logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » ___OC______ PRZEGLA REJESTRACJA co gdzie kiedy za ile

___OC______ PRZEGLA REJESTRACJA co gdzie kiedy za ile

jestesm studentem 22 lata mam prawko jazdy od 5 miesiecy
nie mialem wczesniej jeszcze auta
mam zamiar kupis jakiegos uzywanego fiata 126p
____________________________________________________________________________
przepraszamjesli zadaje to pytanie mimo to ze pewnie sa odpowiedzi gdzies na forum ale chcialbym uzyskac szczegolowe informacje
__________________________________________________________________________

najbardziej mnie interesuje ile bede musial zaplacic za wszystkie sprawy z kupnem autem wic prosze o podawanie i wyliczenie kosztow
_______________________________________________________________

mam prosbe zeby ktos mi powiedzial krok po kroku co trzeba robic i w jakiej kolejnosci od kupienia ata do jezdzwnia nim


1 co trzeba wpisac do umowy krora sie zawiera przy kupnie samochodu
(jakie dane musi podac kupujacy jakie sprzedajacy )

2 jakie dokumety musze wziasc od sprzedajacego auto ?

teraz najwazniejsze bo tego nie jestem wlasnie pewien

3 co z oc przegladem i rejestracja ?
kiedy gdzie i jaki i za ile ?

wiec szczeolowe pytania

zakladamy ze autko ma przeglad

- to na ubezpieczeniu poprzedniego wlasciciela moge jezdzic ?
- jesli tak to ile moge jezdzic na tym ubezpieczeniu ?

- czy musz sie z nim jakos dogadac zeby nie wycofal ubezpieczenia czy to jest w przepisach ???????
- co zrobic jak poprzedni wlasciciel nie da nam ubezpieczenia oc mozemy wtedy po kupnie auta wrocic nim do domu ?????????
- co sie z tym wiaze jesli bym jezdzil samochodem na ubezpieczeniu poprzedniego wlasciciela i bym mias stluczke (czyje ubezpieczenie jest obciazane )???????????
- wazne ! ile by mnie kosztowalo ubezpieczenie a ile ze znizka na ojca albo ojca jako wspolwlasciciela????????????


-co z rejestracja trzeba przerejestrowac odrazu po kupieniu czy po miesiacu
- ile kosztuje przerejestrowanie !!!!???????????????
- dokladnie bym wlasnie prosil o wytlumaczenie kiedy rejestracja kiedy ubezpieczenie ???????????????

- co robimy jesli kupimy autko z przegladem ale sie skonczy gdzie wyrobic nowy przeglad i za ile !!!??????
-co robimy jesli autko nie ma przegladu (nie mozemy nim nawet przyjechac do domu po kupnie czy mozemy ??????? )

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
wiec rozwazmy taka sytuacje
1-kupuja autko co napisac w umowie (prawdopodobnie bedzie to fiat 126 p )

2 dwie mozliwosci
-autko ma przeglad a co jezeli nie ma przegladu

3 i teraz sie pojaiaja 2 opcje

a- co jesli ma ubezpieczenie b - co jesli nie ma

4 jak wrocic nim do domu w jakich przypadkach moge wsiasc do autka i wrocic a w jakich nie????????????????????

5 co robic zeby juz jedzic na stale

_________________________________________________________________________________________
wiem z odpowiedz na moj pytania ajela by 5 minut wiec z gory dziekuje

wieze ze odpowiedzi na te pytanie wyjasnia sytuacje innym uzytkownika ktorzy je
przeczytaja

prosze o odpowiedz
________________________________________________________________________________________OC UBEZPIECZENIE PRZEGLAD REJESTRACJA

MAREK 21 / 2005-10-05 02:36:33 /


przepraszamjesli zadaje to pytanie mimo to ze pewnie sa odpowiedzi gdzies na forum ale chcialbym uzyskac szczegolowe informacje

- prosimy, ale szczegółowe informacje właśnie znajdują sie na forum



1 co trzeba wpisac do umowy krora sie zawiera przy kupnie samochodu
(jakie dane musi podac kupujacy jakie sprzedajacy )

Ściągnij z internetu jakis druk, czasem także regularnie do gazety np. giełda samochodowa czy autobit- dają gotowe wzory umów na którejś stronie - wystarczy poszukac i sobie skserować lub wydrukować. Generalnie data zawarcia i miejscowośc , dane sprzedającego/kupującego (imie nazwisko adres nr. dowodu osobistego pesel) no i dane auta (marka model nr. nadwozia nr. silnika pojemnosc rok prod) cena ;-) (polecamy przypadek ponizej 1000 zł zwolniony z opłat skarbowych (2% wartości) i wypełniania skomplikowanego druku PCC

2 jakie dokumety musze wziasc od sprzedajacego auto ?

Dowód rejestracyjny, OC jeśli przejmujesz od właściciela - zalezy jak sie umówicie (wiecej szukaj na forum jak chcesz wiedziec), umowe kupna-sprzedazy (jedną z dwóch).

3 co z oc przegladem i rejestracja ?
kiedy gdzie i jaki i za ile ?

- oc to pytaj w ubezpieczalni , przegląd kosztuje 100 zł wykonuje sie na stacji diagnostycznej, rejestracja zależy od przypadku - jeśli z tej samej gminy i zostaną stare tablice to bedzie taniej, jeśli z innej miejscowosci (gdzies daleko) to pewnie 170 zł (nowe tablice, naklejka na szybe, dowód rejestracyjny)


zakladamy ze autko ma przeglad

- to na ubezpieczeniu poprzedniego wlasciciela moge jezdzic ?
- jesli tak to ile moge jezdzic na tym ubezpieczeniu ?

Zapytaj w ubezpieczalni - nie jestesmy forum prawniczym ani bezpłatnych porad w kwestii ubezpieczen. Musisz w ciągu 30 dni od kupna pojawić sie z oc własciciela zeby zrekalkulowali Ci składke i przepisali ubezpieczenie na Ciebie


- wazne ! ile by mnie kosztowalo ubezpieczenie a ile ze znizka na ojca albo ojca jako wspolwlasciciela????????????

NO BEZ PRZESADY - jesli nie masz znizek a ojciec ma to razem z nim bedzie taniej, tylko na niego - jeszcze taniej LOGICZNE. ALe jak spowodujesz szkode to ojciec bedzie wiecej płacić też za swoje inne auto jeśli jakies ma.
Ile zapłacisz zalezy od taryfy szkodowosci Twojego regionu i pojemnosci silnika auta.


- co robimy jesli kupimy autko z przegladem ale sie skonczy gdzie wyrobic nowy przeglad i za ile !!!??????
-co robimy jesli autko nie ma przegladu (nie mozemy nim nawet przyjechac do domu po kupnie czy mozemy ??????? )

ad1. trzeba zrobic przeglad - stacja diagnostyczna 100zł ( o ile auto przejdzie ten przegląd bo jest sprawne)
ad2. idziemy z papierami do wydziału komunikacji i wystepujemy o próbne tablice (koszt około 70 zł) i mamy tydzien albo dwa na dojazd do przeglądu.
(wtedy kupujesz OC na miesiąc - ale później musisz je przedłużyć jak dostaniesz stałe tablice)


Odpisałem tylko dlatego że moze sie przydać komus kto ma Fordzika i nie wie co i jak ;-)

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-10-05 09:10:34 /


ja dodam że najpewniejsze informacje odnośnie rejestracji uzyskasz w swoim wydziale komunikacji.. wystarczy zadzwonić.
w różnych miejscach są różne wariacje na temat rejstracji dlatego najlepiej dowiadywać się u źródła.. czyt.: wydział komunikacji.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-10-05 09:58:43 /


Z tego co wiem, to zwykłym śmiertelnikom nie wydaje się juz próbnych tablic, wyjatkiem są firmy. Co do OC, nie mozna juz wykupic go na miesiąc, trzeba przynajmniej rate za pół roku, chybaże auto sprowadzane jest zza granicy, to na przejazd wystawiaja takie coś. Ostatnio tak mi tłumaczono, ale kto wie.

kalb Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-10-05 10:08:48 /


2 tygodnie temu dostałem próbne i zawarłem normalnie OC na miesiąc - a nie jestem żadną firmą ;-) Wypełnia sie specjalny wniosek - Prosze o wydanie próbnych rejestracji celem ........... (dojazdu do przeglądu np.)......... do tego znaczki skarbowe chyba za 6,50 kopia starego dowodu i dostajesz miekki dowód i 2 próbne tablice

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-10-05 10:23:51 /


No to ciekawe...A co z OC? Tez dostałes na miesiąc?

kalb Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-10-05 15:45:33 /


Oj sorry, przeciez pisałes. No to bede wiedział na przyszłośc, a mi powiedzieli,ze nie da rady. Pozdrawiam!

kalb Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-10-05 15:52:03 /


najpierw napiszę że regulamin, to coś czego należy przestrzegać, tak samo jak jakiś zasad etycznych, fakt nie każdy tego przestrzega, a teraz do rzeczy, więc:

- kupując autko wpisz że to fiat 126p ale lepiej wpisz że ma pojemność 500ccm - będziesz płacił mniejsze ubezpieczenie
- jeżeli autko nie ma przeglądu, to zapisz w umowie taką klauzulę, że przeglądałeś ze sprzedajacym i nie widać żeby było coś nie tak - miesiąc możesz pośmigać
- a) - jeżeli ma ubezpieczenie - to ok, b) jeżeli nie ma ubezpieczenia - niech sprzedający napisze Ci że opłacał ubezpieczenie regularnie, zawsze w terminie, pozwoli Ci to na załatwienie większej zniżki w ubezpieczalni (kontynuacja ubezp. na to autko) a po kupnie przez miesiąc możesz jechać bez ubezpieczenia (chroni Cię NFU - narodowa fundacja ubezpieczonych)
- generalnie nie wsiadaj bo nie odjedziesz jak: nie będzie kół :), nie będzie silnika (chyba że ktoś Cię popchnie), jak by był brak foteli to w sumie tylko mogło by być niewygodnie, kierownica - hmm... mogła by się przydać, chyba że masz od sprzedającego prostą drogę do domu, hamulce się przeżyje - oglądałeś flinstonów??
- jeśli chcesz jeździć już na stałe, to w sumie załatw sobie kogoś kto Ci będzie jeść donosił, kup basen i kaczkę, największy problem będzie z tankowaniem, ale skoro myśliwce da się w powietrzu, to ...

odpisałem tylko na część pytań, bo jest ich za dużo i się pokrywają, poza tym już wcześniej dostałeś na nie odpowiedzi, i jeszcze pewnie klubowicze Capri.pl (takiego FORDA) coś dopiszą od siebie
pozdro!

Rydzu liil Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-10-05 19:14:48 /


chcialbym podziekowac za szybka odpowiedz na moje pytania

szczegolnie chcialbym podziekowac za pierwsza odpowiedz ktora zawiera szczegolowe odpwiedzi na moje pytania dziekuje za chwilke czasu poswiecona odpisaniu

pzrepraszam ze sie pytalem o maluszka a nie o fordzika ale narazie stac mnie tylko na maluszka

ale kto wie moze za troce jak odloze wiecej funduszy to kupie jaiegos uzywanego fordzika i sie wtedy odezwe na forum

a wracaja kupna auta to najlepiej
kupic autko z
przegladem
ubezpieczeniem
z tej samej miejscowosci
i ponizej 1000 zl
i jezdzic miesiac sobie miesiac pozniej przerejestrowac oplacic na siebie oc i tyle??

jak znajde taka okazje to bedzie ok ["-)

MAREK 21 / 2005-10-06 00:51:25 /


Hmmm w sumie to mam podobny problem z tym ze kupuje Capryśnego. Jakos sie to wszystko pouklada ale fajnie jakbyscie popisali jeszcze na co mozna sie nadziac przy naszych krajowych-zaraz-polska-przepisach i jak moza je troszke nagiac itp.
napewno nie jeden clubowicz ma cos ciekawego do opowiedzenia a nam "nowo-zmotoryzowanym" poszerzy to horyzonty:) i duuuzo pomoze.

Przy okazji spytam jak to jest z autami zarejestrowanymi na nizszy litraz - to potem nie odbija sie czkawką?

maru Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-11-09 23:07:37 /


Nie odbija sie, choc teoretycznie mogloby. Np ubezpieczalnia z tego co wiem moze odmowic wyplaty odszkodowania jak sie dowie, ze jest inna pojemnosc niz naprawde. Mysle jednak ze ten problem nie dotyczy R4 i V6 Ford'a bo nie da sie ich rozroznic (R4) lub bardzo ciezko to zrobic (V6) z zewnatrz i nie mozna tego latwo stwierdzic (chyba ze ubezpieczyciel rozklada silniki i je mierzy).

Michał (drzewiej to było Wydmikufel) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-11-09 23:53:54 /


ale wyłączając 2.0 to raczej R4 i V6 sie nie pokrywają pojemnością ;-)

kumpel miał 2.3 V6 jako 1.6 - przez to zmienił silnik. Przy kontroli kilkakrotnie chcieli mu zabierać samochód więc raczej marnie ;-/

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-11-10 01:14:44 /


Chodzilo mi raczej o to ze R4 i V6 pomiedzy soba sa nie odroznienia (tzn 1.3 od 2.0R4 i 2.0V6 od 2.8V6), 2.8 zarejestrowane na 1.6 to oczywiste przegiecie, ale i znam takie przypadki :)
Zreszta 2.0 R4 i V6 rowniez maja inna pojemnosc

Michał (drzewiej to było Wydmikufel) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-11-10 12:29:57 /


Wydmikufel co do różnej pojemności to różnie bywa hehe... Do niedawna miałem Granię r4 i w dowodzie pojemność 1954. Teraz mam v6 i zgadnij co w dowodzie? 1954 oczywiscie :). Musiałem przez to u diagnosty okreslac mase własną pojazdu, bo w katalogach nie mieli tkiej pojemności.

artoo (posiadacz wiedzy innej niż wszyscy) / 2005-11-10 12:50:48 /


W v6 to nie wiem, ale w pinciakach można bardzo łatwo i szybko określić pojemność jednym rzutem oka na silnik (a przynajmniej pojemnośc z jaką opuscił fabrykę).

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-11-10 22:57:05 /


w moim Capri z fabryki wyjechało 1700v4 w dowodzie jest 1300 a faktycznie jest 1500v4. Pełne spektrum :-)

dudim / 2005-11-10 23:37:51 /


Mowisz Gryzuiu o tych 13 16 20 na boku ? do spilowania w 5 minut bez sladu

Michał (drzewiej to było Wydmikufel) Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-11-11 00:24:08 /


1. Żeby nie bylo sladu (czytaj miejsce po spiłowanym oznaczeniu wyglądające jak odlew i nie rózniące się od otoczenia), to chyba by się przydało więcej czasu jak te 5 min :)
2. Jeśli jest piłowane, to wiadomo że jakaś kombinacja była i po coś ona była, stąd już jest podstawa, by takiemu papierowi ufać jak naszemu nowemu rządowi.
3. Skoro było piłowane, to wspomniana firma ubezpieczeniowa ma podstawę do odrzucenia roszczeń (a o to chyba chodziło), tak samo jak by było niespiłowane i niezgodne z kwitem.

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-11-11 10:09:50 /


Hej. a mnie ciekawie natomiast tylko czy jak kupie i przepisze samochód na siebie i bede chciał ustanowic współwlasciela to czy ta osoba(wspolwlasciel) musi osobiscie sie zjawiac i cos podpisywac czy wystarczy zwykle upowaznienie na papierze. W moim przypadku owy wspolwlasciel niema mozliwosci sie gdzie kolwiek ruszyc nawet do wc niestety :( a ja jak sie latwo domyslic chce poprostu placic mniejsze oc. Drugie pytanie to czy taki wspolwlasciel moze byc jeszcze wpolwlascielem na inne samochody i czy to robi jakis problem. Sorry jezeli powtarzam pytanie z forum no ale nie znalazlem jasnej odpowiedzi nigdzie.
pozdrowiam.

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-12-04 16:22:24 /


dobra znalazlem na forum info ze niby wpółwłaściel musi sie zjawic osobiscie :/ prosze o ewentualne potwierdzenie. i teraz kolejne pytanie, czy jak wspolwlasciel umrze (nie daj Boże) to czy ja cos trace poza zniżkami ?

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-12-04 16:33:13 /


jesli już masz na siebie zarejesytrowany to sa 2 opcje sprzedac komuś i zaraz odkupić lecz tym razem zarejestrować na swpółwłaściciela:D lub oddac 50% w darowiznie współwłaścicielowi czy jakoś tak, poszukaj dokładniej na forum bo napewno było o tym pisane

BirdDog Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-12-04 17:12:23 /


w przypadku zejścia współwłaściciela wchodzi sprawa spadkowa.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-12-04 20:07:17 /


mozna tak spisac umowe kupna zeby ominąc sprawe spadkową ?? np. dodac informacje ze w przypadku takiego zajścia /zejscia cały samochod przechodzi na drugiego wspolwlasciela, w tym wypadku na mnie ?

dziwnie to brzmi ale czy się da ?

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-12-07 05:24:23 /


Ehhh mam znowu metlik w głowie...własnie dzwoniłem do pzu a tam jedna mila pani mi mowi ze jesli kupie samochod na współwłasciela ktory ma max znizek to po roku ja bede miał tylko 10% zniezki za bez szkodowa jazde a nie jak mowil mi Joko ze przejda na mnie wszystkie znizki wspolwlasciela :/ Dodatkowo jak sie wypytywałem o samochod z papierem o wartosci dla histori motoryzacji i podkreslalem (5 razy) ze nie o zabytek biega to kobieta powiedziala ze jest 50% znizki na taką fure pod warunkiem ze jest sie w stowarzyszeniu typu automobil klub ...inaczej niema. Druga kobita zaprzeczyla czemus takiemu i dodatkowo powiedziala ze nawet na zabytek nic takiego niema :/ w co mi sie wierzyc nie chce. Dodatkowo sie dowiedzialem ze zmieniły sie zwyzki za wiek.jezeli sie ma 22 lata lub mnie to 50% wiecej, jezeli natomiast ma sie 23-25 lat to 30% jedno pocieszenie ze łapie sie w te drugie widełki bo byla by masakra:/ poza tym jak ktos ma prawko mniej niz dwa lata to jeszcze plus 10%...co tesh mnie nie dotyczy cale szczescie. CO do zwyżek to wiek liczą oni rocznikowo a nie co do dnia. Chyba pozostaje mi tylko kase odkładac. Prosze dodatkowo jesli ktos wie o odpowiedz do wczesniejszego pytania i ewentualnie poprawieni tych pań z pzu jesli sie gdzies mylą.pozdrawiam

PS. jak tu wierzyc ludziom z pzu jeden mowi jedno inny drugie PARANOJA

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-12-07 10:00:46 /


zmień ubezpieczyciela.. pzu jest chyba wszędzie najdroższe. w mojej okolicy najtanie wychodzi PTU i niemal identycznie samopomoc.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-12-07 10:40:02 /


dokładnie PZY to złodzieje jak każda państwowa instytucja, gdybym miał samochód ubespieczony u nich to bulił bymdobre 300pln ięcej niż w Samopomocy

BirdDog Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-12-07 11:06:01 /


własnie wybralem ubezpieczyciela :) bedzie to allianz, najtaniej i najbardziej normalna firma z jaką dzisiaj gadalem...sorry ale koles z samopomocy teraz sie to zwie inaczej troche, nawet o marke i wiek samochodu sie mnie nie zapytal tylko pojemnosc i wiek kierowcy i o to kto bedzie nim jezdzil ile ta osoba bedzie miala lat i juz na podstawie tego wyliczyl skladke... smiech na sali

tak czy siak sprawe ubezpieczenia juz mam wyjasnioną... : )

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-12-07 11:51:17 /


No a co Ty byś tam jeszcze chciał podawać?? Na cholerę ubezpieczycielowi do OC potrzebna marka i wiek samochodu?? Tabele są wyznaczane dla przedziałów pojemnościowych silnika, bezszkodowego przebieg ubezpieczenia (do zniżek) i ewentualnie wieku kierowcy (do zwyżek), więcej danych nijak nie wpływa na wyliczaną skladkę. Marka auta miał a tylko znaczenie w allianz'ie, bo tam były jakieś specjalne rabaty na Forda, ale zdaje się, że już ich nie ma.

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-12-07 12:08:32 /


Z doswiadczen kolegi wiem, ze jeszcze sie porzygarz na ten alianc...

Mysza liil (EM) / 2006-12-07 12:19:35 /


przynajmniej jeszcze rok temu bylo tak, ze faktycznie w allianz marka Ford byla na pierwszym miejscu jako honorowana do znizkowego traktowania, ale w tym roku wyliczyli mi taka skladke na rok nastepny, ze podziekowalem im, i przenioselem sie tam, gdzie zaplacilem o 200 zl mniej :)

Śpiochu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-12-07 12:27:05 /


No to jeszcze mozesz zdradzić Śpiochu gdzie sie przeniosłes ...

JoKo 3M_U Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-12-07 12:39:59 /


No i na kwitkach z aliansu nie ma terminów od kiedy do kiedy jest polisa, pewien Pan Policjant wgapiał się w mój świstek 15 min, bo to data stempla pocztowego nie jest wiążąca do to, bo tamto.........

dieselfan aka zgoniok Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-12-07 12:51:52 /


Towarzysto Ubezpieczen i Reasekuracji CIGNA STU S.A. :)

Śpiochu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-12-07 14:13:04 /