logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » off-topic » Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę...

Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę...

Przepraszam na wstępie, że tutaj poruszam taki temat, ale jest wśród nas kilka osób związanych z prawem.

Chodzi o to, że mój kochany pracodawca dziś poinformował nas, że zmienia się termin wypłaty wynagrodzeń! Dotychczas był to koniec miesiąca (zazwyczaj ok 28ego), a teraz będzie do 10ty każdego miesiąca...
Nie byłoby tragedii gdyby nie było to przed świętami kiedy ludzie wyjebali wszystkie pieniądze na zakupy. Potem sylwester...
mogiła...
wyczytałem tu: http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/firma_070817/firma_a_6.html

że tego typu zmiana wchodzi w życie 14 dni od momentu obwieszczenia, przy czym na ogłoszeniu napisano, że wchodzi w życie natychmiast.
Czy to jest wystarczający argument, żeby to zbojkotować?
W jaki sposób podejść pracodawcę, żeby choć w tym miesiącu sobie odpuścił lub w ogóle dał spokój???

Dzięki wielkie za jakiekolwiek podpowiedzi.

Sprawa dotyczy całej firmy więc kilkuset osób i podejrzewam, że tak łatwo nie przejdzie.

sołtys Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-16 19:57:08 /


od nowego roku wchodzą w życie nowe progi podatkowe, jeśli dostaniesz wypłate grudniową w grudniu to będzie opodatkowana po staremu, jeśli dostaniesz ją w styczniu, będzie opodatkowana po nowych, niższych stawkach, dzięki czemu w kieszeni zostanie troche więcej, ale niekoniecznie o to chodzi w Twoim przypadku, może to tylko po prostu zmiana terminu wypłaty..

Śpiochu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-16 20:49:03 /


Wszystko zależy od wielu czynników.
1. Przede wszystkim jaki masz rodzaj umowy? Zlecenie? Umowa o pracę? Kontrakt managerski?
2. Czy w Waszej firmie jest coś takiego jak Regulamin Prawa Pracy lub inaczej zwany Regulaminem wewnętrznym?
3. Jakie są w nim zapisy dot. formy wynagrodzenia? (jeżeli firma ma kilkuset pracowników na umowach o pracę to taki regulamin poprzez KP jest zobowiązana mieć)
Jak nakreślisz szerzej sprawę to powiem Ci co z tym zrobić i co się da zrobić.

dirk Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-16 22:10:47 /


zadzwoniłbym do PIPu i zapytał

michukrk Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-16 23:26:55 /


mam umowę o pracę na czas określony na razie.
Regulamin jest jak najbardziej. W umowie mam zapis, że wynagrodzenie wypłacane jest 2-3 przed końcem miesiąca (czy jakoś tak) no chyba, że wypada wtedy dzień wolny to wcześniej.
Już sprawdziłem. Rzeczywiście chodzi o zmiany progów podatkowych. Może i jest to na korzyść pracowników ale tych zarabiających powyżej 4000-4500 tys brutto. Wtedy w kieszeni ponoć zostaje im ok. 8-10% więcej. W moim przypadku zostaje ok 1%.... lol

Wszystko było by ok tylko czy pracodawca nie ma obowiązku poinformowania pracowników o tym fakcie deko wcześniej?
Czy należy mi się wyrównanie za te dni między 28.12 a 10.01??? Bo jest w tym kilka dni roboczych...

sołtys Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-17 09:02:26 /


w mojej robocie płacą 15, ale okres rozliczeniowy to od 1 do 31 poprzedniego miesiąca, więc może być tak że Tobie płacą np: 28 grudnia, ale za miesiąc listopad.
W tym rozumowaniu, o wyrównaniu nie ma mowy

zgoniok Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-17 09:34:32 /


co fakt to fakt. Ale jeśli np. będę odchodził z pracy to to wyrównanie (ekwiwalent) musi mi zostać wypłacony. mam rację?

sołtys Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-17 09:39:09 /


tak do poprzedniego tamtu nawiązując to z tymi nowymi programi to nie do konca tak rózowo :) ponoc jakas skladka na ubezpieczenie ma isc w gore wiec pewnie na jedno wyjdzie, tak tylko slyszalem u mnie w robocie :)

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-17 09:41:52 /


składki idą w górę a i tak na emeryturze nie będzie nas stać nawet na tankowanie naszych Fordów :/

sołtys Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-17 09:42:54 /


jak ostatnio dostalem pismo z zus-u o tym ile wyniesie moja przewidywana emerytura to smiac mi sie chcialo, gdyby nie fajna robota to pewnie juz bym wyjechal gdzies z tego kraju....

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-17 09:54:43 /


ile??? ;)

sołtys Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-17 10:00:49 /


jeszcze coś z drugiego filara powinno być... ale na zbyt wiele też bym nie liczył

zgoniok Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-17 10:03:44 /


w wyniku kryzysu ogromna ilość OFE ponoć straciła sporą część pieniędzy ze składek... ciekawe kiedy je odzyskają i czy w ogóle...

sołtys Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-17 10:15:21 /


Dobra, to skoro już tak sobie miło dywagujecie to się podłączę, bo zaraz mnie szlag trafi!
Czy w tym roku kwota wolna od podatku to 3015,49???? I czy obliczając różnicę przychód-koszty do kosztów wrzucam ZUS? Bo się wujek google miesza w zeznaniach, albo po prostu nie rozumiem co do mnie rozmawia :/

Zimne S. 3M_U(ć) Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-17 11:38:13 /


http://www.biznesforum.pl/kwota-wolna-od-podatku-vt21299-15.html

nie wiem czy to coś da.
Ale tam piszą, że kwota wolna to 3091 pln. Dla tej kwoty należny podatek to ponoć 44 gr a to się zaokrągla to pełnych złotówek. Dopiero dla kwoty 3092 jest podatek 62 gr (chyba) a to już się zaokrągla do 1 pln.
opieram się na tym co tam naskrobali. Wiedza ma na ten temat niewielka...

sołtys Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-17 11:50:10 /


Tu fajnie liczą http://www.e-podatnik.pl/artykul/fiskus/10470/szukaj/Kwota_wolna_od_podatku.html
ale z kolei już tu podają zupełnie co innego http://www.liczyk.com.pl/aktualnosci/stawki_podatkowe.php
a tu to w ogóle nie rozumiem... :/ http://www.biznesforum.pl/kwota-wolna-od-podatku-vt21299.html

ale z ZUSem już kumam :)

Zimne S. 3M_U(ć) Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-17 12:00:55 /


KP mówi wyraźnie:

Art. 85.

§ 1. Wypłaty wynagrodzenia za prace dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie.

§ 2. Wynagrodzenie za prace płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Czyli pracodawca w regulaminie pracy może podać datę od 1-10tego. Nie może być to termin późniejszy, chyba, że dotyczy to innej umowy jak umowa o pracę, której to KP nie obowiązuje. Jeżeli pracodawca zamierza zmienić datę wypłat np. z ustalonej wcześniej 1 każdego miesiąca na 10 każdego miesiąca, musi to zrobić poprzez regulamin, który po zmianach musi zostać obwieszczony i udostępniony do wglądu dla wszystkich pracowników. Po tym fakcie 14 dni później może wejść w życie. Nie wcześniej. Jeżeli tak nie jest, zgłaszasz sprawę do PIPu i oni badają sprawę i prostują pracodwacę, nakazując wypłatę wynagrodzeń w terminie przewidzianym przez regulamin pracy oraz nakładając mandat. Polecam jednak robić to anonimowo, ponieważ pomimo, że inspektorowi tego robić nie wolno, zawsze mówi pracodawcy kto donos złożył. Co w praktyce skutkuje w dalszym czasie wydaleniem z pracy z różnych, rzekomo innych powodów.

dirk Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-17 12:25:24 /


Właśnie się pracodawca się zreflektował... dał nam wybór. Kto chce dostaje kasę jak dawniej, kto chce wg nowego systemu, idzie do kadr i składa wniosek o to...
ja tak teraz muszę zrobić bo wczoraj właśnie w amoku poszedłem podpisać aneks do umowy kredytowej (przesunięcie terminu spłaty raty kredytu na 14ego...)

sołtys Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-17 12:54:42 /


sołtys macie bossko w tej pracy!

nebel Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-17 13:36:49 /


dlaczego?

sołtys Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-17 13:37:09 /