Chcę by współwłaścicielem była moja żona. I teraz pytanie. Jeśli ja jestem zameldowany w mieście X a żona w mieście Y to gdzie mamy rejestrować auto? Czy będzie to meldunek pierwszej osoby z umowy czy sami sobie wybierzemy miejsce rejestracji?

szymal Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-09-20 08:41:57 /


Rejestrowałem kiedyś auto na podobnych zasadach - na wszelki wypadek wpisaliśmy osobę z miasta, gdzie było rejestrowane właśnie na pierwszym miejscu.
Generalnie i tak kobieta stwierdziła, że kolejność na umowie nie gra roli, w końcu jeśli nie ma innego zastrzeżenia, to współwłasność jest 50/50. I wtedy wpisują w dokumenty jako pierwszą osobę zameldowaną w mieście rejestracji, żeby wszystko się zgadzało.

Fuszix 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-09-20 09:07:15 /


i tutaj logika nie ma zastosowania.
Zgodnie z prawem, jak masz wspólnotę majątkową z żona ( brak intercyzy) i tak żona jest współwłaścicielem pojazdu ( ale tylko w oczach sądu)

Natomiast dla WK mimo że współwłasność jest 50/50 to rozróżniają właściciela i współwłaściciela. I rejestruje się w tym urzędzie, gdzie zamieszkuje właściciel ( pierwszy na liście). Mowy nie ma, aby zarejestrować auto w mieście zameldowania żony, a na dowodzie na pierwszym miejscu było Twoje nazwisko i Twój adres.

I tym samym dla ubezpieczyciela jesteś współwłasicielem. Jednak nie przeszkadza to w wypisaniu polisy na Ciebie. Przerabiałem to na sobie dwa razy, i raz doszedłem nawet do kierownika działu, i Pani mi wyjaśniła, że mimo że jestem właścicielem auta w 50 % to w ich oczach jestem tylko współwłaścicielem, a właścicielem auta jest moja żona. Niestety nie mam tego na piśmie, bo zależało mi na rejestracji auta, a nie na udowodnieniu braku logiki.

I tutaj tez ma znaczenie kolejność nazwisk na Umowie/ Fakturze.

Ten pierwszy jest ważniejszy.



magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-09-20 10:32:29 /