logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » elektryka » FC Mk II - wiązka wycieraczki tylnej klapy

FC Mk II - wiązka wycieraczki tylnej klapy

Witam ekspertów :)

Pacjent to moje FC MkII z wycieraczką tylnej klapy. Jako że akumulator już siedzi na miejscu i większość elektryczności jest już podłączona nadeszła pora na podłączenie i uruchomienie tylnej wycieraczki.
Uzbrojony w kawałek wiązki tylnej klapy (pod blendą) i schematy przygotowane przez Gryzia liil ( http://www.capri.pl/page/2221 ) optymistycznie przystąpiłem do pracy. Niestety pojawił się zonk.

Wiązkę mam jak poniżej (zdjęcie Gryzia):



mechanizm wycieraczek mam jak poniżej:



I teraz "clou": "+" do wycieraczek idzie sobie prawym siłownikiem tylnej klapy. Podając tenże "+" na część "żeńską" przy wtyczce samego mechanizmu nie dzieje się nic. Dopiero podając "impuls" z "+" na ząłcze "męskie" w tej samej wtyczce przy mechanizmie wycieraczek silnik ożywa wykonując pełny cykl i wracając do pozycji wyjściowej. Podanie kolejnego "impulsu" powoduje takie samo zachowanie. Podanie "+" na stałe zamiast impulsowo powoduje ciągłą pracę mechanizmu wycieraczki. Wykoncypowałem więc, że potrzebuję drugiego "+" do mechanizmu wycieraczek, ale nie wiem skąd i jak go podać.
Opis Gryzia mówi: "...47- zasilanie wycieraczki tylnej (złącze stykowe montowane w lewym dolnym rancie klapy tylnej)..." - co odpowiada okrągłej części oznaczonej numerem 47 na Gryziowym schemacie.

Niestety u mnie nie ma żadnego miejsca, do którego mógłbym to podłączyć. Nie ma żadnego otworu, nawet śladu po zaspawaniu przez Zapka.

Ktoś ma jakiś pomysł? Poratuje zdjęciem?

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-01 19:06:35 /


a co to po prawej stronie wykroju bagażnika? to to na górze pasa tylnego przy uszczelce?

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-01 19:37:58 /


Włącznik oświetlenia bagażnika.

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-01 19:46:58 /


na cholere Ci tą wycieraczkę, wywalą ją i spkój ;)

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-01 20:26:48 /


W MK3 to było po lewej stronie (symetrycznie do tego włącznika oświetlenia) motowane.
To chyba będą złącza z tego zdjęcia:
http://www.capri.pl/image/market/74313/220906
Tędy "idzie prąd" tylko włączający wycieraczkę, natomiast przez siłownik klapy "idzie prąd" który ma zapewnić powrót wycieraczki do stanu spoczynkowego, w przypadku gdy zostanie wyłączona w trakcie przebiegu.

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-01 20:50:48 /


złaczke widac na nowych fotach capri Popcia. Masz zaszpachlowany otwor w budzie.

Meits Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-01 21:01:46 /


To musi być to genialnie zrobione, bo nie ma po nim śladu. Nie przekonuje mnie ta hipoteza :)

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-01 21:05:14 /


A capri Popcia to mk3, zdjęcia wiązki Gryzia też są z mk3, więc może jednak jest jakaś inna opcja?

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-01 21:06:05 /


Gryziu,

Nie do końca, bo przez siłownik mam "+" tylko jak przycisk wycieraczki jest wciśnięty a nie na stałe (co pozwalałoby wrócić wycieraczce na miejsce).

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-01 21:08:18 /


A może ktoś klapę od MK3 założył później?

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-01 21:10:12 /


meits,

Otwór nie jest zaszpachlowany. W MkIII widać nawet inny profil pasa tylnego po lewej stronie, symetrycznie do włącznika oświetlenia.

U mnie po piaskowaniu było tak:


Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-01 21:14:06 /


Konrad,

Iiiii....? Problem jest "jak podać drugi + do silnika wycieraczki" :)

W najgorszym przypadku rozpruję w celach badawczych niebieskie Capri MkII Ghia "porzucone" przy Promenadzie w Wa-wie :)

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-01 21:17:25 /


zwracam honor - u mnie też nie ma tego stycznika :D

Meits Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-01 21:28:02 /


foto

Meits Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-01 21:29:47 /


"za karę" znajdź jak to jest podłączone :)

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-01 21:32:11 /


Szykujesz brykę na jesień-zimę?;-)

bobik liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-01 21:34:22 /


Jasne, to będzie prawdziwy test roboty blacharza :)

A w ramach testu mechanika, mamy spalić gumę zanim silnik zdąży nabić ciśnienie oleju :)

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-01 21:40:25 /


To nie nalewaj oleju zbyt wcześnie ;)

Mysza liil (EM) / 2016-09-01 21:54:46 /


Drugim siłownikiem idzie podgrzewanie tylnej szyby?

Popcio Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-02 07:27:48 /


Tak.

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-02 08:04:45 /


Ale, ale, hola, hola. A to nie jest tak, że w MK2 nie było wycieraczki tylnej klapy i dla tego nie ma miejsca na ten stycznik i nie ma tam też dedykowanego okablowania?

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-02 09:08:08 /


jest i wycieraczka w ghia i podgrzewanie szyby

Meits Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-02 09:11:28 /


No to inaczej - Czy w tym egzemplarzu przed remontem była?

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-02 09:14:48 /


Jakby by ła, to by była druga dziura w tylnym pasie - stąd moje pytanie czy klapa z wycieraczką nie była dołożona "później". No ale jak tam sobie chcecie, Tesla by się ucieszył z implementacji bezprzewodowego przesyłu prądu w samochodach :-)))

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-02 09:56:57 /


Był spryskiwacz tylnej szyby, a to już trudniej zamontować niż drugą klapę. Sprysk bez wycieraczki ma mało sensu, więc istnieje prawdopodobieństwo, że wycieraczka była.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-02 10:26:33 /


Konrad,

Dla porównania zdjęcie exMaciaskowego "Szafirka" (ma wycieraczkę i grzanie szyby, ino podłączenia nie widać):



Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-02 11:13:53 /


No to może pójść tą drogą i podpytać bezpośrednio aktualnych posiadaczy takich wersji:
http://www.capri.pl/car/5078
http://www.capri.pl/car/5900
http://www.capri.pl/car/363

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-02 15:50:02 /


Wiem Gryziu, dzięki :)

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-02 16:53:59 /


W jednym z moich Capri jest też podgrzewanie tylnej szyby i wycieraczka. Drugi kabel prądowy leci drugim siłownikiem.

Popcio Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-21 19:53:46 /


Przeczytaj zagadnienie raz jeszcze:) Wycieraczka potrzebuje dwóch plusów: stały i "po przycisku". Ten drugi idzie prawym siłownikiem, ale pierwszy chyba bezprzewodowo...

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-22 02:14:19 /


Ok... jak nadal nie znalazłeś rozwiązania to mogę zdjąć pokrywę w kalpie i prześwietlić którą dziurą ten drugi plus do wycieraczek pędzi.

Popcio Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-22 08:06:38 /


Będę wdzięczny:)

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-09-22 12:06:00 /


Opery mydlanej ciąg dalszy.

"Dorwałem się" do oryginalnej MkII z ogrzewaniem tylnej szyby i wycieraczką. Po wizji lokalnej stwierdzono obecność fioletowo-czarnego przewodu idącego lewą częścią tylnej klapy.

#2#


Nie stwierdzono obecności dodatkowych przewodów (poza tymi o których wiem) wychodzących z tylnej klapy.

... to be continued

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-10-04 20:39:00 /


Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-10-04 20:43:45 /


No i gdzie dalej ten przewód jest poprowadzony?

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-10-04 22:38:23 /


Tego właśnie nie wiem. Chowa się gdzieś w czeluściach klapy, ale nie wychodzi na zewnątrz :)

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-10-05 06:15:00 /


To wybadaj chociaż, czy idzie w stronę zawiasów, czy na dół klapy...
A może kabel ogrzewania szyby ma dwie funkcje? Taki głupi pomysł.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-10-05 08:41:02 /


Idzie w stronę zawiasów.
Pewnie gdybym miał rozstaw oczu jak na poniższym obrazku byłoby mi łatwiej dopatrzeć szczegółów...

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-10-05 09:01:58 /


Niezłe jaja :D okaże sie zaraz ze do zawiasy jest przydrutowany dodatkowy kabelek ktory z racji tego ze sie łamał, został zastąpiony stykiem w pasie tylnym.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-10-05 20:52:32 /


Żeby został ślad dla potomnych i tych co składają MkII z wycieraczką i ogrzewaniem tylnej szyby. Zagadka rodem z "archiwum XXX" została rozwiązana. Podziękowania dla Camaro, za przegrzebanie dokumentacji Fordowskiej i schematów.

Cytujac sms-a którego dostałem: "wycieraczka - brązowy do masy, czarny przez prawy siłownik do włącznika, czarno-fioletowy zwarty z czarnym idącym do lewego siłownika do ogrzewania szyby".
Już miałem sztukować kabelki, ale po dłuższej chwili grzebania w skrzynkach odnalazłem kawałek instalacji z podanymi przez Camaro kolorami przewodów (na jednym z nich jest dioda). Ułożona w tylnej klapie dokładnie pokrywa się otworami technologicznymi, a złącza pasują P&P. Potwierdzone empirycznie że działa, tzn. po zwolnieniu przycisku tylnej wycieraczki, ramię wykonuje pełny cykl do osiągnięcia pozycji spoczynkowej :)

Ku chwale.

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-03-21 10:07:24 /