logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » silnik » Przełożenie silnika z '81 do '77 problem czy nie? - taunus

Przełożenie silnika z '81 do '77 problem czy nie? - taunus

Cześć, na swoje 18 urodziny dostałem tauniego '81 z silnikiem 1,6l skrzynia cztero biegoowa i okazyjnie teraz kupiłem taunusa z '77 1,6l skrzynia piecio biegowa od ściery. I teraz moje pytanie czy da rade przełozyć bez przeróbek(a jak już to jakie by były) silnik z '81 do '77? Może to banalne pytanie ale sprawy "pod maską" nigdy mnie nie interesowały :(

Cinekas 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-05-12 07:53:17 /


SILNIK TAK ,
SKRZYNIA NIE, nie bezinwazyjnie, szukaj na forum.

marian212 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-12 08:09:27 /


a dlaczego skrzynia niby nie?

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-12 08:57:31 /


da się przełożyć bez przeróbek. Tylko dla skrzyni 5b jest inne całe sprzęgło niż dla skrzyni 4b, więc jak z 81 będziesz przekładał silnik do 77 to sprzęgło z zamachem, docikiem musisz zostawić to, które było przy skrzyni 5b. Również ze starego silnika (który był sprzęgnięty ze skrzynią 5b) może być konieczne wydłubanie łożyska pilotującego dla wałka skrzyni 5b i założenie go w miejsce łożyska w silniku z 81
pozdro

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-12 09:02:53 /


Może też być również różna podpora skrzyni - sprawdź, zanim zaczniesz zmieniać, bo ja wczoraj to robiłem i trochę musiałem nakombinować...
Oprócz tego u mnie trzba było dać podkładki, żeby podpora niżej trzymała skrzynię, bo 5-tka wyżej "stoi" i waliła skrzynia o tunel w okolicy lewarka zmiany biegów.

bartozłomero Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-12 09:40:10 /


Bo ttrzeba kombinować z podporą skrzyni , lub podkładkami pod starą łapę i przesunięciem silnika do przodu o parę CM.

A to już jest INWAZJA ;)

marian212 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-12 09:41:26 /


skoro ma założone 1.6 ze skrzynią 5b, a chodzi o przełożenie silnika, to nie wiem co tam jest do kombinowania, bo jak mniemam łapę ma już dostosowaną do N9-tki. Z resztą łapę od skrzyni 4b można w łatwy sposób przespawać żeby pasowała do N9

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-12 09:51:40 /


Problem... co to znaczy problem? Dla niektórych podłączenie akumulatora to problem, bo jest 50% szansy żeby się nie udało... Ale silnik z 81 do 77? hmmm, problemu być nie powinno ;)

Mysza liil (EM) / 2008-05-12 10:18:34 /


Lepiej rób 77 jeśli to faktycznie TC2, jak wskazuje rocznik, a nie baw się w przekłądki 1.6 :P

Beddie Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-05-12 10:44:44 /


dzieki za odpowiedzi tak jak mówiłem dla mnie to problem olbrzymi, nie interesuje mnie sprawa silnika skrzyni jakis wałków kielichów podpór i bóg wie tam co jeszcze jest pod maską (interesuje sie bardziej elektronika/elektryka) :) Powiem tak tego taunsa dostałem na 18 jak pisałem i tata zaczoł tam wymieniac i naprawiac ten silnik, chodzi ładnie cacy i włożone w niego troche zostało no i teraz kupiłem tego taunusa '77 który nie był odpalany od roku no i odpalił wczoraj(musiał bo to ford) jednak chcem uniknac kosztów z kolejna naprawą bo jestem młody i za tego nowego taunusa i czesci do starego będe musiał całe wakacje przepracowac na stoczni... Z tąd pomysł na przełożenie.... i czyli nieda rady że wyciągam z 81 i wkładam do 77 bez przeróbek?

Cinekas 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-05-12 15:13:14 /


Tak da rade , bez zadnego problemu .Wyciagasz caly nabuj z jednego (silnik+skrzynia ) i przekladasz do drugiego.

ObI Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-12 15:16:42 /


I wał napędowy pewnie też trzeba będzie przełożyć ;-)

Silnik ze skrzynią razem cały zestaw powinno bezproblemowo dać rade przełożyć .... w zasadzie jedyny problem który możesz napotkać to mocowanie podpory wału lub łapy skrzyni ....

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-12 15:34:53 /


Podpora walu i skrzyni powinna byc w tym samym miejscu .

ObI Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-12 15:38:31 /


Powinna a będzie to wiesz jak jest Obi w naszym kraju czasami ;-P ale bardziej powinna niż ,że nie będzie pasować ;-))

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-12 15:48:27 /


Ok bedzie :)

ObI Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-12 15:53:13 /


Tylko że w 81 mam skrzynie czwórke a w 77 piątke od ściery. w sumie jednej rzeczy nie rozumiem niby taunus silnik 1.6 a wyglądają mało podobnie i taki problem z przełożeniem? :( I ew. jakie to mogą być koszty. Oprócz kanału i narzędzi...?

Cinekas 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-05-12 16:19:00 /


Poranione palce, brud za paznokciami i roczny zapas wypowiedzianych przekleństw pod adresem zapieczonych śrub ...

Jeśli chcesz przełożyć sam silnik od auta ze skrzynią 4 do skrzyni 5b nastaw się też na wymianę a przynajmniej przymiarke tarczy sprzegła tj. różne średnice rowków na wałek skrzyni - średnica łożyska pilotującego tenże wałek też może być inna

pozatym nie powinno być żadnych komplikacji - chyba że ten drugi niepodobny 1.6 masz od poloneza ;-)

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-12 16:40:18 /


Między 1,6 z 1977 oraz 1981 nie powinno być praktycznie różnic !!! No może inny gaźnik i w związku z tym filtr powietrza ale cała rezta powinna byc identyczne jesli nie jest , to przynajmniej jeden z nich to nie jest 1,6 R4 Pinto Forda ;-(

bogdanw Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-12 17:20:41 /


Może mam zrobić filmik i jakies foto? ułatiwło by to sprawe? w "diagnozie"?:D

Cinekas 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-05-12 17:35:01 /


Dobrze koledzy radzą-przełóż silnik ze skrzynią-będzie najprościej (w miarę... ;)

bartozłomero Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-12 22:30:26 /


Cienkas , widze ze jestes z gdanska . Mysle ze jak zorganizujesz troche zooopki chmielowej , to znajdzie sie ekipa ktora ci pomoze w przekladce . Albo doradzi w razie problemow.

ObI Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-13 10:33:09 /


Podpora skrzyni N9 do Taunusa podchodzi idealnie od C3.

Maroo Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-05-13 16:53:51 /


bartoromero > w taunim 81 jest skrzynia "czwórka" a w 77 "ścierowa piątką" minimalnie dla tego kupiłem tego drugiego taunusa, ObI chmiel to nie problem :D ale teraz w sprawach samochodów będę musiał się jakos "usamodzielnić" bo tak to zawsze tata... tata tata zrobie itd :D a ma taka prace ze nie zawsze jest :P Dostep do warsztatu z kanałem mam wiec to nie problem, gorzej z moimi umiejętnościami boje sie ze cos sie zepsuje a w silniku nie kosztuje to 5zł... wiecie jakie są początki i o co chodzi... :P

Cinekas 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-05-15 07:31:49 /


Zeby cos popsuc w pinciaku trzeba byc bardzo uzdolnionym :) . Wiec zabieraj sie do roboty i nie p....... Auto czeka na przekladke . Jak bedziesz mila problem to pytaj .

ObI Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-15 08:25:06 /