logowanie | rejestracja
capri.pl » klub » Stowarzyszenie capri.pl » usługi sieciowe na capri.pl

Usługi sieciowe na serwerze capri.pl dla członków Stowarzyszenia

Członkowie Stowarzyszenia capri.pl mają zapewniony szereg typowych usług sieciowych w związku z faktem posiadania własnego serwera. W celu dostępu do tych usług wymagane jest założenie konta na serwerze, co jest czynione na życzenie członka. Członek Stowarzyszenia z założonym kontem na serwerze nazywany jest dalej jako użytkownik. Wszystkie poniżej opisane usługi bazują na koncie użytkownika, jednym i tym samym dla wszystkich usług.

e-mail

Każdy członek Stowarzyszenia może otrzymać konto pocztowe na naszym serwerze.

Do każdego konta możliwe jest założenie dowolnej ilości aliasów, które tworzą nowe adresy e-mailowe trafiające na to samo jedno konto.

Aktualnie nie ma żadnych limitów - ani ilości MB zajętych na dysku przez pocztę użytkownika, ani wielkości pojedyńczej przesyłki (choć sam interfejs www do poczty limituje wielkość załącznika, wysyłając przez SMTP tego limitu nie ma).

UWAGA: nie jest tworzona kopia zapasowa z poczty użytkowników. Pomimo że można przechowywać na serwerze dowolną objętościowo ilość poczty, to lepiej trzymać własną kopię u siebie szczególnie dla ważnej poczty, gdyż "shit happens" i może się zdarzyć awaria sprzętu która pogrzebie pocztę na serwerze.

Szczegóły odnośnie konfiguracji pocztowych programów klienckich oraz sposobu dostępu przez www opisane są osobno.

ftp

Każdy użytkownik może zamieszczać pliki na publicznie dostępnym serwerze ftp. Serwer dostępny jest pod adresem ftp.capri.pl. Katalog użytkownika ma nazwę taką jak login i znajduje się w katalogu /users. Dostęp do tych plików jest możliwy dla każdego (nie tylko dla użytkowników serwera) poprzez anonimowe ftp.

W celu zamieszczenia plików na serwerze ftp należy je umieścić w katalogu ftp znajdującym się w katalogu domowym użytkownika na serwerze.

Szczegóły odnośnie sposobu dostępu do katalogu domowego użytkownika opisane są osobno.

Aktualnie nie ma żadnego limitu na objętość zamieszczonych materiałów. Jedyny warunek zamieszczenia materiałów to względne zainteresowanie nimi reszty użytkowników, na materiały ściśle prywatne to nie jest właściwe miejsce.