logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » Czarne tablice

Czarne tablice

Witam. Muszę przejąć od ojca samochód który jest od nowości w domu czyli od 1984r. Samochód ma czarne tablice. Chciałbym przejąc ten samochód zostawiając tablice. W tym roku muszę też wymienić dowód bo skończyły się miejsca na stęple ze stacji dignostycznej. Jest jakiś sposób żeby o przejąć na siebie zostawiając stare tablice??

mario75 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-01-22 12:51:54 /


W toyocie rodziców 99r jak wymieniliśmy dowód to blachy zostały czarne. Więc chyba Tobie tez powinni zostawić, o ile się nic nie zmieniło. Pozdr.

devil176 Dokładna lokalizacja na mapie / 2017-01-22 13:34:37 /


Dowód możesz wymienić zostawiając tablice, ale jeśli zmienisz właściciela, to i tablice - niestety.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-01-22 13:52:24 /


jak zostaje w tym samym urzędzie komunikacji to nie musisz zmieniać tablic,nie ma obowiązku wymiany

kozi Dokładna lokalizacja na mapie / 2017-01-22 14:13:38 /


A przypadkiem tablice nie zostają te same w przypadku, gdy nie zmienia się powiat w którym zarejestrowany będzie samochód?

Al_Coholik / 2017-01-22 14:14:22 /


To że tablic nie muszę zmieniać to wiem,choć różne urzędy tak chcą . Chodzi mi o to żeby zostać właścicielem tego samohodu nie zmieniając tablic. Dodam jeszcze że że adresy zamieszkania są takie same.Zostać najpierw współwaścicielem czy jak?

mario75 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-01-22 14:23:02 /


Przy okazji wymiany dowodu (brak miejsca na stemple) dopisz się notarialnie na współwłaściciela - inaczej nie przejdzie.
Pozdreaux.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-01-22 14:24:47 /


Tablice nie są przypisane do właściciela, a do samochodu. Jeżeli zostaje w tym samym powiecie, nie zmieniają się, przynajmniej tak było kilka lat temu i dotyczyło białych tablic, ale dla mnie tablice to tablice.

Killer vel M-maniac Dokładna lokalizacja na mapie / 2017-01-22 16:32:15 /


Zmiana właściciela wiąże się ze zmianą tablic z czarnych na białe. Faktycznie musisz dopisać się do ojca jako współwłaściciel. Potem ojca odpisać. Inaczej się nie da.

docencik12 Dokładna lokalizacja na mapie / 2017-01-22 23:28:05 /


Z tego co piszecie od urzędu zależy, u mnie jeśli ten sam urząd tablice zostają te same przy zmianie właściciela, tylko dowód dostajesz inny.

Hubert_M Dokładna lokalizacja na mapie / 2017-02-05 12:54:49 /


Zostają , jeśli są białe , czarne już chyba nie .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-02-05 15:30:26 /


Czy zna ktoś wyjaśnienie jak to jest możliwe mieć czarne tablice z dwoma literkami?

Pablo Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-06-20 22:57:53 /


To może chodzić o okres przejściowy , taki krótki . Różne rzeczy się wtedy działy .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-06-20 23:12:14 /


Nielegal?

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-06-20 23:18:35 /


Są ogólnodostępne.

KR54321 / 2020-06-20 23:19:51 /


Jak to ogólnodostępne ?

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-06-20 23:28:36 /


Wiesz, wszystko można zamówić.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-06-20 23:38:11 /


Poproszę o adres , mam szczególne zamuuuwienie , paaaa .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-06-21 00:07:07 /


To są repliki tablic zrobione z białych :) A czy legalne czy nie :P W sumie czarne kombinacje i wzór tablic nadal są dopuszczone :P

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-06-21 00:11:35 /


A co Ty pierdzibączysz jak dopuszczalne , wzór , kolor to ustala ustawa .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-06-21 00:24:56 /


Alwax tu niby Paa pisze, a po kwadransie taki reset i gotów do dalszej dyskusji :)
Czarne tablice mi z jelcza firmowego zdjeli łobuzy na te kolorowe europejskie zamienili pare miechów wstecz i teraz to to nie to samo :(

Ignacy Dokładna lokalizacja na mapie / 2020-06-21 05:05:25 /


sa nielegalne bo nie mają legalizacji. bardziej dociekliwa pieczarka może zrobic problemy

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-06-21 09:50:40 /


Paa , było do jednej osoby , a dalsza wymowa (dyskusja) do innej (drugiej ).
Ignś , czego nie rozumiesz ?

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-06-21 10:27:22 /


O ignace widzę bezpiecznie dotarli do domu 🙂

leetvoos Dokładna lokalizacja na mapie / 2020-06-21 10:39:16 /


Stare czarne tablice też nie miały legalizacji (hologramów naklejanych) i nadal obowiązują - tj. można na nich jeździć :) O to chodzi. Więc teoretycznie dopuszczalne są takie i takie :P

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-06-21 12:16:47 /


Pitolicie, Hipolicie... Tablica jest tylko elementem procedury rejestracyjnej pojazdu, której zasadniczym elementem jest NUMER, występujący w systemach informatycznych. I nie ma znaczenia, czy cyferki są białe na czarnym czy zielone na różowym, bo policjant wchodząc do CEPIKU ma otrzymać jednoznaczną i niepowtarzalną informację - tu: czarno na białym. I dlatego np. w systemie obowiązującym od 2000 r. nie ma nadal tablic 7-znakowych w układzie: 3 litery+4 cyfry ani też 3 litery+3 cyfry+1 litera, które to układy stosowane były na czarnych tablicach w "epoce" 49 województw. Dlaczego? Bo owe czarne 7-znakowe tablice nadal są legalne, a w CEPIKu nie ma miejsca na info "czarne na białym" albo "białe na czarnym". No bo przecież kolory nie mają znaczenia. Jak powiada Cesarz - nikt nie będzie nam wmawiał, że czarne jest czarne, a białe jest białe...
Haczyk tkwi gdzie indziej - otóż dopiero elementem legalizującym tablice w nowym układzie (a więc np. 2 litery+4 cyfry+1 litera, jak na owej, pożal się Boże, S-klasie) jest białe tło, czarne cyfry, hologram, 11 gwiazdek (lub biało/czerwona flaga), literki PL oraz naklejka na szybę. A tu gostek ma naklejkę i nic poza tym. Ergo jest totalnie nielegalny i podlega zlawetowaniu auta na parking policyjny, czego mu z całego serca (podobnie jak wszystkim goniącym na "jankeskich" 4-znakówkach autami z placem na normalne blachy) życzę. Nie wiem jak w innych województwach, ale w KRK parking Komendy Wojewódzkiej już pęka w szwach od takich autek...
Pozdreaux.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-06-21 19:43:59 /


Wygląda na to, że po wprowadzeniu tych przepisów https://autokult.pl/nowy-obowiazek-dla-wlascicieli-pojazdow-za-niedopelnienie-kara-500-zl,6903158593075872a zostanie jeszcze mniej samochodów na czarnych blachach.

PiotrekFCapri / 2023-05-29 17:39:36 /


a ja nadal nie rozumiem o co taka spina z tymi czarnymi tablicami.
Dla mnie to jedno - czarne, białe, zółte.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-29 18:43:27 /


Ja też. Wręcz zawsze uważałem je za brzydkie ;)

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-29 19:47:37 /


Weźcie mi to wytłumaczcie, bo nadal nie rozumiem o co ta cała spina ? Nie ma i nie było obowiązku PRZEREJESTROWANIA pojazdu ,jest natomiast obowiązek zgłoszenia nabycia pojazdu ,celem przeniesienia własności co też uczyniłem jakiś Rok temu nie zmieniając tablic rejestracyjnych mimo,że zewsząd straszyli mnie jak to mnie dojadą ,włącznie z US ,aż się nie pozbieram niedługo naprawdę człowiek że strachu lodówki nie otworzy,bo zaczną my grozić z kartonów mleka,że nic tylko go dojadą.... wydoją z mandatów ,z podatków ,z własności, że wszystkiego...

Maross / 2023-05-29 20:12:33 /


na chwile obecną wystarczy zgłosić do WK nabycie pojazdu. Masz na to 30 dni pod groźbą kary 200 - 1000 zł.
Jest procedowana zmiana ustawy, która może wejść od stycznia 24 w której ma być mowa nie o obowiązku ZGŁOSZENIA nabycia tylko obowiązku ZAREJESTROWANIA. Czyli będziesz musiał iść do WK i wydac kasę minimum na zmianę dowodu rejestracyjnego. Tablice będą mogły zostać pod warunkiem ich zgodności z obowiązującym wzorem ( obecnie białe z gwiazdkami unii ). Wcześniejsze do wymiany. Za niespełnienie obowiązku będzie sztywne 500 (minus).

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-29 20:17:37 /


Odnośnie czarnych blach, to pamiętam, że jak białe zaczęły obowiązywać to wyglądały dosyć dziwacznie na tle wszędzie królujących starych czarnych tablicach. Po latach zrobiło się odwrotnie :) Mnie to rybka, jaki kolor maja tabl. rej., chociaż na żółtych ten samochodzik... no nie wiem czy dodaje uroku itp. ;-)

PiotrekFCapri / 2023-05-29 20:23:34 /


Tjaa ,pamiętam, mój dziadek leciał w 2000 roku przerejestrowywać rocznego Matiza na białe ,bo przecież kazały ale kto kazał to już niewiadomo było :)

Maross / 2023-05-29 20:40:30 /


W ubiegłym miesiącu pojechałem bla blacarem po auto 350 km do Mławy tylko dlatego, że było na czarnych i żeby nim wrócić na kołach. Gdyby nie te tablice, to pewnie bym go nie kupił. Jedni nie lubią się wyróżniać i preferują przedmioty powszechne i łatwo dostępne, a inni wprost przeciwnie 😉

Chinodios / 2023-05-29 21:21:31 /


Ja zgłosiłem taunusa ze dwa lata temu ale nie miał przeglądu. Potem okazało się że ktoś numery nadwozia przepisywał z tabliczki wyposażeniowej czyli bez pierwszej literki na początku. Umów było chyba z 5 ale jak zgłaszałem to wysłałem fotkę ostatniej umowy czyli tej że mną. Nie będę tego odkręcał pierdziele.

mishq (Mateusz G.) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-29 21:33:19 /


ja tam wole się wyróżniać wozem a nie tablicami na nim zawieszonymi. Jak bym wolał wyróżniać się tablicami to bym se indywidualne zamówił.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-29 21:33:58 /


Indywidualne tablice w przeciwieństwie do czarnych też są łatwe do zdobycia, więc wyróżnienie raczej subiektywne.

Chinodios / 2023-05-29 21:51:54 /


Czarne są fajne im droższy był samochód w momencie kiedy był na nie rejestrowany. Zawsze się pod tym fajne historie kryją.

sadek / 2023-05-29 22:33:32 /


Dla mnie czarne są bardziej "z epoki" i zdecydowanie lepiej wyglądają na klasyku. Świetnie by było, gdyby u nas było tak jak np. we Francji, czy w UK, gdzie samochody spełniające odpowiednie kryteria wiekowe mogą je nadal mieć. No, ale naszą reformę w 2000 roku robiła banda patałachów, więc "tutaj jest jak jest.
Sytuacji u nas nie poprawie fakt, że polskie białe są według mnie jednymi z najpaskudniejszych w Europie, zwłaszcza te ośmioznakowe.

/ 2023-05-29 23:11:51 /


A ja dodam od siebie, nie w temaci, że bardzo mnie irytuje możliwość pozostawienia tablic.
Yebią nas na wszystkim, a tu nagle łaskawcy dają możliwość oszczędności. Wprowadzone zostały znaki dla całej Polski ze względu na miasto wojedzódzkie, powiat itd. i było to lepiej lub gorzej poukładane, była jakaś zasada. A teraz w pizdu wszystko wymieszane i bałagan do kwadratu. dla mnie bez sensu.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-30 07:37:31 /


teraz nie wiadomo czy mogę jakiemuś kierowcy krzyknąć: jak jedziesz gorolu!
Bo może być hanys :)))
Ale są i takie tablice, które po zakupie wymienia się w pierwszym możliwym terminie :)))

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-30 13:24:48 /


No blachy CWL to bym od razu zmieniał :D

mishq (Mateusz G.) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-30 13:55:50 /


ZLO też fajne. WRA, WGR, jest trochę takich pożądanych, ale nie o tym ;)

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-30 14:54:40 /


ZLO miałem na Lexusie jak kupilem. SPoko były. Dorobiłem markerem co trzeba.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-30 16:27:22 /


np takie SO jak bedziesz chciał przerejestrować to mogą akcyzę kazać zapłacić bo to zagranica :D

aaannnd Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-05-31 08:16:12 /


https://spidersweb.pl/autoblog/ten-ford-scorpio-wyglada-na-fajnego-youngtimera-ale-tablice-zmienilbym-pierwszego-dnia/

konrad.s Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-31 12:30:21 /


Te blachy też bym szybko zmienił :D

mishq (Mateusz G.) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-31 12:42:49 /


Ta tabliczka też raczej do wymiany :)



Pozdreaux

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-31 17:24:29 /


Eee... czemu? Gdyby nie to, że to fotoszop jakiś, to były by jak najbardziej spoko :)
BTW jak mi się trafiło auto z WGS to też nie zmieniałem, pomimo że mi Mysza rozszyfrował ten skrót :)

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-31 17:50:51 /


Co jest z fotoszopki? Vectra czy Scorpio?
Bo Twingo stoi u mnie pod domem, więc na pewno jest autentyczne.
Pozdreaux

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-31 17:55:32 /


no ja słyszałem że numery na vectrze to fotoszopka

mishq (Mateusz G.) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-31 18:00:09 /


A u mnie w Jeepie z przodu tablica z polską flagą a z tyłu z gwiazdkami ale nie będę tu tłumaczył jak do tego doszło ;)

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-31 18:13:50 /


https://www.youtube.com/watch?v=RXHuHHi73lA

Janina / 2023-05-31 19:06:27 /


Ja mam jedne SO choć jakoś dziwnie na PC( pamiętacie co to jeszcze??) Zmieniły się na SG?! Cuda jakieś

Szafa !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-31 21:17:37 /


Zapek: a wtórników już nie wydawali na gwiazdkach jak zgubiłeś tą z flagą?

Maross / 2023-06-01 09:56:00 /


Nie to żebym kupował albo co ale na znanym portalu aukcyjnym można kupić kolekcjonerską tablice z dowolną kombinacją znaków, nawet hologramy gratis dorzucają ;) A skoro nie widać różnicy to po co przepłacać ;)

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-06-01 17:18:57 /


też mam z portalu aukcyjnego, nawet żółtą, a nawet w dwóch autach, obie z hologramem oczywiście. Tylko od jakiegoś czasu można za to pójść do pudła, także mniej śmiesznie się zrobiło.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-06-02 07:21:27 /


Numerki na hologramie powinny się zgadzać z numerkami na hologramie w dowodzie, ale nie ma teraz obowiązku wożenia dowodu rejestracyjnego przy sobie, więc mogą sprawdzać nalepkę homologacyjną :D
Właściwie to nie wiem po co ona jest (poza dodatkową opłatą przy wydawaniu nowego dowodu) jakby numer rejestracyjni i vin to było za mało do identyfikacji pojazdu.

aaannnd Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-06-02 08:19:20 /


Ciekawe kto by miał iść do pudła, gdy po zakupie zostawiasz numery i idziesz po nowy dowód, to pani każe Ci przynieść tablice, żeby mogła nalepić nową nalepkę legalizacyjną. I jakby tak jej przynieść takie kolekcjonerskie tablice do zalegalizowania?

aaannnd Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-06-02 08:59:16 /


aaannnd urzędnicy bardzo sprawnie potrafią rozpoznać tablice "kolekcjonerskie" ;) Nawet nie próbuj takich akcji, bo obowiązkiem ich jest w takim przypadku wezwać policję.
Aby zachować czarne blachy można zgłosić przy przerejestrowywaniu ich utratę "w bliżej nieznanych okolicznościach" (np. zgubiły się w czeluściach garażowych podczas remontu.
Jak ktoś wyżej wspomniał, będzie je sobie można najwyżej powiesić na ścianie, bo wg nowych przepisów ich umieszczenie na pojeździe będącego w ruchu drogowym będzie traktowane jako przestępstwo.

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-06-02 09:35:27 /


Potwierdzam to co pisze Rozjechany, niestety. Sam zamówiłem repliki, na mój autentyczny nr, ale zmniejszone pod format USA (w moim urzędzie małe żółte tablice wtedy były nie do dostania). Mój chytry plan był taki, że duże wożę w aucie i w razie kontroli wyjaśnię temat albo zapłacę mały mandat. Ale nowe przepisy, które wchodzą w życie od 1.10 przewidują za to więzienie bez zawiasów :-)
https://www.wyborkierowcow.pl/masz-cos-takiego-w-aucie-mozesz-trafic-do-wiezienia-na-5-lat/
Tak więc ja po wakacjach idę przerejestrować auto bo mój urząd przeszedł z trybu „nie da się” do trybu „żaden problem, zapraszamy królu złoty”.
Pozdrawiam,

Junior Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-06-02 09:46:24 /


A w innych krajach nie dosc ze tablice mozna sobie samemu pędzlem namalować, to jeszcze wszystkie auta ktore posiadasz, mogą miec ten sam numer na tablicy (No bo przeciez tablica jest po to, zeby wlasciciela znalezc, a nie auto…). A jak ludzie kradną paliwo na stacji to i tak maja w D co za tablice założą na auto.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-06-02 10:32:45 /


Junior, piszą c małe masz na mysli te w razmiarze 305 x 214? Bo zółte w rozmiarze usa są chyba zupełnie niedostępne. Do wielu amerykańców 305x214 nie podchodzi bez cięcia i gięcia. Ja nie jestem w stanie otworzyć tylnej klapy jeśli mam założoną taką rejestrację. Polskie urzędy zawsze trzy kroki do tyłu w stosunku do potrzeb.

UglyKid Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-06-06 08:32:34 /


Są małe żółte dostępne w wydziałach komunikacji, nie mają one dokładnie wymiarów US, ale mieszczą się w miejsca na małe amerykańskie tablice.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-06-06 09:20:20 /


Chodzi mi o jednorzędowe z krótkim numerem, chyba 305 x 114 mm. Wprowadzone niedawno, w moim urzędzie dostępne od jakiegoś miesiąca (tak mówią, na oczy jeszcze nie widziałem).
PS. Poza karą więzienia, która jak dla mnie sama w sobie jest mało kusząca, jest jeszcze jedno zagrożenie. Korzystanie z replik może być podciągnięte jako przestępstwo gospodarcze / fałszowanie dokumentów, co w moim przypadku powoduje utratę uprawnień zawodowych… :/

Junior Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-06-06 14:32:55 /