Czy ktos mi moze powiedziecz dlaczego to cholerstwo nie dziala ?
Zegar jest wpozadku, dziala bez zazutu.
Przewod tez jest dobry.
Nawet czujnik jest sprawny bo po podgrzaniu na kuchence zaczal przewodzic i zegar wskazywal temperature.
To dlaczego po wkreceniu do kopuly termostatu i polaczeniu tego wszystkiego to cholerstwo nie chce dzialac ???
Ktos mi to moze wytlumaczyc? Bo ja juz nie mam pojecia.
Aldaron
/ 2006-10-21 20:04:22 /
ja wiem...cos sie zepsulo i nie styka :)
Zakrzak! / 2006-10-21 22:20:38 /
Sprobuj na cieplym silniku (rozgrzany czujnik) dotknac na chwile kablem czujnika do masy, a gdy wskazowa pojdzie na max, zaloz kabel na swoje miejsce. Sprawdz czy bedzie pokazywal i nie opadnie.
Byc moze wskaznik sie zacina. Na krotko działa, a po normalnym podlaczeniu i powolnym zwiekszaniu napiecia przez czujnik, wskazowa nie ma checi sie ruszyc. Bobo tak mial w kapriku ktory teraz nalezy do Shadowa.
Mysza liil (EM) / 2006-10-21 22:32:14 /
Hmm... Tak... Hyba masz racje... Nie ! To znaczy ... TAK!!! Napewno masz racje! Boze... czemu sam na to nie wpadlem! Jakiez to geenialne w swej prostocie!
Tylko jest jeden problem...
Gdzie nie styka ???
:))
Aldaron
/ 2006-10-21 22:32:29 /
Mysza, w ten sposob tez probowalem. Nic nidedalo. Podawalem mu obca mase, obce napiecie, probowalem na cieplym silniku, na zimnym. Bez powodzenia.
Jek go podgrzeje na kuchence to dziala, po wkreceniu do silnika ni cholery. Nie probowalem jeszcze tylko palnikiem podgrzewac calego termostatu :)
Aldaron
/ 2006-10-21 22:39:41 /
no to porownaj jeszcze temp palnika i cieczy w ukladzie chlodzenia :/ mysle ze jednak czujnik na nic, a jak go ostro przypalisz to wtedy cos pokazuje..
Mysza liil (EM) / 2006-10-21 22:52:11 /
Czujników było jak świecówek Bambino białe,czerwone,zółte,zielone itp....
Henry F / 2006-10-21 22:57:19 /
podłacze sie pod ten temat, u mnie w capri siedzi silnik ze sciery 1.8 i mam taki problem czujnik działa i wszystko tylko zegar pokazuje za niska temperature, jak sie juz gotuje to dopiero jest na wskazniku ponad połowa temp, co zrobic zeby pokazywął dobrze, orginalnie 1.6 u mnie siedział.
wsadź czujnik z 1.6 ja mam 2.3 i miałem taki sam problem wiec zamieniłem czujniki dałem z 1.6 i jest ok ewentualnie zamień wskaźniki
TOMEK "MIARQA" / 2006-10-22 10:27:03 /
masz niewłaściwy czujnik jest do innego typu zegarów.
Trójkąt
/ 2006-10-22 12:50:05 /
Ok.
Tez tak sobie w koncu pomyslalem ze moze czujnik jest niewlasciwy.
Wiec jaki powinien byc czujnik do silnika 2.3 HC koeln z 1980r ?
Moze mi ktos podac typ albo chociaz parametry ?
Aldaron
/ 2006-10-22 13:03:49 /
pasuje od 1.6 ja tak zamieniłem i działa gwinty sa takie same tylko inne kolory mają i wartości cieplne
TOMEK "MIARQA" / 2006-10-22 13:50:42 /
powiem ci tak ja miałem podobny problem i walki toczyłem chyba 2 tyg.Wymieniałem czujniki ,bezpieczniki,kable ,mase sprawdzałem i nie działa wstawiłem drugi wskażnik i działa:)
Michał T / 2006-10-22 16:04:18 /
A z kad taki wskaznik ? Dostane gdzies nowy czy raczej pasowka z jakiegos innego auta?
Aldaron
/ 2006-10-22 19:47:06 /
wez se pokombinuj klilka czujnikow o roznych kolorach, a licznikowi juz daj spokoj.
Mysza liil (EM) / 2006-10-22 20:06:27 /
Jeszcze jakby ktos napisła jaki kolorek ma czujnik od 1.6 i czy dostane jeszce gdzies orginał od capri , czy trzeba szukac od jakiegos innego forda ?
najczęściej spotykane w starych fordach są żółte i czarne.. w capri wydaje mi się zę powinien być czarny.
Trójkąt
/ 2006-10-23 00:12:24 /
U mnie wskazowka temperatury po nagrzaniu osiąga "pierwsza kreskę", jak się silnik gotuje w korku to idzie na połowę skali. Silnik 2.9 V6, czujnik temperatury koloru białego z oznaczeniem 7E. Mam drugi czujnik czerwony (albo raczej kardynalska purpura) z oznaczeniem 1F. Podmieniać, czy szukać czarnego lub zółtego (ktoś wie jakie one maja oznaczenia)?
Pytam bo dojście w 2.9 jest dosyć niewygodne i dużo zachodu z tym :D
Drogi Czytający!
Jeżeli masz silnik 2.9 EFI w Capri i wskaźnik temperatury pokazuje Ci temperaturę bez żadnych przekłamań, to poniższa prośba jest skierowana właśnie do Ciebie.
Sprawdź proszę, jakiego koloru czujnik temperatury masz wkręcony w silnik i podziel się tą wiedzą!
Dziękuję bardzo i pozdrawiam
Witam
Odgrzewam stary wątek ale podpinam sie pod ostatniego posta
Pozdro
andreoz / 2009-03-25 22:08:00 /
Witam
Sorki jeśli już było, nie mogę znaleźć, głupie pytanko, jak podpiąć czujnik temperatury w Capriku 78 pod silnik 2.9 EFI 1988?
Wojtas84 / 2010-06-28 15:59:37 /
kabelkiem.
Flonder
/ 2010-06-28 16:20:23 /
a nie, sorry, kabelkiem to wskaźnik, czujnik to gwintem.
Flonder
/ 2010-06-28 16:21:05 /
te silnik jak się domyślasz nie był oryginalnie montowany w tym modelu. Oznacza to trochę wysiłku przy montażu i podłączeniu. Musisz zdobyć oryginalny czujnik temp. współpracujący ze wskaźnikiem jaki masz w desce- ze starego silnika. Potem szukasz miejsca w silniki gdzie jest zamontowany czujnik temp w obecnym silniku. Porównujesz gwinty- ewentualnie dorabiasz jakąś przejściówkę ( redukcję) aby to połączyć. Podłączasz kabelek i cieszysz się działającą instalacją. Wpływ ewentualnej zmiany miejsca pomiaru temp w stosunku do poprzedniego silnika na wskazania uznajemy za pomijalnie mały.
komp ma swój czujnik a deska swój, to gdzie który jest zaznaczyłem na zdjęciu
szecho
/ 2010-06-29 10:11:08 /
Dzięki za info :)
Wojtas84 / 2010-06-29 11:38:11 /
Gwint czujnika jest identyczny, a parametry czasem również.
Mysza liil (EM) / 2010-06-29 11:59:39 /
gwint 10x1 bodajze, posiadam taki zestawik luzem,czujnik i wskaźnik ze scorpio (2.9 v6)
aaannnd / 2010-06-29 12:29:47 /
podepne tutaj
w moim taunusie wskazania wskaznika od temperatury to: na zimnym silniku srodek, jak sie nagrzewa idzie wskazowka na koniec, az ostatecznie spada troche ponizej srodka.
wymienilem czujnik temperatury na inny - nic, nadal to samo. probowalem z innym wskaznikiem - nic, dalej to samo
moze byc kiepska masa tego czujnika? jak
"zmasowac" ten czujnik?
Tom'ash / 2010-12-08 19:20:20 /
A coś takiego jak regulator napięcia w desce rozdzielczej w fordzie istnieje?
Bo w oplu to standardowe uszkodzenie
Istnieje i w fordzie. W starszych jest regulator bimetaliczny a w nowszych jest scalony stabilizator 5V (LM7805).
Trójkąt
/ 2010-12-09 14:24:53 /
to może w nim poszukać uszkodzenia- jeśli jest bimetaliczny to po tylu latach istnieje duża szansa. I to może być przyczyną usterki.
Hej, wymiary gwintu czujnika to 1/8-27NPT (gwint stożkowy, 1/8 cala = 9,73 mm, skok 27 zwojów na cal czyli 2,54:27 = 0,094 mm) Rzeczywiście (mierząc zwykłą suwmiarką) jest zbliżony do M10 x 1 mm
Czy ktoś mierzył REZYSTANCJĘ przy temperaturze 20/90 st.C, czujnika białego - czerwonego itp?
Pozdrawiam serdecznie
Jeszcze nie mierzyłem bo czekam na nowe czujniki w różnych kolorach. Na zimnym silniku powinien mieć 75 ohm a na ciepłym rozgrzanym 9,5. Przynajmniej tak jest u mnie.
Hedal / 2026-06-09 14:36:35 /
gwint jest dokładniej NPTF - samouszczelniający,
Hedal coś nie bardzo z tymi rezystancjami,
najważniejsze jest do jakiego samochodu, konkretnie zegarów,
większość naszych ma białe czujniki, one mają około 300 Ohm na zimno i około 50 Ohm przy 80stC
Do Granady Mk2b jest już inny, taki czerwony czy coś koło tego, 450/100 Ohm
camaro
/ 2026-06-09 17:34:33 /
Camaro - ten biały, który brałem od Ciebie nie pasuje. Mierzyłem rezystancję i faktycznie jest w jego przypadku tak jak piszesz. U mnie nie działa, ledwo się podnosi. Szukam innych w takiej rezystancji jaką podałem bo tak wynika z pomiarów.
Hedal / 2026-06-09 20:18:38 /
Bartek, czerwony to miał śmierdziel indor. Ja pamiętam zielony w 2,3.
granadziarz_3M / 2026-06-09 22:06:25 /
Granada po 8.81 powinna mieć czerwony, tak przynajmniej wynika z katalogu Forda, a jego zamienniki są często czarne, taki sam jest do Sierry.
Silnik nie miał tu znaczenia ponieważ zegary się nie zmieniały, chyba że ten diesel pracuje na innych temperaturach
zielony czujnik to był w Scorpio np 2.9
camaro
/ 2026-06-11 10:23:03 /
Hedal, to czemu nic nie mówisz?
jaki to dokładnie samochód?
TC1 skośna deska, a masz zegary standardowe czy GXL w konsoli? coś było kombinowane czy oryginał?
zegar jest na pewno fabryczny?
W Taunusie był jakiś bałagan w tych czujnikach i katalog tego nie precyzuje
W TC1 były białe takie jak w Capri, ale też żółte, wg katalogu tylko w połączeniu z termostatem 92stC na zimne kraje, ale może to jakiś błąd
nie mam takiego żółtego, można zmierzyć rezystancję, jego zmienniki są często czarne (jakby nie mogli się trzymać kolorów)
czerwony na jeszcze wyższą rezystancję niż biały więc nie podejdzie u Ciebie, występował chyba też w TC3
camaro
/ 2026-06-11 11:16:35 /
, to czemu nic nie mówisz? A co mam mówić? Że nie działa?
jaki to dokładnie samochód? Tc1 73
TC1 skośna deska. Tak. Skośna
, a masz zegary standardowe czy GXL w konsoli? Zegary gxl w konsoli
coś było kombinowane czy oryginał? Nie, nic nie było kombinowane. Jest Ori, purystą jestem...
zegar jest na pewno fabryczny? Tak, ori...
Rezystancja jak pisałem wcześniej max 75ohm. Żaden nie ma takiej. Zamówiłem 5 różnych i wszystkie miały dużo więcej więc zwróciłem. Dam sobie radę. Mam kumpla elektronika i on takie rzeczy ogarnia. Przerobię uszkodzony na oryginał. Kupiłem już termistor K164NE100, co prawda na 100 ohm ale będzie działał, już sprawdziłem. Zainstaluję go wewnątrz starego i powinno być lala.
Hedal / 2026-06-11 18:30:16 /
jak coś wysyłam to ma działać, dlatego pytam
posprawdzam jeszcze co mogę i dam znać
camaro
/ 2026-06-12 08:06:36 /
