logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » nadwozie » elementy karoserii z żywicy, mat i tkanin szklanych.

elementy karoserii z żywicy, mat i tkanin szklanych.


Szukam wszelkich informacji na temat wytwarzania elementów nadwozia z materiałów takich jak tkaniny i maty szklane.

-informacje dotyczące sposobów układania tkanin/mat
-grubość /ilość warstw dla uzyskania sztywności i wytrzymałości
-sposoby usztywniania wytwarzanych elementów
-jakich rodzajów/gramatur płócien i mat używać
-jakie rodzaje żywicy: epoksydowa, poliestrowa ?? wady/zalety
-wykończenie, podkłady, szpachlowanie, sposób lakierowania.
-łączenie elementów wykonanych z żywic z karoserią, z elementami blaszanymi/metalowymi

interesują mnie również informacje jak z gotowych elementów robić formę, jakich stosować sposobów aby żywica nie przyklejała się do elementu "matki" z którego formę zdejmujemy.

Może ktoś dysponuje jakąś literaturą na ten temat ?

Jednym słowem chciałbym stworzyć kompendium wiedzy nt. wytwarzania elementów karoseri w warunkach domowych. może się to przydać chyba każdemu związanemu ze starą motoryzacją :)

jeśli wątek rozwinie się sensownie może na koniec spróbujemy ogarnąć wszelkie informacje i stworzyć mini poradnik co i jak nalezy wykonywać :)

O odpowiedzi prosił bym raczej osoby które miały do czynienia z zagadnieniem i mają coś sensownego do przekazania.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-03-30 19:03:40 /


Myślę że w tym temacie Witek z Wrocławia miałby najwięcej do powiedzenia.Od ponad 10 lat wytwarza wszelkiego rodzaju spoilery itp do capri i nie tylko.Zęby zjadł na tym...jego trzeba pytać.

Piotrek Ł....vel Kankkunen Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-03-30 19:12:26 /


3kąt mówiłęm Ci ze sobie poradzimy :P - z tego co mi wiadomo, aby zrobić forma z gotowego elementy , wystarczy:

1. element wypastować ( wbrew wsystkiemu bardzo dobra jest pasta do podłóg)
2. na pastowany element najieśc cieńką warstwę żelkotu
3. następnie łorzyc warstwe rzywicy (mozna to zrobić juz po polorzeniu pierwsej warstwy płutna ( ale trzeba to dobrze przesączyć)
4.warstwa maty szklanej i przesączyć
5. wrastwa płutna i przesączyć

jesli chodzi o łączenie z blachą to ja poszerzeina w escorcie przyklejalem rzywicą

a gramatury to zdaje suz wedle upodobań zalaze z czym Ci sie bedzi edobrze pracować, i co za element tworzysz

Pe®ana Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-03-30 19:44:01 /


Orientuj sie wmateriałach żeglarskich, tam najwięcej o tym znajdziesz. A tak to Ci moga polecić żebyc podszedł do jakiejś szkutni, mamy ich kilka nad Wisłą, albo mam lepszy pomysł... zaraz na priv sie odezwę :)

spawn Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-03-30 20:43:44 /


Trójkąt - widzę, że nawet Segal zaniemogła, toteż załączam słowniczek perańsko-polski:

mówiłęm = mówiłem [naleciałość sceniczna, absolwent LO o profilu teatralnym]
ze = że [tzw. mazurzenie, pradziadek był z Przasnysza]
zrobić forma = zrobić formę [naleciałość górnośląska]
elementy = elementu [mówi się "ten inwalida/satelita", czemu więc nie "ten elementa"]
najieśc = nanieść
łorzyc = położyć [wbrew pozorom nic wspólnego z orzekaniem w dialekcie spiskim]
rzywica = żywica
polorzeniu = położeniu [znów teatralne "el"]
pierwsej = pierwszej [ponownie mazurzenie]
płutno = płótno
wrastwa = warstwa
poszerzeina = poszerzenia
zdaje suz = dajesz już
zalaze = zależy [naleciałość orawska]
sie = się [naleciałość owsiakowata]
bedzi edobrze = będzie dobrze [może jakaś czkawka?]

Nie wiem co bierze, ale dziś chyba przedawkował :)
Pozdreaux.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-03-30 22:09:53 /


hahaha , uśmiałem sie do łez !! :P powaga :) ale mam teraz "nowy" 14" wypalony monitor na którym ledwo co widze :) a ze wczesniej na 21" zdarzało mi sie tworzyć dziwne wyraza, to tym bardziej na tym czymś co nawet nie wiem gdzie na biurku stoi :P

Pe®ana Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-03-30 22:41:50 /


trójkąt, obejrzyj sobie konto Rocar na naszyma forum i skontaktuj się z nim. Wspomnij mu o SO - daleko nie ma. A przy piwku będziesz mógł sobie z nim sporo pogadać.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-04-02 07:50:50 /


no aż tak żeby udzielać rad to ja sie na tym nie znam ale powiem tylko tyle że należy szukać sklepu żeglarskiego:) bo w np Leroy Merlin albo Brico Marche mata szklana jest po ok 12 zł za 0,5 m2 zapakowana w foliową torebkę (małe różnice ze względu na różne gramatury)i tkanina podobnie. A w sklepie żeglarskim 18 złotych za kg mi zaśpiewali i takiej grubej (no wybaczcie ale nie wiem gramatury, zapomniałem) kupilem 0.43 kg co stanowi ponad m2 wnoisek prosty. :)

Marek F Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-04-02 09:54:52 /


ja teraz basen robiłem dla leguminatora :) z żywicy, maty, żelkotu (żywica z takiem)itp.
generalnie matę, tkaninę, żywicę itd kupuje się na kg :) ale to tak na marginesie. Jeżeli chodzi o sposób wytwarzania gotowych elementów to trzeba dorwać się do skryptu "Kompozyty" - napisanego przez A.Boczkowska i spółka z P.W. tam jest to wszystko dość dobrze opisane, ewentualnie wybrać się do torunia lub pod warszawę do firmy która zajmuje się produkcją i pooglądać.
Z tego co mi wiadomo (a pewnie niewiele wiem ;) ) większość elementów uzyskuje się metodą ręczną, w niewielkim stopniu automatyka wkroczyła w dziedzinę kompozytów polimerowych, sporo można o tym gadać, wpadnij Trójkąt na BGC to coś postaram się Ci przywiźć i może coś powiem, jak sobie przypomnę. Pozdrawiam!

Rydzu liil Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-04-03 12:42:04 /


A mógłbym sie dowiedzieć gdzie dokładnie zamawiacie żywicę, oraz po jakiej cenie... Jeśli to nie tajemnica to pochwalcie sie, rozreklamujcie dobrego dystrybutora :).

obiwan00 / 2006-06-18 18:38:23 /


Connector (Conector?) Poznan ul. Obodrzycka (obok fabryki gumy do zucia); ceny zalezne od ilosci, ktora bedziesz chcial zakupic

Pozdro Mikolaj

Govar Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-06-18 19:13:03 /


no a skąd kolego jesteś ?? bo jeśli z milanówka to polecam firmę MILAR z milanówka :)) mają bardzo dobre żywice.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-06-18 21:58:10 /


W Warszawie na ulicy Spokojnej jest bardzo fajna hurtownia z baaaardzo fajna mloda pania w ktorej mozna kupic zywice i maty i wszystko do wytwarzania kompozytów. na ulicy burakowskiej jest hurtownia Axona ale tam drogo jest i rownież na pl. Starynkiewiczajest sklep Jasskor ale tam drozej juz jest.

JaMan Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-06-18 22:32:11 /


Ja man! żywica się konczy w tym tyg jedziemy na spokojną :))))
moze jakis gratis, albo w koncu nr tel ;)

Rasta Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-06-19 00:28:26 /


hmm to może i ja się z wami zabiore ?? :)
lubie przebierać w matach i płucienkach :)

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-06-19 08:23:00 /


Mieszkam w Słupsku. Nie ma nigdzie do kupienia żywicy w dużej ilości! W sklepie z lakierami, farbami i unnymi chemicznymi specjałami mają tylko puszeczke 1l/27zl... Nie wiecie może czy w wyzej wymienionych hurtowniach można żywicę zakupić przez internet? Czy te firmy mają jakies stronki www? Ile średnio placicie za 1kg?
No i dzieki za podpowiedz co do poniektórych miast!

obiwan00 / 2006-06-20 18:25:39 /


Hmm.. Na stronach pewnie nie ma cenników. Napiszcie po ile wy zakupujecie jakie ilości żywic (rodzaje itd). Mi zalezy na prostej, taniej zywicy poliestrowej do wykonania modelu (musi dac sie szlifowac, ciac). Doradzcie :)

obiwan00 / 2006-06-20 18:41:37 /


zależy jakie ilości Cię interesują. jeśli nieco większe to zerknij tutaj:
http://72.14.221.104/search?q=cache:EvD0YMsxg_oJ:www.dasyacht.com.pl/Cennik.html+&hl=pl&gl=pl&ct=clnk&cd=1&lr=lang_pl

żywica dobrej firmy w dobrej cenie :)

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-06-20 21:41:52 /


ceny naprawde dobre bo 5,65 netto za kg żywicy to rewelka, ja w tamtym tygodniu kupowałem po 12 zł w żeglarskim a w zeszłym roku NOVOL-a w sklepie z farbami za 24 zł.

DZIOBEK Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-06-21 00:02:18 /


jest niestety małe ale.. ilości jakie trzeba zamówić aby uzyskać taką cene :(

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-06-21 08:25:48 /


Dzięki za stronke. Ale czy ona jest oby aktualna? Wchodze, ceny super! Ale jest info ze stronka z 2005r., i jak sie wchodzi na nia z glownej www.dasyacht.com.pl i wybiera sie cennik to nic sie nie otwiera. Pomozcie...

obiwan00 / 2006-06-21 14:33:43 /


Ahaa... Chciałbym kupić jakieś 5-10kg, może troszke wiecej :)

obiwan00 / 2006-06-21 14:52:40 /


a nie mozesz do nich napisac? chyba bedzie najprosciej? maila masz na stronie

Gleacken Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-06-21 14:56:11 /


Oczywiscie ze napisalem. Ale pytanko do Trójkąta... On sie orientować powinien co i jak z tą stroną..

obiwan00 / 2006-06-21 15:12:55 /


nie wiem zadzwoń do nich. będziesz miał najpewniejsze informacje.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-06-21 15:33:13 /


Właśnie dostałem wiadomość. Napisali ze sa hurtownia... I nic wiecej. Czyli trzeba u nich zakupic spore ilosci, cos mi sie tak wydaje. Ale koresponduje dalej :). No i czekam na nowe miejsca jakie mozecie polecic.

obiwan00 / 2006-06-21 15:35:14 /


Zazwyczaj w takich hurtowniach ilością minimalną jest 5 lub 6 kilo żywicy.
nie maja nawet mniejszych opakowań.
Nalewaja z tonowego zbiornika do takich baniaczkow 5-cio litrowych jak na wodę destylowaną i nie robią problemów.
A przynajmiej 2 takie w okolicach wawy znam...

JaMan Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-06-21 17:12:31 /


No i niestety rzeczywiście na stronie dasyacht nalezy zakupic duze ilosci (jakie nie podano mi). Dostalem jedynie odpowiedz ze po ilosci "aptekarskie" moge sie udac do Warszawy ul.Amałowicza 14. Mozna ją tam zakupic za 12.2zl/1kg. Ale mnie to nie raduje bo kontkatu z tajemnicznym sklepem nie mam. Szukam więc dalej. To tylko 5-10kg. A moze ktoś z forum ma troszke zywicy na zbyciu :) ?

obiwan00 / 2006-06-22 10:27:25 /