logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » układ chłodzenia » pompa czy wisko

pompa czy wisko

strasznie sie zamotałem a laik jestem w V6 więc czy ktoś mi powie czy to zaznaczone na fotce to pompa czy wisko ( czy jak to sie tam pisze)

black_consul Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-01-24 08:01:02 /


pompa
fajny wątek:(

bobik liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-01-24 08:02:54 /


chyba nie tylko w V6 - racja Bobik wątek przygnębiający - składam głos na pompe wody

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-01-24 08:19:05 /


Black może napisz z czym masz problem bo chyba nie z nazwą bo ona chłodzenia nie daje , dajmy na to można nazwać tą część reaktorenm atomowym i to nie zmieni jej funkcji w układzie chłodzenia V6 . A tak obrazowo pompa wody to takie coś co ma ośkę z łopatkami (skrzydełkami jak ktoś woli)do wprawiania w ruch płynu chłodniczego zaś "wisko" to ustrojstwo przez które napędzny jest wiatrak chłodnicy jak wisco sprawne to napęd jest przenoszony kiedy to potrzebne czyli przy podniesionej temperaturze gdy jest zime to wiatrak kręci się swobodnie. Dla poządku nie każdy wiatrak jest mocowany poprzez wisko cześć małowysilonych starych silników np 1,6 R4 w Taunusie MK1 nie ma wisco podobnie w Capri 1,5 V4 . Aha jeli coś w tym układzie naprawiasz to zrób to możliwie jak najlepiej bo całość może się zemścić okrutnie .

bogdanw Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-01-24 09:53:27 /


Patryk !! tak sobie obserwuje twoja osobe i po tym poscie mysle sobie tak ....

zapisz sobie moj nr GG na swojej liscie !!! ja zapisze twoj i w momecie gdy bedziesz miec jakis problem to napisz do mnie , ja naprawde postaram ci sie jak najlepiej pomoc
a czego to pisze ...???
bo chyba jeszcze nikogo nie poznales z ludzi na tej stronce ?? i nikogo w kontaktach nie masz wiec spox niech bede pierwszy bo czasem naprawde sa sprawy ktorych nie trzeba poruszac na wielkim forum ???

a moze nie mam racji ??? bo wielu moze tu byc co nie wiedza jak wyglada pompa wody i wiskoza??? hmmmm??? a moze sie wyglupilem??

jak sie myle to niech mnie poprawi piatka wybrancow:P
spawn,coke,mikeb4,zakrzak!,trojkat

pozdro
liil

Wojdat Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-01-24 11:35:38 /


ja sie przyznam szczerze ze nie miałem do tej pory pojęcia do czego służy wisco. Teraz wiem:) Teraz tylko tak sie zastanawiam momentami po cholere jest to forum skoro człowiek potrzebował pomocy a został zjechany za to że nic nie wie i jest laikiem. Eeeee tam pisać sie nie chce.... :(

Krzysiek_Poznań Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-01-24 11:59:54 /


kristof a moze inaczej.....
normalna sprawa ze ktos nie wie jak wyglada popa wodna czy co to jest wiskoza i mysle ze jeszcze wiele innych rzecy ktore sie kryja w samochodzie , i tak forum jest po to by takie rzeczy wyjasnic lecz naprawde to sporo rzeczy bylo opisywanych nie raz i jasne ze ktos kto jest tu 1 miech czy 2 mogl tego nie zauwazyc ale po to jest wyszukiwarka by to znalezc
pisalem juz kiedys ze korzystanie z niej niektorym sprawia trudnosci

pozdrawiam

Wojdat Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-01-24 13:12:53 /


dobra przepraszam juz nie bede wątek głupi ale poprostu nie wiedziałem bo gdzieś na allegro widziałem "to" wystawione jako pompa wdy a na innej aukcji jako wiskoza jeszcze raz przepraszam :(

black_consul Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-01-24 15:52:39 /


dobrze że inni użytkownicy nie mają takiej aktywności w zakładaniu wątków bo niezły by był bajzel -- ale kto pyta nie błądzi albo jak to kiedys napisał spawn (kto pyta ten nie cipa) ;-)))

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-01-24 15:58:10 /


Już miałem napisać post w obronie black_consula, bo wprawdzie pompa wody i wiskoza bywały opisane na forum, ale nigdzie nie było zdjęć ani rysunków. Teraz już są i bardzo dobrze. Ale jest jeszcze dział Garaż, a tam pięknie, po polsku i z rysunkami opisany jest układ chłodzenia silnika 2.8i V6: http://www.capri.pl/garage/cooling-2.8i . Wystarczyłoby tam zajrzeć i już wiedziałbyś.

Tak BTW, jak chcecie coś wytłumaczyć laikowi, to nie używajcie żargonu, a przynajmniej nie tylko. Wiskoza to rodzaj tworzywa sztucznego, z którego robi się tkaniny. :-) A póki gość nie załapie o co chodzi (a załapać może w kilka minut), to powinno się mówić "sprzęgło wiskotyczne". Weźcie pod uwagę, że dla niektórych piękny, stary Ford to pierwszy i jak dotąd jedyny samochód w życiu.

Rafał L. Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-01-24 16:12:08 /


nie no asz takim laikiem to nie jestem ale poprostu sie pogubiłem bo w jednym pisali ze wiskoza a w drógim ze pompa :( juz nie bede sorki jeszcze raz

black_consul Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-01-24 16:21:42 /


spoko pytaj dalej - moze zrób jakiś specjalny wątek nt. budowy i osprzętu silnika - bo nudy na forum - tam sie sprzeczają tu sie sprzeczają .... ile można sie sprzeczac?

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-01-24 16:26:05 /


hmmm wiem jestem głupi... ale to aluzja czy nie ?? ;)

black_consul Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-01-24 16:39:50 /


nie tu nie ma żadnych podtekstów - po prostu mozna by zebrać te wszystkie wątki do że tak sie brzydko wyraże kupy (no powiedzmy w jedną zgrabną całość) ;-) i by był porządek

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-01-24 16:43:53 /


pompa wody

Arek Piła / 2005-11-23 17:18:24 /


kopytko:)

capriman / 2005-11-23 19:00:21 /


Witajcie!

Nie wiem gdzie umieścić swoje pytanie...więc postanowiłem tu.
Wasze forum znalazłem wpisując w google "wiskotyczne". Mam pytanie: co to jest dyferencjał wiskotyczny? Nie ukrywam - gram na komputerze dość często. Uwilbiam się ścigać. Dlatego moją ulubioną grą jest Live for Speed (można sobie ściągnąć ze strony www.liveforspeed.net) - najbardziej realistyczna gra wyścigowa. Tam, w garażu mogę ustawić sobie dyferencjał. Jest tam coś takiego właśnie, jak dyferencjał wiskotyczny. Można też ustawić jego "moment" w zakresie od 1 do 20 Nm/rad. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, co to oznacza?

Proszę, nie piszcie komentarzy w stylu "to tylko gra - co ona ma wspólnego z rzeczywistością", bo ma... i to sporo. Jak ktoś nie wierzy - niech sobie ją ściągnie i zagra. Można się "zakochać".

Dzięki.

Maxiu / 2006-01-12 12:37:57 /


Nie dość, że mamy bogate forum, to o tej grze też mamy wątek sprzed jakichś dwóch lat ;-)

http://www.capri.pl/forum/402e4fd344b6b
http://www.capri.pl/forum/402feea26a5f1#404b5b1dd8a53


dyferencjał (czyli wyrównuje różnice: można by go przetłumaczyć na Polski : różnicownik (ang. difference - różnica) - między obrotami kół (patrz jazda po zakręcie - koło z zewnętrznej strony zakrętu musi sie kręcić znacznie szybciej), bądź dyfer umieszczamy między osiami więc rozdziela moment obrotowy.

Natomiast w tym przypadku sprzęgło wiskotyczne (stosowane często przy wentylatorze chłodnicy - aby w miare rozgrzewania silnika wentylator kręcił sie szybciej) służy do rozdziału momentu między kołami - przy zabuksowaniu kół blokuje dyferencjał żeby oba koły ciągneły bardziej równomiernie. Jest to tzw. szpera.... badź między osiami - np. haldex w grupie vw - normalnie auto napędzane jest na jedną oś w przypadku utraty przyczepności kół tej osi - sprzęgło blokuje sie w pewnym stopniu - i napęd idzie na 4 koła.

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-01-12 13:18:32 /


Przyznam, że super...dzięki. Największy laik zrozumiałby bez trudu. Ja studiuję fizykę na UW (3 rok) + angielski to mój drugi język :) więc tym bardziej uważam, że odpowiedź jest profesjonalna.

Zaraz zobaczę te linki do LFS. Teraz jest (no, już od dłuższego czasu) wersja S2 tej gry. Aktualnie z patchem Q.

Pozdrawiam!

PS: w razie kolejnych pytań zamieszczać będę już rysunki z gry, aby lepiej przedstawić problem :)

Maxiu / 2006-01-12 20:13:58 /


Veni, vidi. Co do vici, to nie było czego pokonywać :) Zobaczyłem poprostu zaproponowane mi linki.

Jednakże zapraszam do obejrzenia:

http://www.capri.pl/forum/402feea26a5f1#404b5b1dd8a53

bo dodałem pewną ciekawostkę... :)

Fanom gry na 100% zrobiłem frajdę (chyba, że ktoś już wcześniej odkrył to, o czym mówię).

Pozdrawiam!

Maxiu / 2006-01-12 20:23:38 /