logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » silnik » Po co się robi honowanie??

Po co się robi honowanie??

A takie tam trudne pytanie : Po co się robi honowanie?

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-08-27 12:48:55 /


eee odrazu najlepiej odpowiedz co to jest to honowanie :p mi tylko z holowaniem kojazy ;p

Cerb / 2006-08-27 12:53:43 /


W przypadku wymiany tulei cylindrowych, po wyprasowaniu starych roztacza sie blok pod nowe , a nastepnie te otwory sie honuje. Gwarantuje to idealne dopasowannie tulei i własciwe odprowadzanie ciepła. Po hoowaniu na powierzchni pozostaja ślady w postaci tzw. jodełki. Następnie juz można wprasowac nowe tuleje.
Honuje sie też blok z przykręconymi podporami wału (tzw "przestrzelenie bloku"), aby otwory były wszystkie w jednej osi, a nie tak jak fabrycznie w pomylonezie:)

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-08-27 13:07:41 /


Honowanie jest rodzajem obróbki powierzchni tulei cylindra,mającej na celu osiągnięcie żądanego wymiaru naprawczego.Gdy trzeba zebrać większą ilość materiału wtedy należy wytoczyć cylinder pozostawiając mały naddatek na honowanie w celu wyrównania nierówności powierzchni.Na koniec dla zwiększenia gładkości poleruje sie tuleje.Można również honowac bez wytaczania ,jeżeli nie ma takiej potrzeby.Honuje się wtedy zgrubnie a następnie wygładza drobnoziarnistym kamieniem.

Murmur vel Magman Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-08-27 13:26:01 /


rav coz mozna dodac chyba wszystko juz wiesz co chciales :)

Zakrzak! Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-08-27 14:33:18 /


hmm...a z tym polerowaniem tulei to mnie zaskoczylo, bo z tego co wiem to po to jest cala dokladna i skomplikowana obrobka zwiazana ze stworzeniem "jodły" zeby takie ukosne "ryski" prostopadle do osi cylindra nie pozwalaly na zbyt latwe splywanie oleju, i utrzymywanie filmu olejowego. Polerka temu wszystkiemu dokladnie zaprzecza...

Atom Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-08-27 15:18:47 /


honowanie jest ostateczną obróbką cylindra w seryjnych silnikach. Polerowanie, to raczej w rajdówkach, żeby mieć od razu gotowy do użycia silnik bez okresu docierania. Nie spotkałem się w swojej karierze z polerowanymi gładziami.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-08-27 15:33:08 /


Przecież nie na połysk jak na dobrym chromie :)Ale dokładniejsza obróbka,mniejsza chropowatośc to przecież większa trwałość.

Murmur vel Magman Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-08-27 15:46:35 /


To "polerowanie" to dobrym drobnoziarnistym papierem ściernym

Murmur vel Magman Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-08-27 15:48:13 /


ale też na honownicy, też pod natryskiem naftą, więc pozostawia te same ślady co honowanie, tylko drobniejsze. Nigdy tego polerowaniem nie nazywaliśmy.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-08-27 15:51:14 /


Mój kolega rozebrał silnik 2,8 z BMW 7 ,85r po przebiegu 300 tys....miał jeszcze ślady po honowaniu!!!!!!!!!

Piotrek Ł....vel Kankkunen Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-08-27 15:56:21 /


Raczej matowanie:)

Maroo Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-08-27 15:56:40 /


Tak,Granadziarz zgadzam się.A co do "polerowania",niektórzy tak to nazywają.

Murmur vel Magman Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-08-27 16:20:26 /


Chyba nie do konca,ze im bardziej gladko, tym wieksza trwalosc. Z tego co wiem gladz cylindra jest specjalnie przygotowywana, zeby miala mikroskopijne rysy(wzglednie uporzadkowane-b.mozliwe, ze to wlasnie honowanie),olej bedzie mogl w nie wnikac i lepiej sie trzymac.

Bartuś Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-08-27 16:42:44 /


Tzn ja trochę wiedziałem na temat honowania.... po co się robi i takie tam.
Chciałem tylko jakoś temat zacząć :)
Ale skoro już mniej więcej wiadomo po co się to robi i kiedy (czyli, że jest to obróbka wykańczająca powierzchni, żeby film olejowy się lepiej trzymał )...... więc przejdę do kolejnych pytań..... na które niestety nie mogę znaleźć odpowiedzi:

1 Istnieją na rynku środki regenerujące silnik:

------- uszlachetniacze na bazie teflonu itp ------
Dowiedziałem się,że związki oparte o teflon i podobne, tworzą wszędzie 2 mikronową warstwę teflonu , zmniejszając przez to tarcie. Nie wnikająć w szczegóły wyszło na to , że działa to ale powoduje skutki uboczne i ogólnie jest do dupy. (znaczy jak silnik ma jeszcze trochę pojeździć a potem do kosza to te środki jakoś tam się sprawdzają).

------ CERAMIZERY ---------
Nowością są ceramizery, które "osiadają" tylko w miejscach występowania tarcia metalu o metal (znaczy nie odkładają się w kanałach olejowych itp),
ze strony o ceramizerach:
"Cząsteczki Auto-Repair® (ceramizery) charakteryzują się wysokim stopniem adhezji z metalem, przenoszą cząsteczki metalu (selektywne przenoszenie) w zużyte miejsca, gdzie występuje podwyższona temperatura, spowodowana tarciem i tam dyfundują. W tych miejscach połączone cząsteczki metalu i ceramizera Auto-Repair® (dyfundując), odbudowują powierzchnie, tworząc warstwę ceramiczno-metalową. W rezultacie dyfuzji ceramizera Auto-Repair® z metalową powierzchnią, polepsza się struktura siatki krystalicznej metalu, tym samym utwardza i wypełnia się warstwa wierzchnia (powstaje trwała nie rozerwalna ceramiczno-metalowa warstwa ochronna)"

Niby wszystko fajnie tylko taka warstwa ceramiczna jest 10 krotnie twardsza niż stal więc panewki, które powinny się zużywać zyskują po zastosowaniu ceramizerów dużą twardość i chyba tylko wróżka zgadnie jak to wpływa na powierzchnie pracujące z panewkami na wale korbowym. Podobnie tłok z cylindrem. Więc znowu wychodzi na to, że środek fajny tylko potem raczej silnik do kosza.

------ Bilstein R-2000 ----- http://www.bilstein.waw.pl/de.htm
taki nowy piękny środek, który używa malutkich kuleczek (średnica niby 2 mikrony) do wypełniania wszystkich mikrozarysowań itp.

W związku z powyższym mam pytanka:

1) Skoro robi się honowanie, żeby film olejowy lepiej się trzymał do powierzchni..... to jak ten ostatni środek R-2000 wyrówna wszystkie szczeliny to czy olej będzie się słabiej trzymał ???

2) Jeżeli w samochodach wyczynowych poleruje się cylindry to jak tam ten olej się trzyma?

3) W silniku obróbce honowania poddaje się cylinder, miejsca pracy wału korbowego z panewkami ..... a tłoki???

4) w jaki sposób wytwarzany jest film olejowy na gładzi cylindra??

Wiem że dużo pytań na niby różne tematy...ale wszystkie związane ze zmniejszeniem tarcia w silniku.



RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-08-27 17:06:15 /


To tak na chlopski rozum... wygladzanie gladzi zmniejsza tarcie, ale nie koniecznie pozwala trzymac sie olejowi. Ale przeciez w samochodach wyczynowych nie chodzi o to, zeby silnik przejezdzil 300 czy 500 tys, tylko jeden albo kilka wyscigow. Przy tym ma miec mozliwie najwieksza moc, a ona pewnie sie zwieksza, skoro tarcie jest mniejsze. Jak dadza porzadne materialy, to jakos to wytrzyma.

Bartuś Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-08-27 18:14:34 /


RAV a wytłumacz mi skąd taki ceramizer czy inne badziewie ma "wiedzieć" gdzie metal trze o metal, żeby osadzić się akurat na powierzchni trącej ?? jak dla mnie to wszystkie opisy na motodoktorach to marketingowy bełkot. gdyby to było takie rewelacyjne to już do nowych silników fabryka by to lała.. bo mozna by oszczędzić na materiałach wysokiej jakości i dolewać jakiegoś badziewia żeby przedłużyło trwałośc :]

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-08-27 21:30:32 /


W samochodach wyczynowych najczęściej stosuje sie jeszcze natrysk oleju na denko tłoka ..... i ogólnie lepszy system rozprowadzania oleju.

Film olejowy na gładzi cylindra powstaje poprzez natryśnięcie oleju gdy tłok jest w górnym położeniu czy to zwyczajnie rozbryzgowo od obracającego sie wału czy specjalnym kanalikiem w korbowodzie - ale powstaje.



Miejsca pracy panewek z wałem korbowym nie są honowane - to gniazda panewek sie honuje. Tłoki czasem sie poleruje , ale surowe aluminium jest na tyle chropowate, że nie robi sie zazwyczaj żadnej obróbki tłoka przed montażem w silniku.


Co do ceramizerów - to jeśli wlewamy coś co ma uszczelnić silnik to logicznie biorąc wleje się też w rowki pierścieni - a czy zapiecze ? Przehonowany fabrycznie czy po naprawie cylinder stanie sie gładki przez co na ściankach nie będzie się trzymać olej, nie wiem gdzie jeszcze może sie to pozaklejać ? Świeca , zawory, wałek rozrządu , panewki ? Tak tylko głośno myśle, po prostu w to nie wierze ;-)

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-08-27 21:48:32 /


Ale jednak jest wiara ktora twierdzi, ze wlali i dziala, wiec...? ;-)

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-08-28 01:08:01 /


jakbyś wydał 100 czy 200pln na jakiś specyfik to też byś twierdził że działa.. bo psychika by Ci tak podpowiadała :p

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-08-28 09:01:21 /


No tak, sami schizofrenicy i fantasci. Poza tym 50zl :P

Ale to mnie rozwalilo...;)

PROMOCJA:
Tylko teraz do każdego ceramizera z tej aukcji dokładam
ŚCIERECZKĘ Z MIKROWŁÓKIEN 32x32cm GRATIS!!

Właściwości ściereczki:
- Spowalnia osadzanie się kurzu na umytej powierzchni(wł. Antystatyczne dobra dla alergików )
- Pozwala na skuteczne czyszczenie bez środków czystości(samą wodą!)
- Nie pozostawia smug
- Wchłania 7x tyle wody z brudem ile sama waży!
- Po wypłukaniu w wodzie znów nadaje się do czyszczenia!

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-08-28 13:51:11 /


Trójkąt a dlaczego Ty nie wierzysz w postęp społeczeństwa ?? To, że większość tych środków działa to wychodzi w praniu. Robiono już sporo testów i wszystkie wykazywały, że co najmniej stopień sprężania rośnie. Ja nie szukam odpowiedzi na to czy ten środek jest całkiem be czy całkiem świetny. Ja szukam Gdzie ten środek robi dobrze, a gdzie ewentualnie psuje. W reklamach wypisują zalety, a świadomie nie piszą czym grozi stosowanie takiego środka.

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-08-28 18:45:03 /


Wpadlem na pomysl jak przedluzyc zycie silnika
Nalezy nie zmieniac filtra oleju
Wtedy zatkany filtr zatrzymuje wiecej groznych opilkow metalu ;-)))))

pmx (wiewior;) Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-08-29 14:57:29 /


Tak, ale gdy fitr zapełni sie i zatka, wtedy ciśnienie rosnie, otwiera sie bypass fitra, i cały olej prosto z miski trafia do układu smarowania. Jest tak dlatego, aby całkowicie zatkany fitr (niewymieniony przez jakiegoś idiotę) nie zatkał dopływu oleju do panewek. Rozwiązanie to zapewnia bezwględne smarowanie- lepiej smarować zanieczyszczonym, niż nie smarować wcale...

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-08-29 15:03:27 /


Panie! Ten bajpas to można przecie szmatą zatkać!
:P

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-08-29 15:05:59 /


Honowanie jest to obróbka wykańczająca otworów, powierzchni obrotowych oraz stożkowych, wymagających wysokiej prezycji i gładkości. Wykańczanie to umożliwa uzyskanie dużej dokładności wymiarowej oraz chropowatości. Narzędziem, które stosuje się do honowania otworów jest głowica wyposażona w pilniki scierne, od trzech do dwunastu, znajdujące się na obwodzie.

automaniak / 2011-02-21 12:09:09 /


I watek uratowany od zapomnienia.
hahhahah :)

Classmobile / 2011-02-21 12:18:00 /


Pewnie M.Prokop chciał pokazać , że potrafi korzystać z google ;-)

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-02-21 12:39:09 /


pewnie kolega miał to co ja nie dawno. Czasami w nowościach pojawia sie jakis wątek który jest jak "nowy" niema zadnych postów poza pierwszym. Odpisujesz i nagle sie okazuje ze to stary watek z mnóstwem odpowiedzi.... i wtedy wygląda jakby ktoś sie obudził z długiego snu :)

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-02-21 14:51:21 /


Nie, to była po prostu reklama, ale ją wyciąłem :)

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-02-21 14:53:39 /


ale problem o którym napisałem miałem :) i to juz z dwa razy. ostatnio w tym wątku był babol :

http://www.capri.pl/forum/453880#484675

wyświetlił mi sie jako nowy bez odpowiedzi, dlatego napisałem to co napisałem :) a później patrze ze to staroć :/

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-02-21 15:00:07 /


Nowy bez odpowiedzi to właśnie skasowany post z reklamą lub inne hocki klocki ....

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-02-21 16:50:13 /


mi też się tak zdarzyło.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-02-23 07:35:39 /