logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » off-topic » Wymiarowanie szkła

Wymiarowanie szkła

Wiem, że zupełnie nie z tej bajki, ale może ktoś ma doświadczenie w kwestii wymiarowania (grubość) półek szklanych. Nigdzie nie mogę znaleźć wzorów na optymalizację grubości szkła w zależności od poziomych wymiarów płyty. Konkretnie chodzi o to, czy płyta o wymiarach 90x70cm ma mieć tę samą grubość co 90x30cm czy też zwiększanie szerokości ma wpływ na wytrzymałość?
Od lat półki 90x30cm wykonuję z grubości 4 mm (gęstość 10 kg/m2), a tu szklarz się upiera, że przy szerokości 70cm muszę zastosować grubość 5 mm (gęstość 13 kg/m2). Dowcip polega na tym, że półki są praktycznie nieobciążone (max. 2 kg/m2) czyli zwiększanie grubości zwiększa głównie masę własną półki.
Pozdreaux.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2018-01-07 11:07:01 /


może tu coś wyczytasz:
https://www.swiat-szkla.pl/kontakt/5514-szklo-meblowe.html

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2018-01-07 13:06:39 /


W jakiej skali te modele? ;)

Ignacy Dokładna lokalizacja na mapie / 2018-01-07 15:42:34 /


KrK wg mnie szklarz ma rację. Akwaria liczy się tak samo, na 10cm słupa cieczy szyba średnio 1mm grubsza. A wracając do teorii: Długość belki we wzorze na ugięcie jest w liczniku w 3 potędze. W przypadku płyt cienkościennych szerokość belki jest we wzorze w 4 potędze. Strzałka ugięcia dla płyty podpartej na krawędziach z obciążeniem w środku jest w 4 potędze zależna od szerokości płyty, więc jak poszerzyłeś półkę z 30cm na 70cm, szerokość płyty zwiększyłeś ponad 2 razy co jak podstawisz we wzór 30^4 a 70^4 to ugięcie na środku będzie 29 razy większe, dla płyty o tej samej grubości. Zamiast bawić się we wory zrób płytę szerszą postaw 5 litrowe bańki z wodą na środek i dolewaj wody :) Jedna płyta padnie to zrób z szyby 5mm i będziesz miał bardziej wytrzymałą.

Shadow Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2018-01-07 17:46:39 /


Shadow - właśnie dowcip polega na tym, że płyty są praktycznie nieobciążone. 5-litrową bańkę można by napełnić najwyżej w połowie, a następnie zawartość rozlać po płycie - chociaż właściwiej byłoby rozstawić po jednym kieliszku 25-30 ml na każdy dm2.
Ignacy - od 50 lat bez zmian: lotnictwo i pancerka w 1:72, a okręty w 1:700.
Pozdreaux.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2018-01-07 18:45:05 /


KrK mechanicznie postawienie ciężaru na środku jest najgorszym z możliwych przypadków, gdzie naprężenia są największe, stąd sugeruję test na bańkach z wodą. Wiem, że jak rozłożysz ciężar równomiernie na całej powierzchni to wypadkowa na metr kwadrat będzie mniejsza. Jeżeli szyba wytrzyma 10 kg na środku, to tym bardziej wytrzyma 2kg na całości szyby. Akwaria, które stoją w sklepach w regałach metalowych nie mają podparcia szyb na środku, tylko po krawędziach. Akwa do 40cm wysokości są z szyby 6mm i wytrzymują nacisk około 80-90kg na całej powierzchni (wymiary 60x40x40) w zaokrągleniu 10kg na decymetr kwadrat, więc myślę, że 4mm tym bardziej wytrzyma 2kg. Teoria, teorią postaw jakiś ciężar na szybę i sprawdź :).

Shadow Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2018-01-07 19:05:15 /


Ee... staruszek 48mke zbiera ;) już dwie kondygnacje zawalił w kamienicy ;p

Ignacy Dokładna lokalizacja na mapie / 2018-01-07 19:06:27 /


Mały błąd, niecałe 4kg na dm^2, a nie 10.

Shadow Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2018-01-07 19:15:50 /