logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » Zmiana prawa jazdy

Zmiana prawa jazdy

Hej!
Nie wiecie jak to jest z prawej jazdy? Czy trzeba je zmienić na plastikowe do końca b.r.??
Ja mam wydane w 1990 r. Może ktoś zna przepisy, czy po pierwszym będę musiał się ukrywać, czy będę mógł jeździć legalnie :)
Boje się tych kolejek w Urzędzie Komunikacji...

pozdr i czekam na odp

lutek / 2004-12-27 11:36:36 /


wiem ze przedluzyli termin wymiany do kwietnia, ale zmienic trzeba
chodzi tu o zmiane wszystkich wydanych przed (chyba) 1996r

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-12-27 12:11:24 /


Do końca kwietnia 2005 należy wymienić wydane przede kwietniem 1993 roku . Ja mam z czerwca 1993 zatem jeszcze nie teraz ;-)

bogdanw Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-12-27 12:27:17 /


pie..e tę wymianę. Kolejny wymysł (głu)Pola żeby wycisnąć z nas kasę. Stare prawo jazdy jest ważne i nikt nie może go unieważnić ( w rozporządzeniu, jak już to w ustawie , a o tym nic nie pisze ): art. 150 Ustawy o ruchu drogowym : " Art. 150.
1. Prawa jazdy i inne dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami lub potwierdzające
dodatkowe kwalifikacje i wymagania w stosunku do kierujących
pojazdami, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują ważność
do czasu ich wymiany dokonywanej na koszt osoby uprawnionej w zakresie
na jaki zostały wydane. Osoba uprawniona dokonująca wymiany jest obowiązana
do uiszczenia opłaty ewidencyjnej.
2. Minister właściwy do spraw transportu, uwzględniając wszystkie wydawane
przed dniem wejścia w życie ustawy dokumenty uprawniające do kierowania
pojazdem oraz koszty związane z ich wymianą, określi, w drodze rozporządzenia,
warunki i terminy wymiany praw jazdy i innych dokumentów uprawniających
do kierowania pojazdami lub potwierdzających dodatkowe kwalifikacje
kierujących pojazdami oraz wysokość opłat za ich wymianę."

I może nasi okupanci odczytują to tak : jeżeli nie wymienisz prawka w terminie napisanym w rozporządzeniu prawko traci ważność.
Ja to odczytuje tak: prawo jazdy zachowuje ważność do czasu jego wymiany tzn jak pójde i go wymienie (na mój koszt). A jak nie pójde to w ustawie tu nic nie pisze, że prawo jazdy traci ważność. Z resztą jakim cudem można stracić otrzymane uprawnienia pod pretekstem wymiany dokumentu.

Oczywiście to co ja myślę nie obchodzi władzy, ale myślę że nie długo ktoś skieruje sprawę do Trybunału Konstytucyjnego i wtedy zobaczymy. ( mam prawko z 96 więc mam trochę czasu )

A w trakcie kontroli , kulturalnie poproszę policję o skierowanie sprawy do sądu grodzkiego i tam zakwestionuje zgodność rozporządzenia z ustawą a więc i z konstytucją, a sąd musi zawiesić postępowanie i zadać pytanie prawne Tryb. Konst. ( zgodnie z art. 193 Konstytucji RP ).

Oczywiście można mieć pewne obawy co do orzeczenia TK ( na podstawie ostatnich werdyktów w sprawie stref parkowania i abaonamentu tv )ale cóż...

S_I_M_O_N / 2004-12-27 22:50:08 /


Niestety to nowe prawo jazdy jest rownie szmatlawe co i stare. Kawalek czegos zalaminowanego i koszty okolo 80 zl !!!! A obok w portfelu mam amerykanskie prawo jazdy ktore wyglada jak prawdziwa karta a nie zalaminowany papier, ktory sie rozpadnie jak bede nosil go w kieszeni na d... Dla zwiekszenia kontrastu dodam ze amerykanskie prawo jazdy kosztuje - zrobienie (wyrobienie dokumentu + egzaminy itp - niezależnie ile razy się zdaje) 10$ czyli 30 zł a u nas chyba okolo 1000 zł, a wymiana (obowiazkowa co 5 lat) - 5$ czyli 15 zł. Ale Polsza to bogaty naród więc może kosztować to więcej.

Piotra Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-12-28 08:47:14 /


Prawo jazdy - korespondencyjnie (czy to dziala??)
http://www.nczas.com/?a=show_article&id=2702

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-09-07 00:52:31 /


ale dlaczego ten dzban co to napisał zapomniał o tym ze na tym prawku widnieje literka "L" ktora uprawnia do kierowania pojazdem tylko i wyłacznie w towarzystwie osoby co posiada juz prawojazdy znacznie dluzej ......

chyba bysmy pozadroscili tym co sa tam :( chore :/
nie ma czego !!!

Wojdat Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-09-07 22:42:49 /


i sie wyjasnilo :DDD

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-09-08 00:34:54 /


czy może wiecie bo mam greckie prawo jazdy na kat C czy moge je wymienic na polskie

grek kranidi / 2007-09-18 22:35:22 /


Nie

Ludwik 3M Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-09-18 23:09:59 /


Ludwik dlaczego ??

Wojdat Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-09-19 21:06:50 /


no własnie,
czemu np ukrainskie ludzie u nas wymieniają, a greckiego nie mozna ?

ETC Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-09-20 09:47:29 /