logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » silnik » Potrzebne wymiary wałka równoważącego 1.3 V4

Potrzebne wymiary wałka równoważącego 1.3 V4

Witam.

Pacjent to co prawda nie capri, a taunus, ale już nie wiem gdzie mam szukać pomocy - Taunusowe forum chyba już umarło na amen :/ A może tutaj ktoś będzie w stanie pomóc..

Rzecz tyczy się 12m p6 z silnikiem 1.3 V4

Czy jakaś dobra duszyczka byłaby w stanie zrobić dobry uczynek i zmierzyć dla mnie średnice wałka równoważącego? chodzi mi konkretnie o miejsca w których mocowane są panewki, przydałby się analogiczny pomiar tego samego miejsca w korpusie silnika jak i nie obraziłbym się za wymiary oryginalnych panewek wraz z zdjęciami.

U mnie istniejące panewki zostały zatarte na w/w wałku, nie mam pojęcia czy coś tam było dorabiane/przerabiane etc, zamówiłem te panewki z motomobil (nie można było sobie wybrać rozmiaru) ale wydają się nie pasować, różnią się też otworami olejowymi i ich rozmieszczeniem. Stara panewka posiada od zewnątrz wgłębienie w które wchodzi śrubka wkręcana od spodu bloku (obstawiam żeby zapobiec obróceniu), nowe tego nie posiadają, nie mam pojęcia czy to rozwiązanie ze śrubką to jakaś samoróba czy fabryka?

Posiadam serwisówkę do saaba 96 po angielsku, ale tam były silniki 1.5 - 1.7 - nie wiem czy akurat wymiary wałka będą taki same w tych silnikach a chwilowo nie mam fizycznie możliwości tego zmierzyć i porównać.

Za wszelkie info dziękuję, i pozdrawiam :)

Deusiwo / 2019-12-22 14:09:28 /


1.5 i 1.7 to prawie ten sam blok, typoszeregi wymiarów powinny być te same co w 1.3. Śrubki w panewce na 100% nie powinno tam być. Średnice wałka itp. będziesz miał w tej serwisówce od Saaba.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-12-22 15:01:18 /


Dzięki za szybką odpowiedź. Jeśli chodzi o wspomnianą śrubkę, postaram się po świętach porobić kilka zdjęć jak to dokładnie wygląda. Silnik był "remontowany" w latach 90 także nie wykluczam partyzanckich patentów.

W każdym razie, pomijając suche wymiary, panewki które zamówiłem z motomobil mają większą średnicę wewnętrzną niż wałek, możliwe że ktoś go zeszlifował żeby dopasować nieoryginalną panewkę? Po zewnątrz też jakby wydawały mi się za duże, może to poprostu niewłaściwe panewki? Są do dostania jeszcze gdzieś indziej niż na motomobil?

Deusiwo / 2019-12-22 15:28:47 /


Pewnie Chuder ma.... z motomobila ;)

Piotrek Ł....vel Kankkunen Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-12-22 16:01:31 /


Tu masz skan z katalogu części. Widać że wałek miał 2 warianty, dla pojemności 1.2-1.5 i osobny dla 1.7. Panewki są zawsze takie same, z przewidzianym jednym nadwymiarem na jeden szlif wałka.


Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-12-22 16:06:35 /


mam wszystko jak co potrzeba to zapraszam

CHUDER Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-12-23 10:01:48 /


Panowie, chylę czoła za szybki odzew!

Dziękuje i życzę Wesołych Świąt :) Po nowym roku zaczynam dłubanko ^^

Deusiwo / 2019-12-23 11:26:42 /