logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » off-topic » Jak nie kijem go, to pałką!

Jak nie kijem go, to pałką!

Warto przeczytać...


Jak nie kijem go, to pałką!

Jeśli Sejm odrzuci weto prezydenta do ustawy o zwrocie VAT na materiały budowlane, Ministerstwo Finansów podwyższy akcyzę na paliwa napędowe o minimum 25 gr na litrze - poinformowało MF w komunikacie.

"Ministerstwo Finansów informuje, że w przypadku odrzucenia przez Sejm weta prezydenta do ustawy o zwrocie VAT na materiały budowlane resort będzie zmuszony do poszukania dodatkowych dochodów, które mogą pokryć powstałe z tego tytułu ubytki w budżecie państwa na rok 2006" - podano w komunikacie.

"Polska jest objęta procedurą nadmiernego deficytu. Zgodnie z Programem Konwergencji, deficyt nie może przekroczyć 33 mld zł w 2006 r. W związku z tym Ministerstwo Finansów będzie zmuszone pokryć powstałe braki poprzez podwyższenie akcyzy na paliwa napędowe o minimum 25 groszy na litrze" - dodano.

Według komunikatu, podwyższanie akcyzy jest jedynym dostępnym instrumentem pozostającym w kompetencjach Ministerstwa Finansów.

W poniedziałek na dodatkowym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się wetem prezydenta do ustawy o zwrocie części VAT na materiały budowlane.

Marszałek Włodzimierz Cimoszewicz zdecydował o zwołaniu posiedzenia po konsultacjach z partiami politycznymi, prezydentem i Ministerstwem Finansów. O zwołanie dodatkowego posiedzenia Sejmu apelowały m.in. PiS, LPR, PSL i SdPl.

Sejm może odrzucić prezydenckie weto do ustawy większością 3/5 głosów, przy czym na sali musi być co najmniej połowa ustawowej liczby posłów.

Prezydent zawetował ustawę po apelach szefa resortu finansów Mirosława Gronickiego, który wskazywał na duży ubytek dochodów w budżecie na 2006 rok, jaki może ona spowodować.

Ministerstwo Finansów wyliczyło koszt wejścia w życie ustawy na 4,5 mld - 18 mld zł. Jak powiedziała w poniedziałek wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska skutek finansowy dla przyszłorocznego budżetu z tego tytułu szacowany był na 2-3 mld zł (zauważmy, że samej firmie Eureko Polska będzie musiała zapłacić około 4 mld zł).

Celem nowych przepisów o zwrocie VAT było złagodzenie skutków podniesienia od 1 maja 2004 roku z 7 do 22 proc. podatku na materiały budowlane dla osób budujących własny dom lub prowadzących remont.

Zgodnie z ustawą rekompensaty dotyczyły faktur wystawionych od 1 maja 2004 roku. Przepisy miały wejść w życie 1 stycznia 2006 roku, natomiast zwrot poniesionych wydatków na cele budowlane, udokumentowanych fakturami, dotyczył okresu od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku.

Źródło: interia.pl

makkus / 2005-08-27 09:55:30 /


no tak, jak wzrośnie cena paliwa to rząd, sejm, senat i te wszytskie inne darmozjady będą musieli kupić so bie po nowej limuzynie w dieslu żeby obniżyć koszty, aż krew sie gotuje

zedo Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-27 10:49:36 /


Nie dajmy się zmanipulować , a niby dla górników kasa jest bez podwyżki akcyzy ? Po takiej radykalnej zmianie akcyzy mielibyśmuy benę droższą niz Niemcy to po pierwsze , a po wtóre kto z Was jeszcze jeździ na benzynę ;-) Myslę , że przez najbliższy miesiąc do wyborów będziemy karmieni na przemian raz "dobrymi " raz " złymi" wiadomościami taki już urok wszelakich kiełbas wyborczych.

bogdanw Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-08-27 21:48:48 /


ja jezdze na oleju rzepakowym ;-) i czasem ropie a do capri leje paliwo i nie licze bo bym sprzedal capri

paliwo w hurcie bez akcyzy i podaktow kosztuje 1,50-1,70 za litr reszta co doplacamy na stacji idzie na wydatki panstwa ktore wcale nie robi z nimi jakies korzysci dla uzytkownikow drog a oni najwiecej dokladaja do tego na stacji

CHUDER Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-08-28 11:30:47 /


Wg. oficjalnych danych (tak mówili w TV) na drogi idzie około 30% tego co powinno. Reszta idzie na szkoły, szpitale, emerytury i inne takie.

Piotrek PCK / 2005-08-28 17:12:49 /


Witam. Tojest banda złodzieji,iwszelakie tałatajstwo tyle odemnie,nic dodać-nic ująć pozdrawiam.

grek Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-28 19:39:42 /


Chłopaki !! Tak nie można. Budżet to budżet. W każdej rodzinie też trzeba mieć na rachunki, na jedzenie, na leki itp.... czasami trzeba zacisnąć pasa. Fakt, że w Polsce się marnotrawi mnóstwo środków. Ale czy my wszyscy nie oszukujemy własnego kraju? Skoro sporo osób pracuje na lewo, sporo kupuje bez vatu itp itd. A ile osób ma nielegalne oprogramowanie? A w rządzeniu to tak jest, że jak musisz !!! podkreślam musisz skądś wziąć to zawsze ktoś będzie krzyczał.

:) To może żeby było jaśniej :) Tatuś mówi do rodzinki : Dobra ! zrzuta na czynsz i jedzenie :) A mamusia: No coś Ty ja nie dam ja muszę do fryzjera. Synek : Ja nie dam ja musze ...... itd :)

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-28 22:57:14 /


Peter, gdyby rzeczywiscie szlo na szkoly i szpitale to mielibysmy edukacje i opieke zdrowotna na najwyzszym poziomie swiatowym :-)

do RAV :))
tatus: Zrzuta na czynsz i jedzenie!
reszta rodzinki: Wal sie, i tak polowe przepijesz a reszte wydasz na dziwki!

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-28 23:15:32 /


fakt :) lepiej się tego opisać nie dało :)

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-28 23:52:09 /


To wychodzi na to , że trzeba zmienić tatusia :)

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-28 23:53:33 /


http://fakty.interia.pl/ziemkiewicz/news?inf=659815

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-29 01:43:45 /


RAV tak czytam Twoje wypowiedzi i dochodze do wniosku, że jesteś jedną z niewielu osób, którym nie przeszkadzaja ceny paliw, a czasami odnosze wrażenie, że się cieszysz,że są coraz droższe. Masz coś wspólnego z polityką???? Może jesteś jakimś rzecznmikiem prasowym i musisz tak mówić??? Ja nie mówie, że podatków od paliw nie powinno być, ale nie w wysokości 60%. Rozsądne byłoby max 25%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! peace

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-08-29 21:06:32 /


Ja nie jestem ani za ani przeciw. Też chciałbym, żeby wszystko było dla wszystkich. Chodzi mi tylko o to , żeby nie mówić : głupi rząd, idioci itp bo na ich miejscu prawdopodobnie albo zrobilibyście to samo , albo musielibyście to zrobić. Walczę tylko o to , zeby zawsze spróbować spojrzeć z tej drugiej strony. Jak będzie się umiało spojrzeć obiektywnie na wszystko to wtedy można dojść do jakiegoś kompromisu. A to co się obecnie dzieje to jest walka, kogo będzie więcej , czy zwolenników jednej strony , czy drugiej.
może trochę inaczej, żeby lepiej wyjaśnić o co mi chodzi:

pewna grupa chce edukacji za darmo , a druga grupa uważa że edukacja powinna być płatna.
i teraz do wyboru dwa rozwiązania demokratyczne:

1) więcej ludzi będzie chciało edukacji darmowej to druga grupa musi się ulec. Bo takie są zasady demokracji , że jest tak jak chce większość.

2) więcej ludzi chce edukacji darmowej a mniej osób płatnej. Więc idziemy na kompromis i tworzymy bezpłatne podstawówki, bezpłatne szkoły średnie, płatne studia z możliwością odpowiedniego dofinansowania biedniejszych studentów. Że jak bardzo chcą to dać im szansę. Jak ukończą z wysokimi stopniami to umorzyć kredyt itp.

A nie : my głośniej krzyczymy i mamy więcej w grupie.... więc to czego wy chcecie mamy głęboko w ..... :)

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-29 21:25:05 /


To może po prostu pytanie: Potrzeba ileśtam miliardów złotych w budżecie. Skąd je wziąć?
I nie mówcie : " gdyby nie kradli to by były pieniądze". Zgoda ale co to teraz zmieni? Trzeba wyłożyć kasę więc trzeba komuś uciąć.

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-29 21:28:19 /


Rav zdecydowanie lubi dużo pisać, a dla tego że większość ludzi nie ma czasu lub jest leniwa, to nie każdy te wywody przeczyta :P Bez urazy, ja wychodzę z założenia że trzeba pisać mniej rozwlekle :) Tylko nie odbierz tego bardzo osobiście - to takie moje gdybanie.
Pozdrawiam!

Rydzu liil Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-29 22:29:40 /


Po prostu nie lubię nieporozumień. A jak napiszę krótko to zaraz ludzie czepiają się szczegółów. I w końcu wychodzi na to, że tak czy siak muszę dużo napisać :).

PS
Gaduła ze mnie straszna. :) wiem :)

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-29 23:11:07 /


I nie mówcie : " gdyby nie kradli to by były pieniądze". Zgoda ale co to teraz zmieni? Trzeba wyłożyć kasę więc trzeba komuś uciąć.


Rav, jakoś tak mniemam, ze jak znowu wyłozymy kasę to ta kaska dziwnym trafem znajdzie się w prywatnej kielni..
jak kradnie to na 10 lat do paki i już , a nie koles kradnie 2 mld $ idzie na 3 miechy do aresztu i wychodzi bo go serce boli... i kazdy nastepny wie ze i tak sie wywinie...brak jakiejkolwiek konsekwencji.
ja mysle ze taka mentalnosc i takie spoleczenstwo, uklady, ukladziki etc.. i strasznie mnie to boli.
malo tego, nie widze jak na razie sensownej drogi wyjścia z tego burdelu
pzdr.

Rasta Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-08-29 23:31:58 /


Owszem, za krótka jest ta nasza finansowa kołdra. Komuś muszą marznąć stopy. Tylko jakoś tak się składa, że dziwnie często bierze się od kierowców. Tak zdaje się najłatwiej. A my wciąż uprawiamy drogowy slalom między dziurami.
Tymczasem chorą jest sytuacja, gdy przy tankowaniu do pełna zostawia się na stacji pokaźną część przeciętnej pensji. Chore jest to, że jazda samochodem dla wielu staje się luksusem (!)
Benzyna - podobnie jak telefon - to krwioobieg społeczeństwa. To mobilność, a więc wymiana informacji, kontakt, życie. Tańsza benzyna to niższe ceny w handlu, wiadomo.
Mam więc wrażenie, że nasze państwo funduje sobie - na własne życzenie - miażdżycę naczyń krwionośnych. Podnieśmy jeszcze ustawowo ceny za rozmowy telefoniczne i... buty. Cóż, może przynajmniej czytelnictwo wzrośnie.

Strzała Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-29 23:37:38 /


RAV :))

Kto chce placic za ustawianie w muzeum betoniarek jako "sztuki nowoczesnej"? Albo dotowanie niemieckiego MANa?

"Bezplatna" szkola polega na tym, ze kazdy placi na nia w podatkach dwa razy wiecej, niz zaplacilby normalnie. Dlatego, ze po pierwsze czesc idzie na utrzymanie administracji i na rozkradzenie, a po drugie, urzedasowi nie zalezy na trafnym i oszczednym wydaniu pieniedzy, bo to nie jego pieniadze.

A inna sprawa, ze min-fin sam w sobie jest najmniej winien. To sejm uchwala, ze w roku 2005 ma pojsc xx zlotych na doplacanie do stoczni, ktora w normalniejszym kraju (np. Korea Pd.) przynosi niezle zyski, albo na budowe oczyszczalni sciekow ktora zaraz po otwarciu zamknie sie na klodke. Min-fin jest tylko od czarnej roboty - musi te pieniadze znalezc. Wina lezy po stronie debili z zoologu zwanego sejmem, a posrednio - po stronie kilkunastu milionow matolow, ktorzy zamiast rozsadnej polityki ekonomicznej wybrali obietnice wybudowania basenu albo postawienia publicznego sracza. No i skads trzeba wziac kase na ten sracz.

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-29 23:49:01 /


No właśnie. Dlaczego? Dlaczego są matoły? Dlaczego politycy kradną? Dlaczego nie ma pracy? itd
Panowie!! NIe da się budować wieżowca pomijając niektóre piętra. Trzeba przez wszystko przejść. No prawie przez wszystko. Pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć. Pewnych cech ludzkich nie da się wykorzenić. Człowiek to takie zwierze co wszystkiego próbuje. I nawet jeżeli jakieś drzwi są już otwarte to zawsze znajdzie się ktoś kto je będzie jeszcze raz otwierał, tylko może inaczej (np z buta).

I nawet gdyby udało się nam wytępić całe zło na śwecie.... to ono powstanie na nowo. Świat piękny i szczęśliwy jest sprzeczny z naturą.
Sorki :( Wiem, że jeszcze trochę i będziecie mieli mnie dość. Że nikt nie będzie chciał odpisywać..... wtedy kupię opla i ich pomęczę :P

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 00:06:17 /


RAV :)))))

Ale o czym ty wlasciwie piszesz? Bo nie bardzo rozumiem :)

A na pytania "Dlaczego są matoły? Dlaczego politycy kradną? Dlaczego nie ma pracy?" odpowiedzialem juz kilka razy. Jezeli gdzies popelnilem blad to prosze pokaz mi go, a nie wal metafory jak Mickiewicz po wypaleniu trawy.

(akermanskiej)

;-)

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 01:44:11 /


RAV....
Nie zgodze sie z Toba, ze jak brakuje, to trzeba komus zabrac,czasami wystarczy pomyslec dlaczego brakuje. Prosty przyklad- gdyby w paliwach bylo 25% oplat, podatkow i calego innego talatajstwa ludzie nie szczypaliby sie na benzyne i wiecej jezdzili (uwierzcie mi mam w otoczeniu wiele przykladow, gdzie ludzie juz po przekroczeniu 4 zl za litr przesiedli sie do komunikacji miejskiej) co wyrownywnywaloby dochody budzetu, tak samo zreszta z podatkami, gdyby byly bardziej znosne, to zdecydowanie zmniejszylaby sie ilosc tych co nie placa i wszeliej masci innych kombinatorow..... i paradokslanie wzrosla ilosc wplywow do budzetnu, przyklady moznaby mnozyc (ZUS, ubezpieczenia zdrowotne itp)... pytanie dlaczego tak nie jest? coz kiedys ktos spiewal "zawsze jest drugie, trzecie, czwarte, piate dno..."
Pozdrowienia

Yendrek Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-08-30 08:36:25 /


Dla potwierdzenia słów Yendrka spójrzcie chociażby co się stało po obniżeniu akcyzy na wyroby spirytusowe. Dochody państwa z nią związane wedle ostatnich danych zwiększyły się o 37%.

Oczywiście podłoże makroekonomiczne związane z przeszczepem pomysłu na grunt paliw ropopochodnych jest zupełnie inne i nie musi dać tak wymiernych rezultatów, ale chciałbym, żeby ktoś przynajmniej spróbował to przemyśleć :)

babejsza Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 10:12:29 /


Wiewiór, od MAN-a się odwal, bo właśnie kończę studia na polibudzie i ta fabryka jest dla mnie i moich towarzyszy studenckiej niedoli potencjalnym pracodawcą.

/ 2005-08-30 10:49:43 /


Znaczy, chciałem powiedzieć: "daj im spokój" :)

/ 2005-08-30 11:15:04 /


To pomysl ze reszta kraju doklada kilkadziesiat tysiecy zl do twojego miejsca pracy.

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 13:33:22 /


Te pieniądze się zwrócą z podatków, które zapłacę jak już tam będę pracował. Nic w przyrodzie nie ginie.

/ 2005-08-30 13:44:12 /


W przyrodzie nie, ale w socjalizmie tak.

Podatki zaplacisz do panstwa, a za fabryke nie zaplaci panstwo tylko MY wszyscy.

Firm zamknietych przez kolejne podwyzki na doplaty do takich MANow nikt juz nie otworzy, a ludziom ktorzy doplacili po pare zlotych do twojego moze miejsca pracy nikt tych pieniedzy nie odda.

Tak wiec jezeli dostaniesz sie do MANa, na jakims zlocie postaw kazdemu chociaz po piwie - bo kazdy do twojej pracy (w prywatnej firmie!!) dolozy kilka zlotych, a ty uwazasz ze tak powinno byc.

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 14:05:32 /


http://www.capri.pl/terms-of-use.php

segal Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 14:09:19 /


Oj Segal :) W regulaminie są pewne zapisy które umożliwiają nam takie konwersacje:

.. "1) .....Równoległym celem działania jest integracja środowiska posiadaczy i miłośników tych samochodów."
:) Tym bardziej, że nie jest to konwersacja tymczasowa typu: " Mietek co dziś jadłeś na śniadanie? "
:) Ale prawnikiem nie jestem :)

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 19:00:44 /


slusznie zauwazyles INTEGRACJA, a ta dyskusja raczej temu nie sluzy.

segal Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 19:25:43 /


Bo nie bierzesz w niej udziału?

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 19:29:13 /


bo dotyczy polityki, zamiast starych fordow.

segal Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 19:38:24 /


Nie polityki tylko NAS!!!!

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 19:40:38 /


A na czacie nikogo nigdy nie ma :P

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 19:41:35 /


to masz wyzwanie, mozesz zorganizowac kolejny wirtualny zlot ;)

segal Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 19:42:42 /


wiewior troche upraszczasz - idąc Twoim tokiem rozumowania to nauczyciele tez powinni wstydzic sie ze pracują i powinni wszystkim 5 dawac bo rodzice ich z podatków utrzymują. Jarek pojdzie do pracy za m.i.n. Twoje podatki i za zarobione pieniadze kupi sobie np. gumowego kurczaka w Twojej Fabryce Gumowych Kurczaków. Pozyskasz nowego klienta i nie tylko ty ale pośrednio każdy, bo i Stefan premie dostanie od szefa za wiekszy obrot w innej firmie bo znowu Jarek cos tam kupi.

A co do samej fabryki Man-a to zgadzam się z Tobą - po co wpuszczać na rynek kolejnego producenta samochodow skoro mamy Jelcz-a (tylko sie nie śmiać) i może w niego wypadałoby zainwestować i umozliwić rozwój przez dotacje, kożystne warunki kredytów dla małych przedsiębiorców którzy zdecydowaliby sie na tą marke, może idąc śladem naszych supermarketów - dla firm wspierających polski przemysł motoryzacyjny zwolnienie z podatków, mniejsza akcyza za paliwo, a moze bez winietki albo cuś :), udogodnień można by dużo wymysleć i chętni by byli - trzeba TYLKO chcieć.


Ja interesuję się troszeczke starszymi motocyklami i na tym przykladzie jeszcze dokladniej widać jak nasze kochane państwo pomoglo zwinac żagle tylu dobrze prosperujacym, zapowiadającym się i konkurencyjnym konstrukcjom. Wystarczy wymienić legendarnego juz: sokoła, wfm-ke, shl-ke, junaka ( 4-sow ! i to w jakich czasach) i wiele innych których nie ma - chociaż junak znowu jest, ale myśle ze lepiej gdyby go nie było.


A tak sobie myśle, że niemcy raczej nie dotowaliby nam jelcza u siebie zeby zatrudnić 200 osob :) bo mają swoje konstrukcje i bronią swojego rynku.

Mirek K. / 2005-08-30 19:46:49 /


segal :) - jako prawdziwi Polacy musimy czasami pogadać o polityce, pogodzie, kościele i o piwie; ponażekać na prace, szefa, ceny paliw, policje i słuzbe zdrowia. Wątek może nie dotyczy juz w tym momecie forda - ale większości to nie przeszkadza, można wejść raz zorientować się o czym traktuje i mieć go już po prostu z głowy - czyli nie śledzić dalej :)

mnie np. wątki typu dowcipy cz.xx tez nie interesują, bo też nie o fordach, no ale juz wiem o czym są nie wchodze i nie przeszkadzają mi wcale i tak powinno być.


TYLKO ŻEBY NIE PRZESADZAĆ Z TYMI NIE NA TEMAT !!! - czasami jednak też jako grono znajomych chcemy porozmawiać o czymś innym niż te nudne stare fordy :P

pozdro

Mirek K. / 2005-08-30 19:55:35 /


Nic nie upraszczam. Szkola jest panstwowa i z zasady utrzymywana z podatkow.

A taki MAN jest prywatna firma dzialajaca dla zysku swoich wlascicieli i fakt, ze polski rzad wydaje na ich fabryke 52mln zl (wg Interii) zabranych wczesniej wszystkim obywatelom jest zwyklym rabunkiem. Podzielic 52mln przez ilosc pracujacych w Polsce, wyjdzie wlasnie mniej wiecej jedno piwo.

Nie jestem przeciwnikiem MANa jako takiego, ani zagranicznych firm, niech sobie buduja i sto fabryk bo dzieki wiekszej konkurencji bedzie taniej - ale nie za moje pieniadze.

Oczywiscie nie sa to jakies uwagi do Jarka osobiscie (wybacz ze dyskusja akurat zakrecila sie na tobie), ja na jego miejscu tez pchalbym sie skoro jest okazja. Ale trzeba miec swiadomosc, ze taka polityka jest chora i nigdzie nie prowadzi.

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 20:09:16 /


... fakt faktem , ze jeśli bedziemy dalej prowadzić taką polityke to za kilka lat nawet silników spalinowych do kosiarek nie będziemy produkować (zresztą nie wiem czy produkujemy) i zostaną nam tylko oscypki jako produkt typowo polski :P

Mirek K. / 2005-08-30 20:20:23 /


1) Jaka jest różnica pomiędzy pracą w Polsce dla:
Niemca za 1000zł
Polaka za 1000zł
Ty i tak dostaniesz tylko 1000zł!!!

PANOWIE ŚWIAT SIĘ ZMIENIŁ !!!!
NIE MA JUŻ MY POLACY, ONI NIEMCY.
WŚRÓD POLAKÓW I NIEMCÓW SĄ BOGATSI I BIEDNIEJSI.

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 20:37:34 /


"....Koncern zainwestuje w fabrykę samochodów ciężarowych od 90 do 100 mln euro. Zatrudnienie znajdzie w niej ponad 650 osób, a roczna produkcja wyniesie 15 tys. pojazdów. Minister Gospodarki i Pracy Jacek Piechota zaznaczył, że łączne wsparcie dla inwestycji ze strony polskiej na lata 2006-2008 wyniesie 52 mln zł. Jednocześnie wspomniał, że w tym okresie przychody budżetu państwa z tytułu inwestycji MAN będą 3-krotnie wyższe niż udzielone wsparcie i wyniosą ok. 156 mln zł.

Razem z firmą MAN w Polsce zainwestuje kilku jego poddostawców. To oznacza, że w ciągu trzech lat wszystkie projekty pozwolą na stworzenie 10 tys. nowych miejsc pracy w okolicach powstałej fabryki. Premier Marek Belka podkreślił, że projekt MAN-a jest inwestycją najwyższej jakości, gdyż będzie przyciągać do Niepołomic innych inwestorów i stworzy wokół Niepołomic klaster poddostawców. "


Więc o co krzyk??

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 20:45:13 /


krzyk może o to, że tak jak słusznie zauważyłeś z firmą Man przyjdzie masa innych podwykonawców ....

... i zmieniając Twoje stwierdzenie, po co pracować u siebie w małej/ średniej firmie jak można pracować u Niemca za 1000 zł :) - nie rozwodzmy się juz tutaj nad byciem konkurencyjnym, mozliwościami, zapleczem itp. polskich przedsiębiorców i dokladnie produkcja samochodów bo już faktycznie nie miejsce na to i wole te nudne fordy, ale prawda jest taka, że sprowadzajac obcych , zabijamy swoich i zadne Twoje wywody z interii czy z czegokolwiek tego nie zmienią :).

Mirek K. / 2005-08-30 21:05:50 /


No właśnie :) Obcy i nasi. My POLACY.
A ja wolę pracować u ludzkiego niemca za 1000zł niż u Polaka oszusta za 2000zł.
( i nie chodzi o to, że mnie oszukuje, tylko innych. Gdybym pracował u gościa który robi ludzi w konia to osobiście bym mu dał w mordę.)
Ale to tylko ja tak wolę bo może dla innych liczy się tylko kasa.
A co w Polsce ludzie robią? Handlują. Po trzy razy tym samym. I jak ja kupuje towar to od trzeciego pośrednika. To skąd ma być w Polsce gotówka?

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 21:15:30 /


i faktycznie dużo sie zmienilo , nie ma my Polacy, oni Niemcy- dawniej mielismy do zaoferowania troche więcej. Patrzysz tylko pod kontem pracownika - i tutaj wiadomo, że nie ma znaczenia dla kogo sie pracuje, ważne zeby ten 1000 zł dostać, ale są tacy co chcieliby spojrzec troche szerzej i tutaj państwo samo sprowadza im przeciwników niczym na ring. Idac dalej, niedlugo będzie tak że faktycznie są bogatsi i biedniejsi powiedzmy Niemcy(czy ktokolwiek inny), a my Polacy bedziemy u nich wszystkich pracować. Zostaną firmy mocne , dawno rozwinięte, też te polskie, ale jak ktoś w naszym wieku będzie miał sie przebić i zacząć powoli, zdobywając doświadczenie itd. Juz panuje u nas moda na studiowanie , bardzo często na siłę bez perspektyw, dla zabicia czasu i dla dalszego oszukiwania się i liczenia na dobrą, albo nawet jaką kolwiek pracę - a poźniej co ? - bezrobocie tak czy tak. Bo sie nie przykladało, skończylo sie malo ciekawy kierunek i potem scenariusz oklepany USA do cioci, albo do szwagra do niemiec na budowe. Brakuje wlaśnie zapału zeby coś stworzyć, kazdy się już nastawia na prace u "niemca" i wcale sie nie dziwie - bo w obliczu mozliwości jakie niekiedy nam państo daje tak jest proście i pewniej.


byc może nie mam racji, kazdy argument można obrócic na kozyśc danej strony i dalsze rozmowy nic nie wniosą nowego, jednak jestem mniejszym optymistą i nie staram się na siłę znalesc uzasadnien dla oczynan naszej inteligencji rządzącej.

Mirek K. / 2005-08-30 21:32:53 /


Rav sprowadzając do fordów :) - wolisz kupić lampe do mk2 w oldcars za np 500 zł niz np . u pana x za 200, bo ten pan x kupił ja od kogos okazyjnie za 50 ?. Dla mnie liczy sie cena koncowa, czy to do zaplaty, czy do wyplacenia. Pasuje kupijuesz/ pracujesz nie to nie - nie wnikam w szczegóły ile ktoś na tym zarobil .


dobranoc

PS. jednak moze wiecej o fordach :)

Mirek K. / 2005-08-30 21:45:21 /


Ok Pan "A" kupił od NIEMCA Capri za 100EURO (okazja). Sprzedał je Panu "B" za 300EURO (okazja dla pana "B"). Pan "B" sprzedał Capri Panu "C" za 600EURO. Pan "C" wydane na Capri 600EURO zarobił wcześniej pracując w supermarkecie.

A teraz: PAN "C" zarobił 600EURO pracując w supermarkecie. Poszukał poszukał i kupił okazyjnie od NIEMCA Capri za 100EURO.
WIĘC KTO PRACOWAŁ NA PANÓW "A" i "B" ???

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 22:23:14 /


Jeszcze tylko jedna sprawa. Pan pracodawca Polak zapłaci Tobie te 1000 PLN, a od wypracowanego przez Ciebie zysku zapłaci podatek państwu, bo niech by spróbował nie... a pan pracodawca Niemiec jest sobie od tego podatku zwolniony, a nawet jak nie, to i tak go ukradnie :(

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-08-30 22:49:09 /


ok zgoda. Niemiec ma pieniądze. Chce postawić fabrykę , zakład czy cokolwiek. Ma do wyboru Niemcy, Polskę, Czechy itd. (Gdyby mógł to zbudowałby w Chinach.) Powiedzmy, że bardziej opłaca mu się w Polsce lub Czechach niż w Niemczech (bo koszty produkcji niższe niż w Niemczech). Wybiera któryś z tych krajów i tam za SWOJE pieniądze chce postawić fabrykę. I to jest z jego punktu widzenia. Jest zadowolony bo sprzedaje w Niemczech towar a produkuje go np w Polsce. Ma więc większy zysk. I jest szczęśliwszy.

Z punktu widzenia Polski. Mamy trochę bezrobocia. Gdyby tak wszyscy w Polsce mieli Swoje firmy i coś produkowali i sprzedawali na zachód (tak sobie wszyscy marzymy :) No razem ). To by było tyle pieniędzy z podatków. Można by było je obniżyć i ludzie jeszcze więcej by produkowali itd.
Ale rzeczywistość niestety wygląda inaczej. Nie wszyscy mają pracę , nie wszyscy pracują, nie wszyscy chcą pracować. To jest rzeczywistość. Więc w tej rzeczywistości korzystne dla nas Polski, jest , żeby taki Niemiec przyjechał do nas, zbudował cokolwiek i zatrudnił kilka osób. Nawet jeżeli nie będzie płacił podatków to dla Polski jest to i tak na plus. Bo tych kilku bezrobotnych pracuje. Więc w Polsce przybyło (kilka bezrobotnych ztrudnionych u Niemca * ich pensja) gotówki.

Ale problem polega na tym,że Niemiec ma wybór... Polska lub Czechy. Trzeba się do niego uśmiechnąć, żeby postawił fabryczkę u nas. Więc Polska w jekiejś postaci dokłada do tej fabryki, żeby zachęcić. Ale po jakimś czasie to i tak się zwróci,jeżeli nie w formie podatków, czy pieniędzy , ale w postaci właśnie tej fabryki. Ona jest. Ona stoi w Polsce. Niemiec jej nie weźmie na wózek i nie wywiezie. Może ją sprzedać lub spalić. Gdyby spalił to znaczy, że jest idiotą, albo ma inny powód (np dresiarze pobili mu synka i się obraził na Polaków).
Więc pewnie sprzeda. Jeżeli sprzeda to komuś. I ten nowy ktoś też jej nie weźmie na wózek i nie wywiezie. A jak kupi fabrykę to po to, żeby coś produkowała. Więc będzie produkowała w Polsca. A kto tam będzie pracował jak nie obywatele Polscy? Murzyni? Rumuni? No chyba, że na czarno. Uff :) Pozdrowienia

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 23:15:40 /


Albo kupi "nowy inwestor" aby, wywieźć maszyny, doprowadzić zakład do upadłości i nie mieć konkurencji.

Koniu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-08-30 23:20:02 /


Wiem wiem :) Mnie też do nie dawna bolało, że to złe bo to nie nasze, to "obce". Ale zmieniłem zdanie (zrozumiałem coś).
Co mi za różnica czy to Polak czy Niemiec. I to człowiek i to człowiek. Mam więc preferować skur..... który dusi pracowników, nie płaci w terminie itd bo się urodził w Polsce?. Wolę, żeby ten bogaty Niemiec przyjechał do Polski, osiedlił się tutaj i dał pracę mi i mojej rodzinie. Czy mam miec do niego żal, że jego dziadek zabijał Polaków? Co On winien? Podobnie uogólniamy z innymi narodami. Rosjanie źli czy amerykanie. Przecież tam jest to samo , są dobrzy i źli ludzie, i oni też mają takie same problemy jak my. I też nie chcą, żeby ich synów wysyłać na wojnę. To tylko nam się tak wydaje, że Oni chcą. Podobnie 99% ludzi w Iraku. Oni mają naprawdę głęboko, że gdzieś tam są źli amerykanie czy Polacy bo ich napadli , oni chcą mieć dom, pracę i żyć (albo egzystować).
Przepraszam za ton.
KOCHAJMY SIĘ :)

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 23:26:14 /


Ale to były Niemca pieniądze więc Ciebie to nie powinno boleć :)

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 23:27:16 /


Halo, halo kolego!!!
Wytykasz innym jakieś uogólnianie narodowe, a sam dwie linijki wyżej (ten sam wpis) piszesz o "skur..... który dusi pracowników, nie płaci w terminie itd bo się urodził w Polsce" i o jego dobrym odzwierciedleniu jako "bogaty Niemiec przyjechał do Polski, osiedlił się tutaj i dał pracę mi i mojej rodzinie".
Siejesz chłopaku zwyczajną demagogię, znowu coś sobie ubzdurałeś i chcesz na siłę innym to wcisnąc jako pewnik. Ja mam diametralnie odmienne doświadczenia jeśli chodzi o uczciwość ptracodawców. I nie chce mi się więcej w tym temacie dyskutować. Nara.

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-08-30 23:41:57 /


RAV :))

Gospodarka jest po to, zeby zaspokajac ludzkie potrzeby, a nie tworzyc miejsca pracy.

Jezeli MAN dostanie 52mln zl, to panstwo zabierze nam na tez cel okolo 70-100mln, bo reszte pochlona koszty dzialania urzednikow i zostanie po drodze zmarnowana albo rozkradziona.

Dlaczego u nas malo kto cos produkuje? Bo koszty za wysokie, za duze podatki, zusy, biurokracja... A takie inwestycje - to podatki jeszcze wieksze. Jakies efekty dadza (co widac i latwo pokazac w telewizji), ale powoduja tez straty, co juz takie oczywiste nie jest.

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-30 23:42:25 /


tłumaczenie:

Mam więc wybrać polskiego pracodawce który jest sk......, zamiast niemieckiego który szanuje ludzi, i chce zainwestować w Polsce? Tylko dlatego , że jest Niemcem??? - sorki ale z tego nie wynika, że wszyscy Polacy to sku.... i że żaden niemiec nie jest skur...... . Kurcze czy ja za każdym razem mam rozpatrywać wszystkie mozliwe przypadki?

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-31 01:10:34 /


"Gospodarka jest po to, zeby zaspokajac ludzkie potrzeby, a nie tworzyc miejsca pracy. " - późno więc wybaczam :)

"Jezeli MAN dostanie 52mln zl, to panstwo zabierze nam na tez cel okolo 70-100mln, bo reszte pochlona koszty dzialania urzednikow i zostanie po drodze zmarnowana albo rozkradziona."
- no ta ja nie rozumiem. Skoro Polska z naszych podatków dołoży (nie da do ręki dla MANA, tylko dołoży: np pokryje koszty budowy dróg dojazdowych, pociągnięcia sieci elektrycznej itp itp) te 52 mln w ciągu 3 lat, a wciągu tych trzech lat do budżetu wpłynie więcej niż 52 mln. Tym bardziej, że ta fabryka będzie u nas i będą pracować w niej Polacy.
To gdzie tu jest dla nas zły układ?
Chyba tylko to , że zazdrościmy (pomysłu i środków), że to nie MY.

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-31 01:22:20 /


Ilosc pieniedzy w obiegu nie jest nieskonczona. Zwlaszcza w kraju biednym, jak Polska. I zwlaszcza dlatego wydatki powinny byc przemyslane przez wlascicieli pieniedzy, a nie skorumpowanych politykow. Na cele fabryki MANa 70-100mln zl wyopracowanych przez nas zostanie wycofana z normalnego obiegu.

Zly uklad polega na tym, ze gdyby te 70-100mln pozostaly w naszych kieszeniach, wydalibysmy je lepiej i rozsadniej. A tak, bedziemy placic, miec mniej pieniedzy
i tylko sluchac opowiesci z telewizji, jak to wspaniale sie rozwijamy. Tylko jakby coraz ciezej sie zyje.

Doplata do jednego miejsca pracy w MANie wynosi 80.000zl (52mln : 650).
Zalozmy, ze powstanie drugie tyle miejsc u kooperantow - doplata wyniesie wiec okolo 40.000zl. Czterdziesci tysiecy zl. Gdyby te pieniadze zostaly w kieszeniach ludzi, powstaloby nie jedno, a kilka miejsc pracy. U piekarza, szewca, w fabryce gumowych kaczek, w browarze itd.

A wlasciwie, to nie "powstaloby", tylko ZNIKNIE. Jezeli Polacy wydaca na towary i usligi o 70-100mln zl mniej, to nie ma sily, ktos musi upasc i zbankrutowac. Jak pracownicy MANa zaczna zarabiac, to i tak mniej niz wczesniej zabrano innym. Proste.

A w MANie tylko sie ciesza, ze durni Polacy doplacaja do ich fabryki, z ktorej ONI beda czerpac zyski. Polski rzad finansuje rozwoj niemieckiej firmy z kieszeni swoich obywateli. A Polak ktory chce w swoim kraju cos produkowac jest gnebiony na tysiac roznych sposobow. I tyle.

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-31 11:58:34 /


RAV napisał:

Ok Pan "A" kupił od NIEMCA Capri za 100EURO (okazja). Sprzedał je Panu "B" za 300EURO (okazja dla pana "B")[...]
WIĘC KTO PRACOWAŁ NA PANÓW "A" i "B" ???

RAV :) [2005-08-30 22:23:14]


Jak pan "A" kupi od Niemca auto za 100 euro, to pan "B" będzie musiał dac za nie 2000, i do tego drugie tyle za remont. :)

Odnośnie wpływów z akcyzy za paliwo. W zwiazku z absurdalną wręcz ceną benzyny wszystkie benzyniaki w firmie, w której pracuję, zostaną w ciągu najbliższego miesiąca wyposażone w instalacje gazowe. Wpływy z tytułu różnego rodzaju danin na rzecz państwa zmniejszą się o dobre kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. To tak a'propos zależności podwyższania bez opamiętania cen benzyny, a wpływów do skarbu państwa.

Ramboost Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-31 14:51:51 /


... a co dopiero, kiedy zamiast ropy ktos zaczyna lac rzepak.

BTW. Polska jest chyba jedynym krajem w Europie (?), w ktorym rolnik produkujacy rzepaki i lejacy je do baku robi to NIELEGALNIE :))
Wedlug przepisow powinien zaprosic skarbowke i oplacac akcyze od oleju rzepakowego, ktory sam sobie wyprodukowal i wlal do baku :)))))

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-31 15:55:27 /


Wiewiór - ale policz daliśmy do fabryki MANa 100 mln zł na trzy lata - za to z podatków i innych korzyści zarobimy na tym 500 mln. A tak nie byłoby fabryki, miejsc pracy i tych 400 mln zysku. Ale najgorsze jest to, że te 400 mln i tak przejdzie przez kanał ogromnych potrzeb budżetówki która jest coraz większa a coraz mniej ludzi na nią pracuje (chociaz zawsze coś w morzu potrzeb) . Ta dopłata nie ma wiekszego znaczenia w odniesieniu do potrzeb całej gospodarki. Takie dofinansowanie dla piekarza, szewca itd. to jest po prostu nieuczciwa konkurencja w stosunku do tych co wczesniej juz zaiwestowali i bez żadnej dotacji otwarli dokładnie taką samą firme. Czy MAN bez pomocy zaiwestowałby w Polsce ? Pewnie nie. A jaka by była dla nas korzyść z tego, że zaiwestowałby w innym kraju np. Węgry ?

U nas jest wiele innych porządków do zrobienia - duża część budżetówki powoli powinna zmieniać prace na bardziej pożyteczną ;-) Pozatym biurokracja i bzdurne przepisy, organizacja pracy (zus podatki służba zdrowia) to wszystko powinno zostać uproszczone. W urzędach celnych też siedzi za dużo celników i przejada pewnie całe wpływy z akcyzy od samochodów :-) ale trudno by było 90 % celników odrazu z dnia na dzien zwolnić.

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-08-31 19:17:00 /


A czy ja pisalem o dofinansowaniu piekarza i szewca? Pisalem, ze znalezliby zbyt na swoje wyroby, a tak nie znajda, bo Polacy beda mieli na swoje wydatki o 100mln zlotych mniej, i czesc z nich pojdzie na bezrobocie.

A dofinansowanie MANa to jest konkurencja uczciwa?

Wyliczeniami "zysku" publikowanymi przez nasz rzad to mozna sobie...;-)
Powtarzam, ze 60 czy tam 100mln zl zaplacimy MY, a "zysk" z podatkow pojedzie do budzetu, i jak dowodzi praktyka moze kilka % pojdzie na cos sensownego (drogi, wojsko...), a reszta zniknie w doplatach dla fabryki zarzadzanej przez kolesia albo w aferach.

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-31 20:13:18 /


Z bipaliwem sprawa zaczyna się powoli klarować. Nie wiem czy odpowiedni przepis wszedł czy wejdzie, ale UE wymaga aby jakąś tam część rynku paliwowego stanowiły biopaliwa i z roku na rok ma ich być coraz więcej - inaczej na Polskę zostaną nałożone kary. Ustawa jest tak napisana, że rzepak do produkci owego biopaliwa ma pochodzić z polskich upraw, bo w przeciwnym razie na towar z rafineri będzie nałożona akcyza, wiec przynajmniej nie będzie problemu z napływem tańszego rzepaku z zagranicy. (w tamtym roku za tonę rzepaku rolnik dostawał ponad 1000zł, a w tym - ciut ponad 800zł - więc się pytam jak tu polski chłop ma normalnie funkcjonować :/) Pod Tychami (bądź w) powstaje owa rafineria biopaliwa należaca do Polskich Młynów, których właścielem jest Pan Komorowski.

PS
Ja olewam te wybory, ponieważ nie widzę odpowiedniego kandydata do rządzenia państwem. Jednynie o Janie Marii Rokicie nie słyszałem aby był zamieszny w jakiś skandal bądź aferę, ale jak wiadomo należy do Platwormersów a tam to samo żyd... ;-) Do wyboró pójdę tylko wtedy jak do 2 tury dostanie się Lepper, zagłosuję na byle kogo, coby ten burak nie został wybrany :-P

Pozdrawiam

Koniu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-08-31 20:29:24 /


Jasne, Koniu, nie idź wybierać. Tylko potem nie płacz, że jest źle. Bo wcześniej możliwość wpływu na sytuację olałeś.
Tu kłania sie powiedzenie: "Jeśli nie interesujesz się polityką, to polityka zainteresuje się Tobą".

P.S. Platformersi - sami Żydzi? Co Ty, chłopie, bredzisz? Sorry, ale bredzenie trzeba nazwać po imieniu. Nie jestem Żydem - gwoli ścisłości - ale mam uczulenie na naszą polską, swojską, anty-żydowską fobię :/
A iluż - pytam się - po masakrze II wojny, a potem jeszcze po czystkach za PRL, zostało w Polsce nieszczęsnych owych Żydów? Cała armia może, czyhająca tylko, by Tobą zawładnąć? Trochę pomyślunku! Chyba, że wierzysz debilnym napisom na murach spray'em: "Jude - raus!".

(Niezły OT, wiem. Ale ktoś to musiał powiedzieć.)

Strzała Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-31 21:08:50 /


Że w Platformie są Żydzi - mnóstwo osób tak twierdzi. Pozatym Platwormę tworzą byli członkowie UW, a jakośnie osiągali sukcesów politycznych..

A co do głosowania - to ja naprawdę nie widzę sensu oddawania głosu na byle kogo, bo uważam że na kogo bym nie oddał to i tak nie będzie lepiej. W tym kraju trzeba nowych młodych, z posmysłami. I Tobię Strzała życzę (bez względu na to czy jesteś w PO, LPR, SLD i innych) abyś miał dobre pomysły i wprowadzał je w życie, aby nasze pokolenie żyło lepiej.

Koniu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-08-31 21:22:54 /


Może jednak ograniczmy się do rozmów o Fordach i benzynie.

Strzała Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-08-31 23:54:13 /


Strzala, akurat tak sie sklada ze tuz po wojnie wiekszosc apartu bezpieki PRL stanowili Zydzi - i to jest fakt.

A i dzisiaj ich niemalo. Michnik... jego ojciec - Ozjasz Szechter - byl czlonkiem KC Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy, a brat Stefan jako sedzia polityczny w latach 50. wydawal wyroki smierci w sfingowanych procesach m.in. zolnierzy AK, nazwisko Michnik przejal po matce Helenie, dzialaczce komunistycznej.

A kto jest naszym prezydentem?

Ojciec kwacha, Izaak Stoltzman, pracowal w NKWD, w obozie w miejscowosci Barkniewo (?) kolo Bornego Sulinowa "rozprawial sie" z zolnierzami AK. W latach 50. zmienil nazwisko na Zdzislaw Kwasniewski i podjal prace w przychodni PKP w Bialogardzie. Zmarl w 1992 i po cichu zostal pochowany na cmentarzu zydowskim w Warszawie. Dzieki jego zaslugom dla wladzy ludowej Olo zrobil blyskawiczna kariere u schylku PRL.

Ustawa o biopaliwach w Polsce jest tak konstruowana, zeby rolnik dalej nie mogl normalnie lac rzepaku - tylko tak, zeby zarobila mafia z PSL.

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-09-01 00:59:33 /


Podobno nastąpił przełom w kosztach produkcji ogniw słonecznych. dzięki nowym technologiom wytwarzania mają być niedługo tanie jak barszcz :)
Może produkcja samochodów o napędzie hybrydowym lub wyłącznie elektrycznym trochę ostudzi zapał akcyzo- i podatko-biorców.

Ramboost Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-09-01 15:07:00 /


Z tymi ogniwami słonecznymi to nie sądzę. Może za dziesiąt lat, ale na razie nici.

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-09-01 17:21:17 /


To juz wole Capri na biogazy ;-)
zamiast wachy, krowie placki

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-09-01 17:39:29 /