logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » silnik » TURBOSPRĘŻARKI !!

TURBOSPRĘŻARKI !!

MAM PYTANKO JAKĄ SPRĘŻARKĘ NAJLEPIEJ WMONTOWAĆ DO CAPRI (MK3 2.8 NA GAZNIKU),(A MOŻE DWIE ?). CO DA NAJLEPSZY EFEKT?, PRZYBLIŻONY KOSZT ?, CO TRZEBA PRZERABIAĆ ?

Grim / 2002-05-10 14:25:44 /


mozna wlozyc sprezarke mechaniczna ze spychacza
koszta jakies 300zl
i wieeeeeeeellllllkiiiiikkkkkkki
garb na masce

Main(misiek) Dokładna lokalizacja na mapie / 2002-05-11 19:31:56 /


ciekawe rozwiazanie. A mozesz powiedziec z jakiego? ;]]]

renifer Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2002-05-11 19:38:26 /


obojetnie byle to byla sprezarka rootsa

Main(misiek) Dokładna lokalizacja na mapie / 2002-05-11 19:47:12 /


Montowales cos takiego, czy to tylko taki pomysl? Jakie to ma gabaryty? Cos mi sie wydaje, ze latwiej byloby zalozyc turbinową.

renifer Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2002-05-11 20:05:59 /


wlasnie moze jakies szczegoly???? ile daje mocy , czy warto i jak to zrobic jakie przerobki????
pozdrawiam

jagoolmk2 / 2002-05-11 20:16:08 /


w turbinowej jest dosyc skomplikowany kolektor wydechowy
w gt gazecie jest opis jak gosc cos takiego w duzym fiacie zalozyl
nie jest to zbytnio skomplikowany montaz

Main(misiek) Dokładna lokalizacja na mapie / 2002-05-11 21:10:22 /


Cos sobie przypominam.... taki zolty fiat z plomyczkami na masce? Mial on sprezarke oj mial! To bylo to od spycharki? Jak tak to bym musial wyciac ogromna dziure w masce a sprezara zaslanialaby caly caly swiat przedemną!

renifer Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2002-05-11 23:23:51 /


na stronie coswortha jest opis kolektora wydechowego silnika v6 z turbina
masacra zrobic samemu to juz trzeba niezlym byc zabawa dla bohaterow

Main(misiek) Dokładna lokalizacja na mapie / 2002-05-12 16:00:39 /


Ja tam jestem zwolennikiem zwyklych turbo sprezarek mechanicznych, najlepiej ze sprzeglem :-). Fajnego kopa samochod dostaje jak taka sie zalaczy podczas jazdy (tak przy 140 :-))

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2002-05-12 16:56:10 /


osobiscie zastanawiam sie nad sprezarka od transita (tylko jeszcze nie wiem na ile jest to skomplikowane) :-)))

Grim / 2002-05-13 10:42:31 /


Panowie mam takie pytanie : jaka jest roznica miedzy turbina od dizla a od bęzyniaka?? i czy mozna zamatowac turbo z dizla w bezyniakach???

bow / 2004-08-13 23:36:56 /


bęzyna i dizel to jakieś nowe paliwo? pierwszy raz słyszę (widzę)

CRUISER Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-08-14 09:36:47 /


2.8 na wtrysku + sprężarka mechaniczna z VW Polo G-40. K-Jet BOSCH’a jest na przepływomierzu, więc nie będzie większego problemu z dozowaniem odpowiedniej ilości paliwa do ilości wypompowywanego powietrza, nie trzeba przerabiać kolektorów wylotowych. Problem jest z ciśnieniem doładowania, trzeba by zastosować zawór upustowy aby ciśnienie nie przekroczyło 0.5 bara, bo może uszczelki z pod głowic wywalić. No i G-40 jest bez elektro-sprzęgła, więc doładowanie będzie stałe, chyba że by zastosować jakiś patent.

To mój plan na jesień, jak tylko silnik Szajbie spłacę.

.:1379:. Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-08-14 13:41:42 /


co do spręzarki od G40, to skoro ona normalnie jest wstawiana do silnika o pojemnosci 1,3 a silnik ten ma stopien spręzania 8,0:1 (chociaż wyszperałem ze ludziki podnosili stopień sprężania do 8,8:1) to jak to się ma gdy wstawi się tę samą sprężarkę do silnika np. 2.0 OHC R4 który jest o 0,7l większy i ma stopien spręzania 9,2:1 ???

po pierwsze będzie ona dawała na tyle cisnienia, zeby odczuć róznicę w silniku o 0,7litra większym?
po drugie, czy bez zmniejszania stopnia kompresji ten zestaw będzie długo działał, czy nie??
po trzecie, i jak widzicie opcję pozostawienia silnika z niezmienionym stopniem spręzania i doładowanie włączać tylko na życzenie np. tylko na pełnym gazie (tak jak miały stare wyścigowe bentleye)

Talar Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-08-30 21:20:42 /


Motorek musisz odpężyc do conajmniej 8.3-8.5. Wystarczy gruba metalowa uszczelka pod głowicę albo [lepiej] krótsze korbowody czy też niższe lub wklęsłe tłoki. G40 da się włączać elektromagnetycznie - układ jest prosty i wpływa znacząco na wzrost trwałości silnika. Ale do motoru 2.o lepsza byłaby G60 z Corrado/Scirocco/Golfa/Passata. Generalnie nie masz co liczyć na wzrost mocy ponad 30-35% przy zastosowaniu G60, a G40 dla 2-litrówki to najwyżej jakieś 20-25% zysku mocy.
Pozdro.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-08-30 21:40:21 /


o ile nie miałem potrzeby poważnego i zgłębienia praktycznego doładowania (nie jestem jego zwolennikiem), to niekoniecznie trzeba "się" odprężać.
Zależy czego oczekujesz.
Przy stopniu sprężania 9-9.5 można w cywilach pobawić się przy doładowaniu rzędu 0.2Bar bez ryzyka i będzie jak mówi imć p. Michał. Można i uzyskać 40% więcej mocy ale to już nie jest bezpieczne.
Zmieniając ciśnienie doładowania (zawory upustowe w turbo, lub przełożenie w mechanicznych spr.) zapewne i ta od G40 powinna Cię zaspokoić.

Znając życie, zapewne p.Michał ma pod ręką odp. dane porównawcze silników: pojemności, st. spr., ciśn. doładowania, może nawet szczegółowe dane samych sprężarek (turbo lub mech.) i osiąganych mocy x oczekiwana trwałość :)
Szczególnie, że sugestie już dają dobry początek ze względu na wstępny dobór do prób ;)
pozdro

P.S. dla ciekawostki: J.E.Engineering na silniku jak mój doładowało silnik o st. spr. 10,5:1 wyciskając (już nie pamiętam dokładnie) ze 180 do ok. 300 km. Brak było tylko inf. o stosowanym paliwie - możliwość samozapłonu!

KAROL Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-08-31 10:06:58 /


no właśnie nie mogę znaleźć ile cisnienia daje ta sprezarka od G40.

lub ta od G60.

i jak ma się ciśnienie wytwarzane przez sprężarkę do pojemnosci silnika.

bo logicznie rzecz biorąc, jeśli G40 do silnika 1.3
a G40 do silnika np. 2.0 to te cisnienie wytwarzane przez spręząrkę ma więcej miejsca do wypełnienia w silniku, czy nie??

Talar Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-08-31 12:58:54 /


Ciśnienie wytwarzane w G40 i G60 jest dokładnie to samo - minimum na wolnych obrotach powinno wynosić 8.7 psi [~0.62 bara], a zawór upustowy otwiera się przy 11.6 psi [~0.82 bara]. Różnica lezy w wydajności spręzarki, bowiem G40 ma szerokość łopatek 40mm, a w G60 jest odpowiednio 60mm. Ale nawet przy ostrym tuningu [300 PS z 2-litrowego 16v na G60] zaleca sie niewychodzenie ze stopniem sprężania ponad 8.0 http://www.bahnbrenner.com/bbmservices/16v.html
Pozdro.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-08-31 14:31:44 /


Oczywiście zapomniałem dodać, że ten 300-konny motor ma zupełnie inne tłoki, korbowody i panewki od seryjnego [160PS], a zawór upustowy ustawiony jest na 40 psi [~2.8 bara]. Przy 20 psi [~1.4 bara] osiąga się z 2.0 16v moc rzędu raptem 210-220 PS.
Pozdro.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-08-31 14:36:47 /


czyli cisnienie doładowania reguluje się zaworem spustowym? i spręzarkę G40 mozna sobie ustawić aby doładowywała tak do 0.5bara
czyli taki dobry odkurzac dla polepszenia przepływu powietrza ;-)

czy w takim razie jest sens ładowania spręzarki jesli zamiast ładowania cisnieniem miedzy 0.6 a 0.8 ładuje tylko tak do 0.5 ??

pewnie trzeba by zmienić też kółko napedowe na wieksze niż orginalne 75mm aby zmniejszyć przełożenie = obroty spręzarki.


tylko czy to się opłaca?

Talar Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-08-31 17:59:36 /


podczepie sie tu i spytam:
czy wszystkie pinto oraz nowsze konstrukcje jak 2.0 czy 2.3 dohc maja wyjscie na podłaczenie oleju do turbo? tzn do chlodzenia go?
pozdro

Zakrzak! Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-08-31 18:30:20 /


mieć niemają.. ale wszystko da się zrobić :))

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-08-31 19:01:09 /


ale gdzie mozna by sie z tym podlaczyc? rozumiem ze na jakims kanale olejowym ale to moze byc za slabe cisnienie wiec chyba lepiej by bylo z chlodnicy oleju jak ma 2.8v6??
chyba ze maja jakies fabryczne zaslepki to tego typu gadzetow? :)

Zakrzak! Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-08-31 23:15:22 /


mozna sprubowac podlaczyc sie do ktorejs wazniejeszej magistrali olejowej, ale problem moglby byc raczej w tym ze cisnienie oleju bylo by zbyt duze tzn na panewki szlo by zbyt male.
a co do chlodnicy oleju w 2.8 ja mamm taki slinik i nie zauwazylem miejsca na normalna chlodnice oleju, czy mowa o wymienniku ciepla?? jak tak to chyba bylo by to samo jakby podlaczyc sie przed filtr oleju. problemik maly by byl z nagrzewaniem oleju przy turbinie ktora jest swoista grzalka do oleju i wymiennik ciepla moglby nie wystarczyc i cza by bylo zrobic pozadla chlodnice do oleju mozna ja zamontowac w miejsce filrtu oleju tzeba by zrobic odpowiednia przejsciowke z ktorej wychodzily by dwa weże i filtr odpowiedzni też inny zalozyc... sorka za wywod, zwlaszcza ze chyba przecztalem to gdzies an forum..
pozdrowka i sory za bledy

grabasz / 2004-08-31 23:24:06 /


GRABASZ ALBO SIĘ NIE ZNAM ALBO GŁUPOTY NIEZIEMSKIE PISZESZ. w całej magistrali olejowej w silniku jest tylko jedno ciśnienie które wychodzi z pompy, do tej magistrali jest przecierz podłączony manometr ( dla tych co niewiedzą to wskażnik ciśnienia oleju) i w całym układzie jest takie samo, bo ten manometr nie pokazuje tobie kilku tylko jedno i jedyne. pompa nie wygeneruje tobie mniejszego ciśnienia na układ zaworowy i większego na panewki. obojętnie czy na panewkach, czy obojętnie gdzie. natomiast do turbo doprowadza sięole z takim samym ciśnieniem jakie jest w silniku, wskazane jest wyższe ale nie ma jak tego zrobić, czyba że do turbo opatentujesz własny obieg, z pompą osobna chłodnicą oleju. natomiast spływ oleju z poszczegulnych sekcji silnika odbywa się grawitacyjnie. czyli olej spływa bez żadnego ciśnienia. dlaczego piszesz że cyt:""a co do chlodnicy oleju w 2.8 ja mamm taki slinik i nie zauwazylem miejsca na normalna chlodnice oleju, czy mowa o wymienniku ciepla??"" przepraszam cię bardzo a jakąchłodnice uważasz za normalna a jakąza wymiennik ciepła??????????? bo nie rozumiem tego bardzo mocno. chłodnica to jest wymmiennik ciepła tylko rozrużnia się kilka rodzajów np, powietrze -powietrze (intercooler) woda - powietrze chłodnica wody olej- woda, olej- powietrze chłodnice oleju. pozatym mogę sie teraz mylić ale przez filtr nie idzie olej który wychodzi z pompy z jakimśtam ciśnieniem, tylko jest z filtra zasysany do pompy. pozdrawiam serdecznie.

H2O patryk_3M Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-09-01 07:20:31 /


dodatkowo dodam że do spręzarki idze wbrew pozorą mało oleju, ale przez kryze na wejściu oleju do spręzarki jest on jakby wtryskiwany. kryza powoduje że olej dostaje siedo turbiny z większą prędkością.

H2O patryk_3M Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-09-01 07:23:12 /


Talar: wydajność sprężarek bierze się właśnie z obrotów, tylko dobór jest uwarunkowany ich sprawnością. Po prostu np. mniejsza sprężarka podkręcona na wyższe obroty zaczyna mieć większe straty niż duża sprężarka. Do tego doliczyć trzeba trwałość takiej podkręconej poza bezpieczny zakres obrotów sprężarki.
Do tego mogłoby dojść, że podkręcona sprężarka ze zbytnim ograniczeniem ciśnienia będzie tzw. puszczaniem pary w gwizdek.
Pomijając sprawność, sprężarki mech. mają tę dobrą cechą dla silników, że ich charakterystyka wydajności od obrotów jest w miarę liniowa (w przeciwieństwie do turba). Stąd warto się poświęcić z ustawianiem optymalnego przełożenia obojętnie w górę, czy w dół.
Seryjnych motorów nie wkręcałbym poza 0.5 Bar doładowaniem, a to z banalnego powodu wytrzymałości ukł. korbowo-tłokowego.

Zakrzak!: dla formalności, to olej w turbinie jest gł. w celu jej smarowania i ktoś gotów pomyśleć, że bez niego najwyżej się mocniej nagrzeje.
Prawda, że chłodzi turbinę, ale temp. oleju jest także mocno podbijana przez bardziej obciążony ukł. korb.-tłokowy oraz większe odprowadzanie ciepła przez wodę (wyższa moc z litra poj.).
Oznacza to ni mniej ni więcej, że trzeba już mieć wymiennik ciepła, tym większy im więcej wyciskamy z turbiny. I to jest dobre miejsce i okazja na dopięcie się ze smarowaniem turbiny - oczywiście za fitrem oleju nie przed (turbina ma łożyska panewkowe).
Jedynie powrót trzeba dorobić w bloku (powyżej najwyższego możliwego poziomu oleju!).
Im większy wymiennik ciepła (obojętnie czy chł. powietrzem czy wodą) tym większa potrzeba stosowania termostatu oleju, który otwierałby się dopiero przy ok 110st.C

Naturalnie istnieją turbiny chłodzone. Mają dodatkowy płaszcz wodny, który podłączany jest w mały obieg wodny. Są najczęściej w dużych i drogich dieslach (np. Mercedesach), ale dla takich naszych amatorskich "popierdawek" raczej zbyteczne.
pozdro

KAROL Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-09-01 09:57:57 /


aleś się Patryk uwziął na Grabasza :)

Jednak małe sprostowanie: filtr oleju oczyszczania dokładnego jest na króccu tłoczącym nie ssącym.
Lepsze filtry często są wyposażane w zawór przeciążeniowy, który po permamentym zapchaniu filtra otwiera się i puszcza "bokiem" nie filtrowany olej (w celu zapobieżenia zatarcia panewek - są bardziej wrażliwe na brak smarowania niż czystość, odwrotnie do łożysk tocznych).
Pompa olejowa zasysa wstępnie oczyszczony olej filtrem siatkowym na smoku i dalej tłoczy przez w/w zewnętrzny filtr dokładnego oczyszczania.

Nie przyglądając się za wiele swojej fordowskiej V-ce, nie sądzę by miała inne rozwiązanie jak czujnik ciśn. oleju w obiegu za filtrem zewn. (bo np. zatkany filtr nie spowoduje oszukania czujnika i zatarcia panewek).
Oznacza to, że można się podłączyć pod ten czujnik z trójnikiem do zasilania np. turbiny.
Turbiny i owszem mają kalibrowany otwór, ale nie zawsze w postaci nawiercenia w obudowie pod wężem zasilania. Czasem w postaci włożonej płytki z otw. pod przewodem zasilającym w olej. Wypadnie komuś na szrocie, a Ty dumaj dlaczego po podłączeniu turbiny nagle masz poważny spadek ciśnienia smarowania ;)

pozdro

KAROL Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-09-01 12:50:52 /


mozliwe ze glupoty pisze,jeśli tak to goraco przepraszam i dziekuje za sprostowanie. piszac normalna chlodnice mialem na mysli chlodnice w ktorej olej jest chlodzony powietrzem, i wyplywa wezem daleko od bloku silnika.
co do reszty to mozliwe iz zle mowie gdyż tak slyszalem od moajj nauczycielki od przedniotu budowa samochodu tzn. uczyla mnie i cala klae ze olej przeplywa najpierw prze wal korbowy potem walek rozrządu i an koncu do walkow klawiatury. ale ja sam nie uwazam jej za zbytni autorytet wiec mozliwe iz napisamem glupote, bo sam nie mam wystarczjacego doswiadczenia i praktyki zeby te informacje zweryfikowac. przepraszam za wprowadzenie w bład kogokolwiek.
pozdrawiam i sory za bledy

grabasz / 2004-09-01 16:33:10 /


wyjście na manometr jest kalibrowane - 0,5mm. Należałoby się podłączyć przed króciec. ntomiast na końcu wężyka doprowadzającego olej do turbo jest również kryza - około 0,8 - 1 mm. Sama sprężarka smarowana jest rozbryzgowo - olej w turbinie nie ma zadnego ciśnienia i wypływa z niej grawitacyjnie rurą o średnicy ~10mm. Co lepsze turbiny mają jeszcze obieg wody do chłodzenia, i jednak takich polecałbym szukać.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-09-01 18:00:24 /


może nieco na temat:
a propos trójnika zamiast czujnika, to tak mam zrobione dodatkowe smarowanie w prawą klawiaturę i nie ma problemu z ciśnieniem oleju (kontrolka gaśnie po odpaleniu/kilku obrotach).

PiotrekFCapri / 2004-09-01 22:22:24 /


Troszeczke na temat oleju w turbinie.

Olej w turbinie ma ją smarować a nie chłodzić
ponieważ konstrukcja turbiny przewidziana jest do pracy w temperaturze kilkuset stopni C, a ilośc przepływającego przez nią oleju nie ma istotnego wpływu na zredukowanie jej temperatury, nie prawdą jest że olej w turbinie nie ma ciśnienia, olej w silniku który nie ma ciśnienia to ten który jest w misce olejowej i swoją drogą jestem ciekaw jaka była by żywotnosć turbiny która osiąga ok. 200tys. obr/min i nie ma smarowania ciśnieniowego tylko rozbryzgowe.

Moje zdanie na temat sposobu doładowania silnika 2.8

Dwie turbiny (np. Garrett od vw/audi 1.8), zamontowanie turbiny jest wbrew pozorom łatwiejsze niż spręzarki mech. w silniku nie przystosowanym do tego, pozatym turbo jest napędzane spalinami a nie bezpośrednio przez silnik dzięki czemu nie powoduje takich strat mocy jak napedzana mechanicznie, wadą jest tzw. turbo dziura w dolnym zakresie obrotów i sama dostoswuje ilość dostarczanego powietrza do obciążenia silnika, pozatym konstruktorzy Gemmbala(tunungują Porsche) sie nie mylą, chyba że nauki o konstruowaniu silników pobierali u kobiet jak Grabasz(bez urazy Grabasz).

Moto Misiek z Marsa Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-09-06 02:11:38 /


nie wiem jak na Marsie, ale wątpię czy jakikolwiek konstruktor podpisze się pod tym co powiedziałeś.
Mimo wszystko olej służy do smarowania i chłodzenia turbiny oraz każdego ruchomego elementu obciążonego termicznie, a panewki jakby nie było rozbryzgowo nie są smarowane.
Rozbryzgowo wydobywający się olej spod panewek omywa ścianki obudowy i chłodzi. Jak wcześniej nadmieniłem, nie jest to jego główna funkcja, ale jednak istotna.
Specjalnie dla Was moi drodzy dokonałem przed chwilą napaści na pierwszą lepszą turbinę (Kubota made in japan), rozczłonkowałem i oto ona:
#1#
W obudowie otwór zasilający rozdziela się na 3 zasilające panewki: 2 poprzeczne i 1 wzdłużną.
od lewej: turbinka spalin, blacha osłony komory (izoluje przed bezpośr. temp. spalin), uszczelnienie labiryntowe na osi (na zdjęciu rowek, bardziej w lewo niemal niewidoczny dodatkowy żeliwny pierścień),2 brązowe panewki (z otworkami doprowadz. olej), lewa część panewki wzdłużnej, ścianka środkowej części panewki wzdł.(wewnątrz otworek olejowy pod ciśń.), prawa część panewki wzdł. z odrzutnikiem i uszczelnieniem labiryntowym oraz pierścieniem, blacha ociekowa oleju (by go nie zasysało do kolekora pow.), obudowa prawej części panewki (będąca zarazem ścianką części powietrznej turbiny, turbinka powietrza.

Nie wiem co masz na myśli mówiąc o Porsche i "samo się", bo poprzez samo się powtarzanie przedmówców niewiele się wnosi.

Turbiny "samo się" regulujące mają np. zmienne geometrie. "Samo się" regulującą można by nazwać i rurę recyrkulacyjną z zaworami dla turbiny. I tu, o ile pamiętam, właśnie zasługa Porsche. A co z dopalaniem turbin? ;)
Zwykła turbina tego nie posiada, posiada jedynie właściwość proporcjonalnego ciśnienia tłoczenia do ciśnienia spalin - czyli im mniej spalin i więcej potrzebnej chwilowej mocy tym większa turbo dziura.
Można oczywiście pokusić się o takie z ceramicznymi turbinkami, czy wręcz tytanowymi- jeśli kogoś stać, a wszystko w imię zmniejszenia mas wirujących.

Można mnożyć trudności zabudowy turbiny (choćby o w/w osprzęt czy elektronikę sterującą) o wiele bardziej niż od mechanicznej.
Sprawność jest tylko kolejnym kryterium doboru i z niego wcale nie musi wyjść mech. , czy turbo, gdyż kolejne kryteria wyboru mogą być dominujące.
A może nim być właśnie komplikacja układu, gdzie jednak mechaniczna jest kompaktowym urządzeniem, wymagającym jedynie zasilania np. paskiem i koniec :)

Nie wiem czy się nie powtarzam, ale na początek polecam lekturę (obok wielu innych) ostatniego wznowienia i aktualizacji Janusza Mysłowskiego "Doładowanie Silników", np.:
http://www.merlin.com.pl/sklep/sklep/strona.glowna?str=fis240474&skad=uzkmucpmny
Jest naturalnie często od ręki w Waszych księgarniach.
Niedroga, bardziej się skupia na turbinach i odpowie na większość wątpliwości.
pozdro

KAROL Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-09-06 15:06:32 /


(fotka nie przeszła...jeszcze raz)

KAROL Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-09-06 15:09:48 /


spoko bez urazy ;) diś mialem z nia kolejna lekcje.... smialem siejak glupi, ale obiecuje nie zatrudnic sie przez najblizszych kilka lat w jakimkolwiek zakladzie majaccym cokolwiek wspulnego z samochodami, dla bezpieczenstaw ogulu.
pozdrawiam i sory za bledy.

grabasz / 2004-09-06 20:57:11 /


TU SIĘ PODEPNĘ.

Mam turbinę której blow-off sterowany jest siłownikiem podciśnieniowym. A ja potrzebuję taki najnormalniejszy nadciśnieniowy, sterowany ciśnieniem z kolektora ssącego. Temat jest jeszcze taki, że zawór ma w standardzie odcinać bardzo nisko w okolicy 1 bar extra, bo więcej nie zamierzam ładować na początek , później ew zmieniałbym chwilę otwarcia dodatkowym zaworkiem MBC. Pytanie tylko - skąd wytrzasnąć siłowniczek otwierający tak nisko ? A może rozłupać go i zmiejszyć siłę sprężyny ? Może ktoś zna jakieś silniki dmuchane tak niskim ciśnieniem ?

marian212 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-02-01 19:26:02 /


do czego to? do moturka?

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-02-01 19:27:04 /


ciiii , bo mi tu nie pomogą :)

marian212 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-02-01 19:30:25 /


aaaa! do motura w Transicie...

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-02-01 19:32:50 /


Marian tobie chodzi raczej o sterowaniem zaworem wastegate gruszką nadciśnieniową tak?Rozumiem też że masz turbo vnt i chcesz je jakoś wysterować tak?
Przeważnie przerabia się gruszkę podciśnieniową na nadciśnieniową(rozłupując i przekładając sprężynę na drugą stronę.Druga opcja to montaż gruszki nadciśnieniowej z innej turbosprężarki i w twoim przypadku skoro chcesz dmuchać poniżej 1bara to dobrą opcją będzie gruszka z turbiny jakiegoś silnika vw 1.9td aaz coś co dmucha ok 0.8bara bez pomocy MBC.

Maroo Dokładna lokalizacja na mapie / 2014-02-01 19:40:18 /


przełożyć sprężynę, masakra ! dlaczego o tym nie pomyślałem wcześniej

pozostaje tak pokombinować ze sprężyną żeby domykała wastegate'a i reagowała poniżej bara

spadam do garażu spóbować rozłupać gruchę

marian212 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-02-01 19:45:23 /


Bosz... aż mnie w dołku ścisnęło... "rozłupać gruchę". Ajć...

Aldaron Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-02-01 20:47:15 /


Gruchę to jeszcze pół biedy, gdyby napisał żołędzia to by bolało ;)

cortinas !G.O.P! / 2014-02-02 13:05:06 /