logowanie | rejestracja
capri.pl » modele Forda » Transit » Supervan I

Transit Supervan I

Ford Transit w zamyśle swoich projektantów nigdy nie był samochodem który nadawałby się do realnego ścigania się. To oczywiście nie przeszkadzało różnym entuzjastom, którzy głównie dla zabawy wyciskali z Transita wszystko co się dało. Od samego momentu wprowadzenia Transita na rynek, powstawały różne wersje "wyczynowe". Szczególnie jedna warta jest uwagi, ponieważ firmowana była przez samego Forda. Ponieważ na początku lat 70-tych w firmie Ford angażowano poważne środki w sport samochodowy, postanowiono zbudować również takiego Transita w celach pokazowych aby budować wizerunek firmy.

Transit Supervan I

Prace zostały zlecone firmie Terry Drury Racing of Rainham w Essex, która to firma miała najlepsze pojęcie o tym co miało zostać zamontowane w tym samochodzie. Efekt prac był zdumiewający, samochód szybko został ochrzczony jako "Supervan".

Podwozie

Zamiast standardowego podwozia Transita zmontowana została dedykowana rama z profili rurowych. Właściwa karoseria to zmodyfikowane oryginalne nadwozie Transita 18cwt, które było do ramy przykręcone w 6 punktach. Projekt ramy nigdy nie doczekał się wersji papierowej - zamiast tego wszystkie podstawowe podzespoły zostały ułożone na podłodze, obrysowane kredą i na tym wszystkim dopasowywana była rama metodą cięcia i spawania "na oko".

Transit Supervan I

Zawieszenie

Zastosowano zupełnie inne niż fabryczne zawieszenie - całkowicie niezależne dla wszystkich 4 kół, z przodu zastosowane zostały podzespoły z Jaguara XJ6, z tyłu podzespoły z Cooper'a F1. Przekładnia kierownicza bez wspomagania pochodziła z Forda GT40. Hamulce to wyścigowe Can-Am, tarczowe na wszystkich czterech kołach. Felgi "Revolution" były specjalnie wykonane do tego zastosowania, miały średnicę obręczy 15 cali, taką samą również szerokość zarówno z przodu jak i z tyłu ! Opony pochodziły od Firestone'a. Aby zmieścić takiej wielkości ogumienie, niezbędne było znaczne przeprofilowanie i poszerzenie nadkoli w nadwoziu. Ze względu na ogólną improwizację przy konstruowaniu samochodu, późniejsze prowadzenie było dalekie od dobrego wyważenia. Przyczepność była świetna, ale przy niskich prędkościach samochód był bardzo podsterowny, natomiast przy ostrych zakrętach zwykle unosiło się przednie koło.

Transit Supervan I

Transit Supervan I

Silnik

Pod maską nie było nic - pusta przestrzeń, bo też nic co miałoby sens tam nie miało szans się zmieścić. Silnik został zamontowany z tyłu, za kabiną kierowcy, przed tylną osią. Do napędu użyto przygotowany w wersji rajdowej silnik 5.0 V8 z głowicami Gurney-Weslake, do przeniesienia napędu służyła 5-biegowa skrzynia ZF. Układ wydechowy był pozbawiony tłumików. Wszystko powyższe razem z dyferencjałem było wzięte prosto z Forda GT40. Żeby zmieścić silnik, trzeba było wyciąć odpowiedniej wielkości dziurę w podłodze, co trochę utrudniało wykorzystanie przestrzeni ładunkowej, ale to akurat było mało ważne w tym zastosowaniu.

Transit Supervan I

Silnik miał moc 435KM, co pozwoliło na uzyskanie następujących osiągów (przy narzuceniu w czasie prób limitu prędkości obrotowej silnika do 7.000 obr/min, osiągalne było 8.000 obr/min):

Transit Supervan I Transit Supervan I

Występy

Transit Supervan został po raz pierwszy pokazany na torze Thruxton w Wiltshire w Wielkiej Brytanii, w wielkanocny poniedziałek 1971 roku, przy widowni rzędu 40 tysięcy ludzi. W ciągu całej reszty 1971 roku Supervan objeździł cały kraj w celach pokazowych, wzbudzając wszędzie gdzie się pokazał wielkie zainteresowanie. Szczególnie "ogniste" prezentacje miały miejsce na Motor Caravan Test Day na starym torze Crystal Palace w południowym Londynie.

Transit Supervan I

Niestety ze względu na intensywne użytkowanie dosyć szybko się "zużył" - już po roku został odstawiony, ze względu na to że części pochodzące z GT40 były dość drogie i trudne w pozyskaniu - priorytetem były tutaj właściwe GT40. W późniejszym czasie samochód został złomowany i niestety nie pozostał po nim żaden namacalny ślad. Ford nie miał również zamiaru wskrzeszać podobnej konstrukcji w najbliższym czasie - Supervan spełnił swoje zadanie. Na następną wersję - Supervan'a II trzeba było poczekać 13 lat.

Video

Ford Supervan na YouTube.

Komentarze

Fajny potworek, przydałby sie w klubie :). Szkoda, że zezłomowali, łobuzy jedne.

Młody_wFe Członek Stowarzyszenia capri.pl [2006-03-19 23:41:35]


wykręcone V8 na wolnych wydechach.... muzyka dla ucha mechanika :-)

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie [2006-03-20 06:37:21]


hmmm, ale fajny, ma ktoś zasponsorować mocne v8? bude i chęci mam :)

Pająk Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl [2006-03-20 08:12:06]


Merytorycznie - jedna prośba - zarówno hamulce Can-Am jak i silnik V8 302CID z głowicami Gurney-Weslake nigdy w życiu nie mogły mieć [nie miały, nie mają i nie będą miały] nic wspólnego z RAJDAMI. Can-Am to seria północnoamerykańskich WYŚCIGÓW torowych. Nie róbmy z Forda GT40 rajdówki - choćby nawet WRC :)
Pozdreaux.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl [2006-03-20 11:34:38]


ja pierdut!!!!!!
nawet w dzisiejszych czasach mógłby zadziwić niejednego dresa w beemie o konkretnym silnku...

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl [2006-03-20 21:57:38]


Szkoda, że te poszerzki takie wąskie i tyle koło wystaje, bo na droge by sie tym nie wyjechało ;-) ale ogólnie bardzo ciekawy. Gdyby nie te ceny paliwa to kto wie :-P

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl [2006-03-20 22:09:00]


takie felgi calkiem przyzwoite :) do kapcia tez by pasowaly sesese :P

Zakrzak! Dokładna lokalizacja na mapie [2006-03-20 22:12:22]


ja kto by się nie wyjechało na droge, mnie by nikt nie powstrzymał :D, najwyżej bym przegląd robił co przejażdżka

Pająk Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl [2006-03-20 22:25:41]


Prawie tak ładny i prawie tak szybki jak mój ;]. Ogólnie baaaaardzo mi się podoba :)

babejsza Dokładna lokalizacja na mapie [2006-03-20 23:38:43]


> Nie róbmy z Forda GT40 rajdówki

No istotnie, napisane stoi "racing", ja po polsku piszę "rajdowe". Prywatna chwila zaćmienia umysłowego :) - poprawione.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl [2006-03-22 11:42:22]


Nie no... szczena opada, ja chcę taką zabawkę:P Gangsterka... biuty, biuty:D

Wroniasty Dokładna lokalizacja na mapie [2006-03-22 12:06:08]


ciekawie wygląda 'kubełek" 50 cm nad podłogą i "badyl" d zmiany biegów obok niego :) To była ergonomia :)

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl [2006-03-22 12:18:57]


Fajna bryczka, chciał bym mieć takie cudo :D

BirdDog Dokładna lokalizacja na mapie [2008-01-31 13:37:16]


http://www.youtube.com/watch?v=KnqdIsBJT0A&feature=related :)

Mac13k Członek Stowarzyszenia capri.pl [2009-04-24 22:00:41]