logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » wnętrze » Oklejanie szyb folią

Oklejanie szyb folią

Kupiłem folię do oklejenia szyb w autku.
Czy warto samemu się tego podjąć? W odpowiednich zakładach winszują sobie ok. 500zł za taką robotę... :/
Chciałbym poradzić się - na co zwrócić szczególną uwagę przy samodzielnym naklejaniu.
Czy ktoś to samodzielnie robił i może poradzić jak to zrobić "skutecznie"?

bartozłomero Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-06-27 09:54:54 /


Opalarka w dłoń i powoli powoli się uda, uważaj żeby nie powietrze się pod folie nie dostało bo będziesz miał pęcherze... Ja udało się za 3 razem zrobić dobrze :)

Grzesiek_Rudy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-06-27 10:14:45 /


Jak robiłem Transita, to wyciągałem każdą szybę, próbowałem na wodę z mydłem, wodę z "ludwikiem" i na płyn do szyb, oczywiście przeróżne packi, macki, szmaty itd.
W użyciu była też opalarka i folia za hu.... nie chciała się do szyby ładnie wyprofilować, zostały takie bardzo brzydkie linie zagnieconej foli.
Za to kiedyś robiłem MB123 250 i nieściagając nawet szyb wyszło przecudnie.

Winę ponosi zła folia(za tania :) ) nie dość, że bardzo cieniutka, to jeszcze jak masz wklęsłą lub wypukłą szybę, to nie idzie jej opalarką dostosować.
Znajomi co robili też to potwierdzają.
Także uwaga na folie z allegro !

AndrzejKudowa Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-06-27 10:19:52 /


robiłem 3 razy i moje uwagi:
1. do butelki po płynie do mycia szyb ze spryskiwaczem wlać wody/wody z mydłem i spikać ile się da
2. zajebi...ta delikatność folia jest badzo cięka łatwo ją załamać , zarysować przerwać. ja zamiast plaskitową szpachelką rozkładałem folie delikatną szmatką -ale taką co nie gubi włosów
3. jak folia złapie kontakt z szybą (bez wody) to już na 99% bez uszkodzenia się jej nie oderwie.
4. super czystość. każde ziarnko piachu czy włos urasta do rangi masakry
5.to że folia już "siedzi" to niewiele znaczy, dopuki woda nie odparuje, folia potrafi sie odkleić, podwinąć itd.
6. powodzenia

fordofil Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-06-27 10:38:46 /


no i oczywiście wyjąć szyby. praca na aucie to 2 levele wyzej.

fordofil Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-06-27 10:42:09 /


Dokładnie umyć i odtłuścić szybę. Dużo wody z ludwikiem ze spryskiwacza, zarówno na szybę jak i na folię. Do ściągania plastikowa twarda szpachelka oklejona 3-4mm filcem.
Ściągamy od środka promieniście na zewnątrz. Najpierw lekko dociskając żeby folia ułożyła się do profilu szyby, później coraz mocniej żeby jak najwięcej wody wycisnąć. Reszta wody odparuje po kilku dniach.
Jeśli szyby wyjęte to można na zrobić samemu, jeśli w aucie to przed oklejeniem docinamy folię na kształt i wymiar a przy montażu przyda się pomocna dłoń lub 2 :)

Jeszcze uwaga do jakości :) tanie folie z allegro tracą kolor. Doświadczyłem to na własnym kapciu :) Teraz kupuje nieco droższą folię 3m.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-06-27 10:59:23 /


No i najważniejsze - CZYSTOŚĆ CZYSTOŚĆ CZYSTOŚĆ

Odpada oklejanie na dworzu. Tylko garaż, najlepiej suchutki, jasniutki czyściutki.
Jesli oklejamy na aucie, dobrze jest je najpierw wysprzątać i poodkurząć.
Folia do szyb jest krucha jak cholera, więc każde ziarenko które się pod nią dostanie, spowoduje przerwanie i zadarcie. Nie da się tego potem zamaskować, zdziera się taki "trójkącik" i nawet jak go rozprostujemy i przykleimy to rożek zostaje zmiażdżony.

Raul Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-06-27 12:00:11 /


zrobilem kiedys na wode z ludwikiem metodą wyciskania wody twardą szpachelką, wyszlo bajka. A po trzech dniach wyschło na amen i pojawily się nie wiadomo skąd tysiące białych kropeczek.

Mysza liil (EM) / 2010-06-27 15:10:39 /


bardzo dokładnie umyj szybę i odtłuść ją najlepiej dyktaturą , a potem jakimś dobrym płynem antystatycznym ( od biedy może być to rozrobiony z wodą szampon dziecięcy bambino ) spryskaj spryskiwaczem lekko szybę i folię z odklejonym papierem, nałóż dopasuj i wyciśnij przez jakąś miękką cienką ściereczkę ,twardą 10 cm ściągaczką do szyby (szerszą będzie trudniej)wodę i bomble . potem podgrzej folię mocną suszarka do włosów albo opalarką z większej odległości.

Poćwicz w domu, na lustrze na różnych kawałkach foli , stężenie płynu dobierz jak najmniejsze, żeby tylko dało się wyciskać wodę a folia nie za bardzo pływała. wyciskaj bomble stopniowo od środka do brzegów.

w necie jest durzo filmików , jakby co a nie jest to bardzo trudne czy skomplikowane, da rade samemu zrobić to często lepiej niż profesjonalisci ;)

Lukruś / 2010-06-27 16:39:20 /


jesli szyba jest wypukła to trzeba folie rozciac na paski i dac delikatne zakladki, wtedy folia nie bedzie sie zalamywala na rogach

MłodyFC Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-06-27 21:46:39 /


ąlbo kupić folię Panther =]

Raul Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-06-27 21:57:25 /


Panther®

Raul Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-06-27 21:58:47 /


http://www.warsfoll.com.pl/
polecam tą firmę,brałem tam folie do granady i do scorpia,brałem tez od nich specjalne packi do tych folii

mario75 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-06-27 22:15:47 /


płyn antystatyczny też mają niczego sobie , ale 1 samochód to i bylejaką packą ściągaczka oklei przez szmatkę a zwykłą twardą packą może porysować miękką folie

Lukruś / 2010-06-28 07:35:31 /


Mysza te zacieki co ci zostały to z mydła.

Ta packa to RAKLA się nazywa. Polecam plastikowe z filcem bo są wygodniejsze.
Płyn do klejenia na mokro to np. Easyfoll Nasza polska podróba Averego. Ale za to dobra i tania. Swoją szybę w escorze kleiłem na sucho. Na mokro zdecydowanie łatwiej.

Bartek jak chcesz podjedź do mnie na długą lub do leszna to ci dam spryskiwacz z tym a jak sobie okleisz to przywieziesz. Ostrzegam że to wcale nie jest proste.
Odklejanie papieru od całej folii to duży błąd, ale są różne metody.
Najłatwiej jest na wyjętej szybie. opalarka jest niezbędna i duża ilość cierpliwości.
Za pierwszym razem przygotuj się na porażkę.

Folie kup droższe. 3M samochodowa jest najlepsza.

A jak nie chcesz kleić sam zapytam za ile Ci chłopaki co oklejają samochody będą chcieli za oklejenie.

W każdym razie służę pomocą w tym temacie.

nebel Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-06-28 10:34:50 /


tak jak napisali przedmówcy
1.wyjąć szybę
2. dokładnie odtłuścić
3. jeszcze dokładniej umyć
4. w butelkę po płynie do mycia szyb nalać wody
5. spryskać całą szybę, rozwinąć na niej folię i dociąć z nadmiarem
6. zerwać przeźroczysty nośnik z foli
7. spryskać folię wodą
8. przyłożyć folię na szybę tak aby była jak najbardziej równa
9. rozciągać szpachelką plastykową lub szmatką od środka na zewnątrz do momentu wyciśnięcia całej wody
10. podcięcie foli na równo
z tym że transit ma płaskie szyby przy wypukłych nie jest już tak łatwo

t o m a s z Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-07-02 22:41:54 /


Odgrzewam. Zna ktos jakies dobre "termokurczliwe" folie do szyb godne polecenia. Pisze dobre bo ostatnio kupilem z allegro termokurczliwe od firmy decor ale z termokurczliwoscia nie miały nic wspólnego no i smietnik.

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2015-04-11 14:17:05 /


SunGard, Armorlite.
Tym robi ojciec i nie narzeka. Rzadko się zdarza, że szyba nie wyjdzie z jednego kawałka. Tylko też trzeba wiedzieć jak kurczyć.

DrStein / 2015-04-11 21:40:46 /


Ok. Ale rozumiem ze po podgrzaniu opalarka po prostu kurczy sie, formuje pod kształt szyby przy pomocy rakli. Działa podobnie jak ta do przyciemniania lamp? A i kwestia kleju, trzyma na obrzezach szyby gdzie jest takie cieniowanie czarne kropkowane?

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2015-04-11 21:52:25 /


Formuje się. Jest jeszcze podobno haczyk, że w jednej płaszczyźnie formuje się lepiej niż w drugiej, ale to bym już musiał zapytać ojca jakoś przy okazji. Jak coś, to wal na PW.
Co do folii do lamp to nie wiem - Nie mam doświadczenia.
Co do kropek na obrzeżach szyby(tzw. zipdruku). Tam nigdy się nie trzyma, bo po prostu nie ma jak, więc jest trochę jaśniejszy pasek dookoła.

DrStein / 2015-04-11 21:59:14 /


Z tym sunguard i tą drugą nie będzie łatwo ją nabyć. Znalazłem jednak 3M w dobrych cenach http://www.texconcept.pl/symulator-samochodowy
seria FX ST tez z tego co wyczytałem termokurczliwa a cena konkurencyjna do allegrowego shitu, kwestia jak to w praktyce będzie.

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2015-04-12 09:48:11 /


Dziobaka kleisz, czy wolfa?

bobik liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-04-12 09:59:15 /


Ani to ani to. Dziobaka never, c-maxa rodzinnego chce kleic bo wybieram się na wyprawe do Chorwacji i nie chce żeby maluchowi z tyłu grzało.

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2015-04-12 10:03:38 /