logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » przeróbki » Klatka bezpieczeństwa a przepisy prawne??

Klatka bezpieczeństwa a przepisy prawne??

Doszły mnie słuchy że można posiadać w autku klatke bez homologacji lub ze skonczoną homologacja jezeli pasy bezpieczeństwa nie są do niej przytwierdzone, i żaden nibieski nie ma prawa żądać ode mnie świstka na klatke?? czy to prawda czy ktos mi bajeczek na opowiadał??
Pozdro

jagoolmk2 / 2003-05-08 23:08:35 /


trudno powiedzieć.... wydaje mi się, że źle zamocowana lub skonstruowana klatka może wyrządzić sporo szkody dla osób w razie kolizji. pęknięte spawy, przemieszczenia rur, poztym elementy klatki w sąsiedztwie kierowcy i "pilota" powinny być obłożone miękkim materiałem (taka jakby gąbka). Osobiście wydaje mi się, że trzeba mieć homolologację :-). Ale nie mów, że chcesz 50 metrów rury do Capri wspawać... :-)

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-05-08 23:50:29 /


Zoggon wszystko OK nie jestem jakims debilem zeby samemu lub za posrednictwem jakiegos blacharza spawac sobie klatke z bylejakiej rury...:) poprostu bede mial namiar na goscia ktory robi klatki profesjonalnie do rajdow i wydaje na nie homologacje tyle ze klatka z tym swistkiem jest prawie dwu krotnie drozsza...wiec po co mi to jak mozna by to obejsc:) no i nie mowie tu o Capri:)
Pozdro

jagoolmk2 / 2003-05-09 00:05:02 /


Ja miałem zawsze klatki bez homologacji i nikt odemnie takowej nie wymagał

Pająk Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-05-09 09:25:25 /


Praktycznie każda klatka powinna posiadać homologację, to że kogoś policja nie poprosiła kartę homologacyjną to ...szczęście.Problem pojawia się podczas startu w imprezach rangi PPzm lub Rsmp, wówczas bez homologacji ani rusz...

Piotrek Ł....vel Kankkunen Dokładna lokalizacja na mapie / 2003-05-13 19:05:45 /


...ale za to mozna bez wiekszego ryzyka taranowac pozniej balustrady
niskich mostow...

SCARAMANGA / 2003-05-13 19:23:01 /


Ale wtedy musisz mieć homologacje na wszystko, kask, pasy, kubełki itp.
Natomiast do folkrace'u, KJSów, na misto i innych imprez "tuningowych" nie potrzebna jest Ci Homologacja.

Pająk Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-05-13 20:11:45 /


W przypadku kasków w ppzm...nie trzeba homologacji....a reszta...tak jeżeli posiadasz-musisz mieć homologację........Jedynie nie musisz mieć homologacji na ......samochód!!!!!!!!Tak to prawda....ale tylko w przypadku ppzm....poza tym MUSISZ mieć takie auto....które kiedyś miało homologację FIA...ale z biegiem lat ją utraciło....A w RSMP...no cóż...górna półka-wszystko musi miec homologację

Piotrek Ł....vel Kankkunen Dokładna lokalizacja na mapie / 2003-09-16 20:25:24 /


o ile sie nie myle klatki sa homologoane do imprez sportowych a nie na ulice, wiec niebiescy moga sie .... ./ ja osobiscie przeczytalem odpowiednie przepisy ,nabylem rury spelniajace moje wymagania /sklad stali, srednica ,grubosc scianki/ i skonstruowalem klatke , ktora mi odpowiada.
bardzo watpie, zeby takie auta jak capri czy taunus mial jakies modele w cadzie, takze obliczenie klatki w compie raczej odpada. Na proby w skali 1/1 raczej nas nie stac, bo pewnie trzeba rozbic z 10 bryczek ,mysle, ze jako inzynier moge zaryzykowac i skonstruowac klatke do wlasnego auta. Ale i sobie i wszystki zycze ,zeby nie trzeba bylo sprawdzac konstrukcii w realu.
Acha spawy, profesjonalnie wykonane, zwyle raczej nie puszczaja, a ja mam wieksze zaufane do moich zaprzyjaznionych spawaczy niz do takich ktorzy mnie nie znaja a tym samym nie lubia.Mozna je na wszelki wypadek przeswietlic.

.STICH. Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-09-16 22:08:28 /


Tak mnie naszło i skonsultowałem się ze swoim prawnikiem, jak to jest z klatką bezpieczeństwa, a ruchem ulicznym oraz tematem ściśle powiązanym - demontaż tylnej kanapy. Na tą chwilę dzielę się z Wami następującymi informacjami:
" Zmiana liczby miejsc.

Zgodnie z art. 66 ust. 4 pkt. 6 ustawy prawo o ruchu drogowym:

(…)

Zabrania się dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu, z wyjątkiem:
a) pojazdu, na którego typ zostało wydane świadectwo homologacji lub decyzja zwalniająca pojazd z homologacji,
b) pojazdu, w którym zmian konstrukcyjnych dokonał przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie.

(…)

Zmiana liczby miejsc w pojeździe (bez różnicy czy z większej na mniejszą, czy odwrotnie)
stanowi zmianę konstrukcyjną.

Zgodnie z cytowanym powyżej przepisem wymontowanie fotela powinno być wykonane przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w tym zakresie (dowodem wykonania takiej czynności jest zazwyczaj faktura VAT – na fakturze powinien znaleźć się również PDK warsztatu - właściwe dla tych czynności , tj. 4520Z – jednak nie jest to wymagana przez wszystkie Stacje Kontroli Pojazdów, ale lepiej mieć).

Następnie jedziesz z fakturą na badania i diagnosta opisuje zmiany, co stanowi podstawę do zmiany liczby miejsc w samochodzie (w razie wątpliwości mogą nakazać sporządzenie opinii biegłego, ale to ma raczej miejsce w przypadku zwiększania liczby miejsc, a nie ich zmniejszania).

Podstawę działań diagnosty stanowi:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 16 grudnia 2003r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzenia badań technicznych pojazdów oraz wzoru dokumentów stosowanych przy tych badaniach (Dz. U. 03.227.2250).

§ 2. ust. 1 Badania techniczne dzieli się na:

(…)
5) dodatkowe - dotyczące pojazdu, w którym dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany dopuszczonych przez prawo elementów powodujących zmianę danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym dotyczących w szczególności:
a) rodzaju, podrodzaju pojazdu, przeznaczenia, masy własnej, dopuszczalnej ładowności, liczby miejsc, dopuszczalnej masy całkowitej po istotnej zmianie położenia środka ciężkości pojazdu lub innej istotnej zmianie konstrukcyjnej, dopuszczalnej masy całkowitej ciągniętej przyczepy, największego dopuszczalnego nacisku osi po zmianie konstrukcyjnej powodującej istotną zmianę rozkładu nacisku na osie pojazdu,
b) silnika;
(…)

§ 13 pkt. 5
(…)

W przypadku gdy dodatkowe badanie techniczne dotyczy pojazdu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 5 lit. a, uprawniony diagnosta po wykonaniu badania technicznego wystawia opis zmian dokonanych w pojeździe, który stanowi załącznik do zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym. Wzór opisu zmian dokonanych w pojeździe określa załącznik nr 10 do rozporządzenia."

Tak więc okazuje się, że demontaż tylnej kanapy jest zmianą konstrukcyjną i nie taką prostą do przejścia. Temat klatki bezpieczeństwa w aucie dopuszczonym do ruchu drogowego, z punktu widzenia prawnego jest jeszcze bardziej zawiły, jak uzyskam dodatkowe interpretacje to się z Wami podzielę. Czy ktoś demontował u siebie kanapę i uzyskał potwierdzenie tej zmiany w dowodzie rejestracyjnym?

dirk Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-01-05 12:02:22 /


Przepisy przepisami, życie życiem jak widać. Sprawdziłem jak teoria wygląda w praktyce. I tak 9 na 10 stacji w Warszawie bez problemu po demontarzu kanapy przeprowadza badanie, które wskazuje na zmianę konstrukcyjną z 4 na 2 miejsca za 180zł. Również osobom prywatnym. Klatka bezpieczeństwa według diagnostów i Komendy Stołecznej Policji może mieć rację bytu w aucie tylko i wyłącznie kiedy jest homologowana. W przeciwnym razie jest ona podstawą do cofnięcia dowodu rejestracyjnego. Chyba, że pojazd nie porusza się po drogach publicznych, a np. tylko na torze, gdzie organizator dopuścił taki pojazd.

dirk Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-01-05 12:13:29 /


rasta u siebie ma klatkę, moze niech sie wypowie czy coś załatwiał czy poprostu wstawił i śmiga :)

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-01-05 12:13:30 /


*demontażu oczywiście. W oczy aż boli :-)

dirk Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-01-05 12:14:36 /


ja przy rejestracji pojazdu na przeglądzie zmieniałem liczbę miejsc (na większą).
w innym aucie zmieniałem wagę auta i zwiększałem tym samym jego ladowność, DMC ruszyć się nie da.
w kolejnym aucie zmieniałem przeznaczenia na pojazd specjalny, musiałem dołączyć kwit gdzie wykonałem przeróbkę i że warsztat ma uprawnienia.

Pająk Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-01-05 12:16:27 /


Wiadomo, że możesz wyspawać klatkę i prześmigać z nią nawet kilka lat i nikt nie zauważy (piszę o takiej co nie ma homologacji). Jednak mi chodzi o uzyskanie informacji jak musi być, by prawnie było również dobrze. Czyli by przy XXX kontroli, kiedy to trafię na niebieskiego znawcę tematu i się nagle nie okazało, że to jest samowola konstrukcyjna i ciach dowodu nie ma lub pojedziesz na przegląd i sytuacja podobna. Jak mam robić to tak bym wiedział, że prawnie jest to w pełni poparte. Dodatkową informację jaką właśnie uzyskałem od Okręgowej Stacji to wszelkie elementy wymieniane na inne w aucie jak: kierownica, pasy, fotele itd. muszą posiadać homologację, aby pojazd mógł zgodnie z prawem poruszać się po drogach publicznych.

dirk Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-01-05 12:22:07 /


Poniżej interpretacja prawnika Ł. Frankiewicza dot. klatki bezpieczeństwa. Porusza i omawia chyba wszystkie pytania, problemy, które czytałem na tym forum związane z klatką bezpieczeństwa:
"Zgodnie z art. 66 ustawy prawo o ruchu drogowym:
Art. 66 ust. 1.

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
2) nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;
3) nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;
4) nie powodowało niszczenia drogi;
5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;
6) nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Art. 66 ust. 4:

Zabrania się:
1) umieszczania wewnątrz i zewnątrz pojazdu wystających spiczastych albo ostrych części lub przedmiotów, które mogą spowodować uszkodzenie ciała osób jadących w pojeździe lub innych uczestników ruchu;
1a) stosowania w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko;
2) stosowania w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części nieodpowiadających warunkom określonym w przepisach szczegółowych;
3) umieszczania w pojeździe lub na nim urządzeń stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, wysyłających sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie;
4) wyposażania pojazdu w urządzenie informujące o działaniu sprzętu kontrolno-pomiarowego używanego przez organy kontroli ruchu drogowego lub działanie to zakłócające albo przewożenia w pojeździe takiego urządzenia w stanie wskazującym na gotowość jego użycia; nie dotyczy to pojazdów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Straży Granicznej;
5) wymiany nadwozia pojazdu posiadającego cechy identyfikacyjne, o których mowa w ust. 3a pkt. 1;
6) dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu, z wyjątkiem:
a) pojazdu, na którego typ zostało wydane świadectwo homologacji lub decyzja zwalniająca pojazd z homologacji,
b) pojazdu, w którym zmian konstrukcyjnych dokonał przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie.



Można montować dodatkowe przedmioty wyposażenia, lecz muszą one odpowiadać warunkom określonym w przepisach szczegółowych; to samo dotyczy części zamiennych – art. 66 ust. 4 pkt. 2 ustawy prawo o ruchu drogowym /powyżej/ (te przepisy szczególne to rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia Dz. U. 03.32.262 z późniejszymi zmianami)

Jeżeli chodzi o klatki bezpieczeństwa, to w stosunku do nich funkcjonują tzw. homologacje wewnętrzne, tj. homologację, które wymagają organizatorzy rajdów (homologacja FIA, ASM).
W mojej ocenie koniecznym jest zrobienie klatki i w spawanie w firmie, która takie homologacje na swoje wyroby udziela.

W mojej ocenie z klatką przy przeglądzie nie powinno być żadnych problemów jeżeli nie naruszy wymagań określonych rozporządzeniem, a więc samochód będzie mógł być wykorzystywany do zadań cywilnych. Posiadanie klatki z homologacjami sportowymi powinno wyeliminować wszystkie problemy (oczywiście jest to moja opinia, z którą diagności i Policja nie muszą się zgadzać).

Jeżeli chodzi o stwierdzenie policji, jakoby klatka była zmianą konstrukcyjną – osobiście z tym się nie zgadzam, gdyż moim zdaniem jest to jedynie wyposażenie dodatkowe.

Jeżeli chodzi o homologację dla klatek bezpieczeństwa, tzw. „cywilnych homologacji” (jak np. z gazem), to takich homologacji nie ma – występują jedynie homologację sportowe (te o których pisałem wcześniej).

Jeżeli chodzi o kask – to również się nie zgadzam, co prawda przepis mówi o zakazie umieszczania wewnątrz i zewnątrz pojazdu wystających spiczastych albo ostrych części lub przedmiotów, które mogą spowodować uszkodzenie ciała osób jadących w pojeździe lub innych uczestników ruchu.
Jako takie urządzenie można by kwalifikować klatkę, jednak jej zaprojektowanie powinno eliminować uderzenie kierowcy lub pasażera w klatkę w trakcie normalnego użytkowania. Ewentualnie rozwiązanie mogłaby stanowić otulina (to jest to rozważenia).

Klatki są problemem na który nie ma jednoznacznego rozwiązania, sprawa chyba nigdy nie trafiła do sądu (przejrzałem orzecznictwo i nic nie trafiłem).

Proponowałbym zrobić tak:
znaleźć diagnostę, który taką klatkę przyjmie na przeglądzie, później w razie kontroli Policji podpierać się homologacjami sportowymi, ewentualnie zlecić sporządzenie opinii biegłemu z PZMOT o zdatności pojazdu do ruchu.

W przypadku klatek podnosi się jeszcze jeden argument, przemawiający o odmowie przejścia badań technicznych, a mianowicie zagrożenia dla innych uczestników ruchu w razie zderzenia (moim zdaniem pogląd nieprawidłowy i odosobniony).

Jak widać, w Polsce samochody z klatkami jeżdżą po drogach i przechodzą badania techniczne. Myślę, że sprawa wymaga opinii Ministra Infrastruktury, dlatego w przyszłym tygodniu wystąpię przez Biuro Senatorskie do Ministra o jego opinię!"

Jak otrzymamy opinię to się nią podzielę i sprawa będzie jednoznaczna.

dirk Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-01-05 12:29:18 /


najs :) dzieki za zajęcie sie problemem :)

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-01-05 12:55:58 /


Zmiana liczby miejsc w pojeździe (bez różnicy czy z większej na mniejszą, czy odwrotnie)
stanowi zmianę konstrukcyjną.



Powiedz mi bo mam 9 osobowego busika - czy jeśli wymontuję 2 tylne rzędy siedzeń (a robi się to w 2 minuty) to jest to jakaś poważna zmiana konstrukcyjna ?

Podobnie w minivanach z wyciąganym 3 rzędem (Espace, Voyager).

I co za każdym razem jak chce przewieźć szafę to mam robić przegląd i przerejestrowywać auto na nowo ?

To jakaś prawna paranoja !!

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-01-05 17:20:05 /


Mike przeczytaj uważnie całość. Jeżeli siedzenia w tym owym busiku o którym piszesz, podczas homologacji były przez producenta na stałe zamontowane, to wyjęcie ich jest zmianą konstrukcyjną. Jeżeli natomiast producent przewidział, że jego pojazd może mieć taką opcję jak wyciągany zestaw siedzeń i otrzymał na takowy homologację to już nie jest to zmiana konstrukcyjna (Espace, Voyager). Więc teoretycznie, jeżeli producent tego nie przewidział, a Ty usuniesz siedzenia i wrzucisz szafę to dopuściłeś się poważnej zmiany konstrukcyjnej i mogą Ci zatrzymać dowód rejestracyjny podczas kontroli. Popatrzą w papir, ma być powiedzmy 7 miejsc, a są 2. I ciach dowodzik. Tyle ze strony prawnej.

dirk Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-01-05 17:34:54 /


W jednym z pierwszych numerów CLASSICAUTO -ten z MINI na okładce był opisany ten problem.
Soja startował tym w górach więc tam musiało być wszystko tip-top.

Piotrek Ł....vel Kankkunen Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-01-05 17:43:24 /


W przypadku imprez motorowych to sprawa wygląda całkiem inaczej. Tam obowiązują normy i homologacje wewnętrzne jak FIA lub to co określił PZMOT np., a nawet organizator imprezy. Franek to też opisał. Natomiast ciut inaczej wygląda sprawa w ruchu miejskim, a co się nawet okazało przy drążeniu tematu, nie ma jednoznacznej interpretacji prawnej na ten temat po dzień dzisiejszy w Polsce (mam na myśli klatkę bezpieczeństwa).

dirk Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-01-05 17:48:01 /


tak na zdrowy rozsądek, to wszystkie te kombinacje, naprawy aut powypadkowych, remonty, w stylu wymiany podłużnic, całych ćwiartek... czy to przypadkiem nie jest ingerencja na tyle istotna co montaż klatki bezpieczeństwa.
Paranoją jest to, że wyciągnę np. kanapę z samochodu bo coś tam i Pan Polycjant zabierze mi dowód bo dokonałem samowolnej zmiany konstrukcyjnej.

Horror!

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-01-05 17:57:17 /


Zoggon ja uważam, że takie zmiany konstrukcyjne, jak wymiana podłużnic np. powinna być poparta dodatkowym przeglądem szczegółowym, opisanym dodatkowo w ustawie. Może by mniej jeździło w Polsce ośmiośladów. Jest to tak jak piszecie, paranoja, ale prawo nigdy nie było logiczne lub sensowne, ponieważ czas leci, a ustawodastwo jakie mieliśmy takie mamy, z małymi zmianami. :-)

dirk Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-01-05 18:01:57 /


Jak trafisz na upierdliwego głaba z kompleksami to do wszystkiego potrafi się przypieprzyć. Wiem to z własnego doświadczenia.
Transita mam zarejestrowanego na 7 osób. Od początku było tylko 5 siedzeń i dwie rozkładane kanapy na bok na pace.
W tych czasach (kiedy powstał transol) coś takiego jak pasy z tyłu w ogóle nie istniało.
Więc się przy&*%a pała jedna,że brak pasów, że w dowodzie 7, a tu tylko 5 siedzeń i jakieś łożka, etc, etc.
Oczywiście chciał zabrać dowód. Zarządałem, by w kwicie napisał dokładnie w obliczu jakiego paragrafu (z opisem) mam mieć zabrany dowód. Jak zacząłem drążyć temat o pasach i jego aucie to zmienił temat. Dlaczego? Bo zatrzymali mnie Honkerem, który był zarejestrowany na 7 osób z rozkładanymi taboretami z tyłu:):):)


PzDr

P.S. Wiem,że to może nie na temat, ale tylko świadczy o tym, jak interpetuje się przepisy w tym kraju. Każdy jak chce:((

Palio Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-01-05 18:06:33 /


Zabrania się dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu, z wyjątkiem:
a) pojazdu, na którego typ zostało wydane świadectwo homologacji lub decyzja zwalniająca pojazd z homologacji

czyli jeśli pojazd ma świadectwo homologacji (jakiekolwiek) to możesz go sobie zmieniać do woli ? Bo tak z tego wynika ....


A nasze auta nie miały badań homologacyjnych bo ich jeszcze wtedy nie było ;-P
Zresztą świadectwo homologacji wygasa jeśli producent zaprzestał produkcji danego modelu ... Art 68 ust 14 , nie dotyczy pojazdów SAM i zabytkowych Art 68 ust 17


Tak samo rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów nie dotyczy pojazdu zabytkowego ;-)


Te elementy które odpowiadają za bezpieczeństwo lub ochronę środowiska muszą być homologowane .
Wykaz zaczyna się od strony 63

http://www.kulka.pl/akty/4.pdf

Nie ma wśród nich klatek bezpieczeństwa - tak więc nie ma wymagań odnośnie posiadania homologacji na klatkę bezpieczeństwa ....

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-01-05 18:16:51 /


Palio - wydrukuj sobie 19 stronę ;-)

http://www.kulka.pl/akty/4.pdf

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-01-05 18:21:51 /


Mnie kiedyś maglowali 2 godziny.
Wreszcie na koniec stwierdzili że auto za głośno chodzi i chcieli dokonać pomiaru.
Zaskoczeni byli jak wyciągnąłem ze schowka dane jakie normy powinno spełniać auto do 1980r ,ile od wydechu i pod jakim kątem dokonywć pomiaru..
Głośność w normie:)
Miałem również homologację na pasy:)

Piotrek Ł....vel Kankkunen Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-01-05 18:22:09 /


Mike: "... zmieniających rodzaj pojazdu, z wyjątkiem..." Rodzaj pojazdu. Czyli w teorii możesz dokonywać zmian z ciężarowy na osobowy tylko na takim pojeździe, który otrzymał homologację lub takim, który otrzymał zwolnienei z homologacji. Czyli nie oznacza ten zapis, że możesz dokonać każdej zmiany konstrukcyjnej :-) Co do klatek Łukasz szczegółowo temat opracował. Będzie jednoznaczna interpretacja prawna z ministerstwa to wkleję, zainteresowanym prześlę kopię z oryginału. Temat klatki bezpieczeństwa w aucie można podejść z róźnych artykułów prawnych co widać powyżej w materiale opracowanym przez prawnika.

dirk Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-01-05 21:04:32 /


Tylko, że wyrzucając tylną kanapę nie zmieniasz rodzaju pojazdu ....

W praktyce to, że jest zarejestrowany na 4/5 miejsc nie znaczy, że bez kanapy nie może być na tyle zarejestrowany .... tymbardziej jeśli nie musi posiadać z tyłu pasów a nawet punktów ich kotwiczenia (przed którymś tam rokiem) ...

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-01-05 22:04:27 /


Musi według przepisów, musi jeżeli producent tak przewidział i jeżeli jest to ta kanapa na której mają siedzieć te czwarta i piąta osoba. Możesz mieć złożoną kanapę, jeżeli się składa, ale musisz ją mieć. Tak twierdzi bynajmniej prawnik i niebiescy z wydziału ruchu drogowego z KSP. Mówię o teorii oczywiście :-) Pasy inna rzecz. Bo jeżeli ich nie było to nie było. Jak byś nie miał kanapy to też nikt by Ci jej montować nie kazał :-)

dirk Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-01-05 22:32:45 /


Wiesz prawo może być idiotyczne jak chce - ale kanapa konstrukcyjnie jest przystosowana do tego żeby ją wymontować ....

Co innego przewożenie 5 osób w aucie gdy z tyłu nie ma kanapy - ale jeśli autem jadą zawsze 2 i nie więcej osoby (gdy nie ma kanapy a auto jest zarejestrowane na 5 osób) to co w tym strasznego ? ? .... wyciągnięcie zamków z tylnych drzwi nie zrobi z auta 2 drzwiówki a wjechanie do jeziora nie zrobi z niego motorówki ...

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-01-05 23:57:29 /


Kiedyś pierwsza granadą musiałem wyjechac na miasto a że robiłem cały środek to nic w nim totalnie nie było.No prawie nic.Był fotel kierowcy,zegary i pprzełączniki ,nawet deski nie było.Zatrzymał mnie policjant i wyszły mu oczy.Ze jak,że po co itp.Wytłumaczyłem mu co i jak i mnie puścił

mario75 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-01-06 00:32:06 /


Mike nie ja tworzyłem te zapisy prawne :-) I to czy są straszne, głupie czy jakie tam by jeszcze nie były niczego nie zmienia, takie są. Co do kanapy to interpretacja jest jednoznaczna. Zawsze masz prawo napisać do ministerstwa w tej sprawie.
mario Ty natomiast mówisz już o jego egzekwowaniu tychże przepisów, a z tym wiadomo, że jest bardzo różnie w naszym kraju. W zależności od wiedzy lub niewiedzy i gorliwości niebieskich ten sam przypadek może być potraktowany skrajnie różnie.

dirk Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-01-06 08:35:13 /


dobrze piszesz:D

mario75 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-01-06 08:47:55 /


"ewentualnie zlecić sporządzenie opinii biegłemu z PZMOT o zdatności pojazdu do ruchu. " a gdzie można coś takiego zlecić, wykonać czy co tam kolwiek, jak wyskoczyłem z czymś takim na diagnostyce nieopodal mnie to nawet nie wiedzieli o czym mowa...

Świeży / 2012-01-08 11:36:44 /