logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » gaźniki » Olejek rycynowy jako dodatek smarujący.

Olejek rycynowy jako dodatek smarujący.

Taki oto farmazon ( bądź nie ;) wyczytałem na jakimś forum.
Podobno kiedyś rajdowcy i taksówkarze ( więc coś musi być na rzeczy) dodawali olejek rycynowy w ilości 20-30ml na 1 bak do paliwa.
Podobno podnosił nieco osiągi silnika i konserwował poprzez smarowanie części, które nie mają ( teoretycznie) dostępu do oleju silnikowego.

Ktoś coś wie na temat ?

michalch83 / 2012-04-26 20:17:33 /


Olej rycynowy dodaje się do paliwa modelarskiego jako środek smarujący. Więc może coś w tym jest :)

Kiedyś olej rycynowy był również używany w lotnictwie jako najlepszy środek smarujący. Teraz pewnie jakieś syntetyki wzięły górę.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-04-26 20:46:10 /


i inne dodatki do benzyny min. ceramizery itd.

fordofil Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-04-26 20:49:51 /


Olejem rycynowym zalałem sprężyny w tubach zawieszenia kaczki, nie ja jeden zresztą, i działa to bardzo dobrze, tak więc coś w tym jest ale, żeby dolewać do paliwa... o tym nigdy nie pomyślałem.

Tomasz [DMI] Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-04-26 20:57:38 /


pamiętam że kumpel staryując jakieś 10lat temu w rallycrossie dolewał olejku rycynowego do lotniczego avgazu. nie był to odosobniony przypadek. cała czołówka tak robiła więc coś w tym jest.

najdos Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-04-26 21:44:06 /


Olej rycynowy stosowany jest przez zakapiorów jeżdżących na etanolu. Na zwykłym oleju się silnik zaciera.

Raul Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-04-26 22:38:27 /


Pewnie dlatego że w etanolu zwykłe oleje emulgują ale sie nie rozpuszczają :)

Aldaron Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-04-26 22:57:09 /


ja tam go używam zawsze na wiosne, lato i jesień. Zimą nie. tylko że ja tym krety wypędzam z ogrodu:D Nie wiem jak w silniku, ale na krety skuteczny

Szafa !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-04-26 22:58:30 /


na krety dobry mówisz?? bo my gospodarze stadionu stoimy nad kretówką i co sie pojawi to JEB!!! motyką ale ciiii bo podobno skurwykrety pod ochroną są.
Aha nasze krety ryją rano między 8:00 a 9:00 i o 13tej to tak jakby kto chciał zapolować.

mishq (Mateusz G.) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-04-26 23:12:38 /


http://zycieismierc.com/ ♥∞! :)

Konar / 2012-04-26 23:14:49 /


Olej rycynowy stosowany był w lotniczych silnikach rotacyjnych, które nie posiadały miski olejowej, w związku z czym musiały być smarowane paliwem, a spośród olejów nie pozostawiających nagaru na świecach (a więc roślinnych) rycynus był zdecydowanie najtańszy. Po wprowadzeniu silników stacjonarnych typu samochodowego i gwiazdowych z suchym karterem rycynę wycofano z użytku. Jedynie do początku lat 30-tych domieszkę oleju rycynowego do mineralnego stosowali w silnikach rzędowych Francuzi.
Pozdreaux.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-04-26 23:21:20 /


krety - tak jak ludzie - dostają potwornej sraczki po oleju rycynowym... właściwie to nie sraczka - to "oczyszczanie" organizmu... :)
wystarczy pół kieliszka tego specyfiku spożyć i po paru godzinach konkurować można w widowiskowości ze startem wahadłowca kosmicznego...
dlatego krety uciekają, kiedy spożyją troszkę tego "środka"... :D

bartozłomero Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-04-26 23:23:32 /


Owa przypadłość dopadała także pilotów myśliwców z silnikami rotacyjnymi, jako że wydech w czterosuwowym silniku rotacyjnym realizowany jest bezpośrednio z głowicy zaworem do atmosfery, a otaczająca samolot mgiełka rycynusu przeczyszcza nie gorzej niż łyżka owego specyfiku na czczo.
Z chemicznego punktu widzenia to zawarty w oleju kwas rycynolowy, uwolniony pod wpływem enzymów trawiennych z glicerydów wchodzi w reakcję z zawartymi w treści jelitowej dodatnimi jonami sodu, tworząc mydło sodowe kwasu rycynolowego. Drażni ono błonę śluzową jelita cienkiego, co pobudza jego perystaltykę. Kto nie wierzy w przeczyszczającą skuteczność mydła niech wypije łyżkę szamponu/płynu pod prysznic albo choćby zje ćwierć tubki pasty do zębów czy hotelowego mydełka. Wspomnienia są ponoć niezapomniane :))
Pozdreaux.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-04-26 23:37:42 /


Hmmmm, to się prawie nadaje na neurogroove ;)

JaMan Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-04-26 23:40:25 /


ta jest...
a na pobocznym forum analizowana jest skuteczność środków do lewatywy...
podobno rewelacja to lewatywa z kawy - oczywiście świeżo zaparzonej arabiki...
ale paniusie debatują, czy nie prościej po prostu kawałek mydła sobie do d... włożyć... :D

bartozłomero Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-04-26 23:50:16 /


czyli teoretycznie dodanie 20ml do paliwa nie powinno być szkodliwe, a możliwe, że będzie pomocne ? :)

michalch83 / 2012-04-27 07:43:12 /


Konkluzja jest taka, że dodanie oleju rycynowego spowoduje sraczkę u kierowców stojących w korku za Tobą. :)

Rayo Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-04-27 08:55:31 /


Rayo mistrzem dedukcji :D

Main(misiek) Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-04-27 09:19:55 /


powracajac do wlasciwosci smarujacych...
Czy nie prosciej wlac do baku troche oleju do dwutaktow? Litrowa butla takiego specyfiku stosowana do skuterow i innych pierdzikolek kosztuje nie tak znowu wiele.

bartek nowakowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-04-27 10:35:15 /


olej do dwutaktów jest robiony z gotowych baz olejowych i dodatków "uszlachetniających" i nie dam głowy, że nie bedzie powodował postawania nagaru.
Swoją drogą kupię buteleczkę i wyprubuję - i tak co tankowanie dolewam ten cudowny specyfik na bezołowiową z orlenu ;)

michalch83 / 2012-04-27 10:37:26 /


Olej do dwusuwuów nie powoduje nagaru.
Dolanie do paliwa w dwutakcie zwykłego oleju silnikowego powoduje błyskawiczne zanagarowanie świecy.

Więc można lać :)

Raul Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-04-27 13:12:00 /


nie prawda.
olej do 2-taktów zostawia nagar, co prawda w malych ilościach, ale 4-suw może nie dać rady przepalić mieszanki 2-takta.

fordofil Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-04-27 18:45:10 /


Rycyna w modelarstwie też nie jest już najlepsza i powoduje powstawanie nagaru/ zacieranie, są już lepsze paliwa z mieszanką olei syntetycznych itd...
Rycyna była dobra 30 lat temu jak nic innego nie było:D. Jedyne co to zapach spalonej rycyny jest bezcenny:D.

http://www.aircombat.pl/ACES/forum/viewtopic.php?t=291&postdays=0&postorder=asc&start=10

Kilgore / 2012-04-27 18:54:49 /


Dobry olej rycynowy (czysty - najlepiej Castrol M) nie powoduje osiadania nagaru, jak jest słabej czystości, to wtedy.
Wiem z autopsji, bo w naszych silnikach modelarskich walka z nagarem jest bardzo ważna, chociaż dolewamy 2% oleju syntetycznego, bo w nich są dodatki antynagarowe, dlatego po syntetyku zawsze czyściej.
Swoją drogą na Castrolu M jeżdżą tylko Angole, musimy od nich zamawiać, bo na kontynencie już nie dystrybuują.

JaMan Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-04-27 22:22:13 /


Tak na wszelki wypadek tylko ostrzegam, że rycyna to nie to samo olejek rycynowy. I zabawa z rycyną nie kończy się zbyt dobrze! Bo tak na marginesie sam olejek rycynowy nie zawiera rycyny.

Piotra Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-04-28 09:54:18 /


Za pozno-mysle, ze wszyscy ci co mieli wlac ten olejek w celach terapeutycznych to juz go wlali i przepalili

Classmobile / 2012-04-28 10:10:01 /


na forum modelarskim przeczytałem że Castrol M można zastąpić Castrolem r40,ale na stronie Castrola jest taki oto opis tego oleju:
CASTROL R-40
ZASTOSOWANIE
Olej silnikowy na bazie oleju rycynowego do podrasowanych silników dwusuwowych. Zalecany stosunek mieszanki około 1:20. Klasyczny olej wyczynowy w sporcie żużlowym. (Używany może być także w silnikach czterosuwowych na jeden bieg sportowy, później musi być usunięty).

PODSTAWOWE ZALETY I KORZYŚCI
Środek smarowy na bazie roślinnej, rozkładany biologicznie w 100% przez mikroorganizmy, jak np. grzyby, bakterie. Nie zagraża wodzie gruntowej i pitnej, jest całkowicie ekologiczny. Zawiera substancje czynne, zmniejszające skłonność do gwałtownego starzenia się. Mimo to nie należy stosować go na odcinkach dłuższych niż 2.000 - 3.000 km. Zalecane jest opróżnienie silnika przy dłuższych postojach.
Nie może być mieszany z olejami mineralnymi. Przy wymianie oleju na świeży należy wykonać płukanie silnika (np. olejem maszynowym).

Dlaczego musi zostać usunięty z silnika,pod warunkiem że jest dodany do oleju silnikowego,a nie do paliwa,co on takiego robi że trzeba po nim silnik płukać?

karolb863 Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-04-28 13:19:22 /


trzeba płukać żeby mikroorganizmy ci się w silniku nie zalęgły

Tom'ash Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-04-28 13:45:24 /


to do paliwa lepiej też nie dodawać bo wypiją wszystko ze zbiornika :)

karolb863 Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-04-28 18:06:32 /


Bo kiedy się zestarzeje, to zasycha tworząc złogi, bardzo ciężko je usunąć, musisz wszystko na części rozłożyć i wrzucić do rozpuszczalnika na parę dni.

JaMan Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-04-28 18:06:54 /


A jak go dolać do lpg?

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-04-28 18:54:31 /


no jak jak przeciez w butli gaz masz plynny odkrecasz zawor i wlewasz :D

Main(misiek) Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-04-30 10:32:37 /


Ja ostatnio dużo czytałam o właściwościach tego olejku. Najwięcej informacja znalazłam tutaj http://www.zdrowyportal.pl/1972/olejek-rycynowy-14-powodow-dla-ktorych-olej-rycynowy-potrzebny/
Zastanawia mnie czy na prawdę ten olejek jest taki dobry na włosy?

kamilkos901 / 2016-08-26 10:38:41 /


A taki nie w humorze z rana byłem :D

konrad.s Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-08-26 10:45:25 /