logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » Zatrzymane prawo jazdy.

Zatrzymane prawo jazdy.

Zdarzylo mi się przekroczyć dozwolona prędkość o dokładnie 51km/h i glupio zrobilem że przyjalem odrazu mandat i oddalem prawko za pokwitowaniem. Da się to jakoś ogarnąć, żeby jeździć dalej samochodem? Bo trochę mi to utrudnia pracę w firmie...

Al_Coholik / 2016-02-18 09:59:14 /


jeździć bez prawka, ale konsekwencje pewnie znasz dobrze :)

prawka już nie ujrzysz wcześniej niż za 3 miesiące.

Grzesiek_Rudy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-02-18 10:11:57 /


przyjąłeś mandat, więc zgodziłeś się z decyzją.
Możesz wnieść do sądu o unieważnienie mandatu, ale pytanie czy masz ku temu silne podstawy?

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-02-18 10:12:43 /


Chyba już po ptaszkach. Ale możesz spróbować poczytać lub skontaktować się tu: http://anuluj-mandat.pl/

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-02-18 10:15:35 /


Myślę czy nie powołać się na blad pomiaru lasera, złapał idealnie 51 więcej.

Al_Coholik / 2016-02-18 10:15:35 /


jak oddałeś prawko na drodze to już pozamiatane!!!
gdybyś nie zgodził się z mandatem i wykorzystał całą drogę odwoławczą to trwała by dłużej niż okres na który miałbyś zabrane.
najlepiej jest powiedzieć że nie masz dokumentu przy sobie. dostajesz 50zł i możesz dalej śmigać bo nie mogą wtedy wszcząć procedury zabrania bez fizycznego zatrzymania plastiku.

najdos Dokładna lokalizacja na mapie / 2016-02-18 10:16:04 /


No cóż, madry Polak po szkodzie. Jakby komuś coś przyszło jeszcze do głowy to niech pisze. Jak nie mi to komuś w przyszłości może się przyda

Al_Coholik / 2016-02-18 10:27:55 /


pomiar ISKRĄ 1 i okazanie prawa jazdy.
https://www.youtube.com/watch?v=BRBgtIhvAYo

najdos Dokładna lokalizacja na mapie / 2016-02-18 11:00:16 /


Ponad 50 wiecej? To sporo.
A wyniosles z tego osobista lekcje?
Ja po takich akcjach pokornieje.
I przez dloooogi czas wypatruje i zamieram na widok nawet listonosza stojacego przy drodze.
Pozdr

Jac Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-02-18 11:08:00 /


dokładnie.
Sorry, ale niezależnie czy jechałeś 49 czy 51 więcej to jest przegięcie.
Nie da się wytłumaczyć przekroczenia o 50km/h jako przypadkowego. Przypadkowo to można przekroczyć o 10 km

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-02-18 12:32:16 /


Albo o 19 w Norwegi...

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-02-18 12:50:32 /


Większość kierowców generalnie jeździ +20 więcej, szczególnie na długich wielopasmówkach. Niby jesteś w mieści, ale masz dozwolone 70, więc jedziesz 85-90. Ale ze to jednak miasto, to masz też ograniczenia do 40 ... i pozamiatane. W każdym razie taka - jak mówią Czasi "pokuta" - studzi na bardzo długo.

amator liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie / 2016-02-18 12:59:51 /


W Kraku (zwłaszcza wieczorami na peryferiach) na dwupasmówkach większość jeździ raczej +35/+40 niż +20. Jadąc lewym pasem 90-95 na ograniczeniu 70 zbieram za sobą ogon kilkunastu aut w ciągu pół minuty. A ile przy tym trąbienia i palenia długim światłem :)
Pozdreaux.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-02-18 13:07:47 /


Na odwołanie od przyjęcia mandatu jest 7 dni. Znalazłem coś takiego:

http://yanosik.pl/node/149

"Czy można się odwołać od mandatu?
Gdy kierowca podpisze mandat, ale później stwierdzi, że nie zgadza się z decyzją funkcjonariusza, może odwołać się od mandatu, ale tylko w jednym przypadku. Mandat zostanie uchylony jeżeli czyn, za który został on wystawiony nie jest wykroczeniem. Przykładowo, policjant wystawił kierowcy mandat za brak kamizelki odblaskowej, która w Polsce nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Swoją niewinność kierowca będzie musiał udowodnić przed sądem, odpowiednim dla miejsca, w którym doszło do rzekomego wykroczenia. Na złożenie odwołania ma 7 dni od daty wystawienia mandatu. Sąd w takiej sytuacji nie będzie zajmował się badaniem kwestii winy kierowcy, a jedynie orzeknie czy mandat został wystawiony za czyn, który w świetle prawa jest wykroczeniem."

Nie wiem czy tylko czy jest sens się w to bawić szczególnie dlatego bo co innego dostać mandat a co innego zatrzymane prawo jazdy. W sprawie mandatu sprawa trafi do sądu ale prawko i tak może być zabierane automatu "dopuszczenia się czynu".

Miszek Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-02-18 13:20:37 /


bo jeździć trzeba z głową :)
http://www.tvnturbo.pl/aktualnosci,1850,n/babciu-po-co-ci-taki-samochod-ech-ty-dupku-zoledny,193762.html

najdos Dokładna lokalizacja na mapie / 2016-02-18 15:04:08 /


Dobrze ze ci nie zabrali za jazde po pijaku w koncu jestes AlCoholik: D

mishq (Mateusz G.) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-02-18 15:21:15 /


Była 5 rano i 3 pasmowa arteria, więc jechalem ile jechalem, nie szukam usprawiedliwienia, bo wiem, że moja wina w 100%. Dura lex sed lex. Poprostu znacząco utrudni mi to życie na codzien.

Al_Coholik / 2016-02-18 17:23:04 /


Metodą jest wynajęcie kierowcy na 3 miesiące:)

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-02-18 17:27:16 /


eee tam praca. Ale jak będziesz jeździł Fordem???

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-02-18 17:53:39 /


Wygląda na to że Ford nie wyjedzie z garazu 23 kwietnia jak planowalem, tylko 18 maja więc mam więcej czasu na dlubanie w nim

Al_Coholik / 2016-02-18 17:58:42 /


Odpowiedz sobie na pytanie kiedy ostatnio zostałeś zatrzymany do kontroli i poproszony o prawo jazdy ? Jeśli tak jak u mnie to szansa że nastąpi to w ciągu 3 miesięcy jest mała , ewentualne ryzyko 500 złotych mandatu .

bogdanw Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-02-18 23:55:05 /


Akurat u mnie jest tak że zawsze na początku roku mnie łapią a potem spokój. Nie boje się rutynowej kontroli, za to boje się tego że ktoś spowoduje stluczke z moim udziałem.

Al_Coholik / 2016-02-19 00:46:37 /


w przypadku jesli prawo jazdy jest zatrzymane to już nie jest 500zł za brak tylko przedłużenie okresu zatrzymania na pół roku a w przypadku kolejnego, zatrzymanie trwałe, z tego co sie orientuje

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2016-02-19 09:18:57 /


dokładnie tak jest. Cóż wysłałem skan mandatu i kwitu na prawko do anuluj mandat.pl. Zobaczymy co odpiszą, czy da się coś zrobić, czy nie. O wszystkim będę informował na bieżąco dla potomnych.

Al_Coholik / 2016-02-19 09:26:37 /


już na głównej stronie tego całego anuluj-mandat.pl możemy przeczytać:

"...bo wezwania-quizy (ABCD) nie spełniają wymogów formalnych art. 97 par. 1 pkt 3) kpw, a więc nie są mandatami, wezwania do właściciela pojazdu o „wskazanie kierującego” nie są prawidłowym postepowaniem wyjasniającym a naruszają prawa procesowe obywateli..."

pokazuje to niekompetencję, brak znajomości przepisów prawa przez autorów tej strony.
Obawiam się, że skorzystanie z "pomocy" tych "specjalistów" narazi Cię na kompromitację w sądzie.

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-02-19 09:46:25 /


Zoggon, to ciekawe co piszesz, możesz wyjaśnić? Bo ja z ciekawości to sprawdzałem i wyglądało mi to na dość uzasadnione.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-02-19 09:57:12 /


Cóż, sporo ich "przypadków" popierają zdjęciami wyroków sądów itd., więc jeżeli mam zapłacić 10 ,czy 70zł i spróbować coś ugrać to nie widzę przeciwskazań.

Al_Coholik / 2016-02-19 10:02:35 /


m.kozlowski
mogę wyjaśnić, tylko będę na to potrzebował sporo czasu...
ale spróbuję w skrócie....
w pierwszej kolejności poza kolejnością dotykanie przez autorów strony kwestii tematów tzw. quizu ABCD pokazuje totalną niewiedzę...

Trybunał stwierdził, że nie ma podstaw prawnych adresowanie do właściciela lub posiadacza pojazdu przez uprawniony organ alternatywnego żądania wskazania, komu został powierzony pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie albo przyjęcia mandatu karnego za popełnione wykroczenie drogowe. JEŻELI ORGAN NIE MA WĄTPLIWOŚCI KTO JEST SPRAWCĄ WYKROCZENIA, co jest warunkiem koniecznym ukarania go mandatem karnym w postępowaniu mandatowym, nie może jednocześnie podejmować czynności zmierzających w kierunku ujawnienia innego sprawcy tego wykroczenia. Z drugiej strony, jeżeli organ ma wątpliwości co do tego, czy sprawcą wykroczenia jest właściciel lub posiadacz pojazdu, to – nie może go ukarać mandatem karnym. -to jest kwestia wezwań alternatywnych a nie jakiś tam quiz ABCD, z resztą Trybunał Konst. stwierdził, że organ ma prawo zapytać wg tego quizu ABCD o odpowiedni wiarant (wyczerpując wszelkie możliwości)
1. Błędna interpretacja tzw. WEZWAŃ ALTERNATYWNYCH.
2. Na temat obowiązku wskazania kierującego to już nawet nie che mi się pisać, bo to tak oczywiste, że szkoda słów. Owszem, przed nowelizacją w 2015 roku zdarzały się wyroki (nawet we Wrocławiu) wskazujące, że ustawodawca nie nakładał obowiązku prowadzenia ewidencji komu powierza się pojazd, ale to już przeszłość i szkoda to rozdmuchiwać. Obowiązek wskazania komu powierza się pojazd jest nie do przeskoczenia.
3. I niech sobie przy okazji ktoś wybije z głowy próby stosowania art. 41 § 1 kpw w zw. z art. 182 § 1 bo to też nie przejdzie i TK to też jasno stwierdził, że brak tu takich możliwości.

Al_Coholik - możemy podyskutować o obowiązujących przepisach prawnych. I to uznaję, za podstawy do dyskusji.
Co do zdjęć wyroków... sprawdź jakie są daty tych wyroków.
Wyroki bywają różne.
Wracając do mojego wcześniejszego postu.
Próby wskazania, że quiz ABCD oraz, że wezwanie do wskazania komu powierza się pojazd są niezgodne z prawem -są totalną bzdurą w świetle obowiązujących przepisów.

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-02-19 11:06:34 /


Cóż, nie jestem osobą kompetentną do rozmowy o prawie, bo nie mam o tym pojęcia :P ale jeżeli mogę czegoś spróbować to czemu nie. Podchodzę do tego trochę jak do medycyny alternatywnej - nie wierzę w to za bardzo, ale w ostateczności, czemu nie spróbować, skoro nic innego nie działa?

Reasumując - jezeli umoczyłem 10zł to trudno, przeżyję i wystawię wam tu opinię o nich. Jeżeli będzie inaczej - też dam znać

Al_Coholik / 2016-02-19 11:25:40 /


rozumiem Twoje podejście, ale to trochę w Twoim przypadku jak z hazardem.
Można spróbować, ale trzeba wiedzieć kiedy przestać, żeby nie udupić na całego.
Tzn. możesz zapytać o darmową poradę, ale jeśli przygotują Ci gotowe papiery do złożenia w sądzie, to ja bym nie szedł z nimi tak bezkrytycznie i bez żadnych konsultacji.
W Twoim przypadku uważam, że sprawa może być trudna, bo przyjąłeś mandat. W takim wypadku przeważnie udaje się anulować jeśli wykażesz, że ukarano Cię za coś czego tak na prawdę nie zrobiłeś.
Np.kierowca ukarany za zawracanie w niedozwolonym miejscu przez prewencję, gdzie okazało się, że w tym miejscu zawracanie było dozwolone i mandat został sądownie anulowany, bo był bezprawny.
Pytanie jest następujące: Czy wnosząc o anulowanie mandatu jesteś w stanie wykazać, że wykroczenie nie miało miejsca, albo że nie ma dowodów (w tym zeznań policji) na jego zaistnienie? No chyba, że uderzysz w tematykę podwójnego karania (mandat i zatrzymanie dokumentów) i będziesz wspierany przez jakąś organizację praw człowieka, ale to już temat dla mnie za ciężki ;)

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-02-19 11:39:18 /


A podważenie wyniku pomiaru, bo np. radar był jednym z wątpliwie działających modeli?

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-02-19 11:41:30 /


kurekta:
w jednym z powyższych postów pisząc "art. 182 § 1" miałem na myśli "art. 182 § 1 kpk"

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-02-19 11:42:17 /


wlaśnie chciałem się powołać na ten gówniany miernik laserowy. W trakcie pomiaru mogłem nie wiedzieć, że jest wadliwym modelem. Ale teraz wiedząc, że pomiar może być zły chciałbym, żeby mi udowodnili, że był prawidłowy.

Al_Coholik / 2016-02-19 12:16:49 /


Nie wiem jak u was, ale w Krakowie na masę zabierają prawko za wymuszenie pierwszeństwa, a potem sąd je zwraca.

kuba37 / 2016-03-24 22:30:25 /


Wspaniale... Przeprowadzam się do Krakowa... zaraz zaraz... nie wymuszam pierszeństwa... To jednak nie...

Ludwik 3M Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-03-24 23:03:07 /


teraz w Krakowie to chyba na 500+ zbierają, bo od jakiegoś czasu, codziennie po drodze do i z pracy widzę po kilka dyskotek i pilnowaczy przejśc dla pieszych.

aaannnd Dokładna lokalizacja na mapie / 2016-03-29 08:50:17 /