logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » Rejestracja samochodu z tymczasowym dowodem rejestracyjnym

Rejestracja samochodu z tymczasowym dowodem rejestracyjnym

Mniej więcej rok temu, kupiłem lekko zapuszczoną Granadę po 10 letnim postoju w ogrodzie od 'znajomego'. Auto przytargałem na lawecie do domu, rozliczenie i przekazanie dokumentów odłożyliśmy w czasie o jakieś 2 tygodnie z racji czasowej nieobecności właściciela. Na spotkaniu mającym na celu finalizację transakcji wyszło na jaw, że wszystko na co mogę liczyć to tymczasowy dowód rejestracyjny z 2002r. i czerwone blachy. Z racji tego, że Ford kosztował równowartość 4 kartonów papierosów, zupełnie nie przeszkadzał mi brak twardego dowodu. Po kilku miesiącach postoju, remont właśnie dobiega końca i pojawia się problem z zarejestrowaniem. Teoretycznie, w świetle prawa, sprzedający nie może zbyć auta przed odebraniem dowodu rejestracyjnego z wydziału komunikacji, o czym poinformowała bezradna urzędniczka WK. Od chwili zakupu, opłacam za tą budę oczywiście OC, być może zupełnie niepotrzebnie jeśli auto w świetle prawa nadaje się tylko do ozdabiania ogródka. Czy macie jakiś pomysł, jak tę sprawę pchnąć do przodu? Czy nieodebranie twardego dowodu można podciągnąć pod niezarejestrowanie samochodu, a co za tym idzie posługując się umową kupna-sprzedaży oraz próbnym dowodem przywrócić go do ruchu?

Marek-p / 2013-07-19 01:59:51 /


A znajomy nie może odebrać teraz tego twardego dowodu? Przecież ten dowód czeka w urzędzie.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2013-07-19 06:52:36 /


Mając dowód zakupu, czyt. umowę kupna, możesz iść do ichniejszego wydziału i odebrać ten dowód sam. Chyba.

Mysza liil (EM) / 2013-07-19 07:52:59 /


Tylko nie wiem czy wydadzą dowód bez ważnego przeglądu ...

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2013-07-19 08:46:39 /


odbierasz normalnie dowód z umową kupna, papierek jednoznacznie stwierdza że TY jesteś właścicilem, tylko musisz mieć przegląd na kwitku, ja tam samo odbierałem dokumenty z capri które leżały 7 lat w urzędzie... umowa kupna przegląd i żadnego problemu.

boncky Dokładna lokalizacja na mapie / 2013-07-19 09:48:11 /


Musi być ważny przegląd i OC, lub kwit, że OC nie wymaga ciągłości.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2013-07-19 09:48:51 /


Znajomy przebywa na stałe na wybrzeżu i w warszawie nie pojawia się praktycznie wcale, ale jeśli tak rzeczywiście jest, że mogę odebrać ten dowód w jego imieniu, to sytuacja znacznie się upraszcza. Mam nadzieję, że sprawa do poniedziałku zdąży się rozwiązać. Dziękuję Wam za wszystkie porady i odpowiedzi.

Marek-p / 2013-07-19 11:01:32 /


Jeszcze jedna sprawa - nagłe olśnienie - przecież po odebraniu twardego dowodu, zdaniu czerwonych blach i odebraniu normalnych, samochód zmienia numer rejestracyjny - czyli inny niż ten na umowie spisanej z poprzednim właścicielem. W takim przypadku zostałbym z samochodem zarejestrowanym nie na moje nazwisko z nowym numerem rejestracyjnym, którego to auta znowu nie mógłbym przerejestrować, bo dane nie zgadzają się wtedy z umową. Poprawcie mnie proszę, jeśli się mylę.

Marek-p / 2013-07-19 11:34:40 /


Umowę chyba po VINie spisałeś, a nie po numerze rej.? :)

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2013-07-19 11:43:18 /


Nr rejestracyjny nie jest przypisany do auta. Auto jednoznacznie identyfikuje tylko VIN.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2013-07-19 11:45:16 /


Po Vinie, tymczasowym numerze rejestracyjnym i numerze buta sprzedającego. To drugie pytanie zadaję raczej asekuracyjnie - może niepotrzebnie zaśmiecam forum - po prostu z wydziałem komunikacji miałem już różne przeboje i raz na jakiś czas strzelam sobie w stopę taką właśnie transakcją. Zależy mi na szybkim rozwiązaniu problemu, a nie bardzo miałem kogo zapytać - słusznie założyłem, że ktoś udzielający się na forum już przerabiał podobny problem.

Marek-p / 2013-07-19 11:50:31 /


Ja 10 lat temu byłem w takiej sytuacji. Pół roku po kupnie zdecydowałem się wreszcie przerejestrować. W urzędzie dowiedziałem się że nie miałem prawa kupić z miękkim dowodem. Pojechałem do Urzędu w Gorzowie - tam był zarejestrowany wcześniej. Pokazałem umowę kupa ale pani w okienku powiedziała że mi nie wyda dokumentu bo nie ja na nim widnieje. Udało mi się znaleźć poprzedniego właściciela i poprosiłem go żeby on odebrał. I tu powstała chora sytuacja bo pani w okienku powiedziała, że nie może mu wydać, bo mimo że jest w dowodzie to widziała umowę kupna i on nie jest już właścicielem. Dopiero po wspólnej rozmowie z jakimś kierownikiem udało się go odzyskać z wielką łaską. Dużo zdrowia i czasu mnie to kosztowało

Guzik Dokładna lokalizacja na mapie / 2013-07-21 14:28:00 /


Ja przechodziłem coś podobnego w zeszłym roku.
Procedura wygląda następująco:
Widniejący na tymczasówce (czyli formalnie właściciel pojazdu) składa podanie o cofnięcie procesu wyrejestrowania pojazdu (jeśli złożył takie pismo), otrzymuje z WK odpowiedni papier i z tym papierem może sprzedać.
Jak nie masz kontaktu z osobą na tymczasowym, to prościej kupić jakieś papiery i zrobić szczepana. Ja już nigdy nie kupię w taki sposób.

Raul Dokładna lokalizacja na mapie / 2013-07-22 14:21:20 /


Odkopię kotleta, ale czy ktoś orientuje się jak wygląda kwestia kupna auta na miękkim dowodzie. Wiem, że lepiej nie ale jak już zaistniałą hipotetyczna sytuacja. Kupuje auto gosc dopiero co je przerejestrował wiec dostał miękki dowod i ma potem odebrać I dosłać mi twardy. Jak to rozegrać i jak.mądrze spisać taką umowę by chroniła tyłek.

SKUN_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-01-29 21:40:35 /


Spisz, jak już będzie twardy dowód. Przecież twardy jest do odbioru już po 2 tyg od przerejestrowania.

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-01-29 21:43:29 /


Ha! Nawet wcześniej :) Właśnie sprawdziłem:
Aneta rejestrowała dupowoza 17 stycznia, a na stronie Info-Car jest informacja, że twardy dowód od 22 stycznia czeka już w urzędzie :)

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-01-29 21:51:44 /


No Gryziu tu nie ma takiej opcji niestety transakcja i sru 2000km w trase.

SKUN_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-01-29 21:56:26 /


są tu sprzeczne informacje, jedni piszą że jest wtedy sytuacja patowa:
https://moto.infor.pl/auto/zakup-rejestracja/3594459,Czasowe-pozwolenie-Czemu-nie-mozna-sprzedac-z-nim-auta.html
https://polskiautohandel.pl/przerejestrowanie-auta-sprzedanego-z-pozwoleniem-czasowym-niemoziwe-stanowisko-ministerstwa-infrastruktury/

drudzy że to nie problem, proces rejestracji jest unieważniony i można go zacząć od początku:
https://sprm.org.pl/aktualnosci/dystrybutorzy-pojazdow/czy-mozna-sprzedac-auto-w-trakcie-rejestracji-czasowej/

jak to w Polsce, bzdurne przepisy i każdy urząd będzie interpretował jak chce, generalnie może być problem, później możesz się sądzić...



camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-01-29 22:19:52 /


Kup go na kogoś na miejscu i po otrzymaniu twardego - odsprzedaj sobie.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-01-29 22:21:54 /


Twardy dowód moze odebrać tylko osoba na którą jest on wystawiony. A bez twardego nie ma opcji żebyś go zarejestrował. Jeśli się mylę to mnie poprawcie. Ale miałem tak kupionego taunusa i musiałem odszukać drugiego właściciela wstecz bo inaczej nie było opcji. Dobrze że to klubowicz i bez problemu odebrał mi twardy dowód. Żeby odebrać twardy potrzebował ten czasowy i aktualny przegląd .

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-01-29 22:57:53 /


Sytuacja generuje na pewno jakieś patologie, u nad w WK podpisuje się oświadczenie ze do chwili uzyskania twardego dowodu rejestracyjnego, nie nastąpi zmiana właściciela. Nie kupuje się na miękkim i koniec. Tak nie jest dokument, na jego podstawie nie musi zostać wydany twardy dowód. To jest czas dla Urzędu dla sprawdzenia wszystkich danych.

Mysza liil (EM) / 2024-01-30 08:06:28 /


Chodzi mi o to, że może ten twardy też jest już do odbioru, więc kombinowanie może się okazać bezcelowe.
Jak znasz nr rejestracyjny i 5 ostatnich cyfr z VIN, to możesz se od ręki sprawdzić status.

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-01-30 08:23:25 /


A odebrać twardy dowód możesz Ty, tylko właściciel musi Ci podpisać upoważnienie do odbioru lub pełnomocnictwo. Do tego 17pln opłaty skarbowej i temat z głowy. Ja tak robię i nigdy nie miałem problemu.

Szramek Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-01-30 08:59:10 /


W skrócie sytuacja wygląda tak że jest fura która gosc idzie przerejestrować na siebie wiec siła rzeczy dostanie miękki. Ja będąc w PL chciałbym temat załatwić i nie jest dla mnie problemem wysylalnie tablic czy dowodu by domknąć temat jak mnie już w pl nie będzie ale chciałbym możliwie zabezpieczyć się w umowie w razie W. I tu nie do końca wiem jak ja spisać ze:
-resztę kasy dostanie po dostarczeniu dowodu ( wątpię że na to pojdzie)
-spisać umowę przedwstępna ( ale wtedy zapewne nie będę mógł zabrać auta)
-dac kasę, wziąć auto i miekki dowod i spisać karę umowna w przypadku nie dostarczenia twardego dowodu np do 3 tygodni.

SKUN_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-01-30 10:28:41 /


niedługo się to pewnie wyklaruje, dotychczas nie było kary za brak przerejestrowania więc jak ktoś kupował na handel to nie rejestrował i takie sytuacje były sporadyczne,
Teraz trzeba będzie rejestrować i samochody wystawione na sprzedaż będą miały często miękkie dowody, sporo ludzi będzie miało problem i same WK też, jest więc szansa że coś z tym zrobią.

Jak to u nas, zrobili jakiś przepis żeby naprawić jedno a przy okazji zepsuli kilka innych.
Podobny problem jest teraz po zakupie samochodu do naprawy, jest miesiąc żeby go naprawić, zrobić przegląd i zarejestrować...


Mysza, z tym oświadczeniem właśnie nie wiadomo do końca jak jest, to nie jest zobowiązanie właściciela, tym bardziej pod jakąś groźbą, nie mogą zabronić sprzedaży, jest interpretacja że to po prostu warunek rejestracji. PRD określa że czasowej rejestracji dokonuje się warunkowo, jeśli warunek z tego oświadczenia nie jest spełniony to decyzja o czasowej rejestracji wygasa - wtedy teoretycznie można odebrać stary twardy dowód

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-01-30 15:01:14 /


Ale nadal czegoś nie rozumiem w tej sytuacji. Gość czeka z przerejestrowaniem, aż przyjedziesz do PL, żeby Ci odsprzedać z miękkim dowodem? Niech więc nie przerejestrowuje, tylko odsprzeda ze starym DR i umową.

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-01-31 08:27:21 /


Gosc nie miał dowodu ( nie wiem czy zabrany czy inny uj) miał umowy kupna polazł do urzędu i obecnie ma miękki dowod oc i pt ...ale ja będąc w pl chciałbym to na siebie przerejestrować. Z miękkim nic nie zrobię i mam dwie opcje wzięć miękki i kogoś upoważnić do rejestracji i później już sobie to załatwiać albo spisać umowę która zabezpiecza mi dupe jak by gościowi odechciało się odbierać twardy

SKUN_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-01-31 09:13:10 /


SKUN, jednym słowem - nie bierz miękkiego dowodu. To same problemy.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-01-31 09:22:48 /


SKUN, masz zafiksowaną datę przyjazdu za kilka dni? jak nie to przyjedź za 2-3 tygodnie jak gość będzie miał już twardy dowód i załatwione

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-01-31 12:46:26 /


A... no to właśnie o to mi chodzi. Skoro już ma miękki dowód od jakiegoś czasu, to jest szansa, że twardy już teraz czeka na odbiór. Wystarczy sprawdzić. Nie trzeba czekać 4 tyg. od przerejestrowania.

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-01-31 17:25:09 /


Heh jak by to było takie proste ;) haha no dobra a co do miękkiego to gosc odebrał go wczoraj

SKUN_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-01-31 17:41:56 /


https://info-car.pl/

Tu sprawdzisz czy jest już twardy dowód.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-02-03 17:11:48 /


Dzięki 3kat!

SKUN_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-02-03 17:46:57 /