logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » Szybki temat: Zarejestruje w Polsce caprika wyrejestrowanego w Niemczech w 1997?

Szybki temat: Zarejestruje w Polsce caprika wyrejestrowanego w Niemczech w 1997?

Jak w temacie. Potrzebuje szybkiej i konkretnej informacji. Da radę czy nie?? Mogę mieć do niego brief i umowę kupna sprzedaży. Da radę czy nie?? Auto ma 24 lata.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-07 19:12:08 /


jezeli wyrejestrowanie (w Twoim przypadku) jest równoznaczne z brakiem dokumentów (w moim przypadku) to TAK. Według mecenasa (współpracującego z Automobilistą) da się to załatwić. W moim przypadku będzie to droga w kierunku zółtych tablic.

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-07 19:24:54 /


W świetle obowiązującego obecnie prawa musisz mieć mały i duży brief.
Więc podejrzewam że będziesz musiał na żółte ewentualnie.

...::$nuffy (Grześ) Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-07 21:21:31 /


Ewentualnie kawałek nadkola z innego...
PS. Podobno coś ma się zmienić, w Classicauto pisali.

Młody_wFe Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-07 23:05:05 /


No właśnie nie chce nadkola z innego. Jakbym taka możliwość dopuszczał to kupiłbym sobie capcia w Polsce.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-08 03:22:55 /


jezeli samochod jest z legalnego zrodla, ma papiery (masz Brief), przejdzie to to przeglad to ja nie widze przeciwskazan. Sam rejestrowalem siostrze samochod bez dowodu, tylko z umowa kupna i Typenschein'em (austriacki Brief).

bartek nowakowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-08 14:51:12 /


Kiedy rejestrowałeś?????? Bo przepisy się zmieniły od tego roku.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-08 14:54:25 /


Dokladnie nie pamietam ale chyba maj 07

bartek nowakowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-08 23:24:57 /


No i kibel niestety panowie jest dość duży. Nie zarejestruje auta bez dowodu, sam abmeldung już nie wystarczy.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-08 23:29:16 /


Wygląda na to, że są 2 drogi:
1. Znaleźć Niemca który auto na siebie zarejestruje (może ktoś ma jakąś rodzinę??)
2. Żółte blachy- chociaż Pani z wydziału komunikacji stwierdziła, że tez mimo wszystko musi być dowód.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-08 23:30:50 /


No wlasnie, jak nie masz dowodu to moze byc duzy problem - ja mialam tak ze swoim autem, bylo wyrejestrowanie za granica a w Polsce chcieli dowod rejestracyjny, na szczescie robilam to dokladnie wtedy kiedy zmienialy sie przepisy wiec zalapalam sie na stare...

Asia z Krakowa Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-06-09 07:47:43 /


ja swoje auto zarejestowalem w ostanim momecie 12.07 przed zmiana przepisow z tego co wiem i sie orentuje bedzie bardzo duzy problem z zarejestrowaniem takiego teraz.

musi auto byc zarejestrowane w niemczech a zeby tak bylo potrzebny niemiecki przeglad ktory jest bardzo surowy a takze norme emisji spalin musi byc w normie

wiece nie pisze bo nie bardzo wiem 100% najlepiej podpytac handlarza co ma z tym doczynienia na codzien

CHUDER Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-09 17:45:02 /


Trudno, dostanie żółte blachy. Jestem na tyle zdeterminowany, że nie robi mi różnicy czy potrwa to 2 miesiące czy dwa lata.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-09 18:33:40 /


Teoretycznie auto wyrejestrowane nie podlega powtórnej rejestracji : za wyjątkiem auta odzyskanego po kradzieży, i jakieś tam jeszcze przypadki .... oraz również auta historycznego .... czyli żółte blachy nie są koniecznością - ale, który urzędnik będzie miał o tym pojęcie ????

Skoro pojazd wyrejestrowany na terenie UE uznają za wyrejestrowany również u nas - bo na tym chyba ten przepis polega to nie ma różnicy czy ponownie zarejestrują historyczny krajowy czy zagraniczny .... dodatkowo przy historycznym nie ma oplaty recyklingowej 500 zł - więc opłaca się tą opinie zrobić ;-)))




MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-09 18:59:37 /


no tylko w niemczech i w austrii możesz posiadac wyrejstrowany samochod. W polsce nie (nie pisze o sprzedarzy na aniola). Jest to legalne i w kazdej chwili nadajace sie do zarejstrowania. A w uni rejstrujesz gdzie chcesz i jedynym kryterium jest spelnianie wymogow technicznych (czyli w polsce tylko przeglad, niewazne normy spalin itp.).

Z tego co piszecie wynika, że w polsce traktuja wyrejestrowane auto jako cos niezgodnego z przepisami (przynajmniej nie zdatne do ponownego zarejstrowania). Ja bym sie nie poddawal bo nikt w uni nie moze zakazac kupienia ci maszyny. w dokumentach wyrejstrowanego samochodu sa wszystkie jego dane, do tego robi sie polski przeglad i kogo interesuje czy Frau Sabine jezdila tym samochodem do 13 kwietnia 1993 roku czy do 01 maja 2008!

Pozatym ZAWSZE jak kupisz od niemca samochod to on go wyrejstruje. W takim wypadku wynikalo by, ze nie ma sposobu na zarejstrowanie sprowadzanego samochodu w pl.

bartek nowakowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-09 20:47:48 /


No to znalazłem przyczółek:):):)
art 79 ustęp 4 PORD

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-09 22:43:47 /


to rób opinię i heja! :D powodzenia przy walkach z aparatem urzędowym...

Fuszix 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-06-09 23:06:19 /


nie tak hop ... jeszcze rok

ٶٹڢڶ Ptasiek 3M ڄژښڭ Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-06-09 23:09:32 /


Co muszę zapłacić od razu jak przyjadę do kraju??? VAT, akcyzę?? Z zapłaty czego zwolni mnie wyrobienie opinii o historycznym znaczeniu.....

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-10 23:20:13 /


vatu nie ma - na samochody z Unii normalnie obowiązuje zaświadczenie vat24 ze skarbówki o zwolnieniu z vat :-)) niestety koszt około 150 zł, pierwsze co to chyba trzeba zrobić krajowy przegląd - zabytki z akcyzy są zwolnione - nie wiem jak historyczne ... napewno opinia zwolni Cie z płacenia opłaty recyklingowej 500 zł w wydziale komunikacji ;-)

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-11 01:02:59 /


To ja tu przytoczę swoją historię, która rozegrała się w listopadzie-grudniu 2006. Sprowadzałem capri z niemiec, myk był taki, że owszem samochód miałbrief, ale nie standardowy, lecz zielony. Był on w niemczech zarejestrowany na youngtimera, więc miałem stary zielony brief i aktualny czerwony, a właściwie bardziej różowy (specjalny dla youngtimerów). Auto ponieważ było zabytkiem nie miało aktualnego przeglądu w niemczech więc przywoziłem go nie do końca legalnie (bo nie na lawecie). Na tym ostatnim briefie oczywiście widniała pieczątka, że go wyrejestrowano ostatecznie (tłum.). Miałem także papiery z urzędu niemieckiego, z całą historią auta i z dopiskiem i pieczątką, że zozstał wyrejestrowany celem sprzedaży. Przetłumaczyłem wszystko zrobiłem przegląd i pognałem do urzędu. Oczywiście odrzucili mój wniosek o rejestracje mówiąc, że jest wyrejestrowany... Tłumaczyłem, składałem apelacje, itd. ale nie dało to efektu. Podnosiłem również kwestię, że skoro się czepiają tylko i wyłącznie tej pieczątki to jak to jest że 10 tysięcy aut z tą samą pieczątką już zarejestrowali (no bo każde z niemiec sprowadzone auto ją posiada). Tu dostałem odpowiedź, że to kwestia tego że na niej jest napisane nie "wyrejestrowany" a "wyrejestrowany ostatecznie". Oczywiście powoływałem się na paragrafy, że w polskim prawie nie ma pojęcia wyrejestrowany ostatecznie, tymczasowo, na 2 miesiące, na chwilkę, itd. Wyrejestrowany to wyrejestrowany. Moje myśli sa takie, że jak się dostarcza coś co oni przerabiają w tysiącach to nikt się nie zastanawia, nie kombinuje i robi "zwyczajowo" a nie zgodnie z prawem. Tak więc gdybym miał ten sam brief tylko w standardowym kolorze pewnie nikt by złego słowa nie powiedział - ot kolejny trup sprowadzony z niemiec. Ostatecznie skończyło się na tym, że zgłosiłem się do rzeczoznawcy z prośbą o wystawienie opinii o "samochodzie unikatowym" (czyli bez żółtych tablic i trochę taniej, choć jak doliczyć opłatę recyclingową i ze 3 przeglądy to już nie - ale wtedy już byłem rozliczony z urzędem celnym, więc te 500PLN bym utopił) wyprodukowanym więcej niż 25 lat temu i nie produkownym od 15. Gość okrótnie kręcił głową, że zabytek to tak, ale do unikatu mu daleko, ale w końcu dostałem papiery. Zaniosłem to do urzędu i jakoś łyknęli. No może z jedną ciekawą opcją. Mając papiery od rzeczoznawcy kazali mi jeszcze załatwiać potwierdzenie z fabryki forda, że ten samochód ma faktycznie 25 lat !!! :) Ot i historia cała, może się komuś przyda (aczkolwiek przepisy się pewnie zmieniły od tego czasu)

valhallen Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-11 10:03:37 /


korekta: "nie standardowy lecz zielony" powinno być "nie standardowy lecz czerwony"

valhallen Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-11 10:04:41 /


Moze tedy droga!!

Idz do tlumacza i popros go zyeby slowko "abgemeldet" przetlumaczyl nie na "wyrejestrowany" tylko "wyrejestrowany od dnia do dnia <nieokreslone>" albo "czasowo wyrejestrowany" czy jakos w tym stylu.

W polsce uwazaja, ze wyrejestrowany = zezlomowany co w twoim przypadku jest kompletna bzdura.

Ma ktos moze doswiadczenia jak to z niemieckim przegladem?? Moze dadza ci papiera, ze bedizesz mial przeglad jak naprawisz w ciagu tygodnia to tam to i siamto.

bartek nowakowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-11 20:20:32 /


A odnosnie kmpetecji tlumaczy: volvo 480, w papierach napisane: kombinations Wagen, przetlumaczone Kombi...

No comment. poprawil pzan na przegladzie wpisujac 2+2

bartek nowakowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-11 20:22:39 /


Problem nie polega na tym gdzie i jak jest cos wpisane. Chodzi o to, ze od tego roku, aby zarejestrowac auto w Polsce trzeba miec jego dowod rejestracyjny. Przepis zostal wprowadzony po to, aby nie rejestrowac samochodow, ktore przezyly za wiele, ale niestety nikt nie wzial pod uwage kwestii young i oldtimerow. tak wiec nie ma znaczenia czy pojazd jest wyrejestrowany, czy czasowo wyrejestrowany, skoro i tak do jego zarejestrowania potrzebny jest tak zwany duzy i maly brief. jesli sie myle, to niech mnie ktos poprawi;)

PieM Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-06-11 20:32:13 /


Tylko jak to jest mozliwe, ze wymagaja w polsce papierow ktore nie sa "wyposarzeniem standardowym" samochodu??????? Nie mozna wymagac posiadania papierow ktore nie sa obowiazkowe!!

Nowy samochod z salonu tez nie ma dowodu :p

bartek nowakowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-11 21:03:21 /


Chodzi o to, ze od tego roku, aby zarejestrowac auto w Polsce trzeba miec jego dowod rejestracyjny


No takie są też przepisy wewnętrzne Polskie, bez dowodu powtórnie nie zarejestrujesz - nie dotyczy aut odzyskanych po kradzieży, zabytkowych i historycznych ....


Brief jest tylko w Niemczech , a jak przywozisz z Francji to też ma mieć Brief ?
Teoretycznie jest to tak, że masz w Niemczech przerejestrować auto na siebie i dopiero nim przyjechać ..... z kolei w odwrotną stronę Polskie przepisy są takie : możesz wyrejestrować auto w przypadku sprzedaży poza granice , obcokrajowiec może wykupić sobie tablice wywozowe (próbne) - czyli tak jak było przed zmianą przy sprowadzaniu aut z Niemiec - dokładnie taka procedura obowiązuje przy eksporcie aut od nas :-/ paranoja....

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-11 21:38:09 /


We Francji nie ma brief'u, ale nie wiem dlaczego ograniczylem sie do tytulu watku i caly czas pisalem o zarejestrowaniu auta z niemiec;)

PieM Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-06-11 21:57:17 /


Paranoja do kwadratu!!

Czyli trzeba zarejstrowac samochod za granica zeby mozna bylo zrobic przeglad rejestracyjny po przekroczeniu granicy. Olaboga...

To juz lepiej na niemieckich numerach latac...

bartek nowakowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-11 22:50:28 /


Nic pozostawmy te durnoty takie jakimi sa. Czy nie bedzie najlepiej jak kupisz ten samochod, przyjedziesz nim do PL (na lawecie albo na tablicach probnych), zrobisz remont (co chyba i tak masz zamiar zrobic). Po jego zakonczeniu zrobisz mala wycieczke 2 km wglab naszych zachodnich sasiadow, dostaniesz przeglad i zaczniesz procedure rejestracji w PL.

Moze zarejstrowac samochod na slowacji czy co... Zeby tylko dostac ten pieprzony dowod. Slowacy nie patrza na rdze itp... Latwiej niz w niemczech w kazdym razie :)

bartek nowakowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-11 22:56:30 /


Wątpię żeby przeszedł Tuv :/ Niemcy są więcej niż porąbani na tym punkcie... I wcale nie jestem uprzedzony tylko się nasłuchałem od przyjaciół mieszkających w Niemcowni..

MILO Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-06-11 23:04:28 /


to już sie zmienia powoli w byłym dderowie bez problemu Ci klepną

kozi Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-06-11 23:07:13 /


Ale Tuv jest potrzebny raczej tylko po to żeby nim jechać ;-) Nie wiem czy bez ważnego wpiszą Cie czy nie, ale może są bardziej normalni. Pozatym przy autach na eksport podbijają tuv bez większego halo ..


To u nas nie wydadzą Ci dowodu jeśli nie ma ważnych badań (mówie o samochodzie kupionym z PL) - co też stawia mnóstwo youngtimerów i oldtimerów w niejasnej sytuacji ...

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-12 09:19:40 /


pytanie do osób ostatnio bawiących się w rejestrację auta sprowadzonego:
- jakie sa koszty takiej imprezy?
- czy ma ktoś druk umowy kupna dwujęzyczny ( pl/d ) żeby nie było trzeba tłumaczyć?

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-07-12 18:40:46 /


Druk umowy z neta ściągnij (jest tego pełno) - odejdzie koszt tłumaczenia.
Chcesz na żółte rejestrować jak kupisz czy normalnie?

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-07-12 19:53:36 /


raczej na biało.
aha. jeszcze jedno - jakie są koszty załatwienia tablic wywozowych i OC by autem wrócic na kołach?

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-07-12 19:55:25 /


Na biało :

akcyza - pow 2.0 - 18,6% wartości na umowie - przykładowo 186 euro od każdego tysiaca
zaświadczenie vat - 150 zł
opłata recyklingowa - 500 zł
karta pojazdu - 75 zł

czy jest jeszcze 1 przegląd za 160 zł ???

tablice + dowód - niecałe 200 zł


Na żółto :

akcyza - zwolniony
zaświadczenie vat - nie podlega, ale świstek pewnie musi byc
opłata recyklingowa - zwolniony
karta pojazdu - zwolniony

przegląd 200- 300 , rzeczoznawca 500-700 , tablice około 200zł (troszkę droższe z tego co pamietam) - NO I NIGDY WIĘCEJ PRZEGLĄDÓW TECHNICZNYCH ;-)

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-07-12 21:00:04 /


a rejestrując na biało z opinią o zabytkowym charakterze akcyzę też trzeba płacic?

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-07-12 21:20:33 /


Raczej też ... ale odpada wtedy oplata recyklingowa ....

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-07-12 21:24:52 /


to do bani... dzięki

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-07-12 21:27:02 /


Na żółto :

akcyza - zwolniony lub łatwiej ją zapłacić wpisując wcześniej jakąś zabawną kwotę na umowie (np. 100 euro) bo np. auto stało 20 lat pod drzewem jako kurnik i kury w nim sypiali.
zaświadczenie vat ze zwolniony bo to nabycie wewnątrzwspólnotowe - 150PLN
opłata recyklingowa - zwolniony
karta pojazdu - zwolniony

przegląd 200- 300 - ja płaciłem 160:)

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-07-12 23:21:21 /


a jeszce pytanie - pojazd za granica jest wyrejestrowany, ma TUV.
czy da się załatwić tablice wywozowe by wrócic na kołach?

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-07-13 18:00:01 /


A jest do niego dowód rejestracyjny?

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-07-13 18:49:37 /


tego jeszcze nie wiem. czyli jak jest to domyslam sie że się da

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-07-13 18:54:21 /


Jak jest FAHRZEUGSCHEIN to zarejestrujesz auto na białe blachy. W przeciwnym wypadku tylko żółte. Czy auto jest wyrejestrowane? Jesli tak to od jak dawna?

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-07-13 19:38:14 /


wyrejestrowane ale nie wiem od kiedy. jak będę co ś więcej wiedział to będe pytał
dzieki za pomoc.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-07-13 19:41:22 /


czy to jest wystarczający dokument by:
-wrócic na kołach
-zarejestrowac auto na biało?

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-07-14 18:39:18 /


nikt nie wie? niemozliwe...

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-07-14 21:47:18 /


nie wiem, ale nie mam takiego papiera do swojej granady, a moge tylko na żółte.
tyle mogę podpowiedzieć.

nebel Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-07-15 10:33:27 /