logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » off-topic » Lepszy Rydz niż nic :D

Lepszy Rydz niż nic :D

Panowie! Chcą nam z Rydza wycisnąć paliwo!!!

http://mojafirma.interia.pl/news?inf=703377

a_patch Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-01-10 12:45:52 /


Rydzu!! nie daj się! jak będą Ciebie wytłaczać to nie puść pary ;]

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-01-10 13:04:47 /


Niech sobie paliwo z klusek robią;) a Rydza w spokoju zostawioł:))

zuq Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-01-10 13:37:29 /


Ciekawe czy maybach jezdzi na paliwie z rydza :D

Mysza liil (EM) / 2006-01-10 13:41:19 /


Do tych rydzów dorzuciłbym Rydzyka:)
Ciekawe jak by auto na tym chodziło?

Piotrek Ł....vel Kankkunen Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-01-10 14:45:09 /


No ten konkretny "pan rydzyk" to za dużo oleju w głowie nie ma... Więc i jakość takiego paliwa mogła by wiele do życzenia pozostawiać :P

bartek nowakowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-01-10 16:51:13 /


niech se z buraków robią:( Rydze na patelnie;-) Pyszne sa...

bobik liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-01-10 16:56:33 /


przeto ogromna to profanacyja, na talerzu mi najlepiej niech wycisną olej z borowika

rydz

Radosław Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-01-10 17:29:38 /


tekst z linku dla potomnych.. gdyby interia skasowała news-a :)


Roman Kluska podbije rynek rydzami?
06.01.2006 09:03
/ AFP
Roman Kluska wyprodukował w domowych warunkach olej rydzowy, który - jego zdaniem - może w najbliższym czasie zrewolucjonizować polskie rolnictwo na terenach górskich, pisze "Dziennik Polski".

- Wszystkie koncerny produkujące traktory przygotowały już modele z silnikami na oleje roślinne. Czyli zapowiada się powrót do korzeni, wszak pamiętamy z historii, że pierwsze silniki diesla pracowały na oleju roślinnym, zanim zaczęto stosować ropę - przekonuje Roman Kluska. - Koszty prowadzenia gospodarstwa rolnego w górach są tak wysokie, że nie mają ekonomicznego sensu, a główny składnik tych kosztów to właśnie paliwo.

Twórca Optimusa uważa, iż olej rydzowy (zwany również lnianką) jest najtańszym tego typu produktem, bowiem sam rydz - roślina pokrewna do np. dużo droższego w uprawie rzepaku - nie ma praktycznie żadnych wymagań, rośnie na najgorszych górskich glebach, nie potrzebuje nawożenia, a pozostające po wytłoczeniu makuchy są wysokobiałkową paszą dla zwierząt.

- Stąd wzięło się słynne powiedzenie "lepszy rydz, niż nic" - mówi Roman Kluska. - Sprowadziłem z poznańskiej Akademii Rolniczej rydz i w ubiegłym roku miałem pierwsze plony. Kupiłem niewielką maszynkę do wytłaczania oleju i efekt tych wysiłków stoi przed nami w butelce.

Według relacji Kluski jako pierwsi jego olejem zainteresowali się Czesi pracujący nad biopaliwami do traktorów: - Przyjechali do mnie w tajemnicy i poprosili o beczkę oleju do doświadczeń. Co im wyszło? Że mój olej włożony do zamrażarki przy temperaturze minus 18 stopni nie krzepnie. Wszystkie inne oleje łącznie z ropą mają w tej temperaturze postać stałą. W tej chwili pozostaje do rozwiązania problem dobrania do niego odpowiedniego komponentu, by na wtryskiwaczach nie wytrącał się węgiel.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-01-10 18:07:55 /


Z rydza to się chyba wytłacza olej rydzynowy?

:-)

Rafał L. Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-01-10 19:55:40 /


tudziez Rydzykowy a w porywach nawet mocherowy.

maru Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-01-12 09:48:27 /


a ja dpiero zobaczylem ze jest watek o Rydzu :)

Wojdat Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-01-12 21:18:47 /


Jakby tak jeszcze wycisnal benzyne z trawy to by bylo git

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-01-13 09:51:43 /


a mi się to wszystko nie podoba :P ten kluska to nich uważa - bo z kolegami go odwiedzę. I bynajmniej nie po olej!

Rydzu liil Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-01-18 19:07:08 /


Wróćmy do natury !!
dziś w Pulsie Biznesu! do poczytania (mam nadzieję że do dobrego wątku link wkleiłam i że się nie powtarzam)

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=2289&guid=4F450608-AD7D-41C0-817E-557EE4893F72

BeaTa / 2006-02-17 12:54:59 /


Do natury? Przejdz sie po takim polu, to zobaczysz "nature", tylko najpierw zaloz maske przeciwgazowa bo mozesz nie dojsc.
Uprawa roslin na estry to jedno wielkie morze na przyklad rzepaku, spryskiwane wszystkim czym tylko sie da (bo nikt tego przeciez jadl nie bedzie). Nie ma to zadnego zwiazku z natura, ale ma z dochodami grupki latyfundystow z "partii chlopskich" i tylko o to sie tutaj rozchodzi.
Poza tym nikt nie zauwaza, ze jest zupelnie chore kiedy jakis urzedas decyduje co mi wolno wlac do baku swojego samochodu.

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-02-17 14:22:21 /