logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » silnik » Regulacja zaworów jeszcze prościej

Regulacja zaworów jeszcze prościej

Zachęcony amerykańskimi serwisówkami dla przeciętnego Joe lub Teda, gdzie ustawianie zaworów jest opisane tak, żeby farmer mógł zrobić to sam, postanowiłem uprościć regulację zaworów również i w "naszych" V-kach.
Dla V6 ustawiamy koło pasowe wału korbowego na górny martwy punkt 1 cylindra.
Jeśli wiemy, że jest to moment zapłonu 1 cylindra, albo np. dżwigienki zaworowe cylindra 5 się mijają (klasyczny przypadek zazwyczaj występujący przy regulacji zaworów), to ustawiamy zawory:
TDC 1 cylindra:
- ssące 1,3,6
- wydechowe 1,2,4

Potem robimy jeden pełny obrót wału korbowego i znowu ustawiamy na znacznik.
Teraz mamy zapłon na 5 cylindrze; ustawiamy następujące zawory:
TDC 5:
- ssące 2,4,5
- wydechowe 3,5,6

Miłej zabawy :)

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-01-02 19:14:51 /


Przedostatni post to nie to samo ? ;-) Zawsze tak ustawiałem :D
http://www.capri.pl/forum/2537

PiotrekGran Dokładna lokalizacja na mapie / 2016-01-02 19:39:36 /


Nie to samo. Tu tylko 2 razy ustawiasz wał. Niby dobra opcja, ale może niezbyt dokładna, zależy jakie wzniosy krzywek.

Mysza liil (EM) / 2016-01-02 19:44:08 /


Mysza, dziś składałem V-kę, więc miałem wszystko na wierzchu i dokładnie sprawdziłem. Zawsze ustawiałem na mijankę, albo na palec aparatu zapłonowego. Tak ustawiasz tylko 2 razy wał, a nie 6. Jest dużo prościej. A za dokładność gwarantuję ja - dziś specjalnie dla Was (no dobra, dla siebie, Wam przy okazji opisałem :) ) to sprawdzałem.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-01-02 19:45:34 /


No nie mówię, metoda jest OK, tylko niekoniecznie do każdego wałka. Ale skoro magiczne cyfry które podałeś do naszych v6 pasuja, to czemu nie :)

Mysza liil (EM) / 2016-01-02 20:28:51 /


Metoda stara jak świat (wiem o niej od kiedy mam pierwszego forda), jednakowoż dla mnie nieużyteczna, z powodu niezapamiętywalności tych cyferek. Dlatego zawsze ustawiałem klasycznie. Metodę na dwa obroty stosuję w R4, bo tam niczego nie trzeba pamiętać. Ustawia się te z luzem, a te bez - nie. Niemniej w dobie obsmarkanych fonów, kiedy w każdej chwili ma się pod ręką ściągawki - czemu nie.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2016-01-04 19:34:31 /


Dziś sprawdziłem tę metodę na wałku KCV6T3 z Burtona. Wszystko pasuje idealnie. Dzięki Marcin!

Piotrek Ł....vel Kankkunen Dokładna lokalizacja na mapie / 2020-08-25 13:34:47 /


Cieszę się, że mogłem pomóc :).

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-08-27 10:21:47 /