logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » przeróbki » Wskaznik gazu/paliwa

Wskaznik gazu/paliwa

czy ktos z was myslal nad przerobieniem (albo juz przerobil) wskaznika paliwa, tak aby w momencie przelaczenia zasilania silnika na gaz, wskazowka na desce rozdzielczej pokazywala ilosc gazu w butli.... w butli jest jakis przetwornik cisnieniowy, a czy jest moze jakis patent zeby wkrecic tam przetwornik cisnienie napiecie albo cos takiego..... nie chce sam grzebac przy butli :-)) moze ktos ma jakis fajny patent.

Jabol / 2002-11-12 12:18:33 /


z tego co wiem, to Volvo w fabrycznych instalacjach np w modelu 440/460
zastosowało taki bajer. Ale jak to zrobić, to nie wiem. Też zastanawiam się dlaczego producenci instalacji gazowych nie wyposażają ich w taki przetwornik (ciśnienie na napięcie prądu). Pogadaj może z dobrym elektrykiem co się na Volvo zna.

Damian / 2002-11-12 14:50:54 /


jest to do zrobienia i nawet nad tym już myślałem.. niestety braki czasu powodują że nie mam nawet kontrolki rezerwy podłączonej :)) pic polega na znalezieniu potencjometru który chodził by bardzo lekko...
w butli gazowej jest pływak który za pomocą dzwigienki przekręca mały magnesik... wskazówka również posiada podobny magnes i w ten sposób przyciągając się zmienia położenie razem z pływakiem... teoretycznie wystarczy założyć jakiś potencjometr poruszny wskaźnikiem gazu... przyczym siła z jaką jest przekręcana wskazówka jest naprawdę niewielka i tu problem skąd wziąć odpowiednio-lekko działający potencjometr... :((

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2002-11-12 15:18:06 /


To może być trudne.
A może coś takiego co montują na przewodach powietrza w turbosprężarkach.
Zegar w samochodzie pokazuje ciśnienie doładowania mimo że są to instalacje dokładane w firmach tunningowych. taki ciśnieniomierz można by założyć na przewodzie z gazem, przed reduktorem jest chyba to samo ciśnienie co w butli?(nie wiem czy na wyjściu z butli jest już jakiś wstępny reduktor czy nie). A wskażnik ciśnienia powietrza (w przypadku doładowania) w środku auta i tak jest sterowany elektrycznie. (chyba).

Damian / 2002-11-12 16:00:47 /


Tak jak pisał Trójkąt w butli jest pływak, który połączony ze wskazówką pokazującą nie ciśnienie w butli tylko poziom gazu. Wskaźnik ciśnieniowy nie wiele da, gdyż w miarę spadku poziomu gazu, ciśnienie jego nie spada w znaczący sposób dopóki w butli znajduje się gaz w stanie płynnym. Ciśnienie będzie spadało, gdy z gazu zostaną tylko opary, czyli gdy go praktycznie nie będzie, więc wskaźnik oparty na ciśnieniu odpada! Musi być wskaźnik którego działanie opiera się na pokazaniu poziomu!
Pozdro!

Mysza liil (EM) / 2002-11-12 18:01:17 /


w sumie jest patent..... sciezke oporowa taka jak w potenjometrze mozna przykleic na skale wskaznika w butli.... a wskazowki uzyc jak dzielnika..... dawno na to juz wpadlem tylko jak to zrobic :-) moj kumpel ma taki wynalazek fabryczny w peugeocie 605. zajebiscie dziala, ale jest zalane zywica przy butli i nie da sie podejrzec jak to zrobione..... najwyzej zepsuje wskaznik przy butli :-)))

Jabol / 2002-11-12 19:25:54 /


troszka przemyślałem sprawe głębiej :)) wiec potencjometr odpada ze wględu na zbyt dużą siłe potrzebną do jego ruszenia... wymyśliłem tarczkę z cienkiego tworzywa dziurką, przyklejoną do wskazówki i kilka diod czułych na światło.... -w zależności od położenia wskazówki odsłaniana była by jedna z diod i sterowała by świeceniem odpowiedniej diodki na wskaźniku paliwa.... [stosując prosty układ elektroniczny można by sterować orginalnym wskaźnikiem paliwa]

koszt czegoś takiego nie powinien przekroczyć kilku PLN... wymagana jest niestety choś szczątkowa znajomość elektroniki...
w każdym razie jak uda się zmontować to dam znać jak to chodzi...

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2002-11-13 11:03:12 /


he he. to zeby wyskalowac takie cos to potrzeba jedno swiecidlo i kilka obok siebie po kolei odslaniajacych sie np. fotodiod. zeby wyskalowac co 1/8 baku... trzeba zmiescic 8 diodek....dobrze mowie? czy jakos inaczej chcesz to zrobic? tylko ze wtydy trzeba wyeliminowac swiatlo dzienne ..czyli zagadanie do bagaznika :-) zeby spojrzec na wskaznik

Jabol / 2002-11-13 18:36:35 /


no dobrze mówisz :) jedna Idiodka na podczerwień oświetlająca i np 8 fotodiod... dla dokładności wskaźnika 1/8... jak sie uda coś takiego zmajstrować to dam znać...

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2002-11-14 08:42:25 /


prototyp wskaźnika powstał i narazie funkcjonuje poprawnie :) ilość gazu pokazywana jest przez orginalny wskaźnik paliwa. czujka zbudowana jest na 3 fototranzystorkach i ma rozdzielczość 9 punktów [tj. 1/8]. układ jest bardzo prosty i przy odrobinie zdolności manualnych do wykonania nawet przez kogoś kto nie ma większego pojęcia o elektronice.. koszty niewielkie [fototranzystorki z odzysku ze starej myszki komputerowej :) i do tego kilka elementów ]

jak będzie ktoś zainteresowany to podam schemat i krótki opis co i jak...

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2002-12-02 13:38:54 /


Ja jestem bardzo zainteresowany. Jak mozesz to przeslij mi na skrzynke schemacik i spis elementow. Z gory dziekuje!!!

Popcio Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2002-12-02 18:05:51 /


Moze lapiej, umiesc schemat na stronie, bo ja tez bylbym zaintersowany dosc mocno.......

Krzypek / 2002-12-02 18:13:24 /


jeżeli można poprosze o kopie. pozdrowionka i życze dalszych sukcesów patentowych.

H2O patryk_3M Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2002-12-02 19:09:41 /


Ja też chcę ten schemat!!! Dzięki. mkozlowsk@poczta.onet.pl

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-02-26 11:45:02 /


No to ja tez bym chciał. s_gawlik.poczta.onet.pl Z góry dzięki!

Seba / 2003-04-18 20:41:50 /


Nie wiecie moze jak zrobic "pełen wskaznik gazu" czy jak tam sobie mowia, chodzi mi o ten w centralce gazu, bo ja mam 5 diod a swiecei mi tylko rezerwa :(
pozdro

cOke Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-04-18 20:47:33 /


Mój kolega w renault megane ma orginalny przełącznik gazu z czterema kontrolkami, które nawet działają, więc najlepiej udać się do gazownika i po prostu kupić taką centralke. Pół godziny roboty i wszystko gra. A jak zaczniecie kombinować własne układy elektroniczne to zajmie to pewnie miesiąc i tak bez pewności, że będzie działać prawidłowo.

Pozdrawiam

inż. / 2003-04-19 09:00:29 /


inż. moja centralka ma diody, i chce zeby mi pokazywały stan, a od gazownikow to sie trzymam zdaleka, oststnia i jedyna mija stycznosc był w momencie istalacji, kiedy to spierd... mi gaznik, i musiałem po nich poprawiac, wiecej nie chce ich widziec, skoro gazownik to podłaczy to i ja potrafie, z caprikiem sobie poradziłem wiec te kilka kabelkow nie bedzie robic problemu.

Pozatym jak przeczytasz posty wyzej rozchodzi sie o to zeby wskaznik poziomu paliwa w desce (nie badziewna kontorlka, tylko pozniomu benzyny) pokazywał ilosc gazu w baku (po przełaczeniu na lpg). (B.Fajne ale jak widac nie takie proste)

cOke Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-04-19 16:37:02 /


Tylko żeby jeszcze Trójkąt chciał sie tym patentem podzielić z innymi... Trójkąt, prześlij ten schemacik.....!!!!!!!!!!!!!!

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-04-22 08:32:39 /


Jak ktoś zlinkował http://www.capri.pl/forum/41ee5fda217bb , to dopisze tu.
Prawie w każdym warsztacie montującym gaz można dokupić jako opcję wskaźnik poziomu gazu. Działa to tak, że po przełączeniu z benzyny na gaz wskaźnik poziomu paliwa wskazuje teraz poziom gazu. W zeszłym roku kosztowało to około 100zł.

Ramboost Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-01-19 15:03:12 /


to może ja też poproszę ten schemat a_patch@op.pl z góry wielkie dzięki dla trójkąta, ew. prośba o zamieszczenie na stronie (preferuję opcję nr2 :)

a_patch Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-01-19 15:41:55 /


No takie rzeczy to aż się prosi na stronę, a może zniżka w abonamencie dla zamieszczających ciekawe informacje i schematy ? Chyba zgłoszę to do zarządu :D
Gdyby co to poproszę na emaila

Mati_Poznan Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-01-19 17:48:17 /


Tak jak pisze Jabol było zrobione u mnie w grani. Scieżka z dzwigienką wzięta z oryginalnego wskaźnika od benzyny w baku przyklejona na skalę wskaźnika w butli. Najważniejsze to dobrze przykleić i ustawić i działa bez problemu.

AndrzejKudowa Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-01-19 23:58:50 /


to ja mam w związku z tym następujące pytanie:
Do czego są te kable wystające ze wskaźnika do butli... jeden to masa, a drugi (biały) jakie ma zadanie?



Druga kwestia tyczy się Dziobaka z centralną konsolką... dokładnie chodzi mi o wskaźnik poziomu paliwa. Po usuniętym zbiorniku wisi kabel z wtyczką na dwa bolce. Czy ktoś mógłby powiedzieć, czy wskaźnik poziomu paliwa mógłby działać jako wskaźnik poziomu gazu w butli?
Czy możnaby to podłączyć bezpośrednio? Jeśli nie to jak można to zrobić?
W wątku jak rozumiem jest mowa o instalowaniu nowego wskaźnika poziomu gazu wewnątrz auta, ja natomiast chciałbym wykorzystać ten wskaźnik który już istnieje.
Pozdrawiam

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-06-09 18:05:04 /


ta wskazówka jest na magnesie i jak dotrze do zera to zapala sie rezerwa, czy tym kablem idzie napięcie, nie wiem, ale raczej tak, nie wnikałem u mnie idzie tylko jeden.

cOke Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-06-09 23:07:09 /


Ha, najprawdopodobniej biały wychodzi w okolicach maski (u mnie brązowy) i robi za masę po załączeniu której zapala się kontrolka rezerwy na sterowniku gaz-benzyna. Taki badziew.

Farmaceuta Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-06-11 17:13:13 /


Prośba do Trójkąta, chodzi o schemat do wskażnika, jak byś mógł podesłać na emalie szpera@op.pl to masz browara i dodatkowo mam przy butli takie ustrojstwo jak na zdjęciu powyżej u Zoggona. Czy da się tam zamontować?

szpera WASP Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-06-13 07:41:02 /


oczywiście sam robiłem próby ze wspólnym wskaźnikiem paliwa i gazu, (kupiłem na allegro) ale była to kicha, zamontowałem listwę z diodami (kompletny zestaw wykręciłem z rozbitka na złomowisku - 5zł), która nareszcie działa bardzo dobrze, proponuję to:
http://allegro.pl/item201891018_wskaznik_stojacy_ilosci_paliwa_lpg.html
albo to:
http://allegro.pl/item201064563_wskaznik_ilosci_paliwa_lpg.html

taunus78 Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-06-13 12:27:03 /