logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » brak oc

brak oc

jak zarejestrowac auto ktore nie ma oc co z tym zrobic czy wystarczy w dniu kupna na umowie miec oc na siebie czy sa jeszcze jakies pułapki???

reed / 2004-08-18 16:02:12 /


kup na siebie i rejestruj
pozdro

Zakrzak! Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-08-18 16:55:40 /


nie musisz oplacac OC zgodnie z data zakupu tylko z data zarejestrowania

Trzanek Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-08-18 21:43:44 /


jeśli kupujesz auto bez oc - to musisz je wykupić w dniu kupna (tak podobno stanowią przepisy) moim zdaniem sensowniej było wykupować je przy rejestracji ale podobno juz tak nie jest

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-08-18 22:31:28 /


Jeżeli auto jest zarejestrowane, a bez OC, to należy wykupić ubezpieczenie z dniem zakupu samochodu. Jeżeli nie było zarejestrowane z różnych powodów, to OC NAJpóźniej w dniu rejestracji. I nie jest istotne kto jest wpisany jako właściciel w dowodzie rejestracyjnym. Można postąpić dwojako. Albo wypełnić wniosek o ubezpieczenie i jako właściciela wpisać na wniosku z dowodu rej., a siebie jako użytkownika i NA POLISIE jako UBEZPIECZAJĄCEGO. Lub na podstawie umowy kupna na wniosku wystąpić już jako właściciel i jednocześnie ubezpieczający (tu ze względów proceduralnych może byc trochę różnie w różnych towarzystwach). Taki możliwy sposób postępowania podyktowany jest tym, że ubezpieczenie OC jest przypisane DO SAMOCHODU i tak naprawdę każdy może zawrzeć ubezpieczenie na nie koniecznie swój samochód. Jeżeli formalności NIE zostaną wypełnione, to czeka na nas Fundusz Gwarancyjny i minimalna kara to 100 Euro.

mtango / 2004-08-18 22:50:44 /


Czy ty chłopie masz schizofrenię? Raz już ci odpowiedziano, musisz pytać drugi raz o to samo? Poza tym było wałkowane w kilku innych wątkach.
Przede wszystkim:
http://www.ag.bocznica.org/

Potem tutaj: http://www.capri.pl/forum/40c5d43f0b81f
http://www.capri.pl/forum/3cb3456b44373#3cb45762d28c4
http://www.capri.pl/forum/3e22da343d14d#3e9aa62710800

Ramboost Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-08-19 08:41:21 /


witam...ja moze i jestem nowo zarejestrowany, ale na samej stronie-malo aktywnie moze-ale juz sie przewijam od 5 lat... z fordami jestem zwiazany jak narazie posrednio-wujek ma granade, z kolei ja nosze sie z zakupem. I oto trafilem na taki problem-mam okazje, lecz samochod jest zarejestrowany na 2 wlascicieli wstecz, aktualnie juz niema OC(od roku) ani przegladu. kupujac go potencjalnie podpisalbym umowe z obecnym wlascicielem - ktory nie figuruje wdowodzie rej. pocatym kupujac jestem w pelni swiadom ze niema oon oc, za co "przysluguja" kary. czyli mam co by niemowic auo z wada prawna. W urzedzie mi powiedziano ze niezarejestruje mniczego na umowe kup-na z kims kto nie figuruje w dowodzie rej.-i malo obchodzilo pania ze mam ciaglosc tych umow-po nitce do klebka-do wlasciciela z dowodu. natomiast co do oc-powiedziala mi ze bede wtedy przejmowal pelna odpowiedzialnosc za brak OC-i podejmujac probe ubezpieczenia kazdy ubezpieczyciel upomnie sie o umowna kare-wymog prawny. z tego co widze-wyglada to najczarnije jak tylko moze...czy naprawde takl jest?...wiem...pani w okienku itak zroobi swoje..ale czy tak ma byc rzeczywiscie?
dzieki za pomoc

Atom Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-10-07 19:43:31 /


Pani w okienku to se może...
Ty masz obowiązek płacić OC od dnia zakupu. Stan wcześniejszy masz w d... a odpowiedzialność za to ponosi ten, kto był właścicielem w czasie braku ubezpieczenia. Na panią okienkową natomiast, sposobem jest pójście wyżej. Z mojego doświadczenia powiem tylko, że na naczelniku się kończył pochód i już wyżej nie trzeba było pukać :)

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-10-07 20:05:11 /


temu panu powiedz że tak jak go mało to obchodzi to tak mało wie - czyli tyle co filodendron i jest pustym deb... . Ja tak miałem i nie było problemu, zarejestrowałem, opłaciłem i śmigam :)

Rydzu liil Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-10-07 21:32:23 /


"serwis capri.pl-forum jakie zawsze sobie obiecywałes:"-nowe haslo reklamowe wymyslilem hehe..:) kurcze...ze wy chlopaki w urzedach nie pracujecie..o ile by bylo latwiej:D w dziwne miejsca widac trafialem-to od poniedzialku zaczynam bataie od nowa-dzieki za szybka odpowiedz

Atom Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-10-07 22:03:42 /


właśnie, czemu my tam nie pracujemy?? Bo jesteśmy nieprzekupni, chyba, dla tego :D

Rydzu liil Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-10-07 22:21:49 /


Najlepiej skoro auto nie ma przeglądu i OC - weź na próbne (możesz legalnie dojechać autem na badania techniczne i OC płacisz narazie tylko na miesiąc) , pamietaj, że OC musisz zapłacić w dniu zawarcia umowy - jesteś wtedy kryty. Pozatym nieprawda, że właściciel nie figurujący w dowodzie nie moze sprzedać auta. Ważne żeby były wszystkie umowy i koniecznie podbite w urzędzie skarbowym !! Reszta juz z górki.





MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-10-08 00:36:21 /


Mike, w Gdańsku jest tak, że nic nie musi być podbite w urzędzie co nie ma wartości 1000pln, ponieważ takie umowy nie są ZWOLNIONE Z PODATKU, tylno NIE PODLEGAJĄ OPODATKOWANIU. A to zasadnicza różnica. Więc możesz wparować ze stadem umów bez żadnej pieczątki i zarejestrować samochód. A w II US w Gdańsku jak przyjdziesz po stempelek na taka umowę to pani wygania i mówi że za stempelek to sie płaci, a ta umowa nie podlega opodatkowaniu i dlatego stempelek nie przysługuje, a jak chcesz świstek na to co ta pani mówi to masz napisać prośbę o podanie wykładni prawnej czy coś takiego i kupić znaczki skarbowe za ileś tam złotych i generalnie spadać na drzewo i nie zawracać jej d..y umowami poniżej tysiąca, bo za to jej nie płacą.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-10-08 08:24:18 /


Bla Bla.Z tego co wiem to jak kupisz auto bez OC to cie to g..no interesuje ponieważ to obowiazkiem poprzedniego właściciela jest dotrzymanie ciąglosci ubezpieczenia.Ty na podstawie umowy kupna i sprzedaży ubezpieczasz auto na siebie,a ubezpieczalnia jak bedzie chciała to bedzie scigać gościa za brak ciągłości a nie ciebie.W skarbówce niech baba łachy ci nie robi.Jak masz na umowie kwote pon.1200zl to nie musisz za jej legalizacje placić podatku jedynie pasuje miec pieczątke, to musisz znaczki wykupic.A to ze masz pare umów po wlaścicielu w dowodzie a jest ciągłość umów i te umowy są podbite to niech babsko ci łaski nie robi.Pozdro

Maroo Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-10-08 22:15:08 /


Ok Granadziarz - w takim razie u Ciebie w urzędzie urzędnicy jak z koziej d... trąba. Nie podlegają opodatkowaniu, są zwolnione z podatku - wsio ryba.

Podatku w wysokości 2% wartości na umowie i tak nie płacisz.

U nas przychodzisz z umową - kupujesz znaczki skarbowe za 5 zł i umowa jest normalnie wpisywana do ewidencji. W zasadzie skoro przychodzisz z umową kupna sprzedaży to powinni Ci ją wpisać do rejestru .... takiej niepodbitej Ci u nas w urzędzie komunikacji nie przepuszczą - i tyle ;-)

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-10-09 00:21:01 /


a ja przychodziłem do skarbówki z umową, poniżej 1000zł i mówiłem: "dziendobry, mam granade z roku ... i prosze o podbicie umowy", pani brała stempelek, przybijała, poczym mówiła: "prosze", ja do niej: "dziekuję" i to wszystko, nawet 5zł nie płaciłem :P

Rydzu liil Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-10-10 09:51:57 /


aaa....jesli jest umowa kupna poprzedniego wlasciciela, nie podbita, i kupujaqc samochod ja przejmuje-to czy mam prawo zglosic sie z nia do urzedu do podbicia?(skarbowki?) jako zadna ze stron na tej umowie? i czy jesli zglosze sie po roku to co mi grozi?-jak to zalatwic zeby rozeszlo sie po kosciach? zakladamy oczywiscie ze jest na kwote powyzej 1000

dzieki i pozdrawiam

Atom Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-11-11 14:21:39 /


Moim zdaniem musisz się martwić o siebie, a nie o poprzedniego właścieciela. Zgłoś się z aktualną swoją umową, a ta poprzednia będzie przydatna w wydziale komunikacji - jako potwierdzenie własności. Jeżeli nie ma OC, to wykup - najepiej w dniu nabycia.

mtango / 2005-11-11 14:38:57 /


hmm..no wlasnie-moje w tym zmartwienie bo w wydziale komunikacji ta poprzednia umowa juz bedzie bardzo potrzebna-jako dowod tego ze kupilem samochod od kogos kto byl jego wlascicielem, i tez powinna byc opieczetowana jako majaca wage dla urzedu skarowego..:/jesli teraz nie jest to bede musial jakos to zorganizowac,
Ubezpieczajacy z kolei tez moze zazadac chyba tej umowy-ja mam umowe z kims kto przecierz nie figuruje w dowodzie..na dobra sprawe nie musi byc wlascicielem-i dlatego poprzednia umowa.. ale tu chyba juz powinno sie obejsc bez stempelka

Atom Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-11-11 18:58:29 /


Jeżeli umowa była podpisana, ale nigdzie nie zgłoszona, a samochód nie był również przerejestrowany i w dowodzie rejestracyjnym masz tego pierwszego właściciela nadal, to jak dla mnie umowę podpisujesz z właścicielem z dowodu rejestracyjnego i reszta Cię nie obchodzi. Dokładnie taką samą sytuację miałem w przypadku mojego Consula (gość miał spisaną umowę ze swoim synem, ale nie była ona podbita w wydziale komunikacji, zaś auto również nadal nie było przerejestrowane). Co prawda jeszcze dowodu stałego nie dostałem, ale jak na razie żadnych problemów nie było.

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-11-12 02:31:16 /


Przerejetrowywałem auto w Łodzi, na umowie nie mialem ani stempelka ani pieczątki i wogole do skabówki nie poszedłem. Nikt nic nie powiedział, jedynie proszę i dziękuję (po małej awanturce z panem w okienku (bo bylem minute za późno względem wyznaczonego terminu), która skończyła sę na dywaniku).

cypis Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-11-12 04:55:17 /


Acha...no to w takim wypadku Kzycho PCK-jak mowisz-moge znalezc sie tez w takiej sytuacji ze przyjdzie do mnie rachunek za zalegly ponad rok OC..:/umowy na rok wstecz nie podpisze-bo sam sie udupie, umowe z obecnym wlascicielem wydaje mi sie ze musze miec...wtedy on tak jakby wogole niemial tego samochodu-i za wszystko z czym zalegal moze przyjsc mi zaplacic..!:( (chyba piszac to miales na mysli sytuacje z punktu widzenia urzedow, a fizycznie wyglada to tak ze mam 2 umowy po kolei-caly bol w tym ze on ma troche zaleglych oplat i kupujac odpowiadam za nie od momentu kupna i uregulowanie tego to maly pikus w porownaniu z tym ile zalega-ponad rok) dowiadywalem sie co prawda i wydz. komunikacji wogole nie powinien patrzec na to czy umowa jest podbita ( kumpel pracuje w takowym) bo to jest odrebna sprawa-dla skarbowki.

Atom Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-11-12 10:57:27 /


umowy nimożesz spisać z właścicielem dowodu!!! mogło się zdażyć że właściciel z dowodu zgłosił w wydziale komunikacji sprzedaż auta z nowym nabywcą, a wtedy niebędą się zgadzały dane nabywcy ;]

później jest strasznie dużo odkręcania tej sytuacji.. Sam przechodziłem przez coś takiego ;] niemal oparło się to o prokurature i zarzut fałszowania umowy..

według mnie powinieneś poprosu podbić tą umowe w skarbówce. jeśli jest poniżej 1000PLN to zapłacisz kilka PLN za znaczki i to wszystko. jeśli jest powyżej to płacisz 2% + ustawowe odsetki za zwłokę.. są to groszowe sprawy ;)

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-11-12 12:01:19 /


No tak - szkoda, że ta poprzednia umowa nie jest podbita - ale być może tego nie bedą sprawdzać. Weź sobie pokseruj te co masz i dowód a jak będziesz sie wybierać do Urzedu Skarbowego ze Swoją umową zapytaj co z poprzednią jeśli nie była podbita. Być może kwot poniżej 1000 zł nie notowali wcale (ale pisałeś że jest na więcej niż 1000).... W każdym razie spróbuj przerejestrować tak jak jest - co Ci zostało ? mozna jeszcze poprosic poprzedniego właściciela żeby ją podbił u Siebie w Skarbówce z tamtą starą datą zawarcia- jedynie data podbicia będzie aktualna - i w czym to szkodzi ? ;-)

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-11-12 14:34:53 /


hehe..w sumie niby tak:) wiem ze niemoge spisac umowy z pierwszym...niewiadomo chocby czy zyje:P Tak jak ja rozumuje-to skarbowka wymaga tego w celu okreslenia jakiegos mojego statusu majatkowego-i chyba nie interesuje ich skad od kogo i czy ten ktos byl wlascicielem-tylko po to zeby im podatek jakis placic-tak? jedyne czego sie obawialem to ze wydz. komunikacji moze jej wogole nie honorowac jako nie podstemplowanej-czy dobrze rozumje?
pojde do urzedu w poniedzialek i sie dowiem..po co sie stresowac przez weekend..:)

Atom Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-11-12 15:19:40 /


aaq..jeszcze mam jedna zagwozdke-czy nie posiadajac polisy sprzedajacego wykupie takową na siebie?-czy niebeda sie o nią upominali gdzies jeszcze?-czy to nie pakuje mnie na mine?
dzieki za pomoc!Yo!

Atom Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-11-12 18:43:01 /


bylo ...bylo na forum-odpowiedz brzmiala ze nie-ale moja uwage zwroci na siebie jakis tam patagraf zacytowany na stronie agenta ubezpieczeniowego ze sprzedajacy ma obowiazek mi przekazac swoja polise-dokument, a poznij moze sobie ja wypowiedziec i zrekalkulowac-a jak jej niema?-czy mi niebedzie potrzebna pozatym ze niebede mogl wrocic autem?

Atom Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-11-12 18:45:28 /


Nikt sie Ciebie nie pyta o poprzednią polise - chyba, że poprzedni właściciel Ci ją przekazuje - wtedy dostajesz pismo od ubezpieczyciela i w ciagu 30 dni musisz sie zgłosic na rezygnacje lub rekalkulacje składki i kontynuacje tego ubezpieczenia tylko przepisanego na Ciebie.

;-)

Jeśli polisy nie ma to idziesz normalnie ją zawrzeć. Fakt - jeśli poprzedni właściciel nie przekaże Ci polisy OC to nie możesz autem jechać. Dopiero jak kupisz ubezpieczenie. Nie ma obowiązku przekazania Ci OC - jest tylko taka możlwość ...... ale obowiązku raczej nie ma.

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-11-12 18:58:00 /


Sprzedający ma obowiązek przekazać polisę nabywcy. Cytuję z rewersu mojej polisy zawartej w Allianz:

Zgodnie z Ustawą z dnia 22.05.2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych...

Art. 31.1 W razie zbycia pojazdu mechanicznego [...] na nabywcę przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy.

/ 2005-11-12 19:19:24 /


Art. 32.1 Zbywca pojazdu mechanicznego jest obowiązany do przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych [...]

/ 2005-11-12 19:20:40 /


...na ten sam artykul natknalem sie na stronie agenta-nawet kilku,
reasumujac-jak wam w praktyce to sie uklada-niepowinno byc z tym jakichs jawnych problemow-prawda?

Atom Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-11-12 19:37:24 /


Faktycznie na kwitku z Allianz to napisali - w PZU na tych małych świstkach juz tego nie ma.


Art 31.1

W razie zbycia pojazdu mechaniczego, którego posiadacz zawarł umowe ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na nabywce przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca pojazdu wypowie ją przed upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego.

Art 32.1

Zbywca pojazdu mechanicznego jest obowiązany do przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpiecznia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia zakładu ubezpieczeń, w terminie 30 dni od dnia zbycia pojazdu mechanicznego, o fakcie zbycia tego pojazdu i o danych osobowych nabywcy.

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-11-12 20:22:25 /


eeej..zaraz-rozumiem ze na kwitku jest tylko punkt 31.1?:) ..w sumie to pytac mozna by bez konca..w poniedzialek pojde do brokera i powie mi co i jak dokladnie,
wielkie dzieki za odpowiedzi-pozalatwiac musze tu i tam i na zlocik jakis smigas:) 3majcie sie!

Atom Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-11-12 21:17:43 /


Co do OC:
Tomek, idziesz do agenta czy tez ubezpieczalni ogólnie i wykupujesz polisę OC z datą taką samą jak ta na umowie kupna-sprzedaży. Jest to warunek konieczny - jeżeli auto nie miało wcześniej OC to MUSISZ wykupić polisę W TYM SAMYM dniu, żeby nikt Ci się nie doczepił (przerabiane w praktyce i konsultowane z oddziałem PZU oraz agentem ubezpieczeniowym Warty). Zaległości w OC poprzedniego/poprzednich właścicieli Cie nie obchodzą. Wspomniane punkty prawne są jak najbardziej prawidłowe, bo zakładają, że każde auto MUSI posiadać OC i wtedy zbywca ma przekazać polisę. Brak takowej w końcu jest wykroczeniem czy czym tam...

Umowy:
Gdy mówiłem o podbiciu umowy, miałem na myśli stempelek, który podbija wydział komunikacji, nie skarabówka, bo to są dwa różne stempelki nie mające za dużo ze sobą wspólnego. Wydziału komunikacji (przynajmniej obecnie) nie interesuje to, czy zgłosiłeś umowę w urzędzie skarbowym czy nie (specjalnie pytałem nawet o to ostatnio pana w okienku w wydz. kom.). Natomiast przy przerejestrowywaniu/zgłoszeniu sprzedaży wydział komunikacji też podbija umowę i ten stempelek nas interesuje. W moim przypadku gość miał spisaną umowę z synem na auto, zgłosił ją w US i nawet opłacił stosowne 2% podatku, ale juz nie podbił jej w wydziale komunikacji i auto nie zostało też przerejestrowane. Dowód rejestracyjny nadal posiadał też ojciec i na niego auto było wciąż zarejestrowane. W związku z tym umowa była spisana z ojcem, tak jakby w ogóle tej umowy ojciec-syn nie było.
W toku dyskusji uzmysłowiłem sobie jedynie, że ojciec owszem może mieć nie podbitą umowę, a syn coś tam jednak zgłosił w wydziale komunikacji, ale z drugiej strony bez dowodu rejestracyjnego nic nie zrobi, a i ten by mu zaraz zmienili gdyby poszedł przerejestrować auto. Także raczej śpię spokojnie i za 2 tygodnie powinienem już mieć stały dowód.

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-11-13 02:24:28 /


UWAGA, UWAGA - bądzcie ostrozni przy zakupie sanochodu od handlarza. I na pewno nalezy miec od niego polisę OC, a nie tylko dowód zapłaty. A czasem również zapis na umowie, że nie wypowiedział umowy OC - jesli od daty zakupu samochodu przez niego nie minęło więcej niz 30 DNI !!!
Można się wpakowac zupełnie nieświadomie w brak ubezpieczenia OC z konsekwencjami.

mtango / 2008-12-10 18:56:13 /


podpinajac sie pod watek mam do kupienia przyczepke i temat polega na tym ze około 12lat nie była opłacana czy jak ja zakupie wszystkie tematy do spłaty przejdą na mnie kary i nie wiadomo co ???? nawet jak opłace z dniem zakupu????? doradzcie pozdr Rafi

Łukasz 33 radom / 2008-12-10 20:48:09 /


pisać potrafisz - a co z czytaniem? jest wyszukiwarka :)

mtango / 2008-12-10 21:13:25 /


Spoko Rafał, opłacasz OC z dniem zakupu i wszycho. Za zaległości mogą co najwyżej poprzedniego właściciela ścigać.

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-10 22:57:32 /


dzieki gryziu pozdr Rafi

Łukasz 33 radom / 2008-12-13 13:22:31 /


Pytanie.
Jeżeli poprzednia umowa OC kończy się z dniem 16 luty, a nowa z innym ubezpieczycielem(oczywiście poprzednia wypowiedziana) zaczyna się od dnia 18 lutego to grozi mi jakaś kara za ten jeden dzień przerwy ?
Oczywiście nie mam zamiaru wtedy jeździć tym samochodem.

PiotrekGran Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-02-14 20:24:59 /


Przedłużyła Ci się umowa OC ze starym ubezpieczycielem.
Masz 1 miesiąc na wypowiedzenie starego OC - zostaniesz potem obciążony opłatą tylko jednomiesięczną (jeśli wymówisz).
A obowiązuje Twoje nowe OC oczywiście i tak.

bartozłomero Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-02-14 20:33:06 /


bart - pisze że stre OC wypowiedział więc dlaczego mu się ma przedłużać?
a za dzień bez OC chyba Fundusz może ci się przyczepić... musisz liczyż że się nie dopatrzą.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-02-14 20:37:53 /


Chwila, chwila.
Auto kupiłem 17 stycznia, mam 30 dni na wypowiedzenie, dzisiaj (14.02) wysłałem wypowiedzenie tej umowy, żeby mi nie przedłużyli automatycznie. 30 dni od 17 stycznia mija z dniem 16 lutego czyli stara polisa już nie obowiązuje ?
A nową przez przypadek/niedopatrzenie wykupiłem ale będzie obowiązywać od 18 lutego, bo myślałem, że poprzednia będzie "działać" od 17 stycznia do 17 lutego...
Samochód jest już przerejestrowany, jeśli ma to jakieś znaczenie...

PiotrekGran Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-02-14 20:41:58 /


Ubezpieczyciel upomni się nawet po 1 dniu.
Będzie chciał przedłużyć o cały rok - chyba że wypowiesz OC - i możesz to tylko wtedy zrobić, jeśli auto zmienia właściciela.

Chyba że stary, lub nowy właściciel wypowiedział OC stare conajmniej w dniu końca polisy.

bartozłomero Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-02-14 20:43:23 /


Do kiedy była ważna stara polisa ??? Zobacz na świstek w dowodzie ....

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-02-14 20:51:34 /


jeśłi wypowiedziałeś, to wszystko oki.
ale i tak zapłacisz za ten miesiąc (z tego co wiem-przyjdzie Ci rachunek potem) - bo na 1 miesiąc miałeś auto ubezpieczone ze starej polisy. A to dlatego - że jeśli się zaczęło - to musisz zapłacić - najmniejsza jednostka to 1 miesiąc.

Sam miałem ostatnio (w styczniu) taką sytuację.
Zapomniałem wypowiedzieć ubezpieczenia OC - a wykupiłem już następne w innej firmie.
Pani w ubezpieczeniach powiedziała, że jestem w dupie i zapłacę (jeśli starego nie wypowiedziałem) podwójnie - tzn. nie ma znaczenia, że mam ubezpiecznie już nowe - jeśli nie wypowiedziałem starego, to zapłacę to stare również...

Można to przeskoczyć (w ciągu jednego miesiąca): sprzedajesz auto i kupiec wymawia stare OC - i tak za miesiąc musi zapłacić. Jeśli nie wymówi, to przedłuża się OC od starego ubezpieczyciela.

bartozłomero Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-02-14 20:54:21 /


bart - chyba nie czytasz ze zrozumieniem.
stara polise która obowiązuje do 16.02 wypowiedział dzisiaj - czyli w terminie.
nową zawarł w innym towarzystwie ale przez niedopatrzenie od 18.02.
więc będzie miał jeden dzień bez polisy - i tu może fundusz się dowalić.
a dlaczego uważasz że stara mu się wznawia - nie wiem.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-02-14 20:57:12 /


hm... coś chyba popierdoliłem... :)
Jeśli wymówiłeś starą polisę - to wszystko ok.
jeśli pytasz o te 2 dni pomiędzy ubezpieczeniami - to Nie - chyba nic Ci nie grozi. Nie jeździj tylko autem przez te dwa dni - tak, żeby nikt Cię nie zdybał bez OC... ;)

bartozłomero Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-02-14 20:58:32 /


he he... człowiek pijany nie powinien do kompa siadać... :D

bartozłomero Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-02-14 21:01:06 /


Batek, ale czemu miałby płacić za miesiąc? Ubezpieczenie wykupił stary właściciel. Piotrek wypowiedział i tyle go to interesuje. Byle by potwierdzenie miał jakieś wrazie jakby oryginał zaginął. Nowe sobie może wykupić i po tygodniu. Kto to sprawdzi jeśli nie będzie jeździł. Oczywiście powinna być ciągłość... ale.

UglyKid Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-02-14 21:01:26 /


No, troszkę za wolno pisanie mi idzie :)

UglyKid Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-02-14 21:03:33 /


Mike, stara polisa jest do 15-04-2012.
Ale co to daje ?

PiotrekGran Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-02-14 21:03:40 /


Nic. Nawet gdyby ta stara umowa automatycznie się przedłużyła, kupujący samochód ma i tak 30 dni na jej wypowiedzenie. WYpowiedziałeś w ciągu tych 30 dni więc zapomnij o niej.

UglyKid Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-02-14 21:16:32 /


Czyli najlepiej będzie jakoś przestawić dzień na nowej polisie z 18 na 17 lutego ?

PiotrekGran Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-02-14 21:21:47 /


To daje - że auto nadal ma jakies tam OC :-) normalnie jeśli ja pójde wypowiedzieć swoją polisę to owszem wypowiedzenie działa - ale wtedy cała umowa kończy się i tak w ostatnim dniu obowiązywania.... Nie wiem czy przy kupnie jest coś inaczej i wypowiada się z dniem dostarczenia pisma czy również w ostatni dzień obowiązywania - kiedyś było jeszcze inaczej bo zwracali za niewykorzystane miesiące sprzedającemu który sam wypowiedział swoją polisę .... (te 30 dni masz na decyzję czy kontynuujesz stare OC czy z niego rezygnujesz) ... I tutaj zasada 30 dni umowy obowiązuje tak średnio .... (tyle powinien przynajmniej w teorii , zapewnić jeszcze OC sprzedający).... a Ty w tym czasie masz podjąć decyzję - jeśli zapewnia 90 dni wg. starej umowy to tez chyba ok..... Gorzej jakby stara polisa kończyła sie 16.02 ....

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-02-14 21:28:05 /


No to teraz to ja już nic nie wiem...
Chcę to zrobić tak żeby nie mieć w przyszłości problemów ze strony tego całego Funduszu co to każe sobie jakieś olbrzymie pieniądze płacić nie wiadomo za co.

Mike, jak to możliwe, że polisa, która została wypowiedziana, nadal obowiązuje do daty jej zakończenia na papierku z ubezpieczalni ?

PiotrekGran Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-02-14 21:34:32 /


NIE obowiązuje do kwietnia jeżeli wypowiedział. ty miałeś 30 dni na wypowiedzenie lub rekalkulację składki i korzystanie z niej do końca.
idź ale JUTRO do agenta i poproś o wystawienie aneksu zmieniającego okres ubezpieczenia. powinno dac radę.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-02-14 21:42:43 /


Poczekajmy co napisze Wąski ;-)

Jest 30 dni na wypowiedzenie -> tylko czy dzien przyjęcia pisma = formalnemu końcowi umowy , czy tylko przyjęciu pisma o wypowiedzeniu i nieprzedłużaniu się umowy dopiero gdy termin waznosci OC dobiegnie końca.

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-02-14 21:42:50 /


Nie pójdę do Agenta, bo ubezpieczenie jest wykupione w AXA. A wątpie że, pani/pan na infolinii zmieni mi okres ubezpieczenia, które jest już zapłacone...

PiotrekGran Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-02-14 21:56:16 /


dzwoń na infolinię.
polisa jeszcze nie zaczęła obowiązywać więc powinno sie dać załatwić.
wytłumacz ładnie, ze się pieprznąłeś w początku okresu ubezpieczenia i nie chcesz by cię Fundusz ścigał

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-02-14 22:03:08 /


myślę ze spróbować nie zaszkodzi. zmienisz datę na dzień wczesniej aby była ciągłość a że sprawa dotyczy daty której jeszcze nie było nie powinno to mieć dla ubezpieczyciela znaczenia moim zdaniem.

Mac13k Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-02-14 22:03:17 /


Piotrek tak to wygląda jeśli wypowiadasz własną umowę na auto które posiadasz -- obowiązuje do końca .... nie da się z niej zrezygnować i odzyskać pieniedzy jeśli auto jest nadal Twoją własnością a umowe możesz wypowiedzieć nawet tydzień po wykupieniu - skończy sie i tak na koniec (po roku) ....

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-02-14 23:41:09 /


Ale ja nie wypowiadałem własnej umowy, tylko tą którą miał poprzedni właściciel.
Mniejsza o to. Jutro zadzwonię i postaram się coś wskórać w tej sprawie.

PiotrekGran Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-02-14 23:52:59 /


No tak - jesli po zakupie złozysz wypowiedzenie to umowa trwa tylko 30 dni od daty zakupu i koniec ... musisz zmienic date na nowej ... albo pogodzic sie z luką :-)

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-02-15 00:14:36 /


z tym wypowiedzeniem to liczy sie bardziej data wplyniecia do ubezpieczyciela wiec jesli skladales osobiscie u jakiegos agenta przestaje obowiazywac z dniem zlozenia/wysłania przez niego faxu/maila jak wysylales poczta to w dniu kiedy to odczytaja ja mialem przeboje z firma RESO/BTU ktora na chwile zniknela z rynku i byly cyrki komu wyslac wypowiedzenie :)

Main(misiek) Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-02-15 00:53:58 /


Przestaje obowiązywać po 30 dniach od daty zakupu - nie od momentu złożenia wypowiedzenia ...


Art. 31. 1. W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego.

Teraz ustawa jest świeżo znowelizowana , ale nie przypuszczam aby zmieniono ten zapis.

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-02-15 04:16:25 /


sporo zapisów się zmieniło!
Z tego co pamiętam, to np. liczy się data stempla na liście poleconym zawierającym wypowiedzenie. Dawniej faktycznie było tak, że liczyła się data wpłynięcia.
Jest więcej zmian - i dotyczą także sprawy niechcianego podwójnego ubezpieczenia.
Wkleję może cały artykuł, bo potem może zniknąć:

"Konieczność zapłaty podwójnej składki ubezpieczenia OC jest zmorą niejednego polskiego kierowcy. Pomimo że prawo ograniczające taką konieczność wejdzie w życie w styczniu 2012 roku, warto już teraz poznać jego szczegóły i dowiedzieć się, jak w ostatnich miesiącach obowiązywania dotychczasowej ustawy można zapobiec temu nieprzyjemnemu obowiązkowi.

Obecnie problem "podwójnego OC" dotyka najczęściej tych z nas, którzy kupili używany samochód. Niejednokrotnie, wraz z nowym nabytkiem dziedziczymy bowiem także zobowiązania wynikające z posiadania polisy OC, kupionej jeszcze przez poprzedniego właściciela auta. Oznacza to, że kupiony samochód posiada ważne ubezpieczenie do czasu zakończenia okresu objętego polisą.

Zgodnie z przepisami, które obowiązywać będą jeszcze do końca 2011 roku, jeśli w ciągu 30 dni od daty zakupu auta nie dostarczymy do towarzystwa ubezpieczeniowego wypowiedzenia umowy, stara polisa OC przechodzi automatycznie na nas i od tego momentu to my jesteśmy odpowiedzialni za opłacanie składek w jej ramach. Oznacza to, że jeśli w tym samym czasie zakupiliśmy nową polisę OC w innym towarzystwie, to prawdopodobnie będziemy musieli opłacić dwie składki za ten sam samochód.

Jak zabezpieczyć się przed przykrą koniecznością płacenia podwójnej składki? Jeśli planujemy ubezpieczyć nasz nowy samochód w innym towarzystwie, pamiętajmy aby najpierw wypowiedzieć tę umowę ubezpieczenia, którą zawarł dotychczasowy właściciel auta. Najlepiej zrobić to osobiście - wówczas będziemy mieć pewność, że wypowiedzenie dotarło do ubezpieczyciela o czasie. Zgodnie z aktualnymi jeszcze przepisami liczy się bowiem data dotarcia pisma do towarzystwa, a nie na przykład data stempla pocztowego.

W chwili nabycia używanego pojazdu warto też zgłosić do ubezpieczyciela po informację o tym kto jest nowym właścicielem. Choć ubezpieczenie nie straci ważności i można to zrobić również później, lepiej przekazać taką wiadomość szybciej. W razie szkody pozwoli to uniknąć dodatkowego zamieszania.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wejdzie w życie 1 stycznia 2012 roku. Zgodnie z nowymi regulacjami, nabywając używany samochód, będziemy mogli wypowiedzieć obowiązującą umowę ubezpieczenia OC, nie czekając do końca ważności polisy. Z drugiej strony, jeśli nie zerwiemy umowy, polisa będzie obowiązywać tylko do końca okresu na jaki ubezpieczenie zostało zawarte.

Nowe przepisy zakładają bowiem, że towarzystwo nie będzie mogło automatycznie przedłużyć umowy - oznacza to, że jeśli się w porę nie zorientujemy, zostaniemy bez polisy OC. Zaś ten rodzaj ubezpieczenia nadal będzie obowiązkowy, a za jego brak grozić nam będzie kara. Dlatego w pierwszym roku po zakupie używanego auta trzeba będzie szczególnie pamiętać o ubezpieczeniu.

Od stycznia ubezpieczyciel będzie miał obowiązek poinformowania nas, z 14-dniowym wyprzedzeniem o kończącym się okresie ważności naszej polisy. Ponadto, jeśli zdecydujemy się wysłać wypowiedzenie pocztą (listem poleconym), to o terminie złożenia wypowiedzenia decydować będzie data stempla pocztowego.

Warto też pamiętać, że w odróżnieniu od OC, ubezpieczenie AC nie przechodzi na nowego właściciela. W takim przypadku osoba sprzedająca samochód powinna się zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego od którego otrzyma zwrot opłaty za niewykorzystany okres obowiązywania polisy."

bartozłomero Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-02-15 09:33:44 /


W tym cytacie są tylko 2 wazne informacje o zmianach


- polisa zakupionego samochodu może obowiązywać do końca okresu na który została zawarta , ale się nie przedłuża
- ubezpieczyciel do 14 dni przed końcem polisy musi informować o tym , że się kończy



TO :

Zgodnie z nowymi regulacjami, nabywając używany samochód, będziemy mogli wypowiedzieć obowiązującą umowę ubezpieczenia OC, nie czekając do końca ważności polisy

BYŁO RÓWNIEŻ MOŻLIWE POPRZEDNIO ... nie wiem po co to ktoś pisał bo to nie są żadne nowe regulacje od 2003 r ... - wczoraj cytowałem Art31. i tak było "od zawsze"

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-02-15 12:50:29 /


Dobra, sprawa rozwiązana. OC przesunięte na 17 lutego i jest git :) Trochę sobie powisiałem na telefonie, ale się udało.

Dzięki za pomoc i chęci :-)
Pozdr. !

PiotrekGran Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-02-15 17:12:47 /