logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » nadwozie » Przyciemnianie szyb...kto mi wyjaśni???

Przyciemnianie szyb...kto mi wyjaśni???

Mam pytanie takie małe jedno:)
Planuję przyciemnic sobie szybki w autku napewno chcę się trzymac z dala od metody foliowej...jakos mi się to nie podoba:/
Wiem,że mozna szyby w pieczu przyciemniać lub laserowo...na jakiej zasadzie to działa??
Czy można uzyskać taki efekt by z zewnatrz niebyło za dużo widać za to od środka było lekko tylko przyciemnione?? I czy np. gdy jest możliwe przyciemnienie tak szyb czy jest możliwe zrobić tak przednie szyby ,teoretycznie od wewnątrz widać normalnie a że nie widać co wewnątrz to już inna sprawa.
Co o tym sądzicie,wiecie...proszę o wasze przemyślenia,konkretne info.
Z góry dziękuję i pozdrawiam:)

gilmor / 2004-07-24 17:58:47 /


w polsce tylko jedna firma ma atest na porzyciemnianie piecowe.
A jesli chodzi o przednie to powyżej 30% nikt ci takiego atesty nie wystawi.
bo to jest łamanie prawa!!!!
Ale próbój może za większą kasę to coś pokombinują .sam nie wiem .
Ja kiedys próbowałem i niestety więcej niż 30 % nie wchodziło w gra.
Oczywiście na przednie boczne.
Bo przednia to wogóle odpada!!!!!!!!!

Pozdro

CORONER Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-07-24 18:07:04 /


cena za taunusa 4d 890zł firma w poznaniu to wykonuje

Main(misiek) Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-07-24 19:17:48 /


http://www.google.com/search?q=przyciemnianie+szyb&sourceid=mozilla-search&start=0&start=0&ie=utf-8&oe=utf-8

jest jeszcze szukacz.pl, gooru.pl, szukaj.interia.pl, szukaj.onet.pl, panorama firm (www.pf.pl) i pare innych serwisow :-)

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-07-24 21:32:01 /


Technicolor jako jedyni w polsce maja specjalny certyfikat:
"JAKO JEDYNI W POLSCE! Posiadamy certyfikat Instytutu Szkła i Ceramiki w Krakowie"
Kiedys sie dowiadywalem ile u nich to kosztuje, od 1000 - 1500zl
http://www.technicolor.pl/porownanie.html

Seemann / 2004-07-25 11:52:03 /


komplet na capri tył i tył boki duuzo % juz niepamiętam ile konkretnie ale max :) i boczne przednie 30% --> koszt ok 1500zł w Warszawie, w firmie któr cie tym zajmuje profesjonalnie.

spawn Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-07-26 15:42:54 /


Tak mi napisał womarc:
Witam,

Za pomocą przyciemniania piecowego będzie to bardzo trudne do wykonania, gdyż ta metoda daje efekt bardziej subtelny i delikatny.
Zdecydowanie polecam wybór jednej z wysokiej klasy folii, która będzie wyglądała równie profesjonalnie, a dodatkowo spełni pana specyficzne oczekiwania.

pozdrawiam, Rafał Bugaj
Womarc
tel. 032 265 46 81, 0503 515 292

gilmor / 2004-07-26 16:32:21 /


Bo poprosiłem o maksymalne przyciemnienie szyb by nic z zewnątrz nie było widać:P

gilmor / 2004-07-26 16:33:29 /


ja widzialem taki "tuning" ze koles mial pomalowane szyby olejna farba :D
nic nie bylo widac heheheh

Main(misiek) Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-07-26 23:04:26 /


folie są dobre, tylko należy pamiętać o wymogach prawnych.przód i boki przód muszą mieć 75 % przepuszczalności światła bo "niebiescy" się czepiają. Najlepiej niech to wykona firma z homologacją. pozdrawiam

andrzejS / 2004-07-27 18:00:41 /


co do przyciemniania szyb to w łodzi bardzo dobrze sobie z tym radza na pojezierskiej i mają bardzo duzy wybór foli sa tam 2 firmy kolo siebie tak ze ceny też sa dośc atrakcyjne mnie za granade kombi powiedzieli około 400-450 zł za wszystkie szyby łącznie z przednimi bocznymi no i oczywiście wystawiaja jakies papierki żeby niebiescy sie nie czepiali robiłem już 2 auta u nich i jestem zadowolony

michałP / 2004-08-05 15:15:11 /


tylko przednia szyba musi miec przepuszczalnosc swiatla min. 75%. Przednie boczne musza miec min. 70% a reszta jak kto woli :D

pozdro!!!

mike_82 Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-08-05 16:33:43 /


Witam
Jeśli chodzi o te szybki i ich przyciemnianie to fakt folia nie bardzo, ale jak dasz komus kto sie tym zajmuje to nawet folia wyglada super i nie widac roznicy proponuje tak tylne folią (tylna+tylne boczne)a przednie boczne proponuje metoda dymienia nie wiem jak sie na to fachowo mowi wazne zeby bylo wszytsko z atestem tyl moze byc przyciemniony o 70% a przod o 30% bynajmniej tak jak ja sie orientuje jak masz atest, niebieskie mędy moga ci naskoczyc ze jest za ciemno czy cos tam.
Bardzo ładnie można przyciemnic szyby metoda "dymienia" w zielonej gorze ale to kosztowny interes proponuje tyl folia przod dymione z tego co wiem przednie szyby tej centralnej przednie :) nie mozna przyciemnic

a jako ciekawostka nie wiem gdzie to bylo robione na parkingu widzialem u goscia szyba jest od czarnej po srebro czy nikiel jak kto woli jedej kolor w drugi wchodzi rewelka efekt
PZDR
Ewenement

wajdi / 2004-08-05 18:33:10 /



Witajcie !!

........a czy przypadkiem prawo nie zmieniło sie od 01.01.2004 roku w tej kwestii ??? Tzn. bocznych szyb przednich w ogóle nie można kleić folią, bez względu na to czy mają atest czy też nie ....

http://www.przyciemnianie.pl/html/przepisy.html

Sytuacja w tej chwili wygląda tak że połowa samochodów jeździ ze wszystkimi szybami "czarnymi" , a ci co teraz zaczęli przyciemniać mają oklejoną szybę tylną i tylnie boki.
Ci pierwsi mają farta bo prawo nie działa w stecz.

Jeśli jestem w błędzie to niech mnie ktoś poprawi.

Trzymajcie się ....

ELVIS76 / 2004-08-05 22:42:32 /


nic nie wyglada tak ślicznie jak porysana od otwierania folia na szybach ;P

cOke Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-08-05 22:47:19 /


a jak to wygląda z szybami typu lustro weneckie?Woze dzieciaki i to pomogłoby chyba przed zbytnim nagrzewaniem samochodu.Poza tym też woze troche gratów a to jakaś alternatywa pomiędzy widokiem ze środka i brakiem widoku z zewnątrz.

mario75 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-09-05 19:10:37 /


Miałem już rużne folie na szybach (z tych samych powodów) lusterko zdecydowanie daje najlepszą widoczność z wewnątrz przy przy niemal 100% ograniczeniu widoku z zewnątrz. Co do przepisów to obecnie z szybami z tyłu( zarówno drzwi jak i tylna) możesz robić co chcesz. :)

fordofil Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-09-05 19:40:59 /


Ja mialem "weneckie" okna tylne i szybe w klapie. Niejaki Hrabia chcial sie przed nimi golic ;)
Bylo to zrobione foliami, wnetrze bylo przez nie zupelnie niewidoczne z zewnatrz (chyba, ze jakies zrodlo swiatla znalazlo sie pd wewnetrznej strony. Troche ograniczaly widocznosc, ale w sumie nawet przy parkowaniu w nocy cos przez tylna szybe widac.
A wyglad, kwestia dyskusyjna.

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-09-05 19:42:36 /


nieraz widac na samochodach szyby ciemne z takim refleksem lustrzanym ale nie moge czegoś takiego namierzyć.Zeby to jeszcze było cos w rodzaju chromu dymionego...

mario75 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-09-05 19:49:52 /


a jak to jest z tym odbiciem bo chyba kiedys to było zabronione żeby nie raziło innych kierowców...

mario75 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-09-05 19:52:29 /


Folia lustro jest zakazana w europie dyrektywą ONZ / dlaczego ich akurat to nie wiem ? / ze względów bezpieczeństwa, zrobili taki a nie inny podział przenikania światła ze względu na to co ma widzieć policjant w trakcie kontroli. Zaklejanie całkowite lub folią lustrzaną jest dozwolone w pojazdach, w których w tej części nie są przewożone osoby / vany, furgony / sam widziałem jak ruska nie wpuścili do naszego kraju z powodu oklejonych prawie wszystkich szyb. W tych przepisach chyba było, że w samochodach osobowych dozwolone jest zmniejszenie przejrzystości szyb tylnych do 30%. Taki parametr ma np. folia OneWey do robienia reklam / taka dziurkowana jak na autobusach /, w lato się sprawdziła idealnie. Z zewnątrz biała a od strony kleju czarna. Biały odbija najwięcej słońca. Wygląd? przemilczę, bardziej myślałem o ograniczeniu nagrzewania się wnętrza. W zimę zobaczę i opiszę doznania. Od środka jest widać wszystko, bez żadnych ograniczeń. Właśnie szukam tej dyrektywy.

szpera WASP Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-09-05 20:43:44 /


ja od paru przedstawicieli handlowych slyszalem ze po deszczu, albo mzawce przez takie szyby kompletnie nic nie widac bo woda osiada w dziurkach. Folie z refleksami bez problemu dostaniesz w warsztatach przyciemniajacych szyby.

_Domage_ Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-09-05 23:01:00 /


Zgadza się, szczególnie teraz rano jak jest rosa. Ale nie mogę to zrobić sam i nie muszę szukań warsztatu z uprawnieniami Instytutu Szkła i Ceramiki w Krakowie, bo tylko taki warsztat ma prawo do przyciemnienia szyb. Musi wydać certyfikat który trzeba wozić ze sobą bo inaczej zabiorą dowód rejestracyjny lub będzie trzeba drzeć folię ku uciesze niebieskich. Znalazłem dobry sposób na wodę w dziurkach. Wycieram ją ręsznikiem papierowym :)

szpera WASP Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-09-06 06:32:14 /


30% dotyczy wyłącznie przednich bocznych szyb i jest stopniem przyciemnienia. Tylne możesz nawet białą nieprzezroczystą folią zakleić ;-)))

Te refleksyjne troche upierdliwe są jak słońce sie w tym odbija...

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-09-06 09:41:02 /


ja mam tył zrobiony takimi lustrzanymi ale żeby w aucie chłodniej było, to niestety kwestia wątpliwa. Folie wybrałem te, które najmocniej odbijały i miały lekką pomarańczowo-czerwonaną barwę przy refleksach.
W nocy pomimo nowych lamp i nowych żarówek nie zauważyłem hydrantu, który się na mnie zaczaił i róg udało mi się wgnieść :-D

Widoczność z zewnątrz faktycznie ograniczona, ale bez przesady!! Aczkolwiek lustrane szyby i niska tylna kanapa w taunie, dają już spore możliwości na bunkrowanie się w różnych celach :-D

a folijki oczywiście z atestem, ateścik nalepioniy w postaci naklejki na róg szyby, pod folię.

Talar Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-09-18 19:35:22 /


Znalazłem coś takiego co do oklejania szyb.

Tekst zaciągnięty ze strony KMP w Szczecinie.

"Przyciemnianie szyb samochodowych

W ostatnim okresie coraz częściej zgłaszają się do Policji osoby, którym gwarantowano przy zakładaniu folii na szyby, że mają one wymagany atest i nie będzie problemu przy przeglądzie rejestracyjnym pojazdu. Rzeczywistość jest jednak inna. Diagnosta nie dopuści do ruchu pojazdu, który ma oklejone przednie szyby.

Zanim zdecydujemy się okleić szyby folią należy zapoznać się z przepisami oraz zastanowić się nad celowością tego przedsięwzięcia. Należy pamiętać, że każde przyciemnienie szyb powoduje pogorszenie widoczności co sprzyja powstaniu realnego zagrożenia w ruchu drogowym. W Szczecinie około 50% wypadków drogowych to potrącenie pieszego. W znacznej większości wypadki te zdarzają się przy zmniejszonej przejrzystości powietrza ( opady atmosferyczne, mgła, zamglenia czy pora wieczorowo nocna). Dlatego ze względów bezpieczeństwa ruchu drogowego bardzo ważna jest widoczność z miejsca kierowcy.

Przepisy bezwzględnie zabraniają przyciemniania szyby przedniej czołowej oraz bocznych przednich wprowadzając minimalną przepuszczalność światła ( szyba czołowa przepuszczalność nie mniejsza niż 75% potwierdzona homologacją, szyby boczne przednie przepuszczalność nie mniejsza niż 70 % potwierdzona homologacją). Szyby te mogą być przyciemniane jedynie przez producenta, gdyż nie ma możliwości przeprowadzenia badań na zgodność z wymaganiami Regulaminu R43 ECE na próbkach jednostkowych. Przepisy zezwalają natomiast przyciemniać pozostałe szyby lecz tylko pod warunkiem iż pojazd wyposażony jest w dwa lusterka zewnętrzne (prawe i lewe). Należy również pamiętać, iż w przypadku oklejenia ww. szyb należy posiadać przy sobie i okazać przy kontroli drogowej „Zaświadczenie o instalacji folii samochodowej”, w którym znajdować się powinny następujące dane:

- data instalacji,
- nazwa/nazwisko właściciela pojazdu,
- marka pojazdu,
- nr nadwozia/rejestracji pojazdu,
- typ folii,
- nr oznakowania (zgodny z oznakowaniem na szybach i z numerem Świadectwa z badań),
- pieczęć i podpis zakładu wykonującego usługę.

Format tego zaświadczenia powinien być wielkości nadającej się do przechowania z innymi dokumentami samochodu (dowód rejestracyjny itp.)

Policjanci w czasie codziennej służby kontrolując pojazdy zwracają uwagę na wszystkie czynniki mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Do rozważnych kierowców zwracamy się z apelem aby poodklejali folię z szyb przednich bocznych i czołowych co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów po kontroli policyjnej. Za przyciemnianie szyb przednich bocznych i czołowej policjant zatrzyma dowód rejestracyjny oraz może nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł.

Podstawy prawne:

Rozporządzenie MTiGM z 1 kwietnia 1999 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. nr 44, poz. 432)

Regulamin Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ nr 43 i 46

Pismo BW/720/2002 z dnia 22.04.2002 roku Instytut Szkła i Ceramiki Oddział Zamiejscowy w Krakowie.

W przypadku jakichkolwiek niejasności proszę przedzwonić pod nr 82-13-092

Podkom. Grzegorz Sudakow

Zastępca Naczelnika SRD KMP w Szczecinie"

oldfield / 2007-09-19 08:32:24 /


Nie wiem kto okleja przednią szybe ?? ;-))

Szyby przednie boczne - przepuszczalność 70% .... czyli bardzo delikatna folia - więc nie każda przyciemniona szyba (zwłaszcza jeśli producent (auta?) w ogóle szyb nie przyciemniał) będzie nielegalna ...

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-09-19 09:40:53 /


Tak, tylko zadzwoń sobie do Instytutu Szkła i Ceramiki w Krakowie i zapytaj ile keszu trzeba dać za wykonanie badania aby dostać atest na przepuszczalność. Zapytaj ile będziesz czekał na zwrot szyb, oklejonej i nie oklejonej. Albo złap policjanta z miernikiem lub panów z Inspekcji Drogowej. Niestety oni atestu nie wydadzą.

oldfield / 2007-09-19 10:31:17 /


Każda oklejona musi mieć atest - nie wiem czy musi być z instytutu szkła i ceramiki, ale jeśli ktoś taki wyda to nie mają prawa cofnąć dowodu ;-) Więc ich działania są niezgodne z prawem - co innego jak przez szybe naprawde nie widać kierowcy :/

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-09-19 10:34:21 /


Ja mam takie spostrzeżenie względem przedniej szyby: Jeśli się przyciemni tylną i boczne, to przednia automatycznie wygląda na przyciemnioną. Zwróćcie na to uwagę.

MILO Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-09-19 12:46:52 /


Atest wydaje Instytut lub firmy które dostarczyły próbki oklejonego szkła do Instytutu i dostały coś w rodzaju licencji/koncesji na oklejanie. Wtedy to one ponoszą odpowiedzialność za fachowość wylonania. Jeżeli chcesz sam okleić to musisz albo dogadać się z firmą o wydanie certyfikatu z atestem lub tak jak pisałem wcześniej wysłać szyby do instytutu.

oldfield / 2007-09-19 14:33:10 /


albo liczyć na szczęście i urok osobisty :))

oldfield / 2007-09-19 14:34:27 /


no dobra a jak mnie taki pies chapnie to czym mi zmierzy przepuszczalność, mam na przednich bocznych bardzo słabiutka folie, oczywiscie wszystko robione w firmie, atest itp. w nocy wszystko widac co jest w aucie, w dzien praktycznie niezauwazalna, a patrzac z daleka efekt jest ze nic nie widać bo tył jest bardziej ciemny i w aucie jest ciemniej, podchodząc blizej jest wszystko widoczne, to jakim prawem piesek bez mierzyciela folijki moze mi zabrać dowód?? bo nie mam dokumentu ile ta folia ma przyciemnienia??

tachu Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-09-19 17:17:14 /


nasza kochana policja ma przyrząd do pomiaru przejrzystości szyb i w razie jakichkolwiek podejrzeń masz 2 wyjścia: zerwanie folii na miejscu + pouczenie lub jak ktoś się upiera to dowodzik+ mandacik i na przegląd :)

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-09-19 18:04:26 /


aaaa to mają?? niedawno słyszałem ze nieduzo jest w polsce takich panów niebieskich wyposażonych... bez sensu, szyby mam z przodu jak te fabrycznie dymione w granadzie..

tachu Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-09-19 19:44:16 /


chętni do oklejenia szyb bocznych przednich muszą brać pod uwagę iż wszystkie szyby barwione mają już fabrycznie przepuszczalność 70% - więc nie można już ich oklejać.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-09-19 20:08:40 /


dobrze ale ja nie mam barwionych... na to zwracał uwage przyciemniaczyk zanim zabrał sie do roboty..

tachu Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-09-19 20:15:11 /


I dlatego nie powinien naklejać folii większej niż 20%, dziwnym trafem gdzieś znika 5% między szybą a folią. Może to jakieś odbicia między warstwami.

oldfield / 2007-09-20 08:05:52 /


Stek bzdur, ale mie można wymagać od policjantów umiejętności czytania....
cytat z dokumentu "cytowanego" przez policje (Pismo BW/720/2002 z dnia 22.04.2002 roku Instytut Szkła i Ceramiki Oddział Zamiejscowy w Krakowie - http://www.isic.krakow.pl/WWW/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=35 )
"...Szyby przednie - boczne w samochodach mogą być oklejane foliami bezbarwnymi w celach antywłamaniowych. Praktycznie można również przyciemniać je z zachowaniem łącznej przepuszczalności światła (szyby i folii) w zakresie widzialnym, wynoszącej co najmniej 70%..."
Wszystko całe to zamieszanie dotyczy szyb przednich "...Przyciemnianie szyb jest dopuszczalne w miejscach nie mających wpływu na pole widzenia kierowcy. ( W zasadzie dotyczy to szyb tylnych drzwiowych i tylnej ogrzewanej w samochodach osobowych oraz szyb bocznych, dachowych i tylnych w autobusach)..."

fordofil Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-09-20 21:18:34 /


dzisiaj miałem kontrole wrocławskie policji w jelczu, oglądali, wypytywali, dlaczego nie przerejstrowane, patrzyli w bagaznik, na opony ze jedna łysa ale o szybach ani słowa...

tachu Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-09-20 21:29:08 /