logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » elektryka » Suchy akumulator - formowanie

Suchy akumulator - formowanie

Szkoda marnować wiedzę, zostawiamy dla potomnych.

===========================================

Czy ktoś przerabiał już formowanie suchego akumulatora, które spory czas temu tak namiętnie i hurtowo sprzedawał Zapek?
Chętnie "udostępnię" swój (wdzięczność mogę wyrazić np. w walucie, %, uścisku dłoni) do uformowania i naładowania, bo wkrótce może być potrzebny :)
Informacje kontaktowe:

Kto: Kornik

Zamieszczone: 2016-06-08
Ważne do: 2017-05-04
Komentarze

Nie robiłem tego ze 20 lat, myślałem że te akumulatory to już poumierały wszystkie,

-zalewasz elektrolitem,
-ładujesz prostownikiem prądem o wartości 01,Q ( mówiąc w uproszczeniu- 10 % wartości pojemności- jeśli jest 45Ah, ładujesz 4,5 A), aż do uzyskania gazowania elektrolitu
- po rozpoczęciu gazowania rozpoczynasz pełne rozładowanie, prądem 0,1 Q ( można użyć równolegle łączonych różnych żarówek, aby uzyskać wymagany prąd)

-po całkowitym rozładowaniu, ładujesz prądem nominalnym, może być więcej niż 0,1 Q

nie używać ładowarek automatycznych, one nie nadają się do formowania, rozłączają prąd zanim uzyskasz pełne naładowanie ( mierzą napięcie na zaciskach etc).

po tym jest gotowe.

Możesz też zalać i naładować. Jednak, jak nie uzyskasz jego trwałości, albo się wcześniej jakoś uszkodzi, to będziesz sobie pluł w brodę.

magicc Wyślij wiadomość Dokładna lokalizacja na mapie [2016-06-09 11:42:39]

Niby dobrze ale źle bo jak doprowadzisz do całkowitego rozładowania to Aku mozesz do kosza wyrzucić.
1. Ladujesz prądem o wartości 5% pojemności przez 20 godzin.
2. Rozładowyjesz takim samym prądem (5%) przez 20 godzin nie dopuszczając do spadku napięcia PONIZEJ (!!!) 10V!!!!!!!
3. Ladujesz prądem o wartości 10% przez 10 godzin.

Taka jest prawidłowa procedura formowania.
Poniżej 10V akumulator zaczyna sie zasiarczać.

Akumulator dajmy na to 60Ah ładujesz najpierw prądem 3A, rozladowujesz prądem 3A i ponownie lądujesz prądem 6A.

zapek??? !G.O.P! Wyślij wiadomość Zdjęcie w profilu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl [2016-06-09 11:52:52]

Ja tylko dodam, że nie należy dopuszczać do wystąpienia gazowania, gdyż ten proces niszczy płyty akumulatora.

gryziu liil (EM) Wyślij wiadomość Zdjęcie w profilu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl [2016-06-09 12:01:10]

Były może do ładowania tego jakieś komunistyczne prostowniki z ustawieniami ?
Czy elektrolit trzymany w butelce/karnistrze traci właściwości po paru latach?

AndrzejKudowa Wyślij wiadomość Zdjęcie w profilu Dokładna lokalizacja na mapie [2016-06-09 16:27:16]

Moze odparowac woda i sie zwiekszy gestosc elektrolitu.
Powinno byc:
1.23 nienaladowany
1.27 naladowany

Albo cos w tym stylu - nie pamietam - ale w necie sa te gestosci

Jac Wyślij wiadomość Zdjęcie w profilu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl [2016-06-09 16:36:55]

nie wiem Zapku skąd wziąłeś te 5% wynika że 0,05Q.
Oczywiście że nei należy gazować, ale doprowadzić do gazowania i przerwać.

rozładowanie jednak powinno być z całej pojemności.

Andrzej- tak, były prostowniki oparte na trafo, z amperomierzem i regulacją prądu. Te są najlepsze.

magicc Wyślij wiadomość Dokładna lokalizacja na mapie [2016-06-10 09:22:21]

Ja pamiętam z elektrotechniki pojęcia ładowania "prądem 10-godzinnym" i "prądem 20-godzinnym" (stąd zapewne te 5%). Ów prąd 10-godzinny był podawany jako optymalny do ładowania akumulatora, zaś 20-godzinny jako najbezpieczniejszy, ale ze względu na czas operacji stosowany raczej tylko właśnie do formowania akumulatora.
Pamiętam również że nie tylko gazować nie należy, ale i do niego doprowadzać :)

gryziu liil (EM) Wyślij wiadomość Zdjęcie w profilu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl [2016-06-10 10:04:35]

Informacje żebrakiem kiedyś do kupy bazując na kilku poradnikach z lat młodości naszych ojców. Szczególną uwagę zwracano na wartość 10V poniżej której nie wolno akumulatora rozładować. Czasem bywało ze Aku po 8 godzinach rozładowywania osiągał juz owe 10V. Do dziś wiadomo mi o jednym Aku które padło ale jako powód widziałbym porzucenie auta na dwa lata.

zapek??? !G.O.P! Wyślij wiadomość Zdjęcie w profilu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl [2016-06-10 10:10:55]

zgadzam się nie wolno doproawdzać do gazowania. Tylko skąd wiesz, że osiągnął pełny poziom naładowania?

można mierzyć prąd i czas i sobie całkować.

magicc Wyślij wiadomość Dokładna lokalizacja na mapie [2016-06-10 16:27:07]

marian212 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-04-09 08:33:41 /


a tutaj program który bardzo cenię i w 7 minucie wspominają o formowaniu, jeśli ktoś by miał wątpliwość czy w ogóle konieczne :

https://www.youtube.com/watch?v=mZQNnzEhMxA

marian212 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2017-04-09 15:21:56 /