logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » elektryka » Audio Granada MK2b

Audio Granada MK2b

Założę nowy wątek, gdyż mam parę spraw zwiazanych z budową audio w Granadzie MK2b. Chcę w oryginalnie do tego przeznaczone miejsca wstawić nowe głośniki, bo w drzwi nie mam, a te w tylną półkę to się rozpuszczają od starości.

Radio oryginał, wiązka oryginał, aczkolwiek chyba ma drobne braki, wajcha w desce do regulacji gdzie ma iść dzwięk.

Maskownice jak na zdjeciach.

Pytania:
1. Jakie są / powinny być rozmiary głośników:
a) W drzwi przednie?
10cm???

b) W tylną półkę. Elipsy, ale to jakieś małe jest. Co to za dziwny rozmiar?

2. Jakie to powinny być głośniki?
Pytam, bo czytam o jednodrożnych, dwudrożnych, trójdorznych, czterodrożnych. Tylko, że ja zupełnie nie wiem co to znaczy. Mają być takie, które uciągnie oryginalne radio. Szału sie nie spodziewam, ale nie chciałbym kupić czego czemu radio nie da rady.
Kolejna sprawa to taka, że raczej powinny być płaski, bez tego wystającego czegoś (cewka?), bo nie wejdzie pod oryginalną maskownicę.

Macie jakieś doświadczenia, co mozna włożyc w oryginalne miejsca, tak, aby pasowało pod oryginalne maskownice i współpracowało z oryginalnym radiem?

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-09-30 09:07:05 /


W zasadzie miarka prawdę Ci mówi ;)
Jak dla mnie w drzwiach masz aktualnie jednodrożne głośniki 10 cm, a z tyłu dwudrożne głośniki 16x9 cm.
To co nazwałeś cewką, to jest głośnik wysokotonowy, często nazywany też "gwizdkiem". Jak sama nazwa wskazuje produkuje tylko wysokie tony. Średnie i niskie gra ten główny duży głośnik pod nim.
Rozdzielenie wysokich, średnich czy niskich tonów na osobne głośniki służy teoretycznie lepszej jakości dźwięku w ogólnym skrócie.

Głośnik jednodrożny - jeden głośnik odtwarza wszystko.
Głośniki dwudrożne - konstrukcja gdzie za wysokie tony odpowiada osobny głośnik, za średnie i niskie osobny
Głośniki trójdrożne - wysokie osobny, średnie osobny, niskie osobny.

Co do tego, co może pociągnąć radio, to trzeba by przede wszystkim znać jaką impedancję głośników ono obsługuje (zapewne 4 Ohmy, bo tak najczęściej w samochodach). Moc znać też się przyda, acz tonie jest już aż takie najważniejsze, jak mówimy o "zwykłym" słuchaniu, a nie startujemy w konkursie car-audio ;)
Więc pewnie jakieś głośniki w przedziale, strzelam, 60-100 W 4 Ohm będą wystarczające i aż nadto.
Zmierz sobie jeszcze głębokość maksymalną, zwłaszcza w drzwiach (po otwarciu okna), żeby wiedziec też, jaki max głęboki może być głośnik.

Ja to ogólnie pewnie w miarę możliwości pociągnąłbym sobie nowe solidne kable do głośników, starał się wygłuszyć drzwi i inne takie, ale domyślam się, że Tobie jakoś szczególnie na jakości dźwięku tu nie zależy o ma tylko jakoś grać i być przede wszystkim oryginalne ;)

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-09-30 09:39:24 /


Jak już dobierzesz coś pod oryginalne dziury to Ja chętnie przyjmę wiedzę, albo od razu zamów dwa komplety głośników :)

Grzesiek_Rudy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-09-30 09:44:08 /


16x9cm, ale jak to będzie w calach bo głośniki to raczej w calach są. One naprawde nie są duże.

kzyho które mi wybierzesz do drzwi?
https://www.olx.pl/d/oferta/glosniki-jvc-cs-j410x-1-drozne-21w-210w-10cm-CID5-IDIEd4N.html?reason=observed_ad
https://www.olx.pl/d/oferta/audison-ap4-glosniki-10cm-midbass-CID5-IDIEd5i.html?reason=observed_ad
https://www.olx.pl/d/oferta/glosniki-samochodowe-kenwood-kfc-s1056-220w-10cm-bydgoszcz-CID5-IDJ8md2.html?reason=observed_ad

Nie wklejam zdjęć bo w linku jest nazwa produktu i mozna sobie wygooglać jak link wygaśnie.
A może jeszcze jakieś inne? Cena nie ma zbyt wielkiego znaczenia, bo teznie kupuję tego kontenera oraz pierwszy i pewnie ostatni raz w życiu.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-09-30 10:07:00 /


Tylne to 4x6, tu masz trochę info, które pewnie znasz
https://www.capri.pl/forum/86799

Grzesiek_Rudy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-09-30 10:38:52 /


dred, tak, podaje się głośniki w calach, ale ich wymiar w milimetrach jest po prostu przeliczony (1"=2,54mm).

Jak pisze kolega wcześniej- zmierz dopuszczalną głebokość montażu. Bo to ważne, pozwoli dobrać głośnik.

Jak już zaczynasz się tym zajmować, to żeby naprawdę mieć jakąkolwiek funkcjonalność- czyli otrzymać coś w zamian za nakład pracy nad tym systemem- przerób radio na BT, i będziesz mógł słuchać nie tylko radia z reklamami.

Do przodu proponuję jakieś także dwudrożne, bowiem taka zasada - lepsze głośniki, gorszy wzmacniacz.


Być może po jakimś czasie dojdziesz do wniosku, że warto zainstalować jakiś ukryty wzmacniacz i wtedy już będziesz miał zrobione 90 procent roboty.

Jeśli natomiast nie będziesz miał takich pomysłów, to taki głośnik i tak odwdzięczy się większą zrozumiałością.


Car audio to temat długi i szeroki, ważne aby nie wpaść w sidła audio-woodu.


magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2021-09-30 10:54:14 /


Widzisz Rudy, szukałem pod hasłem audio, a nie głośniki i nie znalazłem. Ale rzeczywiście jest tam sporo info.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-09-30 10:59:03 /


10cm to 4cale- właśnie jestem na etapie zakupów do innego auta takich właśnie. Będę testował czy warto wydać kasę na JBLe club 422, bo podobno dobre. Ogólnie to rozmiar sugeruje przenoszenie raczej wyższych partii częstotliwości, dlatego dobrze, że jest to 4x6 (tu też JBL ma coś fajnego z tego co widziałem, tylko warto dokładnie sprawdzić głębość montażową, bo to była kiedyś pięta achillesowa w związku z dużym magnesem). Ja się planuję wspomagać subwooferem aktywnym

Trefl Dokładna lokalizacja na mapie / 2021-09-30 18:43:02 /


przod 100mm, tył 4x6" jak juz wspomniano.

dawno temu, jak jeszcze moj ford jezdzil, zalozylem (po dlugich naradach I rozkminach) przod norauto 100mm I tyl 4x6" JBL GTO. ogolnie daja rade - ktos nawet mowil ze niezle, choc ja sie nie znam, a I moze to kwestia oczekiwan. z gowna bicza nie ukrecisz przy takich rozmiarach wg. mnie, I tyle. Radio to pociagnie, I wykorzysta w dobrym procencie.

jak bardzo pragniesz basu, to sa takie smieszne subwoofery plaskie - zmiescisz np pod siedzeniem albo w bagazniku - boschmann to robil napewno, inni pewnie tez.

Atom Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-10-01 07:48:31 /


No niestety z 10 cm głośników to się cudów nie zrobi :( Zwłaszcza jak ogranicza nas głębokość montażowa i jakiegoś konkretnego pudła rezonansowego to też nie może mieć.
Konkretnych modeli niestety Dred Ci nie polecę, bo nie siedzę w tym za bardzo, a i sam jeszcze "doktoratu" z obecnej oferty nie zrobiłem, choć przydałoby się, bo w Pontiacu mi gra to audio jak kupa...
Problem z wyborem głośników jest jeszcze taki, że o odczuciach co do "dobrego dźwięku" to można godzinami rozmawiać i to co dla jednego gra super, dla innego jest nie do przyjęcia. Mam to szczęście lub pecha - zależy jak na to patrzeć - że niestety jestem w tej bardziej wymagającej zazwyczaj grupie, choć na szczęście w skrajne aufiofilstwo mi nie poszło i kabli "kierunkowych" za 1000 zł/m kupować nie zamierzam :DDD

Z budżetowych konstrukcji, to wiem, że ludzie często głośniki Hertza niby chwalili, jako tanie i dość dobrze grające, jak na ten pułap cenowy. Ale sam tego nie słyszałem nigdy, więc trudno mi się odnieść.

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-10-01 10:49:35 /


Jeżeli dobierzesz coś wielkościowo to Hertz robi przyzwoite głośniki. Kiedyś polecił mi je gościu zajmujący się Car-audio. Wtedy były nieznane i deklasowały konkurencję pod względem jakość/cena. Ale to było z 15 lat temu... Generalnie to czego byś nie wsadził do fabrycznego toru i podpiął to pod fabryczne radio, to będzie grało mocno średnio. Do basu potrzebujesz dużej średnicy przetwornika oraz odpowiednio wytłumionej "skrzyni basowej", do wysokich tonów potrzebujesz tweeterów na wysokości ucha. Do tego wszystkiego radia z zapasem mocy. Niczego z powyższych bez przeróbek nie masz w granadzie. Więc wsadź cokolwiek i nie rób z tego doktoratu :) To co możesz zrobić, żeby było niewidoczne i mieć jakieś efekty, to wygłuszyć drzwi.

Bartuś Dokładna lokalizacja na mapie / 2021-10-01 11:10:12 /


Z elipsami z tyłu pamiętam, że wystający gwizdek nie mieścił się pod oryginalną maskownicę więc głośnik musi być możliwie płaski. Ciężko tam upchnąć cokolwiek. Znawcą nie jestem, ale wiem że da się kupić głośniki 10cm, które zagrają przyzwoicie, ale będą kosztowały tyle co 10 kompletów budżetowego sprzętu. Ja ostatnio montowałem (nie w Granadzie) FOCAL, półka wyżej niż to czego jest najwięcej na allegro i było lepiej niż oczekiwałem.

chadzior Dokładna lokalizacja na mapie / 2021-10-02 15:00:17 /


Bartuś opisał wszystko jak należy.

W tych rozmiarach dostaniesz Alpine w sklepie nie dla idiotów, ale szukaj wersji bez wystających głośniczków wysokotonowych. Zamkniesz to wtedy pod ori maskownicami i jako tako będzie. A jak ma grać to już niestety cięcie tapicerki.

Jeśli oczekujesz minimalnie poprawnej jakości dźwięku, musisz pożegnać się z oryginalnym radiem.

Co do okablowania, to joy jest stosowany dla radyjek stereo, bez wyjścia na tylne głośniki. Jeśli stosujesz radio nowszego typu niż ori, z wyjściem na 4 głośniki, to zostawiasz starą instalację, podłączasz ją pod radio na wyjścia przednie, a na tył ciągniesz dodatkowe przewody prosto od radia. (najprościej, chociaż da się wpiąć od radia przed joya, gdzies w okolicy slupka A po stronie kierowcy się łączą, nie trzeba ciągnąć na sam tył) Chociaż z drugiej strony bez łączeń, pod tunelem i pod dywanem środkiem najłatwiej pod siedzenie tylne i w półkę.

Mysza liil (EM) / 2021-10-02 22:48:05 /


W garnadzie w drzwiach nie ma problemu ze wsadzeniem 13cm glosnikow BEZ CIECIA BOCZKOW i pod ORYGINALNA MASKOWNICE.
Szyba nie zjezdza do samego dolu drzwi, wiec nie ma problemu z glebokoscia.
Glosniki trzeba wtedy zamocowac do wewnetrznej blachy drzwi. Nie wiem jak to wyglada w przedlifcie ale polift ma tam kwadratowy otwor, do ktorego mozna dorobic ladna "przejsciowke" albo (dla nieco brdziej leniwych) glosnik przykrecic bezposrednio do blachy drzwi (obocone o 45°, "w karo" ze tak sie wyraze).
Wyklejanie jakimis matami / wygluszanie / pudla rezonansowe to temat bez konca i chyba troche na wyrost przy oryginalnym kaseciaku bez jakiegos wiekszego wzmacniacza...

bartek nowakowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-10-04 10:22:52 /


Wydaje mi się, ze w tylną półkę takie wejdą bez problemu
Głośniki samochodowe JBL STAGE3 6427 3Ohm 175W 4x6

https://allegro.pl/oferta/glosniki-samochodowe-jbl-stage3-6427-3ohm-175w-4x6-11129369027?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=wybrane&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_RTV+i+AGD&ev_adgr=Sprz%C4%99t+audio,+satelitarny+oraz+s%C5%82uchawki&ev_campaign_id=1454209333&gclid=Cj0KCQjw5JSLBhCxARIsAHgO2SdVzbQFyMe4FgPcy9VNzLWobGp-AZslIbDAbyysUvVX6lNhgzUMekIaAv4cEALw_wcB



A w drzwi to bym to zasadził
JBL Stage3 427 Głośniki samochodowe 100mm 2 drożne

https://allegro.pl/oferta/jbl-stage3-427-glosniki-samochodowe-100mm-2-drozne-8528921411

Myślicie, że siądzie wszystko elegancko?

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-10-12 16:51:52 /