logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » przeróbki » Prędkościomierz!

Prędkościomierz!

Zrobiłem jakiś czas temu przeróbkę obrotomierzo-woltomierza: https://www.capri.pl/garage/tacho-upgrade

Dostałem parę zapytań o podobną przeróbkę prędkościomierza, bo z prędkościomierzami bywa różnie: podmieniane tyle mosty, podmieniane skrzynie biegów i tym samym nieznane zębatki napędu linki, różne rozmiary opon, efekt końcowy bywa taki że prędkościomierz pokazuje nie wiadomo co, a ten odczyt się przydaje. A kalibracja mechanicznego prędkościomierza jest trudno wykonalna.

Sprawa zmiany napędu samej wskazówki jest dość prosta, ale z całym prędkościomierzem problem jest taki, że jego integralną częścią jest licznik przebiegu. Licznik ten napędzany jest linką przez serię zębatek i zamiana mechanizmu samej wskazówki na silniczek krokowy nie rozwiązuje problemu licznika przebiegu. Zastąpienie jego napędu jakąś metodą sterowaną elektronicznie jest karkołomne, a z kolei bez niego jakoś mało sensownie.

W efekcie powstał układ z wyświetlaczem OLED, który zastępuje mechaniczne liczniki przebiegu. Nie jest to projekt dla podsekcji ortodoksyjnej, wiem co myślicie, nie musicie mówić.

Do rzeczy:

Prędkościomierz wskazuje prędkość, zgodnie z oczekiwaniami. Wyświetlacz może wskazywać:
- liczniki przebiegu: całkowity i dzienny, ten drugi oczywiście kasowalny,
- temperaturę zewnętrzną (po podłączeniu stosownego) czujnika i napięcie zasilania,
- czas: wbudowany jest też zegarek.

Materiały poglądowe są umiarkowanej jakości, ale coś widać. Kolor wyświetlaczy jest żółtawo-bursztynowy, na zdjęciu słabo to widać, na filmie ciut lepiej.

Funkcjonalność woltomierza dubluje się nieco z obrotomierzem, ale jest przewidziana w obydwu wskaźnikach, na wypadek gdyby ktoś chciał sobie zastosować tylko któryś jeden wskaźnik i chciałby ten woltomierz mieć. Na tarczy obrotomierza domontowana jest kontrolka sygnalizująca prawidłowość napięcia (trochę co innego niż kontrolka ładowania od alternatora), oczywiście opcjonalna.

Sterowanie funkcjonalnością prędkościomierza odbywa się za pomocą oryginalnego przycisku, więc konstrukcja zachowuje spójność. Ewentualne bycie woltomierzem przez obrotomierz wymaga dodatkowego przycisku, zamontowanego "gdzieś".



Film: https://youtu.be/0f9WF3jsJw8

Czujnik prędkości:

Można wykorzystać elektroniczny czujnik ze skrzyni typ 9, jeśli ktoś ma:



tyle że w zasadzie wymagany jest ogon skrzyni przewidujący jego mocowanie, dla innych skrzyń można wykorzystać dużo łatwiej dostępny czujnik od nowszych Fordów:



do którego dotoczyłem prototypowo tulejkę:



pozwalającą podłączyć czujnik do chyba każdej innej skrzyni biegów:


Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-03-26 12:30:53 /


Jak dla mnie to to jest epicko dobre. Wyświetlacz oled nie rzuca się w oczy jakoś drastycznie jak przy tych tunnigniowych badziewiach z allegro.
W parze z obrotomierzem może to być bardzo fajny zestaw.

Curtis_Capri Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-03-26 12:59:36 /


A problem ortodoksów może dałoby się rozwiązać poprzez zmianę animacji cyferek? Teraz tak po prostu przeskakują, a gdyby zrobić jak w oryginalne, czyli kolejna cyfra zsuwa się z góry?

Curtis_Capri Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-03-26 13:18:26 /


Genialne!

Mysza liil (EM) / 2017-03-26 15:07:41 /


Podszedłem do podobnego tematu, mniej koszernie za to bardziej budżetowo.

Do zegarów forda wmontowałem licznik i obrotomierz od civic-a vi.
W przypadku taunusa i granady montaż bardzo prosty, średnice cyferblatów pasują, przycisk resetu również.

Obrotomierz ma zworki i można go przestawić na dowolną kombinację cylindrów/cewek.
Do prędkościomierza dołożyłem attiny z kilkoma linijkami kodu i również można dowolnie kalibrować prędkość. Jako czujnik prędkości może być w zasadzie dowolny vss w skrzyni, lub zewnętrzny czujnik hallotron zamontowany na wale albo piaście koła.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-03-26 21:49:08 /


Powiesz cos wiecej jak czytasz z vss predkosc? To idzie jakos analogowo czy jak?

rafalu / 2017-03-26 22:48:32 /


Też zrobiłem taką hybryde z civica, ale obrotomierz nie ma zworek :(

Mysza liil (EM) / 2017-03-26 22:54:39 /


Mysza przecież do Transita idealnie pasowały Granadowe zegary, choć te z Civica też całkiem niezłe.

AndrzejKudowa Dokładna lokalizacja na mapie / 2017-03-26 23:18:57 /


Obudowa jest z Granady, a z ondy tylko bebechy i tarcze :)

Mysza liil (EM) / 2017-03-27 03:28:22 /


U mnie zworki wyglądały tak:

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-03-27 08:53:39 /


Michał,

rewelacja.

Jak sie domyślam, oprogramowanie to wersja demo, bowiem jak widac prędkość narastania przebiegu nie ma związku z prędkością.

Skąd wziołeś takie wyświetlacze?

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2017-03-27 10:22:38 /


Honda, no tak :) Ja zrealizowałem projekt tak trochę dla zabawy, kryterium budżetowe rzeczywiście było mocno odległe.

Sygnał prędkości idzie z czujnika VSS, sygnał jest cyfrowy (bo VSS jest w postaci modułu z czujnikiem Halla i wbudowanym od razu układem formującym impulsy).

To na filmie to owszem "demo", bo na biurku ciężko mi kręcić czujnikiem w jakiś widowiskowy sposób. Ale działa i z czujnikiem, próby robię na motocyklu, adaptacja do Forda wymaga jeszcze testu na samochodzie, ale nie widzę powodu do problemów.

A wyświetlacze - kupuje się po prostu od dystrybutorów elementów elektronicznych. Tu był trochę problem znaleźć coś na wymiar, bo pola do manewru wielkiego nie ma. Odpowiadam też na pytanie z off'u - wyświetlacze w prototypie są różnych kolorów, bo zamówiłem na próbę różne kolory, właśnie na próbę. Wyświetlacze są jednokolorowe, więc kolor jest do wyboru tylko na wstępie.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-03-27 12:38:35 /


Efekt super.
A dla leniwych i bogatych jest firma intellitronix.

Leniwi i biedni czekaja na podróbki z aliexpress :)

Wojtass Dokładna lokalizacja na mapie / 2017-03-27 12:59:06 /


teraz wszystko jasne- wyświetlacz duży, tylko kilka pól z niego widać.

Ja większość czasu szukałem takich małych wyświetlaczy... I nie wiedzieć czemu- mechanicznych ( to wtedy już nie wyświetacz, tylko licznik impulsów).

Ale Twoje wygląda rewelacja, zwłaszcza ten z zółtym podświetleniem.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2017-03-27 15:51:44 /


W przebiegu dziennym nawiercił bym otworek i podświetlił pixelem :) Wówczas wszystkie cyferki miały by ten sam rozmiar.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-03-27 15:55:51 /


Ale rób to szybko , inaczej będzie mnie interesować wersja do balkonika .
A i opcja , wysyłam licznik i kasę , wraca gotowiec .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-03-27 16:56:45 /


Jestem chętny na jedną sztukę.

brzezin Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-03-27 18:29:51 /


teraz w naszych fordach bedzie jak w oplach nowszych że po przekręceniu kluczyka wskazówki na maksa i z powrotem :)

mishq (Mateusz G.) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-03-27 21:17:55 /


Wystarczy zmienić kolor ostatniej cyfry dziennego i będzie wiadomo że to dziesiąte części. Chyba że to monochromatyczne? Ps. Dolny wyświetlacz fajniejszy, ten górny OLED za zimny...

Mysza liil (EM) / 2017-03-31 19:22:15 /


Swoją drogą wystarczy zrobić białą kropkę na tarczy przed ostatnią cyfra dziennego.

Mysza liil (EM) / 2017-03-31 19:23:43 /


co do kalibracji to możesz zrobić jak w innych dostępnych na rynku - kalibracja kilometrowa. Znaczy guziekiem w menu ustawiasz kalibrowanie pojawia sie napis start, jedziesz równo kilometr, zatrzymujesz się, wciskasz guzik i gotowe, nie trzeba nic przeliczać. Znaczy użytkownik nie musi nic przeliczać ;)

aaannnd Dokładna lokalizacja na mapie / 2017-04-01 09:43:06 /


Ja przyjalem schemat kalibracji: rozpedzic sie na gps-a do 100km/h i wcisnąć guzik.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-04-01 10:04:50 /


A ja wiem na którym biegu jadę, patrzę na obrotomierz i wiem ile jadę

Mordian Dokładna lokalizacja na mapie / 2017-04-01 10:32:16 /


A nie dało rady czegoś takiego wrzucić? ;)
http://allegro.pl/licznik-mechaniczny-12v-ac-i-100-1-i6185037846.html#

Oczywiście tak sobie tylko marudzę, projekt super a ja sam ostatnio też musiałem rozebrać prędkościomierz / licznik km, bo mi trybik strzelił i nie zlicza.

https://www.youtube.com/watch?v=7OE-bSwRPvE

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-04-01 12:47:52 /


Ja bym bardzo chciał taki oto prędkościomierz. Piszę się na jedną, łatwą w kalibracji sztukę ;-)

rzułty BUC Dokładna lokalizacja na mapie / 2017-05-29 12:59:49 /


Wróciłem do tematu i dokończyłem dzieło. Zaktualizowałem opis na początku wątku, więc tam proszę rzucić okiem, bo jest nowa treść.
Układ ma już status dość dobrze działającego ostatecznego prototypu, ale zanim zaoferuję to komukolwiek jako dzieło skończone, chętnie nawiążę współpracę z dodatkowym testerem. Ja akurat lada chwila zabieram się za odświeżenie swojego caprika i trochę nie będę miał możliwości prowadzenia za wielu prób w boju, bo unieruchomię samochód na ciut dłużej...
Jak ktoś chciałby taką przeróbkę i jest skłonny potestować to w akcji, to mam jeden komplet do wydania do testów, bezkosztowo. Przy czym musi to być raczej ktoś z warszawskiej okolicy, żeby aplikacja ewentualnych poprawek była łatwo wykonalna. Ktoś chętny? Priorytetem jest odległość ode mnie i ilość kilometrów w planie. Bo to ma być test drogowy, a nie garażowy.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-10-26 14:52:12 /


Na testera się nie zapisuje bo nie zamierzam jeździć w najbliższym czasie dużo, ale chętnie zakupię zestaw, najlepiej z montażem :)

Grzesiek_Rudy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-10-26 15:49:04 /


Ja mogę potestować, przy czym jak sypną solą, to testy się zakończą :D
Muszę i tak pojeździć żeby MegaSquirta trochę podstroić. Na 1000-ce km nie ma co liczyć, ale jakieś 400-600 w cyklu mieszanym jest realne.
Mam u siebie MT75 z elektrycznym czujnikiem, więc powinno dać radę.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-10-26 17:53:34 /


ja również mogę się pisać, na sporą ilość kilometrów można liczyć, ale dopiero po sezonie solnym, skrzynia A4LDe

Flonder Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-11-06 10:33:34 /


Na jakim etapie jest projekt? :)

rzułty BUC Dokładna lokalizacja na mapie / 2018-04-17 19:48:36 /


Zaawansowanym :) Zrobiłem 2 sztuki prototypowe, jedną oblatałem, działa. Chciałem drugą przekazać do testów, zgłosił się Konrad Smasher, ale zrobiła się zima, ja się z kolei zabrałem za remont swojego Capri, no i się jakoś nie zeszło z tymi dalszymi testami. Temat nieco zawisł bo wolne chwile poświęcałem na prace przy swoim wozie, ale prototyp nadal czeka na dalsze potestowanie, może po długim weekendzie uda się wrócić do tematu, bo mój samochód trafia już do lakiernika i będzie chwila oddechu.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2018-04-26 19:42:44 /


Nieśmiale zapytam czy w sezonie udało się wykonać testy? Jestem bardzo napalony na ten prędkościomierz :)

rzułty BUC Dokładna lokalizacja na mapie / 2018-12-11 21:09:16 /


Ja tez podpisalbymsie na jeden egzemplaz. Nawet na wersje "beta" :)

Arunas Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-02-14 12:26:15 /


Nie wiem jak prototyp Prezesa, ale zegary z Hondy dają radę i nawet prędkościomierz pokazuje tyle co powinien :)

Jedyny mankament zegarów z Hondy to białe wskazówki, które przy jeździe nocą stają się niewidoczne, lecz na to też jest sposób.

Grzesiek_Rudy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-05-22 22:53:58 /


Czy w tym roku są plany na wypuszczenie serii "produkcyjnej" :>

rzułty BUC Dokładna lokalizacja na mapie / 2020-02-26 18:24:51 /


Póki co chyba blisko wersji testowej ;-)

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-02-26 23:34:32 /


Na trochę odstawiłem projekt, bo w wolnych chwilach odświeżałem swojego Caprika. Raz że miałem co robić, dwa że nie miałem na czym prowadzić eksperymentów. Ale właśnie reaktywuję temat, Konrad pilnuje żebym nie zboczył ze ścieżki :)

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-02-27 12:01:38 /


Mogę się dołączyć do testów, reanimacja mojego prędkościomierza co miesiąc już mi się znudziła.

ObI Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-02-28 14:06:04 /


http://924.pl/forum/viewthread.php?forum_id=4&thread_id=11602#169821

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-03-19 22:05:10 /


No, widzę że bardzo podobny projekt. Różnica taka że ja się ograniczyłem z widocznością wyświetlaczy do oryginalnych okienek, bez wycinania dziur na maksymalnie duża powierzchnię. Ale w sumie nic nie stoi na przeszkodzie.
Kolega też tam pisze że ma to w formie rzeźby trudnej do powielenia, ja z kolei od początku projektuję to z założeniem względnej łatwości powielenia.
I pewnej uniwersalności, bo drugi prototyp jeździ mi już w motocyklu.
A żeby było nieco uniwersalnie, rzeźbię właśnie jakiś soft do kalibracji i konfiguracji:



Caprika już poskładałem, posuwam teraz znowu ten projekt do przodu.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-03-23 15:01:28 /


w jakim to środowisku/programie robisz?

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2020-03-23 18:20:55 /


Moze sa jakies postepy w tym projekcie?
Szledze za tematem bo w planach jest zamontowanie MT75 z elektronichnym czujnikiem.. Wiec trza bedzie jakos rozwiazac pytanie natemat predkosciomierza :)

Arunas Dokładna lokalizacja na mapie / 2020-12-09 12:39:42 /


Dostałem wczoraj nagle i znienacka prawie naraz kilka zapytań o stan tego projektu. Chyba ktoś gdzieś wspomniał o nim?

W każdym razie, sytuacja wygląda następująco: Prototyp zrobiłem, zmontowałem w swoim samochodzie, jako tako objeździłem i potestowałem. Zrobiłem drugi zestaw testowy, który miałem zamontować Konradowi Smasherowi, ale się wyprowadził gdzieś w dal i do tego nie doszło. Potraktowałem tą drugą sztukę jako sztukę roboczą i na niej prowadzę prace.

Pozostało zrobić jakąś partię "produkcyjną", ale przyznam że delikatnie mi animusz obsiadł, no bo tak: nie jest to projekt z kategorii "tanio" - elektronika robiona w pojedynczych sztukach jest dość kosztowna, do tego wyświetlacze, czujnik prędkości, trochę mechaniki ciętej i toczonej na zamówienie, wszystko nietanio w pojedynczych sztukach. Pewnie jak większość usłyszy że to kosztuje więcej niż sobie wyobrażają, to zainteresowanie się wyzeruje. Mini partię produkcyjną zrobiłbym tak czy owak hobbystycznie i względnie bezzyskowo, ale dokładać do interesu to raczej nie będę. Niestety nie policzyłem jeszcze ile by to musiało kosztować. No ale na pewno będzie to zauważalnie więcej niż psychologiczna bariera stówki. No ale też bez przesady, pewnie 200-300 zł powinno starczyć, licząc same koszty materiałowe.
Po drugie obawiam się że jak ktoś wyłoży kasę za cokolwiek, to będzie oczekiwać serwisu, wsparcia, gwarancji, itp, itd - ja to rozumiem, ale w normalnych warunkach to wszystko się wlicza w cenę produktu i wtedy liczymy się z problemami, na które został jakiś margines. Ja tego marginesu nie zrobię, a potem będę miał dużo dodatkowej roboty i być może jeszcze będę słuchał pretensji. A czas akurat jest najcenniejszym zasobem i jak mam go tracić na rozwiązywanie różnych problemów, często takich od których opadają ręce, to się trochę zastanawiam czy warto.

No ale jeśli klienci na projekt byliby rozsądni, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby to popchnąć dalej.

Proszę o sygnał od osób które byłyby zdecydowanie chętne na ten projekt, które liczyć będą się z tym że to jest trochę eksperyment i mogą być nieznane jeszcze problemy i podejdą do kwestii na odpowiednim luzie. Oszacujmy ile tego ewentualnie zrobić, bo to też trochę wpływa na koszty. Choć w sumie przy ilości 2 albo 4, to wpływ ilości jednak jest niewielki. Ale już przy 10 w górę to coś tam się zmienia.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-03-24 13:46:06 /


Oj MK MK... ile razy mówiłem, żebyś mi dał ten licznik na testy. Nawet kabelki od czujnika prędkości mam już podciągnięte do wnętrza, ale o tym też wiesz :-) Ja tam chętny jestem cały czas.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-03-24 14:02:10 /


Ja podtrzymuję chęć nabycia takiego prędkościomierza :)

rzułty BUC Dokładna lokalizacja na mapie / 2021-03-24 17:14:54 /


Ja też bym się pisał na taki prędkościomierz, ale bardziej w opcji, że wysyłam do Ciebie zegary, a po pewnym czasie odbieram z paczkomatu przerobione gotowe do montażu w aucie, razem z czujnikiem prędkości, a zestaw montuje Wołek, skrzynia jeep aw4 w Capri.

Curtis_Capri Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-03-24 18:28:28 /


Michał, zrób zestaw do samodzielnego montażu razem z instrukcją obsługi, a w niej zawartą informację: "za błędy w podłączeniu i późniejszym działaniu producent nie odpowiada". A tak na serio, to taki zestaw rodem z ikei mógłby umilić nie jeden wieczór

smolaq / 2021-03-25 13:21:42 /


> ile razy mówiłem, żebyś mi dał ten licznik na testy

Nie mogłem tak "dać", bo trzeba go skonfigurować i skalibrować, a to póki co wymagało "metod specjalnych", więc musiałem to zrobić sam, co było proste dopóki byłeś w Wawie, ale potem zwiałeś i nie zdążyliśmy.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-03-25 15:24:02 /


Mam u siebie MT75 i "mały" licznik(2 zegary). Jakby była opcja zakupienia wersji, w której działa napęd prędościomierza + wyświetlacz zliczający przebieg całkowity to bym się też pisał. Teraz co przegląd to godzinkę z licznikiem na wkrętarce mam.

MetfaN / 2021-03-28 16:48:48 /


Ja jestem chętny i MichałPoznań chyba też

cOke Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-03-29 12:22:48 /


Czołem, ma ktoś pomysł jak się wypina w dziobaku tą dziadowską linkę predkosciomierza, bo już łapy mam pocharatane a jak trzyma tak trzyma a nie chce zaraz czegoś wyłamać. Obracam tym plastikiem próbuje wyciągnąć ale nic, klipsów tez tam nie wyczuwam.

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-02-13 17:43:58 /


ten plastik ma z jednej strony taki pazur co blokuje się w rowku tulei od zegara, trzeba ścisnąć plastikowy pierścień i odchylić na bok
zazwyczaj tego nie widać i nie wiadomo w którą stronę, ale jak pokręcisz w koło to wyskoczy

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-02-13 17:50:44 /


Ściskasz tą okrągłą obejmę w palcach, z kółka robi się jajo, i wtedy ząbek który to trzyma już nie blokuję i wtedy wygiągasz

mateush (proko) 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-02-13 17:51:26 /


ściśnij z obu stron palcami, tam gdzie są prążki i ta większa średnica

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-02-13 17:54:15 /


Ok dzięki Panowie za odpowiedz 😃

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-02-13 18:18:30 /


Poszło i wszystko tłumaczy czemu wszystko ledwo widoczne było…👍

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-02-13 18:44:33 /


z żarówkami tam jest trudniejsza sprawa, nad nimi są takie niebieskie kapturki, jak są przyjarane to robią się mleczne i nic nie przepuszczają,
przyjarane są zazwyczaj przez to, że ktoś założył zwykłe żarówki 5W jak do pozycyjnych, tam mają być 2W, ewentualnie 3W
najlepiej jakieś dobrej jakości co dają więcej światła a nie takie co głównie grzeją
jak wywalisz te kapturki to będą się grzać wskaźniki temperatury i paliwa, a wtedy będą oszukiwać wskazania

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-02-13 22:10:48 /


U mnie śladu nie bylo po tych kapturkach wiec zamontowałem Ledy

Jellon aka Revenge Racer Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-02-13 22:49:12 /


Hmm ok, dzięki. Tak własnie się zastanawiałem o co chodzi bo też mam niebieskie kapturki a świeci na zielono :).

Dzięki za info odnośnie Wat, bo probowałem zczytać ale nie znalazłem tego na żarówkach.
Mimo wszystko sprobuje kupić zwykłe zarówki w takim razie te 2watowe bo obawiam się że na led-ach pokrętło ściemniacza nie będzie działało.

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-02-14 08:29:36 /


Zobacz czy kapturki nie sa powypalane, kruche i matowe. Jeśli takie sa to światło kiepsko przepuszczają.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-02-14 08:39:32 /


NIe uda się kupić takich kapturków?

Badyl Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-02-14 09:27:14 /


Np.:

https://www.interlumen.pl/kapturki-silikonowe-c-57.html

Badyl Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-02-14 09:32:35 /


Tak zakładałem efekt był mizerny na zielono prawie nie świeciło za to intensywność świecenia sporo spadła, może trafiłem na produkt kiepskiej jakości, dla tego zdecydowałem się na Led

Jellon aka Revenge Racer Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-02-14 11:09:57 /


ja zdjąłem kapturki i jasność okazała się zadowalająca. Tyle, ze białe podświetlenie

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-02-14 11:19:31 /


Zawsze można jeszcze kupić silikonowe nakładki na żarówkę albo zielone żarówki odziwo są lub w najgorszej opcji zielony led. Będę probował tego w dodatkowych wskaznikach które ostatnio dokupiłem. Jak to ogarnę wrzucę finalny efekt.

Nie chce zmieniac na białe bo zielone wyglądają spoko a i radio też ma zielone podświetlenie więc za dużo rzeźbienia się robi 😉

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-02-14 13:11:26 /


kapturki są niebieskawe, może takie turkusowe czy coś, wiecie jak to z facetami i kolorami,
po podświetleniu świecą na zielono - czy jakoś tak ;)

tak jak pisałem, nie można ich wywalić zupełnie bo będą grzały wskaźniki temperatury i paliwa, po włączeniu świateł silnik zaczyna się grzać i poziom paliwa jest bardziej optymistyczny ;) oczywiście skala tego zjawiska zależy to od mocy żarówek

oryginalne kapturki są praktycznie nie do dostania, można coś kompletować z innych zegarów ale rzadko są dobre, do tego w Capri są inne niż w Taunusie czy Granadzie

te silikony to jakieś rozwiązanie, można dać 3W z nimi, przy temperaturze/paliwie zostawiłbym jednak 2W. Kiedyż malowałem też żarówki specjalnym lakierem do tego celu

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-02-14 14:58:36 /


"po włączeniu świateł silnik zaczyna się grzać i poziom paliwa jest bardziej optymistyczny" przyzwyczaiem sie do tego, a teraz jeszcze znam przyczynę:)

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-02-14 16:05:46 /


Fart !!! Mam niebieskawo-turkusowe i do tego dostałem dzis 2watowe żarówki co oznacza, że spalanie zostaje w normie i nie będę musiał zakładać LPG 😉.

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-02-14 18:44:52 /


Ale zabawy było 😁 żarówki musiałem w wskaznikach wymienic bo byly biale , wstawilem zielone klasyczne ale byly tylko 4w zamiast 2w więc za mocne zmienilem na zielone ale led + jedną dociemnic trzeba bylo no i wszystkie w liczniku nowe ale klasyczne wg. zalecenia 2w. Świeci się to wszystko teraz podobnie ale foto nie do konca to oddaje 😉.

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-02-15 19:36:15 /


Podoba mi się takie niebieskawo zielone podświetlenie... Gdzie te turkusowe kapturki dostałeś?

Ignacy Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-02-16 07:14:19 /


Hejo kapturki akurat zostaly oryginalne takie jakie byly, liczniki podświetlają się na zielono tylko jajophone nie wiedzieć czemu tak zrobił zdjęcie ze wyglądają na jasno niebieskie 😐. Wszystko jest na zielono radio też ale akurat nie włączyłem go 😉

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-02-16 10:57:56 /