logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » prz.napędu » Czy trzeba miec 2 zapasowki jak ma sie rozne kola z przodu i z tylu?

Czy trzeba miec 2 zapasowki jak ma sie rozne kola z przodu i z tylu?

Wiecie moze czy jest obowiazek posiadania 2 kol zapasowych jak ma sie rozne kola z tylu i z przodu(o roznej srednicy)?

maru Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-12-13 18:57:34 /


nie, koło zapasowe nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu w polsce.

cOke Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-12-13 19:00:56 /


A poza tym co powiesz na "rowerowe" dojazdówki? napewno nie są takie jak reszta kół.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-12-13 19:13:01 /


koło dojazdowe możesz miec jakie chcesz, albo i wcale go nie mieć. Nie ma obowiązku jak napisał cOke. Nie zmienia to jednak faktu, że zgodnie z obowiązującym kodeksem drogowym nie wolno jechać autem, które ma na jednej osi różne koła (włącznie z różnym bieżnikiem) :(

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-12-13 20:47:13 /


ale na zapasie chyba mozna jechac :) nawet jesli jest inny

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-12-13 22:55:15 /


raczej watpie zeby dojazdowki mialy taki sam bieznik ale srednice napewno maja taka sama jak reszta kół a tu wydalo mi sie ze moze byc cos dziwnego w przepisach.

dzieki za help

maru Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-12-13 23:17:04 /


NIestety nie można mieć różnych kół na jednej osi. A co do przytaczanych tzw. "dojazduwek". Muszą one mieć homologacje koła dojazdowego i samochód w homologacji powinien mieć dopuszczenie do kożystania z takowego kółka (do określonej prędkości maksymalnej np. 80 kmh)

No tyle teorii a ja na zapasie mam jeszcze ani razu (!) nie używaną zimówke michelina z 82 roku...

dopuki się nie spowoduje wypadku w momencie gdy ma się różne gumy nikt się raczej do tego nie będzie czepiał...

bartek nowakowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-12-14 01:45:27 /


Po pierwsze - zapasówki możesz nie mieć ani jednej, jak napisał COke
Po drugie - Maru - dojazdówka "rowerowa" ma mniejszą nie tylko szerokość, ale i średnicę, ale musi mieć specjalnie oznakowaną kolorem felgę i oczywiście nie możesz na niej przekraczać określonej prędkości. Z praktyki [dla dobra dyfra] nawet jeśli masz kapcia na kole napędzanym, to lepiej przełożyć dobre koło z osi tocznej na napędzaną, a dojazdówkę zapakować na oś toczną, coby satelity nie wariowały z nadmiaru radości.
Po trzecie - Gryziu - przepis mówi że samochód ma być WYPOSAŻONY w identyczne koła na danej osi. Jeżeli masz takie koło NA WYPOSAŻENIU [choćby w bagażniku bez ciśnienia] to jesteś kryty - inaczej nikt nie mógłby jechać na dojazdówce.
Po czwarte - Bartek N - dojazdówka musi mieć swoją homologację do danego typu auta, ale auto [przynajmniej w Polsce] NIE MUSI mieć w homologacji wpisu o możliwości jazdy na dojazdówce - natomiast jest taki zapis w niemieckim briefie.
Po piąte - czepiają się nie tylko w razie spowodowania wypadku. Różne opony na jednej osi są jednym z najczęstszych powodów zatrzymania dowodu przez chłopców w białych czapkach. I bardzo dobrze. Natomiast w razie spowodowania wypadku większość ubezpieczalni odmawia wypłaty odszkodowania gdy masz różne koła na PRZEDNIEJ i TYLNEJ osi [co jest przecież dopuszczalne w kodeksie!!!], a przynajmniej jedna z tych par ma rozmiar niezgodny z homologacją auta.
Pozdreaux.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-12-14 08:31:54 /


Parę lat temu ,urwałem silnik w Granadzie na nie oznakowanej wystającej studzience "przy robotach drogowych"Moje ubezpieczenie odmówiło dochodzenia szkody ,bo nie miałem fabrycznego rozmiaru opon .

aeroarte / 2005-12-14 08:46:45 /


aeroarte - ubezpieczalnie niestety wlasnie na tym zarabiaja, az sie czlowiekowi odechciewa ubezpieczac w ogole, bo to zazwyczaj poprostu okazuje sie bez sensu.

Konkluzja - lepiej miec wszystkie laczki takie same a najlepiej tez zapas dla spokoju taki sam. Dobrze zrozumialem? ;)

zreszta mojego kola zapasowego niemoge wydlubac bo nad nim jest gazownia - dosc nie przemyslana konstrukcja...

maru Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-12-14 18:19:02 /


podepne sie,jak bedzie wygladal capri na oponach 13 cali 185\60 i 205\60-tyl[oczywiscie]czy przod nie za niski profil?

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-02-15 21:00:08 /


To i ja się podepnę... Czy można założyć do Capri 4 takie same oponki? np. 185/70/13 bo myśle o komplecie nowych i chyba 4 identyczne kapcie to rozsądny pomysł... No i jak by to się sprawdzało/wyglądało i czy np. można je dostać z białymi napisami?
Pozdrawiam

SzooGun Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-05-05 01:56:52 /


oj oj

Classmobile / 2007-05-05 11:20:15 /


???
Hmmm, no raczej można :-))) Ja mam w swoim 4 x 185/70/13. Problemów przy zakładaniu nie było :-)

Pozdrawiam,

Junior Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-05-05 16:18:56 /


Ten wątek i zapytanie mnie rozwaliło.

Konrad Szyperski Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-05-09 08:08:24 /