logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » tonaż samochodu a tonaż przyczepki

tonaż samochodu a tonaż przyczepki

czy ktoś wie jak zależy stosunek tonażu samochodu a tonażu przyczepki?

bodiq / 2006-09-24 14:28:32 /


Zapewne kodeks drogowy wie..

poszukaj sobie na google bo starego Forda to chyba nie masz patrząc na Twoją strone z profilu. A tym sie tu zajmujemy tj. starymi Fordami z lat 60-tych 70-tych i 80-tych +/- oczywiście

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-09-24 15:21:53 /


A tak nie wiedząc o co tu właściwie chodzi to stosunek tonażu auta i przyczepki zależy od masy auta (załadowanego lub nie), masy przyczepki i jej ewentualnego ładunku może to być np. 2:1 jeśli auto waży 1000 kg a przyczepka 500 kg albo jakiś inny zależnie od stopnia załadowania ;-)

Satysfakcjonująca odpowiedź ?

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-09-24 15:27:16 /


Świeżo mandat zapłaciłem za taką niewiedzę :)
W papierach przyczepki jest jej możliwa całkowita (z ładunkiem) masa. I ta masa nie może być większa niż to co ma w dowodzie auto, które go ciągnie. Jeśli masa łączna w papiurach przyczepki to 2t, to auto MUSI mieć conajmniej tyle w dowodzie - tzn. "dozwolona masa przyczepy 2t".
Nie ma znaczenia co wieziesz na przyczepce - może być 200kg skorupa malucha - jak Cię złapią polucjanci, to... zależy jak się dogadasz :) Ale mogą Cię załatwić.
Ja mam w papierach Granady dopuszczalną masę przyczepy 1880, wiozłem Scorpio na lawecie, która miała w papierze 2t (tak naprawdę pewnie razem to ponad 2t ważyło, ale Scorpio miał w papierach 1230 chyba, laweta-masa własna 600 chyba), więc się mieściłem na styk - jeśli liczyć dokładnie. Polucjanci powiedzieli, że nieważne ile to faktycznie waży - przyczepka ma 2t w papiurkach, Gradzie 1880 i wsio - na pobocze, zabrany dowód, mandat, holowanko - ogólnie wesoło nie było. No, ale jakoś tam się wykpiłem... :) Przejechałem tak 1000km, a 10km przed domem mnie złapali...

bartozłomero Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-09-24 21:18:42 /


Wg. kodeksu - bo niepotrzebnie namieszałeś - jeśli jedziesz mając tylko kategorie prawa jazdy B to mozesz holować przyczepke o dmc np. 1500 autem które ma mase własną ! (nie dmc z bagażem tylko własną) większą od dmc przyczepki. np. 1550 kg ...... Oczywiście zestaw nie moze przekroczyć 3,5 t ;-) Jeśli jest B+E to jest podobnie tyle, że autem 3499 kg możesz holować przyczepe około 2 t ( w każdym razie o dmc mniejszej niż masa własna samochodu ciągnącego).

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-09-24 21:57:47 /


Na SO2005 zajechałem takm składem jak na zdjęciu


W dowód mam wpisane DMC Granady 1880, a na haku 1600.
Się zmiesciłem - miałem zapas 20kg:)
Po drodzę miałem dwie kontrole. W jednym przypadku chcieli się przyczepić, że niby na dwuosiową musi byc "B+E", ale nie dałem się :))
Za drugim razem z kalkulatorem mnie liczyli :))

Pozdro

Palio Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-09-24 22:06:54 /


Nie wiem czy to już gdzieś nie było, ale najwyżej będzie jeszcze raz:
Dopadłem wczoraj ostatni wypust Prawa O Ruchu Drogowym. I stoi tam napisane co mnie mile zaskoczyło:
Oddział 4, art. 62.
1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:
1) samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5t lub autobus - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego.
.
.itd, co nie dotyczy nas.

Wynika z tego jasno, że zmieniono durny przepis o DMC przyczepy na korzyść RMC, co ma dla nas niepoślednie znaczenie, bo teraz bez wagi żaden zomol nie może się przyczepić :-)
Co ma również znaczenie, ciężarówki o DMC do 3,5t podciągnięto pod osobówki, wiec nie da się już ciągać pickupami ciężkich lawet...

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-01-09 08:07:46 /


To znaczy że jak mam na haku 2 tony a pojazd łącznie ze mną waży tone siedemset to moge ciągnąć też tone siedemset ?

granadabus / 2009-01-09 20:10:58 /


tak z tego wynika, a jak wsadzisz do auta jeszcze mnie, Myszę i Matiego to nawet te 2 tony będziesz mógł pociągnąć.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-01-10 10:38:54 /


No to nareszcie coś konkretnego. Koniec jazdy z lawetą pod strachem !!! :)

granadabus / 2009-01-10 14:09:41 /


Jak się dosiądziecie w takim składzie, to zestaw przekroczy 3,5t ;-)

radzieckii / 2009-01-10 19:43:03 /


..........a taki byl ladny, amerykanski, szkoda.

Konrad Szyperski Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-01-10 20:42:35 /