logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » zawieszenie » Capri - tajemnicze drążki od przekładni kierowniczej ze wspomaganiem

Capri - tajemnicze drążki od przekładni kierowniczej ze wspomaganiem

Zregenerowałem sobie magiel wspomagany w Capriku, znaczy część hydrauliczną, no i zostały mi drążki kierownicze do zrobienia. A tu problem - bo się okazuje, że drążki zdjęte z magla nie są nijak podobne do oryginalnych. Wygląda na to, że na wcześniejszym etapie życia tego magla ktoś coś zaimprowizował, dopasowując jakieś inne (?) drążki. To w sumie dość interesujące, bo już jakieś pół życia tego samochodu jest on w moich rękach, no ale ja nic nie wiem na ten temat :)

Oryginalne drążki powinny być "wieloczęściowe" - osobny drążek z kulką, na to obejma nakręcana na listwę, do tego parę drobiazgów, podkładka, sprężynka, nakrętka kontrująca, wszystko tak jak widać w katalogu części:

http://www.capri.pl/library/microfilms/capri2/H02.40

A u mnie jest jednoczęściowy drążek, przegub kulowy jest nierozbieralny:



Co ciekawe, nie wygląda to na żadną przeróbkę, gwint pasuje na listwę, a z drugiej strony do oryginalnej końcówki drążka, długość właściwa.

No i tu właściwe pytanie - co to jest i od czego? No bo te mają już luz, i pomijając nawet fakt że potrzebuję coś na podmianę, to ciekawostką jest że istnieje coś pasującego w miejsce oryginalnych drążków, tylko co to i od czego? Żadnych symboli nie widać.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-01-14 12:12:51 /


Może napisz coś więcej o tym co do tej pory już zrobiłeś? Jakieś zdjęcia z prac, skąd części?
Jest to przede mną a i pewnie innym się przyda taka wiedza.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-01-14 12:27:42 /


podaj średnicę i skok gwintu wewnętrznego. Te do końcówki to o ile dobrze pamiętam to 1/2 cala 20 zwojów na cal. Podaj długość, to się ogarnie co to było i od czego.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2014-01-14 14:20:36 /


Pytanie ogólne jeszcze odnośnie tych drążko. U mnie czekają na wymianę i narazie leżą sobie, ale jakim momentem je się dokręca? U mnie są takie z teflonową podkładką.

Kriss_MustangII / 2014-01-14 14:28:13 /


> Może napisz coś więcej o tym co do tej pory już zrobiłeś? Jakieś zdjęcia z prac, skąd części?

Oddałem do regeneracji, do firmy Hydrosystem koło Torunia. Poprzednio już regenerowałem ten magiel u nich, jakieś 14 lat temu. I tyle wytrzymał od poprzedniej regeneracji - a mój samochód jeździ ile da się, to nie stojak garażowy, więc trzymam się wersji że potrafią to skutecznie zrobić. Teraz zresztą też nie było wielkiej roboty - wymiana uszczelnień. Ale na uszczelnienia trzeba było poczekać z miesiąc - oni sobie sami je organizują. Tyle że nie robią drążków, zajmują się tylko hydrauliką - na ile drążki mogą kupić "z półki", to zrobią, ale jak nie, no to właśnie mi został jeszcze temat tych nieszczęsnych drążków.

> podaj średnicę i skok gwintu wewnętrznego

Pomierzę! Tylko muszę je znowu zdjąć, bo tymczasowo założyłem żeby dało się jakkolwiek jeździć.

> jakim momentem je się dokręca?

Tu jest fabryczna procedura:



Nie dokręca się momentem, tylko dokręca się do momentu aż osiągnie się wymagany moment kręcenia samym drążkiem, lub na wagę na dystansie drążka - 6mm od końca: to "5" w opisie to jest 5 lb, bo ta waga ma być funtowa (opis jest niekompletny, ale drugi manual jest bardziej szczegółowy niż ten co zeskanowałem), czyli ~2,8 kg.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-01-17 14:16:13 /


http://allegro.pl/drazek-kierowniczy-lewy-kpl-skoda-fabia-trw-i3813887629.html

trochę podobne do tego.

zenonDWR / 2014-01-17 17:57:27 /


o nie. trzeba szukać

zenonDWR / 2014-01-17 17:58:57 /


Odszukaj co to za drążek bo była by fajna alternatywa dla capri....
Może ktoś dał z mustanga, bo capri to przecież prawie to samo :D
http://www.carid.com/1993-ford-mustang-steering-parts/item-8431644.html

Kilgore / 2014-01-17 19:35:34 /


super, i wszysto jasne, dzęki!

Kriss_MustangII / 2014-01-18 09:37:11 /


A co do Hydrosystemów, to gorąco polecam. I maglownice, i śrubowo kulkowe, i ślimakowe. Czynią cuda.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2014-01-18 12:12:39 /


http://allegro.pl/drazek-kierowniczy-ford-granada-1981-1982-i3839774623.html

takie cudo jest na allegro

zenonDWR / 2014-01-18 19:08:45 /


Zenon, Granada ma metryczne końcówki (M14 o ile pamiętam), a Capri - calowe (1/2" 20 zwojów na cal). Więc jeżeli to jest drążek do granady to kapcia nie wlezie bez interwencji tokarza.
nie znając wymiarów możemy gdybać długo i szczęśliwie.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2014-01-19 11:39:47 /