logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » elektryka » Czujnik temperatury

Czujnik temperatury

Czy ktos mi moze powiedziecz dlaczego to cholerstwo nie dziala ?
Zegar jest wpozadku, dziala bez zazutu.
Przewod tez jest dobry.
Nawet czujnik jest sprawny bo po podgrzaniu na kuchence zaczal przewodzic i zegar wskazywal temperature.
To dlaczego po wkreceniu do kopuly termostatu i polaczeniu tego wszystkiego to cholerstwo nie chce dzialac ???

Ktos mi to moze wytlumaczyc? Bo ja juz nie mam pojecia.

Aldaron Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-10-21 20:04:22 /


ja wiem...cos sie zepsulo i nie styka :)

Zakrzak! Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-10-21 22:20:38 /


Sprobuj na cieplym silniku (rozgrzany czujnik) dotknac na chwile kablem czujnika do masy, a gdy wskazowa pojdzie na max, zaloz kabel na swoje miejsce. Sprawdz czy bedzie pokazywal i nie opadnie.
Byc moze wskaznik sie zacina. Na krotko działa, a po normalnym podlaczeniu i powolnym zwiekszaniu napiecia przez czujnik, wskazowa nie ma checi sie ruszyc. Bobo tak mial w kapriku ktory teraz nalezy do Shadowa.

Mysza liil (EM) / 2006-10-21 22:32:14 /


Hmm... Tak... Hyba masz racje... Nie ! To znaczy ... TAK!!! Napewno masz racje! Boze... czemu sam na to nie wpadlem! Jakiez to geenialne w swej prostocie!
Tylko jest jeden problem...
Gdzie nie styka ???
:))

Aldaron Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-10-21 22:32:29 /


Mysza, w ten sposob tez probowalem. Nic nidedalo. Podawalem mu obca mase, obce napiecie, probowalem na cieplym silniku, na zimnym. Bez powodzenia.
Jek go podgrzeje na kuchence to dziala, po wkreceniu do silnika ni cholery. Nie probowalem jeszcze tylko palnikiem podgrzewac calego termostatu :)

Aldaron Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-10-21 22:39:41 /


no to porownaj jeszcze temp palnika i cieczy w ukladzie chlodzenia :/ mysle ze jednak czujnik na nic, a jak go ostro przypalisz to wtedy cos pokazuje..

Mysza liil (EM) / 2006-10-21 22:52:11 /


Czujników było jak świecówek Bambino białe,czerwone,zółte,zielone itp....

Henry F / 2006-10-21 22:57:19 /


podłacze sie pod ten temat, u mnie w capri siedzi silnik ze sciery 1.8 i mam taki problem czujnik działa i wszystko tylko zegar pokazuje za niska temperature, jak sie juz gotuje to dopiero jest na wskazniku ponad połowa temp, co zrobic zeby pokazywął dobrze, orginalnie 1.6 u mnie siedział.

Rako Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-10-22 10:24:40 /


wsadź czujnik z 1.6 ja mam 2.3 i miałem taki sam problem wiec zamieniłem czujniki dałem z 1.6 i jest ok ewentualnie zamień wskaźniki

TOMEK "MIARQA" Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-10-22 10:27:03 /


masz niewłaściwy czujnik jest do innego typu zegarów.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-10-22 12:50:05 /


Ok.
Tez tak sobie w koncu pomyslalem ze moze czujnik jest niewlasciwy.
Wiec jaki powinien byc czujnik do silnika 2.3 HC koeln z 1980r ?
Moze mi ktos podac typ albo chociaz parametry ?

Aldaron Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-10-22 13:03:49 /


pasuje od 1.6 ja tak zamieniłem i działa gwinty sa takie same tylko inne kolory mają i wartości cieplne

TOMEK "MIARQA" Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-10-22 13:50:42 /


powiem ci tak ja miałem podobny problem i walki toczyłem chyba 2 tyg.Wymieniałem czujniki ,bezpieczniki,kable ,mase sprawdzałem i nie działa wstawiłem drugi wskażnik i działa:)

Michał T Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-10-22 16:04:18 /


A z kad taki wskaznik ? Dostane gdzies nowy czy raczej pasowka z jakiegos innego auta?

Aldaron Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-10-22 19:47:06 /


wez se pokombinuj klilka czujnikow o roznych kolorach, a licznikowi juz daj spokoj.

Mysza liil (EM) / 2006-10-22 20:06:27 /


Jeszcze jakby ktos napisła jaki kolorek ma czujnik od 1.6 i czy dostane jeszce gdzies orginał od capri , czy trzeba szukac od jakiegos innego forda ?

Rako Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-10-22 22:44:48 /


najczęściej spotykane w starych fordach są żółte i czarne.. w capri wydaje mi się zę powinien być czarny.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-10-23 00:12:24 /


U mnie wskazowka temperatury po nagrzaniu osiąga "pierwsza kreskę", jak się silnik gotuje w korku to idzie na połowę skali. Silnik 2.9 V6, czujnik temperatury koloru białego z oznaczeniem 7E. Mam drugi czujnik czerwony (albo raczej kardynalska purpura) z oznaczeniem 1F. Podmieniać, czy szukać czarnego lub zółtego (ktoś wie jakie one maja oznaczenia)?
Pytam bo dojście w 2.9 jest dosyć niewygodne i dużo zachodu z tym :D

Rayo Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-01-27 14:03:56 /


Drogi Czytający!
Jeżeli masz silnik 2.9 EFI w Capri i wskaźnik temperatury pokazuje Ci temperaturę bez żadnych przekłamań, to poniższa prośba jest skierowana właśnie do Ciebie.
Sprawdź proszę, jakiego koloru czujnik temperatury masz wkręcony w silnik i podziel się tą wiedzą!
Dziękuję bardzo i pozdrawiam

Rayo Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-03-22 10:44:43 /


Witam
Odgrzewam stary wątek ale podpinam sie pod ostatniego posta
Pozdro

andreoz / 2009-03-25 22:08:00 /


Witam

Sorki jeśli już było, nie mogę znaleźć, głupie pytanko, jak podpiąć czujnik temperatury w Capriku 78 pod silnik 2.9 EFI 1988?

Wojtas84 / 2010-06-28 15:59:37 /


kabelkiem.

Flonder Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-06-28 16:20:23 /


a nie, sorry, kabelkiem to wskaźnik, czujnik to gwintem.

Flonder Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-06-28 16:21:05 /


te silnik jak się domyślasz nie był oryginalnie montowany w tym modelu. Oznacza to trochę wysiłku przy montażu i podłączeniu. Musisz zdobyć oryginalny czujnik temp. współpracujący ze wskaźnikiem jaki masz w desce- ze starego silnika. Potem szukasz miejsca w silniki gdzie jest zamontowany czujnik temp w obecnym silniku. Porównujesz gwinty- ewentualnie dorabiasz jakąś przejściówkę ( redukcję) aby to połączyć. Podłączasz kabelek i cieszysz się działającą instalacją. Wpływ ewentualnej zmiany miejsca pomiaru temp w stosunku do poprzedniego silnika na wskazania uznajemy za pomijalnie mały.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-06-29 09:48:38 /


komp ma swój czujnik a deska swój, to gdzie który jest zaznaczyłem na zdjęciu

szecho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-06-29 10:11:08 /


Dzięki za info :)

Wojtas84 / 2010-06-29 11:38:11 /


Gwint czujnika jest identyczny, a parametry czasem również.

Mysza liil (EM) / 2010-06-29 11:59:39 /


gwint 10x1 bodajze, posiadam taki zestawik luzem,czujnik i wskaźnik ze scorpio (2.9 v6)

aaannnd Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-06-29 12:29:47 /


podepne tutaj

w moim taunusie wskazania wskaznika od temperatury to: na zimnym silniku srodek, jak sie nagrzewa idzie wskazowka na koniec, az ostatecznie spada troche ponizej srodka.

wymienilem czujnik temperatury na inny - nic, nadal to samo. probowalem z innym wskaznikiem - nic, dalej to samo

moze byc kiepska masa tego czujnika? jak
"zmasowac" ten czujnik?

Tom'ash Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-12-08 19:20:20 /


A coś takiego jak regulator napięcia w desce rozdzielczej w fordzie istnieje?
Bo w oplu to standardowe uszkodzenie

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-12-09 12:59:09 /


Istnieje i w fordzie. W starszych jest regulator bimetaliczny a w nowszych jest scalony stabilizator 5V (LM7805).

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-12-09 14:24:53 /


to może w nim poszukać uszkodzenia- jeśli jest bimetaliczny to po tylu latach istnieje duża szansa. I to może być przyczyną usterki.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-12-11 19:52:23 /


Hej, wymiary gwintu czujnika to 1/8-27NPT (gwint stożkowy, 1/8 cala = 9,73 mm, skok 27 zwojów na cal czyli 2,54:27 = 0,094 mm) Rzeczywiście (mierząc zwykłą suwmiarką) jest zbliżony do M10 x 1 mm
Czy ktoś mierzył REZYSTANCJĘ przy temperaturze 20/90 st.C, czujnika białego - czerwonego itp?
Pozdrawiam serdecznie

Tina Dokładna lokalizacja na mapie / 2026-06-09 13:35:47 /


Jeszcze nie mierzyłem bo czekam na nowe czujniki w różnych kolorach. Na zimnym silniku powinien mieć 75 ohm a na ciepłym rozgrzanym 9,5. Przynajmniej tak jest u mnie.

Hedal / 2026-06-09 14:36:35 /


gwint jest dokładniej NPTF - samouszczelniający,

Hedal coś nie bardzo z tymi rezystancjami,
najważniejsze jest do jakiego samochodu, konkretnie zegarów,
większość naszych ma białe czujniki, one mają około 300 Ohm na zimno i około 50 Ohm przy 80stC
Do Granady Mk2b jest już inny, taki czerwony czy coś koło tego, 450/100 Ohm

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2026-06-09 17:34:33 /


Camaro - ten biały, który brałem od Ciebie nie pasuje. Mierzyłem rezystancję i faktycznie jest w jego przypadku tak jak piszesz. U mnie nie działa, ledwo się podnosi. Szukam innych w takiej rezystancji jaką podałem bo tak wynika z pomiarów.

Hedal / 2026-06-09 20:18:38 /


Bartek, czerwony to miał śmierdziel indor. Ja pamiętam zielony w 2,3.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2026-06-09 22:06:25 /


Granada po 8.81 powinna mieć czerwony, tak przynajmniej wynika z katalogu Forda, a jego zamienniki są często czarne, taki sam jest do Sierry.

Silnik nie miał tu znaczenia ponieważ zegary się nie zmieniały, chyba że ten diesel pracuje na innych temperaturach

zielony czujnik to był w Scorpio np 2.9

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2026-06-11 10:23:03 /


Hedal, to czemu nic nie mówisz?
jaki to dokładnie samochód?
TC1 skośna deska, a masz zegary standardowe czy GXL w konsoli? coś było kombinowane czy oryginał?
zegar jest na pewno fabryczny?

W Taunusie był jakiś bałagan w tych czujnikach i katalog tego nie precyzuje

W TC1 były białe takie jak w Capri, ale też żółte, wg katalogu tylko w połączeniu z termostatem 92stC na zimne kraje, ale może to jakiś błąd
nie mam takiego żółtego, można zmierzyć rezystancję, jego zmienniki są często czarne (jakby nie mogli się trzymać kolorów)

czerwony na jeszcze wyższą rezystancję niż biały więc nie podejdzie u Ciebie, występował chyba też w TC3

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2026-06-11 11:16:35 /


, to czemu nic nie mówisz? A co mam mówić? Że nie działa?
jaki to dokładnie samochód? Tc1 73
TC1 skośna deska. Tak. Skośna
, a masz zegary standardowe czy GXL w konsoli? Zegary gxl w konsoli
coś było kombinowane czy oryginał? Nie, nic nie było kombinowane. Jest Ori, purystą jestem...
zegar jest na pewno fabryczny? Tak, ori...
Rezystancja jak pisałem wcześniej max 75ohm. Żaden nie ma takiej. Zamówiłem 5 różnych i wszystkie miały dużo więcej więc zwróciłem. Dam sobie radę. Mam kumpla elektronika i on takie rzeczy ogarnia. Przerobię uszkodzony na oryginał. Kupiłem już termistor K164NE100, co prawda na 100 ohm ale będzie działał, już sprawdziłem. Zainstaluję go wewnątrz starego i powinno być lala.


Hedal / 2026-06-11 18:30:16 /


jak coś wysyłam to ma działać, dlatego pytam
posprawdzam jeszcze co mogę i dam znać

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2026-06-12 08:06:36 /